SCHIEDAMSCHE COURANT Vrouwengroepen solidair met gestrafte leerlingen 9 Grootschalige inspraak moet fundamenteel anders9 neem„ proef de Vertrek Pillar d bij Passage niet zomaar Hu 'Particuliere sporthal bespreekbaar houden' krant Verbouw GSD-pand binnen zes weken Woningnood treft bijna h 7900 mensen PROFITEER! d ROKKENS Afdelingsbestuur woedend: 'Dat maken de leden uit!' PvdA-raadsleden: EVP bereid wethouder te leveren Ambtenaren in notitie: Donderdag 16 april 1981. ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 75'* MOUlMft Brwntvot 3 - telefoon administratie 26SQ91 redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Meer oorzaken zijn er geweest voor het vertrek van Rond Pillard als directeur van het Passage theater. Niet alleen de drukke werkzaamheden heb ben Pillard ertoe bewogen zijn funcüe neer te leggen. Ook la er onenigheid achter de schermen. Commentaar wil hij daar zelf niet over geven en gisteren was ook wethouder Herman Ptórtihoorn, voorzitter van het bestuur van de stichting Passa getheater, voor inlichtingen niet te bereiken. Pillard blijft wel aan als directeur van de Schiedam» Gemeenschap. Hij krijgt daar nu weer wat meer tijd voor, tijd waarop hij al eerder had gehoopt Tijdens zijn dubbelfunctie is naar oplossingen gezocht om hem het werk gemakkelijker te maken en daartoe nam de gemeenteraad vorig jaar het besluit een extra mede werker aan de SG ter beschikking te stellen. Echter, gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben dat raadsbesluit nog niet goedgekeurd, de medewerker Is er dus nog niet en Pillard zag het niet zitten In die omstandigheden zo verder te gaan. Waarop de verdere problemen zich spitsen, Is door de kleine kring van betrokke nen niet nader bekend gemaakt. in Vlaardingen tegen kernbewapening: 'we moeten die rommel niet meer!' Nieuwiandse kinderen vegen hun wijk schoon. Pagina drie Asvion maakt fraaie bouwplannen. Pagina vier Schiedam Het bureau huis vesting in Schiedam heeft op 4 na 7900 woningzoekenden ge registreerd staan. In maart was er opnieuw sprake van een stijging: 2301 bezoekers kwamen bij de ambtenaren van huisvesting over de vloer. Van de 167 toegewezen wonin gen telden de meeste drie en vier kamers. Van de nieuw bouw in Woudhoek konden in maart slechts 12 woningen worden betrokken. Onder de woningzoekenden komen meer dan 2000 mensen van buiten Schiedam. Van de Schiedamse ingeschrevenen zijn er op het ogenblik meer dan 2200 voldoende gehuis vest. Opvallende groepen zijn voorts de alleenstaanden (839) en de bejaarden (834). Bij het bureau huisvesting be vinden zich 695 GGD-rappor- ten, waarvan een derde spreekt van dringende urgen tie. Er zijn 20 woningzoeken den met een sociale indicatie dte op urgentie duidt advertentie sportieve prints»/* wit zwart/ marine SI IKHV.M M \M U f M ft\ MA AS 41 BS Kt W IIKT 1 13 l UiWiSS»4 1 li' (lMIH Vlaardingen Een aan tal vrouwenorganisaties uit Vlaardingen betuigt via een open brief aan scholengemeenschap Groen van Prinsterer haar solidariteit met de gestraf te vrouwelijke leerlingen van de school. Een aantal leerlingen van 't Groen zijn gestraft omdat zij had den deelgenomen aan de landelijke vrouwensta king op 30 maart. De or ganisaties, Wij vrouwen eisen, SOK, Rooie Vrou wen en de vrouwencafeé in de Westwijk en van de Haven, vinden dat de strafmaatregelen die zijn opgelegd door con-rector Van Beest volkomen mis plaatst zijn. In de open brief gaan de orga nisaties uitvoerig in op de uit spraken die Van Beest deed in onze krant van maandag 13 april. „Het valt ons op dat de heer Van Beest deze leerlin gen betitelt als kinderen en wel op een zodanige wijze dat het lijkt alsof we hier te ma ken hebben met onmondige kinderen terwijl ze juist met PvdA-fractie wil Schiedam Een gro te meerderheid van de PvdA-fraetie wil dat Hans Konings de gemeenteraad verlaat. Voor het eerst in de geschiedenis van de Schiedamse politiek heeft daarmee een partij het vertrouwen in een eigen raadslid opgezegd. De PvdA- fractie hoopt met het opofferen van de anti-CDA-gezinde Konings het vertrou wen van de coalitie partner te herwinnen. Uiterst geheim heeft de PvdA-fractie hierover be raadslaagd. Zelfs het afde lingsbestuur mocht hier niet bij zijn, wat ook een unicum is. Dat bestuur heeft inmiddels woedend gereageerd. Nadat het fractiebesluit in het be stuur was doorgesijpeld, kwam men daar tot de verbijsterende constate ring dat de fractie buiten zijn boekje was gedaan. In de PvdA benoemen de le den de gemeenteraadsle den, het zijn ook de leden die iemand het vertrou wen opzeggen en niet de fractie mag dat doen. Het bestuur is daar meer verbolgen dan ooit over. De PvdA-fractïe heeft zeer omzichtig willen handelen. De fractie heeft het er zelfs voor over gehad om het hele con flict 'over de kamerverkiezin gen heen' te tillen. In de hoop geen PvdA-stemmen te verlie zen heeft de meerderheid van de fractie besloten dat maatre gelen tegen Konings, mocht hij de gemeenteraad niet wil len verlaten, pas na 26 mei worden getroffen. Uitsluitend in het geval, dat de hele affai re in de publiciteit zou komen, treden die maatregelen onmid dellijk in werking. De PvdA-fractie heeft gespro ken over diverse maatregelen, die tegen Konings genomen kunnen worden als hij weigert de raad te verlaten (en nie mand kan hem daartoe dwin gen). Zo zou Konings op een onverkiesbare plaats kunnen worden gezet voor de volgen de gemeenteraadsverkiezin gen, maar eerder nog zelfs binnen een maand zou hij uit het PvdA-circuit kunnen worden geloodst door hem te rug te trekken uit diverse raadscommissies (zoals sociale van Konings af zaken, waar hij constant op loopt tegen CDA-wethouder Taverne) en door hem het spreken namens de PvdA on mogelijk te maken. Tegen Konings zijn door zijn eigen fractiegenoten vele grie ven ingebracht. Het zou zijn weinige medestanders (DieJc- mans. De Vos en Van der Lugt) 2ijn opgevallen dat er geen enkel positief punt over Konings werd aangekaart. Ook het bestuur is daar boos om. Het had een commissie van goede diensten willen in stellen, maar fractieleider Gé Brouwer schijnt dat van de baan te hebben geveegd. Nu, alsnog, heeft het bestuur een commissie benoemd die dit handelen van de fractie op zijn zorgvuldigheid moet toetsen. In deze commissie hebben zit ting de bestuursleden Wim Oomen, Netty Leeman en Martha Wagenaar. Vervolg: op pagina drie. Zie ook commentaar. deze actie hebben bewezen dat ze een stukje maatschappelijk bewustzijn hebben, dat bit de heer Van Beest ontbreekt De vrouwenorganisaties wij zen er in de brief op dat het de taak van de school is om de leerlingen voor te bereiden op het 'echte' leven. „Dat is juist wit er op dit moment gebeurt Als de heer Van Beest dit af doet met straffen dan slaat hij wat ons betreft de plank be hoorlijk mis en neemt hij vrouwen niet serieus. Wij ho pen dat met de actie van deze zelfbewuste jonge vrouwen een eerste aanzet is tot een maatschappij-kritische manier van leven." De vrouwen prij zen de moed van de leerlingen van 't Groen om mee te doen aan de landelijke vrouwensta king. „Het is bijzonder moedig van deze jonge vrouwen dat zij het hebben aangedurfd om hun eigen belevingswereld op zodanige wijze politiek te ver talen." De leerlingen van 't Groen die zijn gestraft krijgen allemaal les in dependance van de school aan de Rode Krulslaan. De leerlingen van het hoofd gebouw aan de Rotterdamse- weg die meededen aan de sta king hebben geen straf gekre gen. In de Opstandlngskerk siond dinsdag da Schiedamse afdaling van de EVP op. Schiedam De EVP wil In 1982 best wethouders le veren voor het college van burgemeester en wethou ders in Schiedam. De op richting van de Schiedam se afdeling, dinsdagavond, Is dan ook vooral bedoeld geweest om aan de ge meenteraadsverkiezingen volgend jaar actief mee te gaan doen. In principe zal de EVP streven naar een afspiegelingscollege, maar er is ook bereidheid een coalitie met een andere partij aan te gaan. Het zal de Evangelische Volkspartij er in Schiedam vooral om gaan alle lege plekken vol te stampen met woningen. „Een stad mag ei genlijk geen lege plekken hebben,* aldus de Schiedam se EVP-voorzitter Wim Fieg- gen, afkomstig uit het CDA. Programmapunten van de EVP zijn tot nog toe het aan passen van bestaande wo ningen voor bejaarden en ge handicapten, het verbouwen van leegstaande panden tot woningen, het creëren van sluiproutes voor fietsers en het vergroten van de ver keersveiligheid in het cen trum en voorts het verbetc- Ven van het imago van cultu rele minderheden. De EVP vindt dat er een on deskundige behandeling is bij onderzoek naar baarmoe derhalskanker. „Een ondes kundige behandeling die er toe leidt dat een hoop Schie damse vrouwen zich wel drie keer bedenkt voor zij zich in dat bewuste centrum laten onderzoeken en dat en kele vrouwen door de ondes kundige behandeling met onnodige pijnen rondlopen," aldus Fieggen. De EVP is daarvan geschrokken en wil daar wat aan doen. Kleinere streefpunten zijn een flat van drie tot vier verdiepingen boven de Hema en het opdoeken van de zebrapaden bij de Koe markt. Bij de oprichting van de Schiedamse EVP was de Schiedamse CDA-voorzitter Werner van Katwijk aanwe zig. Fieggen neemt niet aan dat deze zich tot de nieuwe partij wil bekeren. Vlaardingen De PvdA raadsleden Wim Kwak- kelstein en Leo ten Have willen van het gemeente bestuur weten waarom het college heeft besloten om de aanvraag van een bouwvergunning door Jan Hoogendijk voor de bouw van een sportcomplex af te wijzen. Hoogendijk wil de aan de Zwanensingel drie sporthallen bouwen om zo de nood onder de sportverenigingen enig zins te verlichten. Het dagelijks bestuur van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie (VRSR) reageer de in de vergadering van 23 februari niet afwijzend op het verzoek van Jan Hoogendijk. De raadsleden willen nu van het college weten welk stand punt sportwethouder Cees Bot heeft inzake het weigeren van de bouwvergunning. Tevens willen zij weten of na het raadsbesluit over de bouw van de tweede sporthal in de West- wijk gesproken kan worden van een geheel nieuwe situa tie. Kwakkelstein en ten Have willen van het college ook de bevestiging dat de realisering van een sporthal in Holy wen selijk is. Als deze vraag posi tie! door het college wordt beantwoord, dan willen de so cialisten dat de aanvraag van Jan Hoogendijk weer be spreekbaar wordt gemaakt. Wethouder Cees Bot bevestigt dat de aanvraag van Jan Hoogendijk afgewezen is. De reden ligt volgens hem voor de hand: „We hebben dezelfde normen gehanteerd als vorig iaar toen we de aanvraag ook hebben afgewezen. Realisering van drie hallen aan de Zwa nensingel brengt grote techni sche verkeersproblemen met zich mee. De grond is boven dien niet vrij. Het is de bedoe ling dan een medisch kinder- verblijf op die plaats komt Een sporthal op die plek bou wen is dus uit den boze." Vlaardingen Inspraak procedures, die voor be langrijker onderwerpen dan kleinschalige projec ten worden gehouden, moeten fundamenteel an ders worden aangepakt dan bij het totstandkomen van de verkeerscirculatie plannen (VCP's) is ge beurd. Tot die conclusie komen ambtenaren van het bureau voorlichting en inspraak in een notitie, die momenteel wordt sa mengesteld. In het eerste deel van haar stuk constateert de ambtelijke werkgroep, dat er bijzonder veel kritiek is geweest op het verloop van de inspraakproce dures. De ambtenaren geven aan dat die kritiek misschien hier en daar wat overdreven of ongenuanceerd is, maar toch goed aangeeft waar de schoen heeft gewrongen. In zijn algemeenheid vonden de critici dat de inspraakprocedu res veel te lang hebben ge duurd en daardoor te kostbaar zijn geweest Bij de procedures rond de VCP's van Holy en Ambacht/Bab':orspolder wa- rerr- bij de start te weinig gege vens beschikbaar. Bij de proce dure voor Ambacht/Babber- spolder is volgens critici on juist met ingebrachte alterna tieven omgegaan, terwijl amb tenaren op de afsluitende ver gaderingen een omstreden rol zouden hebben gespeeld. De meeste kritiek was er vooral op de inspraak rond de keuze van de parkeergarages in de binnenstad. Gedurende de ge hele procedure was er bii de deelnemers grote onduidelijk heid over de randvoorwaarden en op procedures tijdens de vergaderingen zelf. Daarnaast was er veel kritiek op het voorzitterschap, op de vraag wie welke groepen vertegen woordigde en hoe de rol van de ambtenaren had moeten zijn. Het inspraakbureau heeft er haar twijfels over, of de me thode die voor deze grootscha lige inspraakprocedures is ge bruikt wel juist is geweest. Bij kleinschalige projecten is de methode, zoals die in de alge mene inspraakverordening staat voorgeschreven, goed bruikbaar, maar bij projecten van een dergelijke omvang moef het 'fundamenteel an ders*. „De inspraak heeft bij dergelijke projecten een ande re functie en een ander karak ter. L>e methodiek moet daar op aansluilen," aldus het in- spraakbureau. De ambtenaren willen eerst vier 'fundamentele vragen' beantwoord hebben, alvorens ze echte conclusies kunnen formuleren. De belangrijkste vraag daarbij is wel, hoe in spraak moet worden toegepast bij projecten waarvan vante- voren vast staat, dat de uitein delijke beslissing dor politieke uitgangspunten bepaald zal worden en waarbij de resulta ten van de inspraak zeker niet doorslaggevend zullen zijn. Vlaardingen Wethou der Bas Goudriaan ver wacht dat binnen zes we ken kan worden gestart met de verbouwing van het voormalige GSD-ge- bouw. Het aannemersbe drijf Bul heeft als laagste ingeschreven. Goudriaan moet nog wel overleg voe ren met het aannnemers- bedrijf, omdat er toch nog enkele bezuinigingen moeten worden toegespast in de plannen om het fi nancieel rond te krijgen. Het is de bedoeling dat er in het gebouw dertig ap partementen komen voor één- en twee persoons huishoudens. Over de huurprijs kon Gou driaan in de commissie voor stadsvernieuwing nog niets de finitiefs meedelen. Hij ver wacht dat die komt te liggen rond de 260 gulden per maand. De wethouder toonde zich ver heugd dat zo snel met de uit voering van de plannen kan worden begonnen. Ongeveer een jaar geleden werd het ge bouw nog door jongeren ge kraakt omdat zii vonden dat het te lang had leeggestaan. De actie leverde al snel resul taat op. Hoe lang de verbou wing gaat duren is nog niet in te schatten. Voor de appartementen is ge noeg belangstelling van wo ningzoekenden. Dit nieuwsblad. W4i om I zor coi Rol waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad- odeiP05 aa**'' VJOCXP-" sW'8" „do»*1' itn®* B3* 3000

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1