SCHIEDAMSCHE COURANT E5ÜBM Vrouwen willen meer invloed op gemeentebeleid Schrappen van accomodaties trieste zaak9 Gemeente helpt kleine bedrijven Uitstel dreigt voor kamp Koekoekslaan Ik .neem. de proef Stichting leert Schiedam omgaan met buitenlanders krant Driejarig project wacht op goedkeuring van CRM Deurnaar briljanten staat open gezellige; liH". jongens..* sporh^-fï OVER HEMDEN Eindelijk winst voor Oranje Nassau Sportpagina Vlaardingsezetzich in voormede-patienten van Crohn-ziekte Pagina drie Schiedam krijgt geen nieuwe zomeruitwisseling.Een jongeren- treinabonnement is veel goedkoper Pagina drie 2^ Bericht voor onze adverteerders Nieuw woonwagenkamp moet wellieht kleiner worden Schooltijden gelijktrekken Prikkeldraad over fietspad j.-- d V°* M«*>' 7 M Dinsdag 14 april 1981" ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 105de jaargang no. 73 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De stichting Kind en Opvoeding (K en O) wil £chiedamse onderwijskrachten, men sen uit de gezondheids zorg, en andere eerste lijnswerkers begeleiden in hun contacten met buiten landers. De stichting heeft overeenstemming met de gemeente Schiedam om in drie wijken drie jaar lang aan de slag te gaan, maar wacht nog op toestem ming van het ministerie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk dat het project voor tachtig procent zou moeten finan- Schiedam Een klein fortuin aan briljanten bevindt zich in bet bezit van inbrekers, die toe- sloegen op de VJaardin- gerdijk en in de Rem - brandtlaan. Uit de wo ning van een 32-jarige Schiedammer werd voor 20.000 gulden aan edelstenen meegeno men, alsmede een geld bedrag van 2000 gulden. De bewoner bad de voordeur van zijn huis gewoon open laten staan. Commentaar van de politie„Er is kenne lijk nog voldoende werk voor het bureau Voorkoming Misdrij ven. Uit de woning van een 46-jarige man werd voor 30.000 gulden aan geld en sieraden ont vreemd. ADVERTENTIE t pol./katoen f ij'n ruitje J9 bleu •i IVIVUUI KUMAIfcl I VI AAM tC> J l\| I IV\ 19 t1UVWJ» i l MA,V£41 IC, tl IMEVJIUOK eieren. De bestedingsstop bij het ministerie maakt .een snelle start voorlopig onmogelijk. De stichting Ken O heeft al een dergelijk project uitge voerd in de Rotterdamse wijk Charlois. Het is de bedoeling van het project mensen in eer ste lijnsfunoties mogelijkheden aan te reiken om het contact met ouders van buitenlandse kleuters te verbeteren. Mede werkers van de stichting K en O helpen mee aan kring gesprekken en leren onder wijskrachten en verpleegkun digen contacten met buiten landse ouders te leggen. Te vaak blijken buitenlanders moeilijk uit zichzelf naar de eerste lijns-instanties toe te stappen. De drempel wordt als te hoog ervaren. Omdat in de opleidingen van bijvoorbeeld onderwijzers en geneeskundi gen nauwelijks aandacht wordt besteed aan die contac ten met buitenlanders is de stichting K en O er op inge sprongen. De landelijke stich ting, die in elke provincie een eigen afdeling heeft, is in Schiedam overigens geen on bekende. Eerder leidde de stichting een discussieavond over de schoolstrijd die rond de peuterspeelzalen was ont staan. Het project dat in Schiedam zou worden opgezet duurt drie jaar. De bedoeling van de stichting K en O was heel Schiedam in het project te be trekken. De schaal van de ge meente leende zich volgens medewerkers van de stichting uitstekend voor een dergelijke aanpak. Het college van bur gemeester en wethouders is echter voorzichtiger en wil het project voorlopig beperken tot drie wijken. Volgens wethouder voor on derwijs, sport, jeugdzaken en cultuur. Herman Posthoorn, had de stichting na haar eerste project in Charlois al de toe zegging van het ministerie in handen een nieuw project op te mogen zetten in het Rijn mondgebied. Toen overeen stemming met de gemeente Schiedam werd bereikt bleek de bestedingsstop roet in het eten te gooien. Enkele raadsleden bekeken nog vorige week de slechte accommodatie van het Ontmoetingscentrum West. Toch weten zij ook geen oplossing: er Is voorlopig geen geld voor vervangende nieuwbouw. gadering dan ook Vlaardingen Het schrap* pen en verzetten van wijkac- comodaties uit de meerja renbegroting voor 1981-1985 wordt door de politieke par tijen als triest ervaren. De partijen zijn echter van me ning dat de gemeente Vlaar dingen daar niets aan kan doen. De slechte financiële situatie noopt de gemeente tot drastische bezuinigingen. De leden van de commissie voor sociaal-culturele activi teiten maakten het wethou der Cces Bot tijdens de ver van gisteravond niet moeilijk. Wel iswaar hadden de partijen de grootst mogelijke moeite met het schrappen en verzet ten van de accomodaties, maar een andere oplossing konden de raadsleden voor lopig ook niet aandragen. Leo ten Have van de PvdA: „Het is een afweging ge weest Ik vind wel dat we moeten zoeken naar oplos singen voor de slechte ac commodaties in de wijken. Het probleem in Holy is groot, maar er is een open •Do firma Van Rijn zal de Fultonstraat snel verlaten om zich te vestigen in het Industriegebied 't Scheur. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen gaat de kleine bedrijven de helpende hand toesteken. Op het nieuwe in dustrieterrein 'het Scheur' wil de gemeente een be-, drijfsgebouw realiseren, waarin verschillende kleine In verband met Goede Vrijdag en Pasen is het alui- tingstijdstip voor het inleveren van advertenties als onderstaand gewijzigd: Voor onze editie van vrijdag 17 april geldt als uiterste inlevertermijn donderdag 16 april om 12.00 uur. Voor de editie van dinsdag 21 april geldt als uiterste inlevertermijn vrijdag 17 april om 10.00 uur. bedrijven kunnen worden ondergebracht. Het is de be doeling dat de bedrijven ge combineerd gaan bouwen, hetgeen volgens economisch wethouder Cees Bot een kos tenbesparing oplevert van maar liefst 20 procent. In de praktijk blijkt vaak dat veel kleine ondernemingen goed draaien. Een aantal van deze bedrijven kampt met huisvestingsproblemen. Ze zijn vaak moeilijk bereikbaar en ook de .woonomgeving kan problemen opleveren. Indivi duele nieuwbouw van kleine eenheden bedrijfsruimten valt vaak te duur uit. Ook het aan tal zaken dat rond een nieuw bouw geregeld moet worden valt vaak erg tegen: de kleine ondernemer heeft bijna geen tijd om in zijn spaarzame vrije tijd alle moeilijkheden op te lossen. Daarbij juist wil de ge meente Vlaardingen de bedrij ven gaan helpen. De gemeente heeft het initia tief genomen om met een aan tal ondernemers rond de tafel te gaan zitten om te kijken of er door samenwerking tussen een aantal bedrijven toch iets van de grond kon komen. Eén bedrijf heeft al het contract getekend. De lederwarenfirma Van Rijn, die nu in verschil lende panden in de Fulton straat is gevestigd, zal naar het bedrijfsterrein 'het Scheur' verhuizen. Met vier andere be drijven, drie Vlaardingse en één Rotterdamse, is de ge meente nog aan het onderhan delen. De verwachting is dat het met deze bedrijven ook snel tot een accoord komt De gemeente Vlaardingen zal niet als financierder optreden voor de bedrijven. De ondernemers kiezen uiteindelijk de aanne mer en zullen zelf moeten in vesteren. jongerencentrum in Vlaar dingen. De jongeren moeten daar maar meer gebruik van gaan maken." Jan van He- mert namens de Wk „Ik ben erg teleurgesteld over het ingrijpen in de accomo daties. Als dit doorgaat krijgt het club- en buurt werk een enorme klap. We moeten hoe dan ook probe ren het werk dat nu in de wijken plaats vindt door te laten gaan." Verantwoordelijk wethou der Cees Bot kon de teleur stelling best begrijpen, maar hij verklaarde dat er echt geen andere mogelijkheden waren geweest. „Je moet op een gegeven moment ge woon prioriteiten stellen. We zullen de vrijkomende scholen in de toekomst moe ten gaan gebruiken voor de wijkactiviteiten. Nieuwe ac commodaties komen er niet, dus moeten we het zoeken In de scholen." Ook Bot vindt dat de jongeren uit Holy meer gebruik moeten gaan maken van het OJC. „Het OJC moet meer gebruikt worden door de mensen uit de andere wijken. We heb ben bewust gekozen voor een plaatselijk, centraal ge bouw en dat moet dan ook meer gebruikt worden." Tijdens het sprtekhalfuur van de commissie gingen vertegenwoordigers van Ontmoetingscentrum West en 't Nieuwelant nog in op de slechte toestand waarin de wijkaccommodaties zich momenteel bevinden. Zij vinden het onbegrijpelijk dat de realisering van nieu we wijkcentra uit de meerja renbegroting is geschrapt Schiedam Opnieuw dreigt uitstel voor de plannen van de gemeente Schiedam om aan de Koekoekslaan in Kethel-Oosi een woonwagencentrum te creëren. Nu de woonwagen- problematiek is overgeheveld van het ministerie van CRM naar dat van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, wor den ook nieuwe normen ge hanteerd. Het plan-Koekoeks laan voldoet daar niet aan. Het gaat uit van 20 a 25 standplaat sen, wat al overeengekomen was met CRM. De staatssecre taris van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, drs G. Brokx, heeft echter als norm dat nieuwe kampen niet groter mogen worden dan drie tot zeven standplaatsen. Slechts bij wijze van uitzonde ring zouden er kampen met hooguit vijftien woonwagens mogen komen. De vele tegen standers van het plan-Koe koekslaan, die er in Kethel zijn, zullen zich bij hun verde re verzet op Brokx' normering beroepen. Ir M. A. L. M. van Hezik. hoofd van de afdeling woon wagenzaken op het ministerie van volkshuisvesting, heeft al de uitspraak gedaan dat Schie dam zijn plannen zal moeten wijzigen. Gistermiddag rea geerde desgevraagd M.Smit, ambtenaar bij de gemeente Schiedam die met het plan- Koekoekslaan te maken heeft, en hij zei dat verwacht zou mogen worden dat gemaakte afspraken met CRM door het andere ministerie niet ge schonden zullen worden. Maar contact hierover is er met Van Hezik of Brokx nog niet ge weest, voor zover Smit wist. Voor nieuwe centra met meer dan vijftien standplaatsen heeft Brokx de rijksbijdrage op het spel gezet, met mogelij ke uitzondering voor kampen die de komende jaren worden verkleind of die pas kort gele den zijn gerealiseerd. In Schie dam gaat het inderdaad om sterke verkleining van het vijftig woonwagens tellende kamp aan de Schiekade. maar het plan-Koekoekslaan ligt bo ven de nieuwe norm. Volks huisvesting gaat uit van meer versnippering. De tegenstan ders van het plan-Koekoeks laan in Kethel hebben ook ge pleit voor andere locaties in Schiedam, Vlaardingen Door de instelling van een zo genaamde functionele commissie willen Vlaardingse vrouwen meer grip krijgen op het gemeentebeleid. Als taken van een derge lijke commissie zien de vrouwen, die zijn ver enigd in de overleggroep emancipatienota, on der meer het adviseren van de gemeenteraad over alle raadsvoorstellen en het kritisch vol gen van het bestaande beleid, beide vanuit de invalshoek 'emancipatiebevordering'. Verder zou zo'n commissie er op toe moeten zien dat het emancipatiebeleid in de ver schillende sectoren beter op el kaar is afgestemd. De commis sie zou moeten bestaan uit ver tegenwoordigers van alle vrouwenorganisaties en groe peringen, aangevuld met (vrouwelijke) raadsleden die zich met emancipatie bezig houden. Als ondersteuning zou aan de commissie een emanci patie-ambtenaar toegevoegd moeten worden. De overleg groep piert er voor dat zo'n baan wordt ingenomen door twee vrouwelijke part-time krachten. Om het gemeente lijk beleid te toetsen aan emancipatiebevordering zou ook een speciale raadscommis sie voor vrouwenzaken inge steld dienen te worden. De overleggroep emancipatie nota, die vorig jaar door BenW is geïnstalleerd, pre senteerde gisteren een ont- werp-advies dat de basis moet zijn van een gemeentelijke emancipatienota, die nog dit jaar het licht moet zien. Behal ve de instelling van een func tionele commissie en een raadscommissie voor vrou wenzaken doen de vrouwen in de ontwerp-nota nog een vijf tigtal aanbevelingen die de weg naar gelijkwaardigheid van man en vrouw in de sa menleving moeten effenen. De vrouwen zijn zich ervan be wust dat het opstellen van een aantal regels niet automatisch zal leiden tot die gelijkwaar digheid. maar noemen het vaststellen van een emancipa tienota 'een stapje in de goede richting'. Over twee weken krijgt de bevolking de gele genheid op een inspraakavond de ontwerp-nota van kantte keningen te voorzien, waarna beide aan B en W aangeboden zullen worden die de stukken zullen omzetten in een defini tieve gemeentelijke nota. Als belangrijkste doelstellin gen van een gemeentelijk emancipatiebeleid noemen de vrouwen het doorbreken van rolbeperkingen voor zowel mannen als vrouwen, het in halen van maatschappelijke achterstanden en bevorderen van waardering bij vrouwen en mannen van eigenschappen en activiteiten die traditioneel aan het vrouw-zijn gekoppeld worden. Eén van de aanbevelin gen die de overleggroep emancipatienota doet is het gelijktrekken van schooltijden, schoolva kanties en overblijfmo- geUjkheden. De groep vindt dat vrouwen ern stig worden belemmerd in het ontplooien van maatschappelijke activi teiten door het verschil dat daarin nog steeds be staat. De vrouwen me nen dat zij meer tijd krijgen voor maatschap pelijke activiteiten, wan neer alle scholen dezelf de tijden hanteren. Ook nn In de periode rond pasen stuit het de vrouwen tegen de borst dat de scholen in de om geving de vakanties niet op elkaar hebben afge stemd. Onder de aanwe zigen bij de presentatie van het ontwerpadvies emancipatienota zat een moeder met vier school gaande kinderen, die drie verschillende scho len bezoeken. Hoewel de paasvakantie maar twee weken duurt, zit de moe der in totaal vier weken met haar vakantievie rende kroost opge scheept. Schiedam Onverlaten hebben in het fietstunneitje tussen de Johan de Wittsin- gel en park Bijdorp prikkel draad gehangen op een hoog te, die voor fietsers behoor lijk gevaarlijk was. Als de politie het prikkeldraad tij dens een surveillance niet had gezien, was er een grote kans geweest dat fietsers er met hun gezicht tegenaan waren gereden. JBL Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd m combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. VlO<* O* iOÏ>^ e\op. *ue<5' ,e\. mtn®1 sb*1 3000

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1