STAD/STBEEK EMil Schilderswinkel anno 1900in streekmuseum Extra open Ex-medewerker Synres: 'Hier is tolueen gestort' Hoog bezoek voor Leger Heils m Vertrek grote werven brach t verlies op bijna 1 miljoen Roteb in ven tariseert Hoeks terrein W ij kvereniging Hoofdsteden- buurt opgericht vrijdag I 17 april 1981 VD/SC/WW I Electriciteitsbedrij f moet in vij f j aar rendabel zij n Schiedam Binnen vijf jaar, en liefst nog binnen drie. moet het Schiedamse electriciteitsbedrijf weer renda bel worden. Dat zegt ONS-directeur Joep van Willigen als hij wordt geconfronteerd met de verliescijfers bij 'electriciteit' over 1979. In dat jaar naderde het tekort gevaarlijk dicht de 1 miljoen, zo valt te lezen in het jaarverslag over 1979 van de technische bedrijven (GTB) Schiedam. Het laatste zelfstandige jaarverslag, want in '80 gingen de bedrijven samen met de Vrom in de Openbare Nutsbedrijven. Van Willigen noemt het grote verlies over '79 zeer zorgwek kend. Het valt volgens hem voornamelijk toe te schrijven aan de enorme daling van de omzet van het electriciteitsbe drijf. Vooral in de industriële sector zijn.in dat jaar klappen gevallen. Zowel de Gusto als Laatste jaarverslagen va". VROM en GTB OlJ j directeur J. van Willi gen. voorlichter M- Dlnge- nouts en Vrom-chef P. Hen driks willen een mentaliteits verandering bij hst publiek. Nieuwe Waterweg sloten en namen dus geen energie meer af bij de Openbare Nutsbedrij ven. Wethouder Reinier Scheeres heeft dus geen gelijk gehad toen hij in een interview met onze krant in 1979 beweerde dat het wegvallen van de twee grote werven geen nadelige gevolgen zou hebben. Van Willigen wil in de toe komst de investeringen van het electriciteitsbedrijf onder het mes nemen. „De uitgaven moeten kritisch worden be zien. Verdere bezuinigingen kunnen worden gezocht in de personeelssfeer en in de on- derhoudssfeer. Zo behoeven de Dierenbescherming Na.de jaarvergadering van de dierenbescherming in Schie dam ziet het afdelingsbestuur van de vereniging er als volgt uit: voorzitter bleef J. A. van Eek en C. Spermon bleef viee- voörzitter, en voorts werden deposities gehandhaafd van secretaris A. P. N. Schram, no- tuliste N. F. E. Reuvers en penningmeester W. van Vliet. Niéuw in het bestuur kwamen A. 'J. de Jong, G. J. Beugels- jdijk, J, H. Tamminga en me vrouw Koorevaar. De Jong verzorgde al de ledenadmini stratie van de dierenbescher ming. De vereniging heeft in Schiedam nu 1032 leden. A; J. de Jong Nieuwe kandidaat voor het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap is deze zelfde A. J. dé Jong, Kij komt in een va cature, ontstaan na het vertrek van SG-voorzitter Jan de Lan ge,1 .die tijdelijk werd opge volgd door Arie Ouweneel. Hij is gehuwd met het Schiedamse VVD-raadslid Ien de Jong- Sunderman. J. Meyer Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben in de plaatselijke commissie zelf standigen, een belangenclub van winkeliers, de heer J. Meyer benoemd in de plaats van mevrouw J. Vente. Meyer is waarnemend hoofd van het regionaal dienstverleningscen trum voor het Rotterdamse kleinbedrijf. Mevrouw Vente zal aanblijven als zijn plaats- vgngster in de commissie. Vlaardingen Het paasfeest is?dit jaar voor het Leger des Heils een dubbel feest. Naast de vreugde en de viering van het:paasfeest brengt comissïo- nair^George L.Nelting samen met zijn vrouw een bezoek aan het Leger in Vlaardingen. De commissionair en zijn vrouw komen uit Amerika en zijn sinds 1979 aangesteld als lei ders van het Leger des Heils in .Nederland. Het is het eerste bezoek dat het echtpaar aan Vlaardingen brengt. Paasmorgen begint voor het Leger al om 9.00 uur met een wjjdingsfeest. In een p aas-ju- beldienst die onder leiding staat van George L. Nelting zullen zangkoren, muziek korpsen en een tamboerijn- gipep medewerking verlenen. B§jgngstelienden zijn welkom aan de Rotterdamse weg. Vlaardingen In hel streekmuseum Jan Ander son 2al dinsdag 21 april een schilderswinkel anno 1900 worden geopend. Op de expositiezolder van het museum zal ter gelegen heid van de opening een tentoonstelling te zien zijn over het ambacht en de geschiedenis van de Vlaardingse schilders on der de titel 'meester schil der'. Het materiaal voor deze expositie is beschik baar gesteld door C. van Groeningen uit Leiden en J. Slot uit Vlaardingen. Sinds de bouw van de stad Vlaardingen in de 13e eeuw zijn de schilders altijd actief geweest in deze stad. Schil deren betekende vroeger im mers niet alleen onderhoud, maar ook verfraaiing. Tech nieken zoals houten en mar meren hebben eeuwen lang bijgedragen het huis en zijn interieur op te fleuren. In de wintermaanden kon niet ge schilderd worden. In die pe riode maalde men zelf de verfstoffen en vermengde dat met lijnolie tot verf. Ook werden er in de winter cur sussen gevolgd om de tech nieken te verbeteren en om creativiteit te vormen. Het is frappant dat de huisschilders vroeger zo dicht bij de kunst stonden. Zelfs tegenwoordig zijn schilders nog met het pa let bezig. Het resultaat van twee van hen is in Vlaardin gen te zien in gebouw 'Hol- landia1. Tot op heden is er van de ge schiedenis van de Vlaardïgn- se schilders niet veel bekend, terwijl door de opkomst van' de grote verffabrieken het zelf verf maken volledig is verdwenen. In de schilderswinkel in het streekmuseum is te zien hoe schilders in 1900 te werk gin gen. Een werkbank met daarop een marmeren wrijf- plaat met stenen loper, twee verfmolens, een kast meet laatjes met daarin droge verf, kammetjes te houten, das- klop, slecht- en tamoneer- kwasten, koperen verfbran- ders en mallen die vroeger zelf werden uitgesneden is uitgebeeld in het museum. Daarnaast is het streekmu seum erin gesalaagd om door middel van 50 foto's de ge schiedenis van de Vlaarding se schilders en schildersbe drijven vast te leggen. Foto's van schilders in de Grote Kerk en boven op de toren bij het scheepje, bij het op knappen van de loggers voor de teelt en schilders bij het geven van wintercursussen. Het streekmuseum zal uit ei gen collectie voorbeelden van oude schilderstechnie ken exposeren. De tentoon stelling loopt door tot okto ber. Vlaardingen Maadag 20 april, Tweede Faasdag, zal het streekmuseum Jan An derson van 14.00 uur tot 16.00 uur geopend zijn. Het Is dan de laatste mogelijk heid om de tentoonstelling over antiek speelgoed in het geheel te zien. Na de tentoonstelling over het speelgoed komt een exposi tie over de schilders. Vlaardingse nieuwe leidingen die zijn ge legd minder onderhoud dan de oude en de nieuwbouw vraagt natuurlijk, ook veel minder on derhoud." Het electriciteitsbedrijf is niet het enige gedeelte van de technische bedrijven dat met verlies heeft gedraaid. De CAI leed over '79 een verlies van 73.332 gulden. In de toekomst zal dat bedrag veel lager uit pakken zo mag worden ver wacht- In dat jaar was al 95 procent van dc stad op de ka beltelevisie aangesloten. Rooskleuriger was de financië le situatie in 1979 bij de andere twee bedrijven der GTB. Het gasbedrijf sprong er gunstig uit met maar liefst 383.912 gulden en 13 cent winst Een batig sal do was er ook voor het water leidingbedrijf dat in het ver slagjaar 9,503 gulden en 34 cent overhield. door Richard Stomp Waren de Technische Bednj- ven en de Vrom nog geschei den in 1979, de jaarverslagen van de bedrijven zijn nu wel tegelijkertijd gepubliceerd. De Vrom blijkt over 79 een ver lies te hebben geleden van ruim 4.5 ton. Geschrokken is men bij het reinigingsbedrijf geenszins van dat cijfer. De chef van de Vrom, P.Hendriks wijdt de toename van het ver lies aan een trendmatige ver hoging van de kosten. „De Vrom is nu eenmaal een ar beidsintensief bedrijf. Als de loonkosten stijgen betekent dat dat onze belangrijkste kosten omhoog gaan. Bovendien staan er bij de Vrom weinig op brengsten tegenover de kosten die moeten worden gemaakt." Het personeelstekort van acht man bij de Vervoers-, reini- gings-, ontsmettings- de marktdïenst zoals de VROM volledig heet, heeft in '79 geen echte problemen opgeleverd. Volgens de chef van de Vrom is dat gemis door de andere vegers opgevangen, zodat de straten toch voldoende konden geveegd. Nog m 1981 komen er vier extra vegers bij de dienst en nog twee krachten liggen bij burgemeester en wethouders in aanvraag. In de plannen van de Vrom 2it voor de komende jaren onder meer een sanering van het pa pierbakken bestand. In het verleden werden zowel door plantsoenendienst als door de Vrom bakken geplaatst in de stad. In sommige gevallen stonden daardoor op enkele plaatsen twee bakken vlak bijeen, op andere plekken stond niets. Een evenwichtige re verdeling zal worden aan gebracht De Openbare Nutsbedrijven timmeren steeds meer aan de weg. Voorlichter Marï Dinge- nouts kun je bijna dagelijks te genkomen in de stad. Als hij schoolkinderen vertelt over energie bijvoorbeeld. Of als hij met een bezem in de hand meeveegt met vijftig jonge straatvegertjes. Daarnaast worden er in het hoofdkantoor van de ONS aan de Van Heek straat stapels persberichten ge schreven om de bevolking van Schiedam meer bij gas, licht, water en het ophalen van het vuil te betrekken. Bij de nuts bedrijven hechten ze sterk aan dat soort dmgen. Het persoon lijke contact met de klanten heet dat. Niet alleen voor de gezelligheid, maar vooral om een mentaliteitsverandering onder het publiek te weeg te brengen. Mentaliteitsverandering? Dïngenouts: „Ja. dat is nodig. Als je ziet hoeveel er vernield wordt aan afvalbakken abri's en openbare verlichting... Dat kost handenvol geld." De woorden van Dingenouts wor den duidelijk gamaakt in het jaarverslag over 1979 van de VROM. In 1979 werd voor i Kippon voelen zich thuis op de voormalige vuilstortplaats aan de Prins Hendrlkweg In Hoek van Holland, waar Synres vaten chemisch afval dumpie. Hoek van Holland Op de voormalige vuilstort plaats van de Roteb aan de Prins Hendrikweg in Hoek van Holland is tolu een gestort. Dit zegt een ex-medewerker van het chemische bedrijf Synres. Ook zou men aceton op het terrein hebben ge stort. Om hoeveel vaten het gaat is niet bekend. Twee ambtenaren van de Ro teb inventariseerden gister morgen samen met ex-ploeg baas van de Rotterdamse vuil ophaaldienst Bert Boel de voormalige vuilstortplaats. Op twee plaatsen zouden volgens de heer Boel vaten met afval zijn gestort. Het merendeel van het gedumpte afval be staat uit kunstharsbrokken. Volgens de ambtenaren van de Roteb was het terrein, dat tot 1965 als stortplaats diende, slechts bedoeld voor huishou delijk afval. Boel is er echter nuchter oven „Al het afval dat werd aangeboden, mocht ik van de Roteb aannemen. Er werd trouwens voor betaald door degenen die hier kwa men storten. Ik kan er niets aan doen dat hier gif ligt". De stoffen, die door Synres op de plaats werden gedumpt, bleken hoogst brandbaar. Eens heeft zes weken brand gewoed op het terrein. Via twee spui- kokers staat het grondwater onder het terrein in verbin ding met de Krimsloot, die af watert op de Nieuwe Water weg. De vaten zouden liggen op een diepte van vier 4 vijf meter. Hoofdopzichter van gemeente werken B. L. Kramer v,oi af en toe in de Krimsloot. Hij vertelt: ,,De vissen die ik er vang, zien er verschrikkelijk uit. Ze zijn gespikkeld en vol gens mij zijn ze allemaal zwaar ziek. Het is wel mogelijk dat de vissen die ziekten hebben opgelopen door het gebruik van methylbromide door een tuinder die aan de Krimsloot zit", De Roteb heeft aantekeningen gemaakt op een plattegrond, die naar de werkgroep bodem verontreiniging wordt ge stuurd. Deze groep zal de kwestie opnemen met de dienst centraal milieubeheer Rijnmond. 51-282 gulden en 83 cent ver meld aan de openbare verlich ting. Geklaagd wordt in dat jaarverslag ook over het be kladden van de abn's en over het vernielen van de afvalbak ken. Volgens P. Hendriks, chef van de hoofdafdeling VROM van de ONS worden per jaar op die manier zo'n vijfentwintig papierbakken vernield. Je hoeft maar door een willekeurig deel van Schiedam een wandelingetje te gaan maken om te zien dat de buisjes bij de bushaltes worden beklad: met viltstift en spuit bussen verf zijn die abri's vaak te lijf gegaan. Het reinigen van die abri's be zorgt de ONS handenvol werk. "Wanhopig wordt gezocht naar een geschikt schoonmaakmid del Hendriks vertelt dat er in middels 20'n twintig zijn uitge probeerd, maar geen van allen voldeden ze aan de eisen van de ONS. De middelen die hel viltstift verwijderden maakten de plastic ramen mat waardoor er nauwelijks meer doorheen te kijken was. De middelen die de ramen niet aantastten kre gen het vilstift weer niet van de ruiten af. Hendriks: vorige week heb ik nog een nieuw middeltje geprobeerd, maar ook dat gaf weer niet voldoen de resultaat. Erg weinig is er te doen aan de vernielingen waar de ons mee te kampen hebben. Dat beaamt ook ONS-directeur Van Willigen. „De jeugd moet het gewoon niet meer doen, ze moeten van andersmans ei gendommen afblijven, als je probeert de vernielingen te herstellen dan ben je eigenlijk bezig het paard achter de wa gen te spannen." Van Willigen wil niet spreken van een men taliteitsverandering. „Het is meer een voorhouden hoe het eigenlijk zou moeten", vindt de directeur. Bij de ONS wil men dat vooral bereiken door voorlichting aan scholen in Schiedam. Er zijn drie projecten waar het onder wijs gebruik van kan maken. Volgende week vrijdag komt er een lesbrief over het werk van de ONS. Daarnaast kun nen scholen op excursie naar het gebouw van de bedrijven aan de Van Heekstraat. Bo vendien is er een diaserie over de zorg voor het milieu. Wat verwachten de mensen van de nutsbedrijven van een mentaliteitsverandering? Van Willigen: „Het is natuur lijk niet zo dat je ïoiets onmid- delijk voor elkaar kunt krij gen, het is iets dat heel lang zaam aan kan veranderen. Maar het kan wel, daar moet je zelf ook van overtuigd zijn." Hendriks bevestigt die woor den. Neem de actie 'bond in de goot'; het is natuurlijk niet zo dat alle zesduizend honden on middellijk in de goot gaan poe pen, maar al zijn er maar een paar mensen die de hond in de goot hun behoefte laten doen na onze actie, dan heb je toch al wat bereikt. Vlaardingen De Hoofdste- denbuurt in Holy heeft nu ook een eigen buurtvereniging. De vereniging is een voortvloeisel uit de bewonersvereniging Luxemburgweg. De nieuwe vereniging heeft gelijk al een stroom nieuwe leden naar zich toegetrokken: al meer dan 400 mensen zijn lid van wijkvere- ning Hoofdstedenbuurt- Tijdens de oprichungsvergade ring werd Arie van der Vlies met algemene stemmen geko zen tot voorzitter. Hans Ploe ger, de r r-voorzitter van de bewonersvereniging kon zich niet beschikbaar stellen als voorzitter omdat hij binnen af zienbare tijd Vlaardingen zal verlaten. Hij stelde zich wel kandidaat als vice-voorzitter om zodoende Arie van der Vlies in te werken. Penning meester werd A. Borsboom en secretaris mevrouw E. van der Schoor. Tijdens de oprichtingsvergade ring werd ook de doelstelling van de vereniging besproken. Deze luidt als volgt: het behar tigen van de belangen van de bewoners van de Hoofdsteden - buurt in de ruimste zin van het woord. Het verbeteren van het woon- en leefklimaat in en om de flats en het organiseren en houden van activiteiten ge richt op vorming en vrijetijds besteding zoals sport en re- - creatie. Daarnaast zal acht keer per jaar een buurtkrant worden uitgegeven, het Hoofdstede njo umaal.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3