STREEK I Hans Ploeg: 9 I "GRATIS! PRACHTIGE REPRODUCTIES van de indrukwekkendste zeilschepen van SAIL 1980 PvdA wil artsen eerlijk over Schiedam spreiden Scholen vieren jubileum met songfestival Gestolen motor terug Collecte Iedereen moet vlakbij de dokter kunnen wonen als in de haven van Amsterdam Wilt U ze ingelijst ontvangen? vrijdag 3 april 1961 VD/SC/WW 'J OOM is niet dood, maar springlevend Maassluis Het besluit van wethouder Koos Smit om het Jongeren Overleg Orgaan Maassluis (JOOM) voor lopig maar te laten sluimeren is de leden in het ver keerde keelgat geschoten. De reacties logen er niet om. In uiterst felle bewoordingen maakten zij de wethou der en de beleidsambtenaren duidelijk, dat zij een an dere mening waren toegedaan. Hans Ploeg, lia van het dagelijks bestuur van het JOOM, weet wel waar de schoen wringt: „De problemen waar het JOOM mee zat konden wel door de leden worden onderschreven, maar wij willen het overleg niet kwijlt. Wij zien wel de gelijk heil voor de toekomst." In de nog uit te brengen nota jeugd- en jongerenwerk stelt wethouder Koos Smit, dat het functioneren van hel Jonge ren Overleg Orgaan Maassluis (JOOM), in 1978 ingesteld als overleg platform en adviesor gaan van het gemeentebe stuur. vraagt om een kritische benadering. In de nota stelt ■Smit onder meer dat de in breng van de JOOM-leden te beperkt is gebleven, dat de continuïteit van de bezetting te wensen heeft overgelaten, dat de relatie JOOM-achter- ban nauwelijks merkbaar is geweest, dat de belangstelling van niet JOOM-leden' uiterst gering is geweest en dat het JOOM niet van wezenlijke in vloed is geweest op het werk klimaat en de beleidsvorming op het terrein van het jeugd- en jongerenwerk. Hij stelt in zijn nota voor het orgaan ver der maar te laten sluimeren. Met andere woorden: het JOOM leeft nog wel, maar is klinisch dood. aldus de wet houder in zijn jnota. Vóel bij stuk Het dagelijks bestuur van het JOOM voerde onlangs over de kwestie overleg met de wet houder. Deze bleek niet bereid om zijn eerder ingenomen standpunt te wijzigen. Integen deel, de primaire reacties wa ren hem zo tegengevallen dat hij voet bij stuk hield. Hans Ploeg: „Wethouder Smit heeft het toen in het college ge bracht. Op 21 maart hebben de leden vap het JOOM samen met Ruud Kats, maar zonder de wethouder en de ambtena ren een vergadering gehad. We hebben toen een voorstel voor de agenda gemaakt voor de algemene bestuursvergade ring van 31 maart Alles heb ben we keurig op tijd op het secretarie ingeleverd. Bij de stukken zat ook een herschre ven notitie over het JOOM, een vertaling van de primaire reacties van de leden. De ver gadering van 31 maart was door Chris Woerts aangevraagd door de leden, dus moest worden gehouden. Wie schetst echter onze verba zing toen we een simpel briefje van de wethouder ontvingen waarin hij de vergadering af gelast omdat hij verwachtte dat de vertaling van de pri maire reacties niet op tijd ge reed zouden zijn? De wethou der achtte het noodzakelijk om een spoedeisende vergadering met het dagelijks bestuur vast te stellen.'* Ook dat is nu verkeerd geval len bij de leden van het JOOM. Hans Ploeg, ongemeen fel: „Hij heeft in zijn eentje de vergadering afgelast. Dat kan helemaal niet Ik heb er ver schrikkelijk veel moeite mee. De leden stellen gezamenlijk een agenda op, als je als voor zitter van het JOOM het daar niet mee eens ben, dan stel je zeil een lijst met punten voor de vergadering op, die dan kan worden besproken. Maar de confrontatie eenzijdig uit de weg gaan vind ik zwak. Hans Ploeg heeft toch al moeite met het feit dat een wethouder voorzitter is van het JOOM. „Ik zie het als een belemme ring. Volgens de gemeentewet hoeft de wethouder ook niet automatisch voorzitter te zijn. In de huidige situatie is het ze ker een belemmering dat Smit voorzitter is. Natuurlijk, het is een integere wethouder, maar Hans Ploeg: „Het Is zo makkelijk om fe zeggen dat Iets niet goed Is." hij heeft alleen reacties gehad die hij niet had verwacht. Hij had zich moeten afvragen waarom die reacties kwamen. Ik ben van mening dat we mo menteel wél een sterke JOOM hebben. De leden willen door gaan." Te vrijblijvend Toch is ook Hans Ploeg best van mening, dat er aan het overleg orgaan nog heel wat kan verbeteren, „Kijk, het is op het ogenblik ook moeilijk voor ons om te functioneren. Het is tot nu toe te vrijblijvend geweest. Als nu die nota jeugd- en jongerenwerk klaar is heb ben we iets wat we krachtig kunnen aanpakken. We moe ten werken aan een taakop dracht. De jeugdwerkloosheid, het drugs- en alcoholprobleem. Allemaal zaken die in het JOOM kunnen worden be sproken. Het is toch eigenlijk te gek dat een wethouder dte zelf het JOOM in het leven heeft geroepen, nu zegt dat het niet meer functioneert? Het is zo makkelijk om te zeggen dat iets niet goed is, maar je moet het dan wel van twee kanten bekijken. Niet alleen ons de schuld geven, maar ook naar het eigen functioneren kijken. Ach, door de vergadering van 31 maart zo maar niet door te laten gaan, geeft de wethouder eigenlijk al aan hoe hij over het JOOM denkt." Inmiddels zijn de gemoederen al weer wat bedaard, nu er een gesprek is geweest tussen wet houder Koos Smit en het dage lijks bestuur van het JOOM. Hans Ploeg: „Het is een uiterst positief gesprek geweest. Het is nog niet duidelijk of de wet houder zijn standpunt gaat veranderen. Als wethouder heeft hij zelf bepaalde conclu sies getrokken. We gaan de re sultaten nu bespreken in een bestuursvergadering. Duidelijk is wel dat we gewoon door gaan." Wethouder Smit in een eerste reactie: „Het is een goede ver gadering geworden. Ik geef verder nog geen commentaar over de materie. We gaan eerst de discussie in het alge meen bestuur aan en dan pas wil ik er meer over zeggen." De Karekiet en de BiUenburgschooI vierden gisteren het twaalfeneenhalfjarig bestaan met een songfestival. Vlaardingen Dolblij namen de kleu ters van de Karekiet gistermiddag de eerste prijs in ontvangst voor het win nende liedje 'Vissen'. Na een inspan nend, "maar vooral spannend middagje zingen mochten zij zich de winnaars noemen van het songfestival voor kleu terschool de Karekiet en de Dillen- burgschool voor lager onderwijs. Van de week bestaan beide scholen, die in Holy hetzelfde complex delen, twaalf- eneenhalf jaar en'dat werd gistermid dag gevierd met een songfestival met alles er op en er aan. De jury, die be stond uit twee gekozen leerlingen per klas, had een zware opgave, maar na lang beraad kwam de inzending van de kleuterschool als beste uit de bus. De hele week wordt in het complex aan de Stadhouderslaan al feest ge vierd. Eerder deze week werd al een uitgebreid spelprogramma met bingo, films, dia's en disco gehouden. Op de morgen voor het songfestival werden behalve de allerlaatste repetities een door de ouders verzorgde poppenkast voorstelling gegeven en films gedraaid. Vanmorgen waren de laagste klassen in het Zonnehuis, om daar net songfesti val nog eens dunnetjes over te doen en een toneelstuk öp te voeren. De hogere klassen gingen op speurtocht, die met een zwempartij in het Holybad eindig de. En als klap op de vuurpijl wordt vanavond door de leerlingen een. musi cal gepresenteerd. ADVERTENTIE Een prachtige herinnering aan Sail 19S0 3ux40cm! 1 serie van 4 "op volle zee" U kunt een serie GRATIS van ons krijgen. De normale winkelwaarde is 16.- per serie. Het enige dat wij van U vragen ts de porto en ver- pakkingskosten 6.95(per serie}. Wij lieten 2 series van 4 foto's reproduceren op het formaat 30 x 40 cm serie a, 4 reprodukties op zee met volle zeilen U.S.S.R. "Kiusenstern" ftayê "Amerigo Vespucci" Polen "Oar Pomorza" Duitsland "Gorch Fock 11" serie 8.4 reprodukties "in de haven van Amsterdam'* dan kunt U gebruik maken van onze speciale ïnlijst- service. De kosten zijn dan ƒ49,50 (plus ƒ5.50 porto) per sene van 4 reprodukties kant en klaar in geraamd m prachtige wissellijsten 30x4Qcm met ontspïegeid acryi-gias. 1 serie van 4 "in de haven van Amsterdam" BESTELBON Ja, stuur mij: r, r, I 4 reproduklres NIET ingelijst, sene ALJ.sene BU (Ik sluit hierbij een b«n kcheqos.girobetaal kaart of Eurocheque in ter waards van /6.95 per sene.Bij bestelling van beide series (13.90 overmaken. I I I I 4 reprodukties WEL ingelijst serie aIH. serie 8 O 1k profiteer van Uw kant en klaar aanood tegen ae voordeelprijs van ƒ49.50 (plus ƒ5.50 portokosten) per sene. ik sturi een girobeteaikaart, een bank cheque of Eurocheque m ter waarde van (55,-{per sene). Bij bestelling van sene A err B ingelijst 2x ƒ55,- is ƒ110,- overmaken. (hok/O van Uw keuzes) aankruisen). Naam:.. Adres: Postcode/Plaats Stuur d« bon In sen envelop MET POSTZEGEL •an: Prenten Promobet Poettx» 1150.1000 BO Amsterdam. Vlaardingen Een schade van circa 1600 gulden heeft de eigenaar van een motorfiets overgehouden aan de diefstal van zijn tweewielig voertuig. De motor was gestolen vanaf de Samuël Esmeijerstraat. En kele dagen later zagen oplet tende politieagenten de motor fiets, die voor de diefstal nog een waarde vertegenwoordig de van zesduizend gulden, in de Westwij k staan. De eige naar constateerde dat er een schade van ruim anderhalfdui- zend gulden aan toegebracht Maassluis De Nederlandse Hartstichting heeft van burge meester en wethouders van Maassluis toestemming gekre gen om een straatcollecte te houden. In de week van 6 tot en met 12 april zullen de col lectanten langs de deuren gaan om.geld op te halen. Schiedam Toeval lig staan in de Gorzen weinig villa's met een tennispark of zwem bad in de tuin. Er wo nen dan ook geen huisartsen of specia listen. Alleen in de duurdere flats op de Havendijk kom je op naambordjes hier en daar de naam van een geneesheer tegen, maar laat die nu net aan een Rotterdams ziekenhuis verbonden zijn! Daar schiet Schiedam-Zuid ook niets mee op. De eni ge van wie wij in Zuid weten dat zij haar praktijk in de di recte omgeving heeft, is de fysiotherapeute Rita van Lambalgen, CDA-raadslid. Wat in Schiedam opvalt, is dat de meeste dokters in het westen wonen, voornamelijk geconcentreerd in de keurige buurt achter het gemeente ziekenhuis. Zij hebben zich naar eigen inzicht kunnen vestigen en hoewel het over nemen van een praktijk een lieve duit kost aanzienlij ke sommen gelds trekt een beginnend arts daarvoor uit leek de cliëntèle groot ge noeg om een eigen woning aan de Stadhouderslaan of BK-laan te kunnen bekosti gen. Afgezien van een hand jevol artsen in Oost, de mo dale dokter in Schiedam woont op stand en heeft zijn praktijk aan huis. Rond deze beroepsgroep is een nieuw conflict ontstaan tussen de gemeenteraads fracties van PvdA en CDA. Het conflict staat niet op zichzelf. Het CDA heeft een ultimatum gesteld en eist daarin onder andere dat de PvdA terugkomt op drie mo ties van Hans Konings over huisvesting en dat de socia listen zich respectvol uitspre ken over hun coalitiepartner. 'Puntje drie gaat over de ge zondheidszorg in de eerste lijn. In de eerste lijn wil zeg gen: artsen, specialisten, tandartsen, wijkverplegers en de andere beroepsgroepen waarmee een patiënt in eer ste instantie te maken krijgt. Zo behoren ziekenhuizen tot de gezondheidszorg in de tweede lijn. Wat is er over die eerste lijn nu aan de hand? De PvdA- fractie heeft een nota ver vaardigd, aan de hand waar van het gemeentebestuur meer greep moet krijgen op de medische wereld. De ge meente zou bijvoorbeeld moeten bepalen dat er in Schiedam-Zuid meer artsen een praktijk openen, omdat er daar niet één is, en ook dat er méér artsen en specia listen enzovoorts in Schie dam komen, omdat er nu te .weinig zijn en de cliënten door de bank genomen on voldoende tijd en aandacht (kunnen) krijgen. Vaak ver wijst een huisarts te snel door naar een specialist, al leen omdat hij zelf onvol doende tijd heeft een diagno se te stellen. De PvdA-fractie wil daaraan iets doen en had zich voorgenomen deze maand in de gemeenteraad met een initiatiefvoorstel te komen. Het woord houdt het al in: de PvdA neemt dan het initiatief in plaats van de verantwoordelijke wethou der, in dit geval de wethou der van het CDA. Riet Ta verne, zelf gehuwd met een internist. En dat de PvdA zo de wethouder voorbij zou hobbelen, is iets wat het CDA niet pikt. Met die huis vestingsmoties van Konings was het tenslotte ook al zo. Vooralsnog is niet bekend of het initiatiefvoorstel nu wel of niet op 27 april zal worden ingediend. Vestigingsbeleid Wat de PvdA wil, heet met een groot woord vestigings beleid. Een dergelijk beleid hebben tot nog toe alleen Le lystad, Spijkenisse, Rotter dam en Den Haag ontwik keld. Uit de verordeningen aldaar heeft de Schiedamse PvdA-fractie de voor Schie dam bruikbare elementen overgenomen. Het streven is naar betere voorzieningen ïn de eerste lijn, waardoor de druk op ziekenhuizen ver mindert. Het streven is naar 40-urige werkweken voor de medici zelf, wat overigens minder salaris oplevert en dat verklaart de bezwaren van veel artsen. Het streven is naar een goede bereik baarheid Van beroepsmensen in de gezondheidszorg, en dat 24 uur lang ook dat kan alleen als er meer dokten bijkomen. En er wordt naar nog meer gestreefd, maar dat gaat allemaal voorbij aan een vestigingsbeleid alleen. Er moet een totaalvisie komen. Er zou eens wat duidelijk heid kunnen komen over de verbanden tussen een arts en het maatschappelijk werk, tussen psychiatrie H bedden in een ziekenhuis en psy chiatrische ziekenhuizen en bedenk er nog maar een Eaar. In de PvdA-nota staat et motto: „Alles hangt met alles samen." Een goede visie op de gezondheidszorg zou kunnen bewerkstelligen dat de voorzieningen minder duur worden, omdat de be hoeften eerder aan het dag licht komen. Er zou een re gionaal overlegplatform moeten komen, als onderdeel van een districtscommissie Groot-Rijnmond. Daar zou den ook belangrijke zaken kunnen worden besproken, die voor Schiedam alleen te omvangrijk of te duur zijn, zoals een brandwondencen trum, een integraal kanker centrum, een universitair ziekenhuis, hartchirurgie. Maar zover is het nog niet Voorlopig richt de PvdA- nota zich op huisartsen en door Kor Kegel tandartsen. Voor beide groe pen geldt dat er veel te wei nig van zijn en dat grote de len van Schiedam de dokter niet bepaald binnen loopaf stand hebben. Onlangs meldde onze krant dat de Schiedamse huisart senvereniging bezwaar heeft aangetekend tegen een vesti gingsbeleid als dat vooruit loopt op een totaalvisie. Bo vendien willen de Schiedam se huisartsen volledige me dezeggenschap. De PvdA wil niet verder gaan dan in spraakrondes. Wel wordt er kend dat de beroepsbeoefe naars in de gezondheidszorg een grote professionele ver antwoordelijkheid hebben, e- venals de instellingen en de ziektekostenverzekeraars. Faciliteiten Volgens de nota berust de uiteindelijke verantwoorde lijkheid voor de gezond heidszorg bij de gemeente Schiedam. Dus: als iemand voor een nieuw gebit bij Evi- pan gaat happen en de rest van zijn Wen moeilijk olie nootjes kan kauwen, is dat eigenlijk de schuld van de gemeente. Want de gemeente doet er weinig aan een bete re band tussen tandarts eh burgers te scheppen. Dit is een voorbeeld. Wat zou de gemeente kun nen doen? In de PvdA-nota staan enkele suggesties. De gemeente zou praktijkruim ten beschikbaar kunnen stel len in wijken, waar dat nog nodig is. De gemeente zou artsen een dienstverband kunnen aanbieden, onder voorwaarde dat de arts een onafhankelijk en zelfstandig hulpverlener blijft. De ge meente zou beginnende art sen inkomensgaranties kun nen geven en hen betrekken bij keuringen en dergelijke. De gemeente zou experimen ten kunnen subsidiëren. De gemeente zou betere voor lichting kunnen geven. Op vallend is de trits aan facili teiten, die de PvdA artsen zou willen geven. Daaruit mag blijken dat artsen niet louter als geldwolven met een eigen belang worden ge zien. Daar staat tegenover dat van artsen in één wijk wordt verlangd, dat zij in be ginsel elkaar opvangen. Voor wat, hoort wat. Tekort Per oktober 1980 waren er in Schiedam 23 huisartsen en 13 tandartsen. In de basis voor het beleid van het PvdA/C- DA-college wordt de wense lijkheid uitgesproken van één huisarts op 2000 inwo ners. Dat betekent een tekort van 11 huisartsen. Wat de tandartsen betreft als de PvdA kijkt naar de normen die staatssecretaris Veder- Smit hanteert, dan komt Schiedam uit op een tekc*t van 24 tandartsen. De zi» - kenfondsen hebben zich al uitgesproken voor spoedige vestiging van tenminste vier tandartsen, als aanzetje. Bij de gesignaleerde behoefte aan tandartsen wordt overi gens uitgegaan van een hon derd procent sanering van de verzekerden. Momenteel be zoekt slechts iets meer dan een derde van alle zieken fondsverzekerden elk half jaar de tandarts. Daarom zou de gemeente de mensen meer bewust moeten maken van de waarde van een goed gebit De PvdA zegt de financiële consequenties van een vesti gingsverordening niet direct te kunnen overzien. Hiero ver zou onder meer met de ziekenfondsen overlegd moe ten worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3