STAD/STREEK 'Ik kan geen compromissen sluiten' Wiimifred Halls verenigt cultuur en natuur Het stip Ank Schutter (PSP): Tot 15 mei in de Koningshof Vrouw in de politiek -f Blokje 4 ytrond/ 4 vrijdag 17 april 1981 VD/SC/WW Bijna honderd jaar gele* den zette een eigenzinni ge jonge vrouw, Aletta Jacobs, de strijd in voor het vrouwenkiesrecht. Ze had ai eerder geschie denis gemaakt, door als eerste vrouw in Neder land aan een universiteit te studeren en te promo veren waarna ze zich als arts in Amsterdam ves tigde. Het vrouwenkiesrecht was voor haar echter de belangrijkste activiteit omdat met dit wapen al die vrouwen belangen het best te behartigen zouden zijn. In 1920 vond haar strijd zijn bekroning toen het actief vrouwenkies recht in de wet werd vastgelegd. Wij spraken met een aantal vrouwen uit de re gio, vertegenwoordigsters van verschillende politie ke partijen, die van dit recht gebruik maken Vandaag: Ank Schutter Vlaardingen Ank Schut ter, midden vijftig, resoluut in haar optreden. Een jonge stem waarmee ze nuchter en zakelijk haar standpun ten formuleert. Maar soms borrelen de emoties door al die nuchtere zakelijkheid heen. En een enkele keer de twijfel aan het eigen ge lijk. Ze heeft een gesprek eerst afgewimpeld. „Ik weet niet of ik wel pas in dat ka der van „Vrouwen in de po litiek". Mijn partij, de PSP, voert oppositie en naar mijn mening mag ze geen enkele verantwoordelijk dragen voor het politiek beleid zoals dat in Nederland wordt gevoerd. Zo lang we hier in een kapitalistische maatschappij leven is sa menwerking met niet-socia- listische partijen onmoge lijk. Je kunt niet over dat fundamentele verschil heenstappen als je zelf een socialistische samenleving voor ogen hebt" verklaarde ze. Uiteindelijk bleek ze "bereid tot praten. Omdat we het er over eens werden dat oppo sitievoerders hun niet te on derschatten funktie hebben, al is het dan maar als lastige luizen in de behaaglijke pel zen van de bewindslieden. Omdat ook buitenparlemen taire akties hun invloed hebben op de politiek. Maar vooral omdat politiek zich met mensen bemoeit en mensen de dupe kunnen worden van politieke beslis singen. Ank Schutter is lid van de Partijraad van de P.S.P., het orgaan dat, tussen twee congressen, de uitvoering van de congres besluiten be waakt en het partijbestuur eventueel ter verantwoor ding roept. Het pacifistisch element van deze partij was voor haar in 1956 de voor naamste drijfveer om als lid toe te treden. Socialiste wüs ze al, van huis uit. „Zonder socialisme is geen pacifisme mogelijk" verklaart ze. Daarnaast stopte ze, gedu rende meer dan vijfentwin tig jaar een groot deel van haar tijd en energie in de N.V.SH. Bovendien werkt ze bij tijd en wijle voor een regeringscommissaris die het verouderder vervoers recht herziet. „Door deze laatste aktiviteit heb ik ge leerd hoe langzaam wetten tot stand komen: dat ze vaak al door de praktijk zijn achterhaald nog vóór ze in werking trederr' legt ze uit. „Toen ik jaren geleden voor het eerst met de scheep vaartwetten werd gecon fronteerd speelden de olie lozingen op zee nog niet eens mee; nu moet met deze vorm van milieuvervuiling in de wetgeving terdege re kening worden gehouden. Het is een oponthoud waar je niet aan ontkomt". Via de scheepvaartwetge- ving naar de nieuwe abor tuswet: het is maar een klein sprongetje naar een onderwerp dat Ank Schut ter na aan het hart ligt. De buitenparlementaire akties van vrouwen zoals zij „Zonder socialisme Is geen pacifisme mogelijk." vormden de eerste impuls voor een nieuwe abortus wetgeving. „Kotsmisselijk ben ik geworden van de manier waarop binnen het parlement deze wet uitein delijk tot stand is gekomen,, zegt ze giftig. „Met name de V.V.D. heeft zich walgelijk opgesteld. De beslissing zoals die is gevallen had al leen tot doel de coalitie bij elkaar te houden: de wet is allang achterhaald door de door Tineke Diepenhorst foto's Jaap Rozema praktijk en hangt aan el kaar van compromissen waar niemand zich happy bij voelt. Nog steeds valt abortus onder het wetboek van strafrecht en niet onder het medisch tuchtrecht. Nog steeds heeft niet de vrouw maar de arts het laatste woord. En nog steeds zijn de klinieken waar een vrouw zo maar geaborteerd wordt in overtreding. Het is te gek om los te lopen dat de stem van één man (Nijhoff. DS70 Red.) die nota bene niet eens in de Kamer te rugkomt, de weegschaal zo heeft doen doorslaan. Het illustreert r.ens te meer dat er in de politiek spelletjes worden gespeeld waar ik doodziek van word!" Stel je nou eens voor dat bij volgende verkiezingen de P.S.P. met zo'n overdonde rende stemmenwinst uit de bus zou komen dat een linkse coalitie-regering niet meer om ze heen kan.... „Zo gauw een P.S.P.er een ministerszetel of zelfs maar de post van staatssecretaris zou aanvaarden stap ik uit de partij., vult Ank Schutter prompt aan, „want vanaf dat ogenblik is de P.S.P. mede verantwoordelijk voor het regeringsbeleid en moeten er compromissen gesloten worden. Ik zie in dat dat wel moet in de poli tiek, maar zelf wens ik daar niet aan mee te werken. Compromissen voeren je niet naar wat je zelf voor ogen hebt als ideale, socia listische samenleving". In de Partijraad van de P.S.P., waar Ank Schutter haar partij meeblaast als af gevaardigde van gewest Rijnmond, blijken vrouwen een minderheidspositie in te nemen. „Het is een bestuur sorgaan waabinnen op een abstracte manier politiek wordt bedreven" vertelt ze, „en dat lijkt vrouwen min der aan te spreken dan mannen. Vrouwen zijn meer praktisch ingesteld, best bereid tot meedoen en meedenken maar meestal op de praktijk gericht. Ik zelf heb er ook moeite mee, de eerlijkheid gebiedt me om dat te zeggen. Voor mij zelf heb ik het gevoel dat ik, door te weinig theoreti sche onderbouw, de zaken niet zo goed kan volgen en ik realiseer me donders goed dat het gemakkelijk is om kritiek uit te oefenen op partijgenoten die het werk opknappen". Terug naar de N.V.S.H. Want de sexuele hervor ming heeft wel degelijk met politiek te maken. De voor behoedmiddelen hebben de Christelijke politiek omge bogen: het vrijere sexuele contact en het doorbreken van taboe's heeft maat schappelijke konsek wen ties waar elke politieke partij mee te maken krijgt Ook binnen de N.V.S.H. heeft Ank Schutter meermalen een eigen geluid laten ho ren. „Al die experimenten met sex trekken me eigen lijk niet zo" verklaart ze, „ik vind het eigenlijk be langrijker dat de N.V.S.H. gaat inspelen op de konsek- wenties van dat vrijere sexuele contact. Steeds meer mensen komen tot de conclusie dat ze niet hun hele leven aan één partner gebonden willen zijn, maar „Je méént 't," zegt Ank Schutter verbaasd. En voor het eerst tijdens het gesprek lacht ze, hartelijk en voluit. Een opgerolde, rode vlag wacht In een hoekje van de gang tot het weer 1 mei is. dat heeft gevolgen, vaste punten vallen weg. Naar mijn mening zou hierover binnen de N.V.S.H. een dis cussie op gang moeten ko men. Omdat het huwelijk altijd als het enig zaligma kende werd voorgesteld. Omdat de nieuwe generatie in wezen niet weet hoe het anders zou kunnen. Om daar inzicht in te krijgen moet er over gelezen, ge dacht en gesproken kunnen worden, zodat die nieuwe generatie wat beter is opge wassen tegen de konsek- wenties die elke samenle vingsvorm met zich mee brengt". Al met al moeten die aktivi- teiten in de politiek en in het maatschappelijk leven heel wat tijd en energie ge kost hebben al ïs Ank Schutter, naar haar eigen zeggen, aan een periode van „afbouwen"toe. En, onge vraagd, komt de echtgenoot ter tafel die haar stimuleer de, adviseerde en boven dien de konsekwenties aan vaardde door de zorg voor kinderen en huishouding op zich te nemen als dat nodig was. „Je bent één van de eens te vrouwen in dit kader die de medewerking en stimulans van een partner niet als vanzelfsprekend ervaart maar noemt en roemt" „Je méént 't" zegt Ank Schutter verbaasd. En voor het eerst tijdens het gesprek lacht ze, hartelijk en voluit. Een opgerolde, rode vlag wacht in een hoekje van de gang tot het weer I mei is. Maassluis Volgens sommige filosofen is cultuur slecht te verenigen met de natuur. An deren beweren zelfs dat ze volledig strijdig met elkaar zijn. De in Maassluis wonende kunstenares Winnifred Halls bewijst met haar schilderijen en tekeningen al enkele jaren het tegendeel. "Winnifred Halls veraorgde de eerste expositie die er in de Maassluise Koningshof werd gehouden en inmiddels zijn daar al zeer vele andere ten toonstellingen bijgekomen. Onder meer een van haar zelf. Nu hangen haar werkstukken voor de derde keer in de expo sitiezaal van de Koningshof en deze keer ligt de nadruk op •wat levendiger en kleurrijker •werk. De natuur is bijzonder goed vertegenwoordigd. Op het ter rein van de botanica heeft me vrouw Halls haar sporen ook verdiend. Bij het Rijksherbari um in Leiden en het Ecolo gisch Instituut in Oostvoome is haar naam erg bekend. Zij schildert en tekent in aller lei technieken en met allerlei materialen, maar één ding hebben al haar werkstukken gemeen: alles wat er groeit en Winnifred Halls temidden van haar aan de botanica ont leende kunst werken. bloeit aan planten en bloemen. Ze schildert die niet van voor beelden uit floraboeken, maar ieder model wordt door haar zelf gefotografeerd. Behalve het fotograferen en schilderen van deze planten en bloemen beschrijft, categoriseert en de termineert ze die zelf; en dat komt de botanica dan weer ten goede. Tot 15 mei is haar werk dage lijks te zien van 's morgens negen tot 's avonds negen. De Koningshof is te vinden aan de Uiverlaan 20. Signalement: Naam: onbekend Ras: bastaard Kleur: zwart Geslacht: mannelijk Leeftijd: ongeveer anderhalf Jaar Zo af en toe komen er zwerf honden binnen in de Harga- hoeve, waarvan je niet kan be grijpen dat de baas of bazin zich niet komt melden. Zoals bij deze kleine bastaard. Een drol van een hond, iets te dik, maar daardoor juist koddig en aantrekkelijk. Een kefferig ge luid producerend met een ze kere felheid om op die manier de aandacht te trekken. Er hangt een kaart boven de ken nel met de mededeling: 'als zwerver binnengebracht' Oor deel zelf, verder commentaar is overbodig. Maar je moet wel vallen op het type hond. De meeste mensen blijven wel even kijken en zeggen dan: 'Och wat een schatje* en lopen daarna weer door, omdat ze een iets grotere hond zoeken. Het valt ook niet mee om het iedereen naar de zin te maken wat de keuze van de hond betreft Een kat uitzoeken gaat meestal een voudiger, maar bij een hond is het uiterlijk in vele gevallen van het uiterste belang. Nu wil ik niet zeggen dat deze bast aard er onaantrekkelijk uitziet met zijn behaarde koppie en zwaarbesnorde bekkie. Ik vind het een leuke hond die qua type niet veel voorkomt Hij is een beetje schnautzerachtig met zijn zwarte beharing. Kort op de poten en een fijne staart, pittig om te zien en pittig in karakter. Een hondje die in huis alles in de gaten houdt en zijn nieuwsgierigheid niet kan bedwingen. Hij is zelf ook trots op zijn vacht, want hij houdt zijn kennel keurig schoon. Dat kan niet van alle honden wor den gezegd. De karaktereigen schappen zijn van deze zwer ver niet bekend, maar ik rïurf hem met een gerust hart mee te geven. Veel moeilijkheden zal hij zeker niet geven, al lang blij na een lange periode een echt tehuis te hebben ge vonden. Voor deze kleine schooier hopen we ook een goed tehuis te krijgen. Gega digden kunnen altijd langsko men in de Hargahódve aan de Schiedamse Sprotlaan num mer twee. Beertje, zeven jaar oud, van onze vorige Blolq'e Rond is ge plaatst en nu in gezelschap van twee poezendames. Zo ziet men maar dat de leeftijd van een asielhond geen belemme ring hoeft te zijn om er veel plezier van te hebben. Mo menteel verblijft er ook een handtamme barstelcavia in het asiel door Wim Haslinghuls beheerder Hargahoeve Ligt het cultuurgebeuren normaliter tijdens de zo mervakantie pas op zijn kont, ook tijdens het ko mende paasweekeinde zijn er dit jaar niet al te veel activiteiten. Dat zal wel aan het mooie weer liggen. De Teerstoof heeft zelfs de komende dagen helemaal niets geprogrammeerd. Geen eens zon slecht idee vond de Toonbeeld-redac tie. Vandaar alleen met Stip deze week. Cultuur staat of ligt ook op straat moet u maar denken, 't Is maar wat je er onder ver staat. De vrouwelijke Mick Jagger wordt ze wel eens genoemd:de Canadese zan geres Dianne Heathering- ton. Vanavond treedt ze op in de Maassluise jonge- rensociëteit Coco aan de Lange Bonenstraat 'Hea terington Rocks' is de titel van haar eerste LP die vo rig jaar uitkwam. In Cana da kent men haar goed en haar stemgeluid is al ver geleken met popgroothe den als Janis Joplin, Tina Turner en Patti Smith. Dianne wordt begeleid door Gary Taylor op drums, Sandy Chochinov op bas en Dave Garber op gitaar. De Vlaardingse sociëteit De Sokkel (Van Maerlant- laan 4) presenteert mor genavond de gitaarvirtu oos Rob Bakker. Bakker, één van de weinige Neder landse klassieke gitaristen wordt begeleid door de dwarsfluitist Jan Erik Noske. Bakker studeerde gitaar in Malaga en heeft ook verscheidene toernee's gemaakt in het gitaarland bij uitstek. Het duo begint om negen uur. i Rob Bakker Een musicus die meerde re instrumenten kan be spelen is geen uitzonde ring meer. Maar om dat tegelijketijd te doen pres teren er niet velen. Soka, die zichzelf the son of tar- zan noemt, doet dat wel. Hij drumt met zijn voeten, bewerkt met zijn handen een gitaar, en gebruikt dan ook nog zijn mond voor zang- en harmonica- partijen. Morgenavond is hij in zijn eigenaardige uit dossing te bewonderen in het Maassluise OJC Ozo- bleu (Pres.Steynstr.2). Soka is -van plan zich om negen uur op het publiek te storten. The Blue Gang treedt morgenavond aan en daar na op in de Vlaardingse sociteit B'Bwana (Hoflaan 12). The gang bestaat uit Kees Smit (tenor-sax), Ron Rem (alt-sax), Simon Plantinga (contra-bas) en Eugène Broekhoven (drums) en speelt op be bop geënte geïmproviseer de jazzmuziek. Aanvang tien uur. In hetzelfde gebouw pre senteert de Vlaardingse filmliga een dag later de film Dr.Sfrangelove. Van Stanley Kubrick èn met Peter Sellers. De voorstel ling begint om half negen." o De stichting 'Jong en Vrij' houdt voor de derde achtereenvolgende maal op tweede paasdag een Paasappèl. Dit keer in de Schiedamse sporthal Margriet 's Morgens sport en 's middags amusement met onder meer de Cali- fornischfe gospelzanger Terry Clark. Liselore Gerritsenf Christiaan Bor, Ben van der Linden en vele ande ren komen volgende week vrijdag met de muzikale theaterproductie 'Onver; wacht' in de Vlaardingse stadsgehoorzaal. Vanuit verschillende theaterrich tingen klassieke, popu laire musici en zangeres-., sen met totaal verschillen de stemgeluiden zijn er mensen bij elkaar geko^ men die hun capaciteiten onverwacht hebben gei. bundeld in de productie. De kaartverkoop is al bei. gonnen,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4