STAD/STREEK Federatie: Schiedam komt 60 clubhuiswerkers tekort Autobezitters redelij k content over garages Reacties op meerjarenbegroting: m BRIEVEN Informatie over borstkanker Kinderfeest voor Hartweek Dieven stelen leeg geldkistje cultureel 1 *9 1 "H 9 A, J. Walker Wel klachten over onderhoud ólnaótg 7 tprü t»et VD/SC/WW Maassluis Na Schie dam en Vlaardingen wordt nu ook in Maas sluis een voorlichtings bijeenkomst over bors tkanker gehouden. De voorlichting over de vroege opsporing van borstkanker neemt op de avond een belangrijke plaats in. De avond wordt donderdag gehou den in Koningshof, Ui- verlaan 18, en begint om acht uur. Aan de hand van dia's zal worden getoond hoe vrouwen zelf aan opspo ring van de ziekte kun nen meewerken door één keer per maand de bor sten te controleren. Voorts bestaat gelegen heid te praten met vrou wen die zelf een bor- stamputatie hebben on dergaan. Ook zal infor matie worden gegeven over begeleidingsgroepen die zijn opgericht om vrouwen met borstkan ker bij te staan. Een team van deskundigen van de kruisvereniging zal aan wezig zijn om vragen te beantwoorden. De bijeenkomst vindt plaats in het kader van het project 'Omgaan met borstkanker' dat is opge zet door de provinciale kruisvereniging Zuid- Holland en het studie centrum sociale oncologie van het koningin Wilhel- mina fonds. Maassluis Alle Maassluise kinderen zijn woensdagmid dag welkom in de grote zaal van de Koningshof aan de Ui- verlaan. Daar wordt dan in het kader van de Nationale Hartweek een groot kinder feest gehouden. Vanaf twee uur worden de kinderen met allerlei sport- en spelopdrachten langs een uit gezet activiteitencircuit ge stuurd. Aan het eind van dat circuit wacht ieder deelnemer- tje een certificaat als beloning. De toegangsprijs bedraagt één gulden. Het eindbedrag gaat naar de Nederlandse Hart stichting. Schiedam Via het raam zijn inbrekers naar binnen geklau terd in een woning aan de Schiedamseweg, De dieven hebben een geldkistje en een digitaal wekkertje met zich meegenomen. Thuisgekomen keken de dieven waarschijn lijk op hun neus, omdat hel geldkistje geheel leeg was. Hel wekkertje vertegenwoordigt een waarde van krap driehon derd gulden. Caravanbezitters hebben zich tijdens de koopavond een ijs- kastje voor op de camping aangeschaft zonder daarvoor te batalen. Het personeel van Radio Modem aan de Hoog straat vermoedt dat de onbe kenden gebruik hebben ge maakt van een onbewaakt ogenblik om de ijskast uit het portiek van de winkel te ont vreemden. Andere caravanbe zitters betalen voor het koel kastje 329 gulden. De politie vermoedt dat een valse sleutel het werktuig is geweest van een inbreker die zijn slag heeft geslagen in de Van Kouwenhovenstraat. Uit een daar geprakeerde auto verdween een radio-cassette recorder met twee boxen. De waarde is zevenhonderd gul den. In het restaurant van zwem bad Groenoord is door nachte lijke bezoekers voor vierhon derd gulden vernieling aange richt. De bierpomp van het restaurant werd verdraaid en een automaat werd vernield. Gestolen lijkt er niets in het restaurant. Een pet, een transistor-radio en een bos sleutels vormen de buit bij een inbraak in een tuinhuisje op het volkstuinen complex Tnurlede. De deur van het huisje werd bij de in braak vernield. Hockeyverer ,-..ng Spirit prijst zich geluk1 -i dat inbrekers die in het weekend bij de club op bezoek waren niets met zich mee hebben genomen. Minder tevreden is men over de vernielingen die door de in- bekers werden aangericht: een toegangsdeur werd geforceerd en een stalen kast werd be schadigd tam men hem open probeerde te breken. Pas veel later bemerkte een 16-jarige Schiedammer dat hij zaterdagavond op de kermis op Het Bachplein door een zakkenroller is beroofd. Daar door zijn portemonnee en ver zekeringsbewijs van de Schie dammer nu zoek. In de beurs zat twintig gulden. 'Opschuilv en buurthuizen is dieptrie e zaak' Vlaardingen De buurthuizen in de Westwijk en 't Nieuwelant hebben zeer teleurgesteld gereageerd op het collegevoorstel in de meerjarenbegroting, om het bouwen van nieuwe accommodaties voor die wijken tot 1986 of later op te schorten. Opbouwwerker Jan Robberegt uit West noemt het een 'dieptrieste zaak', terwijl ook Ron Koevoets uit 't Nieuwelant het bericht met afgrijzen heeft vernomen. Zowel het buurthuis in West als dat in Nieuwelant is hard aan vervanging toe. In beide gevallen gaat het in wezen om niet meer dan een noodonderkomen, dat met de nodige ingrepen geschikt is gemaakt tot wijkaccommodatie. Jan Robberegt „De yervan- zonder er een raam of een gor- financiële situatie van het cen- dijn voor open te hoeven doen." Al die kieren en gaten zorgen er overigens wel voor, dat de energie-rekening be hoorlijk hoog is. Vorig jaar werd in 't Nieuwelant aan het GEWB zo'n 13.000 gulden be taald. ging van het ontmoetingscen trum stond voor 1983 gepland. Het is een dieptrieste zaak dat dat nu vooruit is geschoven. Nog maar enkele weken gele den hebben we een gesprek gehad met de stichting Ruim te, een bureau dat een advies functie heeft op het terrein van de huisvesting van club- en buurthuizen. Zij hebben alle gegevens opgenomen, en toen zeiden ze al dat deze ruimte volkomen ongeschikt is voor een wijkcentrum als het onze. Als hier nog iets aan vertimmerd zou worden om het nog langer in stand te kunnen houden, dan zijn dat toch kosten op het sterfhuis, aldus Ruimte. In de Babberspolder Is de situ atie in het wijkcentrum niet veel beter. Ron Koevoets: „Ons huisje wordt zo'n beetje een mandje. Gemeentewerken komt hier regelmatig over de vloer om weer wat te herstel len, maar het helpt niet veel. De vloer ligt hier gewoon te rotten. In sommige lokalen kun je zo naar buiten kijken, „We vreesden het eigenlijk al, dat we wel weer buiten de boot zouden vallen," consta- teert Koevoets teneergeslagen. „De discussie in de commissies en de raad moet nog plaatsvin den, maar het is natuurlijk de vraag of die er wel geld voor zullen vinden. Binnen de ste delijke werkgroep accommo daties, waarin bijna alle buurt huizen zitting hebben, wordt al geruime tijd over de ver vanging van onze buurthuizen gesproken, maar nu hangt het natuurlijk weer helemaal in de lucht" Jan Robberegt is zeker van plan om de huisvesting uitgebreid aan de orde te stel len, als morgen de leden van de commissie voor sociaal-cul turele activiteiten in het Ont moetingscentrum op bezoek komen, om te praten over de tnun. „Vorig jaar moesten we een deel van onze activiteiten subsidie inleveren om nieuwe initiatieven te kunnen ont plooien. Nou, dat inleveren is gebeurd, maar nieuwe activi teiten heb ik niet gezien. Ik zie het alles bij elkaar somber in," aldus Robberegt. En Koevoets; „Op die manier zorgt de ge meente er natuurlijk wel voor, dat het steeds meer moeite kost om je vrijwilligers te blij ven motiveren. Die worden er op een gegeven moment ook doodmoe van, van dit soort dingen en dan blijven ze oh zo gemakkelijk weg. Het werkt nou eenmaal niet erg stimule rend, dit soort berichten," Ook in Holy heeft men vorige week al furieus gereageerd op de concept meeijarenbegro- txng. Holy is misschien nog wel slechter af, omdat daar af gezien van de te verbouwen school in de Meerkoetstraat en het weer verder uitgestelde wijkgebouw in het centrumge bied helemaal niets meer tot stand zal kunnen komen op het gebied van wijk- en buur- taccommodaties. Het ontmoetingscentrum West: totaal ongeschikt... Schiedam Wars van de theorie van filosoof Hans Achterhuis dat het teveel aan welzijnswerk de men sen eerder afhankelijk dan mondig maakt, komt in Schiedam de federatie van club- en buurthuiswerk met de opzienbarende ponering dat er zestig be roepskrachten in de stad te weinig zijn. Zestig! Zelf zei de coördinator van de federatie, Leo Herwig, In onze sociaal-culturele serie van december al dat er eerst een maatschappelijke omwenteling nodig zal zijn, wil het zover komen dat al die beroepskrach ten aangesteld mogen worden, en ook publiceerden wij al de hilariteit waarmee op het Schiedamse stadskantoor werd gereageerd. Weinig kans dus op een uit- toch durft de federatie het aan breiding met zestig club- en buurthuiswerkers, vooral te gen het licht van bezuinigin gen, die de Nederlandse ge meenten dwingt tot het maken van een sociaal-cultureel plan waarin alle basisbehoeften worden opgesomd. Het zit er in dat plan dik in dat de min dere goden ongesubsidieerd Berucht is de onmogelijke af weging van belangen van een beoefenaar van de duivensport en van een heroïneklant. En een tekort aan zestig beroeps krachten nog eens te onder strepen. Wat Leo Herwig in december al aankondigde in een serie over het sociaal cul tureel plan in onze krant, is vorige week nog eens haarfijn benadrukt in een rapport aan de gemeente Schiedam, dat in concept al een tijdje klaar lag. En hoewel dat aantal van zes tig tot de onmogelijkheden wordt gerekend, is het niet on interessant te bezien hoe de fe deratie aan dat aantal komt De Jeugd van Schledam-Zuld heeft geen eigen clubhuls, of het zou het gekraakte GTB-kantoor moeten zijn. En niet al leen In deze wijk ontbreekt het aan voorzieningen. De federa tie voor het club- en buurthuiswerk berekent voor Schiedam een tekort aan zestig arbeidskrachten en een accommodatie- oppervlak van bijna 9200 vlerkante meter. Wat ontbreekt er zoal in de verschillende Schiedamse wij ken aan club- en buurthuis werk? De federatie verdeelt Schie dam in zes wijken: Oost, Cen trum/West. Zuid, Nieuwland, Groenoord en Noord. Voor do duidelijkheid: tot Zuid wordt ook de omgeving Stadhouders- laan/Nassaulaan gerekend, on der Oost valt ook de branders- buurt met als clubhuis Sint Jo ris Doele. terwijl Noord bestaat uit Woudhoek, Kethel, Bijdorp en Spaanse Polder. Het aantal clubhuizen is zes: clubhuis Oost, de Doele, de Kreek, Zuid, de Jeugdhaven en de Blauwe Brug fSSSN). Daar komt er in de toekomst een bij: het open jongerencentrum (OJC) in Noord. De zes wijken hebben uiteen lopende aantallen bewoners. Als de federatie ervan uitgaat dat elke buurt van ongeveer 7500 bewoners recht heeft op een clubhuis met één peuter leidster, één jeugdwerker, één jongerenwerker, één cultureel werker, één buurtwerker, één huishoudelijk medewerker, één beheerder en één teamlei der, dan komt men op aan zienlijke tekorten. Elke wijk is onderbezet. In Woudhoek en Kethel met bijna 17.000 inwo ners ontbreekt het dan al aan 15,5 welzijnswerkers, in Groe noord met 3739 inwoners ont breekt het aan 4 werkers, Nieuwland heeft er voor 17.987 inwoners nog 11,5 no dig, Zuid 4,5 voor 7453 inwo ners, Centrum/West 12,5 voor 14.540 inwoners en Oost, met 14.170 inwoners, 10 plils ie mand voor één dag in de door Kor Kegel week, In totaal is het tekort iets meer dan 53 werkers. In dat overzicht zijn dan nog het wijkopbouwwerk, het maat schappelijk werk en admini stratieve krachten van de fe deratie buiten beschouwing gelaten. Gaat de federatie uit van één goed geoutilleerd clubhuis voor elke wijk en daarnaast een apart jongerencentrum, dan komt men uit op een ac commodatietekort van 9181 vierkante meter. Het is al met al nogal wat Coördinator Leo Herwig wijst erop dat de bere keningen van de federatie ge maakt zijn naar het voorbeeld van de Rotterdamse stichting voor ongeorganiseerde jeugd, een overlegorgaan van het dub- en buurthuiswerk in de Maasstad. Koopmanschap Ook in de beleidsnota van de federatie van Schiedamse in stellingen voor sociaal-cultu reel werk en samenlevingsop bouw, zoals de stichting voluit heet; een nota waarover we in onze krant van woensdag 14 januari al uitgebreid schreven, staat dat de federatie op uit breiding mikt In het stuk wordt nog niet gesproken van het verbluffende aantal van zestig beroepskrachten. Het gaat daar om meer bescheiden uitbreiding, vooral op het bu reau van de federatie aan de Overschiesestraat, en voorlo pig wordt uitgegaan van een behoefte aan vier administra tieve krachten. Dat is nogal een verschil. „Ja," zegt een bureaumede werker van de federatie, „om die zestig wordt natuurlijk hard gelachen door het ge meentebestuur. Ik denk dat het zo is: een koopman begint zijn waar ook voor pakweg 500 gulden aan te bieden en na handjeklap komt de prijs dan uit op 300 gulden. Zo kan je die zestig beroepskrachten ook zien, denk ik. Op het bureau hebben wij daar niet zoveel mee te maken, het is een zaak van ons bestuur en de coördi nator." Die coördinator is met vakan tie naar Florida en komt niet voor ?6 april terug. Wat gaat het gemeentebestuur ondertus sen met de adviezen van de fe deratie doen? „Dat weet ik niet," zegt wethouder Herman Posthoorn, „ik heb die stuk ken nog niet binnen. Wel heb ik een maand of twee geleden wat concepten gezien, maar om daar nu op te reageren... AUes wat ik verder van weet, heb ik uit jullie krant." De gemeentelijke afdeling cul tuur. sport en jeugd (CSJ) zal de bijdrage van de federatie betrekken bij de verdere be sprekingen over het sociaal- cultureel plan. Hoe dat verder uitpakt, wordt over enkele maanden een zaak voor de ge meenteraadsleden. De Brit dr A. J. Walker is met ingang van 1 april benoemd tot technisch directeur van Le ver Sunlight in Vlaardingen. Walker volgt ir C. Closecaat op die met pensioen is gegaan. Dr Walker werd in 1938 in Northampton geboren. Na zijn studie aan de universiteit van Camehridge promoveerde hij tot doctor in de scheikunde aan de universiteit van Lon den. Na zijn in dienst treden bij Unilever in 1962 vervulde hij verscheidene functies zo wel in Nederland als Engeland op het gebied van wasmiddel- research. Huisvesting Als oud-SDAP'er wfl Ik fangs dezo weg vragen, waar de Partij van da Arbeid in onze goede gemeente Schiedam aan het medebesturen Is. Als Ik alle verslagen lees, 13 er maar steeds kritiek op het beleid van mevrouw Taverne omtrent het huisvestingsbe leid. Maar als die wethouder van jullie nou eens een beetje vlotter aan de slag ging met het bouwen van woningen, dan was de zaak gauw opge lost betreffende het huisves tingsbeleid. Dus, beste PvdA- leden, eerst de hand In eigen boezem. G. van Toor, Jan van Zutphenslraat 49, Schiedam. Maassluis Ondanks veel klachten over het onderhoud van hun wagens en de daar voor opgestelde rekeningen zijn de autobe zitters in Maassluis toch wel tevreden over de garagebedrijven in de stad. Dat blijkt uit een onderzoek van de werkgroep Maassluis van de consumentenbond. Ruim dertig pro cent van de ondervraagden heeft klachten na onderhoudsbeurten. Gevraagd naar een algemeen oordeel over garages zegt bijna tachtig procent toch tevreden te zijn. Klachten over onderhoudsbeurten waren er volgens de werkgroep relatief veel; bij één be drijf zelfs dertig procent. De bond zal aan de betrokken garages de conclusie van het onder zoek meedelen. Bij het onderzoek waren 24 merken betrokken, waarvan het onderhoud is verdeeld over garages in Maassluis en omge ving. De bond verspreidde over elfhonderd adressen in allo wijken van de stad enquteformulieren met een veertiental vragen over onder meer onderhoud, wachttijden, uurtarieven en servi ce bij garagebedrijven. Bijna dertig procent van de formulieren was bruikbaar voor het onderzoek. Vijftien procent van de geënquê teerden had geen belangstelling en eenzelfde percentage zei geen problemen met het onder houd te hebben. Bïina acht procent van de on dervraagden doet het onderhoud zelf, terwijl negen procent opgaf pricipiëel tegen de enquê te te zijn. Het percentage niet-autobezitters bleek bijna tien te zijn en vijftien procent van de benaderde mensen liet niets meer van zich horen. Uit de voor het onderzoek bruikbare formulie ren kon worden afgeleid dat 89 procent van de autobezitters de auto op tijd voor onderhouds beurten naar de garage brengt. 81 procent doet dat bij de dealer van het merk. Het merendeel van de rekeningen is niet gespecificeerd naar uurloon en kosten van de onderdelen, wel naar standaardverrichtineen. Slechts 21 pro cent van de ondervraagden kent het gehan teerde uurtarief, dat varieert van ƒ37,50 tot ƒ60,-. Wanneer er sprake is van onvoorzien werk tijdens onderhoudsbeurten neemt in 68 procent van de gevallen de garage contact op met de cliënt, terwijl 72 procent van de garages hun cliënten advies geeft over nog te verwach ten reparaties. Het blijft altijd een vertrou wenskwestie als de auto voor reparatie in een garage wordt gebracht Bijna ïeventig procent van de ondervraagden kan na een beurt con stateren dat de auto er op vooruit is gegaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3