STREEK Bewoners in actie tegen renovatie Kapelpolder Sprookjesprins Hans Visser: Dit wordt geen kreeftenhu9 Wethouder Han Hummelen boos: 9Opknapbeurt is echt nodig9 Rustpunt in regionale fiets- en wandel route m i Bijen houden wespen van de strooppannekoeken af donderdag 23 april 1981 VD/SC/WW Maassluis De op handen zijnde renovatie van de Kapelpolder houdt de gemoederen danig bezig in de Maassluise volksbuurt. Onlangs werden de buurtbewoners verrast met een anoniem schrijven van een wijkbewoonster, die tegen renovatie was. Een week later was het wederom raak. Nu kregen de bewoners van de Kapelpolder een keurig boekwerk in de bus waarin alle nadelen van de renovatie nog eens werden opgesomd. Dreigende taal in het boekje: „De werkgroep zal niet aarzelen om de onderhoudsplicht van de gemeente via de Gerechtelijke macht af te dwingen." Verantwoordelijk wethouder Han Hummelen is de anonie me actie van een aantal buurt bewoners duidelijk in hel ver keerde keelgat geschoten. „Ik zal staan te juichen als die mensen inderdaad naar de rechter stappen. Dan pas zal duidelijk worden dat 2ij onge lijk hebben. De mensen in de •wijk hebben gewoon valse voorlichting gehad. Ze worden geïntimideerd. Ik vind het laf dat ze alles anoniem doen. Als ze het allemaal zo goed weten moeten ze zich niet anoniem opostellen. Ik heb nog nooit wat van die mensen gehoord. Ik heb het gevoel dat sommi gen het liefst de gemeente wil len pesten." Trots Han Hummelen is trots op het renovatieproject in de Kapel polder. Vorige maand kwamen de eerste zes gerenoveerde wo ningen in de Piersonstraat klaar. Het resultaat mocht er zijn. Centrale verwarming werd in de huizen ingebouwd, doucheruimte gerealiseerd en de huizen zijn ruimer ge maakt. Met de renovatie is de huur van de woningen om hoog gegaan. Momenteel beta- len de bewoners van de huisjes een klein bedrag, veelal varië rend tussen de 90 en 120 gul den per maand. Na de renova tie wordt de huur opgetrokken tot 250 gulden. Altijd nog blij ven de huizen in de Kapelpol der veruit de goedkoopste van Maassluis. Renovatie is onontbeerlijk voor de wijk. Wordt er nog langer gewacht, dan kan dat wel eens betekenen dat er ge sloopt zou moeten worden: „Ik zal niet ïeggen dat dat binnen één of twee jaar zal gaan ge beuren, maar over een aantal jaren wordt de vraag wel actu eel. Je kunt die huizen niet eeuwig in stand blijven hou den. De huisjes staan er al sinds 1920. Als we de renova tie van de Kapelpolder uitstel len, dan kan dat wel eens het begin van de verpaupering be tekenen. Dat willen wij niet Verwacht Wordt er gerenoveerd, dan be tekent dat dat de mensen de garantie hebben dat de huizen nog 25 jaar bewoond kunnen blijven. Renovatie is gewoon geriefsverbetering voor de mensen. Ik vind het een grie zelige zaak dat een klein groepje mensen eventueel re novatie in gevaar kunnen brengen. Als 70 procent m de wijk voor renovatie is dan gaat het door, is het minder dan is het van de baan. Het is echt griezelig dat mensen door ver keerde voorlichting misschien een onjuiste beslissing nemen. Renovatie gaat dan niet door door de schuld van de eigen buurtbewoners." Han Hummelen had de weer stand tegen de renovatie wel verwacht. De problemen lig gen volgens hem veel dieper; die begonnen al bij de afbraak en herbouw van de binnen stad. Toen voerden wijkbewo ners fel actie voor het behoud door Chris Woerts van de oude huizen. Zij wilden renoveren. Han Hummelen vond dat dat niet meer kon, omdat de huizen zich in een uitermate slechte toestand be vonden. De meeste wijkbewo ners die uit de binnenstad weg moesten, gingen wonen in de Kapelpolder. Han Hummelen, fel: „En wat zie je nu: ze zijn tegen renovatie, terwijl ze eerst in de binnenstad op de bres stonden voor renovatie. De omgekeerde wereld eigen lijk. De mensen denken maar dat de gemeente er beter van wordt Dat is natuurlijk de reinste onzin. De gemeente vangt geen cent, alles gaat naar het rijk." De bewoners stellen echter dat de gemeente 500.000 gulden in eigen zak steekt. Het geld, dat de gemeente aan extra huur vangt, hoeft volgens de actie voerders niet te worden terug betaald aan het rijk. Han Hummelen: „Echt, de grootst mogelijke onzin die ik hu weer hoor. Het geld gaat naar het rijk en wij worden er niets wijzer van." Vult Jan Baren- dregt, directeur van het ge meentelijk woningbedrijf aan: „Niets is makkelijker voor ons om te zeggen: we doen het niet. Er gaat heel wat tijd in die renovatie zitten en dat hebben we er graag voor over, omdat de woningen beter wor den, waarmee we de mensen helpen." Momenteel wordt er in de wijk een een enquête gehou den onder de wijkbewoners. Uit de enquête moet blijken of de bewoners de renovatie nu wel of niet willen. Blijkt dat het merendeel tegen renovatie is, dan wil dat niet zeggen dat zo'n opknapbeurt volledig van de baan is. Han Hummelen: „Dan gaan we kijken of we niet per blok of straat kunnen renoveren. Zo makkelijk zijn de actievoerders niet van ons af. Wij willen de Kapelpolder niet kwijt. Er staan goedkope woningen en die blijven rela tief gezien goedkoop. Moeten we gaan slopen, dan komen er woningen te staan waarvan de huur veel hoger is. De mensen moeten wel de realiteit onder ogen zien en zich ook op de lange termijn richten." Touwfabriek Naast de renovatie van de Ka pelpolder staat nog een groot project op het programma van Han Hummelen: de aankoop van de terreinen van de voor- Han Hummelen blijft zich inzetten voor renovatie van de Kapelpolder. „Zo makke lijk zijn de actievoerders niet van ons af," malige Touwfabriek. Tijdens de eerstkomende raadsverga dering zal de gemeenteraad een besluit nemen over de aankoop. Han Hummelen: „Als die 2,3 hectare zijn volge bouwd, dan is de verbinding tussen oost en west in Maas sluis eindelijk compleet Voor zover we het nu kunnen bekij ken is er plaats voor ongeveer 400 500 woningen. Ik hoop zeker dat we ze allemaal kun nen bouwen in de woningwet sector. Niet alleen eengezins woningen komen er op het terrein. In Maassluis bestaai ook een grote behoefte aan ap partementen. Ik denk dat we met het bouwen niet al te lang moeten wachten. Ik denk dat we aan het einde van dit jaar de plannen rond moeten zijn.'1 Schiedam Hans Visser heeft een sprookje waargemaakt Hij verhuist vandaag naar een woning middenin het Prinses Beatrixpark en dat is een woning zoals 20 ongeveer de reus van Klein Duimpje, de heks van Hans en Grietje en de rijken der aarde moeten hebben gehad: een authentiek land juweeltje. De bouwkosten zijn naar ruwe schatting om en nabij de zeven ton. Adres: Prinses Beatrixpark 1. „De eerste en de laatste in dit park," zegt Hans Visser, niet weinig trots, maar zonder poeha. Tenslotte heeft hij de tijd van Mercedessen al ge had, toen hij nog in de Sche- veningse horeca zat, en zo'n periode ga je achteraf uiter aard relativeren. Om het geld heeft hij zich dan ook niet in de eerste plaats in het Bea trixpark gevestigd. „Ik wilde ook een beetje léven, een stukje privé hebben, tijd kun nen maken voor mijn vrouw en zoon," zegt hij. In Scheve- ningen was dat wel anders: hard werken, puur om geld te maken, en dan was hij over een paar jaar binnen ge weest; „Met een hartinfarct," zo voegt hij eraan toe. Privilege Miljonairs: maakt u zich geen illusies! U zult nooit in het Beatrixpark mogen wonen. U zult nimmer vanaf uw open haard over de dichtgevroren vijvers van het park kunnen kijken, u zult uw ochtenden in de lente nooit kunnen la ten beginnen met het gekraai der hanen van de kinder boerderij. Want: dat is het privilege van Hans Visser, 37-jarige ondernemer, ge boortig in Rotterdam, houder van een pannekoekhuis an nex petït-restaurant genaamd De Vijver. En dat gegeven: het hebben van zon zaak, maakte dat Hans Visser wèl in het Beatrixpark mocht gaan wonen. Het oude pan nekoekhuis, dat er twintig jaar heeft gestaan, liet hij ze ven maanden geleden slopen om er door de Schiedamse aannemer J. van de Tempel iets nieuws te laten neerzet ten. Iets nieuws voor ieder een. Want Vissers panne koekhuis De Vtjver moet, zoals ook vroeger, een aan trekkelijk rustpunt blijven voor jan en alleman. „Voor de bewoners van de Goud kust, voor de mensen uit de Gorzen," zoals Hans Visser zegt „De lui van de visclubs, de hengelaars, en ook de man die met pensioen is, die moe ten hier blijven komen," vindt hij zelf. Visser is een horecabaas met ervaring. Het pannekoekhuis in het Beatrixpark, zoals dat er twintig jaar gestaan heeft, werd twee seizoenen geleden voor het eerst een beetje ren dabel, toen Visser zich er vestigde. Voordien had het zonder vrucht al zes eige naars gehad. De bouwer -was, in de tijd dat het Beatrixpark werd aangelegd, Cor de Groot een Rotterdamse ho reca-exploitant, goede kennis van Schiedams vorige burge meester Arie Lems, dezelfde De Groot die tegenwoordig het restaurant I-a Duchesse op de Maasboulevard be heert Hij heeft er daar een duur etablissement van ge maakt waar de VVV een beetje over moppert want de gewone man kan nu niet meer terecht voor een kopje koffie aan de Maasboulevard. Hans Visser: „Ik oen eigen- Hans Visser (37) voor zijn sprookjespaleis mid denin het Prinses Beatrixpark. „Ik wilde ook een beetje privé teven." (Foto: Ben Blümers) lijk een beetje bang dal de mensen dat van mijn panne koekhuis ook zullen gaan denken. Zo van: dat Is een duur pand geweest, dat zal wel doorberekend zijn in de prijzen. Maar het moet hier geen kreeftenhuis en slak- kentent worden. Het is hier geen la carte-restaurant, het is een beetje uitgebreid pannekoekhuis. waar je ook wat andere warme snacks kunt krijgen en daarmee uit Je kunt hier een drankje ha len en of dat nu in de winter een cognacje is voor de open haard hier binnen, of in de zomer een pilsje buiten op het terras, ik handhaaf de ge wone caféprijzen." Van elders Visser denkt dat hij het voor dertig, veertig procent zal moeten hebben van mensen van buiten Schiedam, hoewel er in de onmiddellijke omge ving van De Vijver geen par keerterrein is. „Aan de be taalkaarten kan ik zien dat er veel mensen van elders door Kor Kegel komen." zegt hij. „Dat zijn bijvoorbeeld fietsclubs, uit Rijswijk, uit Delft of het Westland, en die zie je hier veel, want het Beatrixpark sluit aan op de Midden-Delf landroute, je kunt het hier zien als een soort eindpunt na een fietstocht. Dat is voor de wethouders van Schiedam ook de reden geweest om mij de vergunningen te verlenen. Hun hoofddoel was: het heb- oen van een rustpunt in die regionale fiets- en wandel route." Of er daarmee ook meer toe risten naar Schiedam zullen komen, vraagt Visser zich wel af. Liefst zag hij op het grasveld naast zijn panne koekhuis een midget-golf- baan aangelegd, maar sinds het aanbod van de service clubs ten tijde van Sehiedam- 700 is dat zo'n gevoelig punt (het zou elitair zijn) dat Vis ser op het stadskantoor is af geraden om daar voorlopig over te beginnen. Wel denkt Visser aan andere evenemen ten. In de winter zouden dat schaatsfestijnen kunnen zijn, met 's avonds verlichting over de hele vijver heen, of anders barbecuefeesten op verzoek. De Vijver staat open voor partijen en feestjes. „Ik heb tot nu toe twintig avon den volgeboekt, nog zonder dat ik heb geadverteerd," zegt hij. „En een nieuwtje is dat Lentefeest hier voortaan elke maandag zal komen, met zestig tachtig mensen, om een verbinding tot stand te brengen tussen invaliden en andere bezoekers van mijn zaak." Moet dat nou? Gemakkelijk heeft Visser het niet gehad om zijn sprookje te verwezenlijken. Het begon al met moeilijkheden toen het ontwerp, gemaakt door Van de Tempel, werd inge diend bij de welstandscom missie. Daar zeiden de archi tecten: moet dat nou, zo'n nostalgisch gebouwtje? Kan je niet gewoon een modern pand neerzetten? Maar dat wou Visser niet Voor hem had het park iets nostalgisch, dus het moest in de stijl blij ven. En van B en W kreeg inj zijn zin. Dat college heeft het toch al eens aan de stok met de welstandscommissie. Toen kwam het punt van de woonvergunning. Gedepu teerde staten van Zuid-Hol land staan niet zo gauw toe dat er iemand in een park gaat wonen, maar in dit ge val wisten BenW daarvoor te zorgen. Bijkomend voor deel voor de gemeente was tenslotte dat Visser direct uit zicht zou hebben op de kin derboerderij, waar nogal eens dieren door vandalen worden afgeslacht En dat zou nu wellicht voorkomen kunnen worden. Daarover heeft Vis ser trouwens binnenkort een gesprek met commissaris Cees van der Haagen, die er blij mee is dat op die plek nu iemand woont. Maar, zoals Visser zegt „in hoeverre ben ik verantwoordelijk voor die kinderboerderij?" Hij ant woordt dat op de vraag, of hij niet bang is in elkaar gesla gen te worden middenin dat 's nachts eenzame park, als hij eens een keer de politie tipt over een kippendief. Vechtlust En tenslotte heeft Hans Vis ser ook met de plantsoenen dienst nog een en ander moe ten rondmaken, voordat zijn bouwplan mocht worden uit gevoerd, Het viel, kortom, niet mee om aan het sprookje gestalte te geven, maar Vis ser had vechtlust genoeg. Die ijver was trouwens drie jaar geleden de reden, dat hij er in Scheveningen mee stopte. In zijn horecazaken hij zat in de Bredero-groep, hij wa3 lid van het evenementenco mité Scheveningen had hij vaak artiesten (buikdanseres Yonina bijvoorbeeld) en ook ander amusement (voor zo ver Henk van der Meyden daartoe gerekend kan wor den) en dat bezorgde hem heel wat overuurtjes. En toch, hoewel hij spreekt van meer privé leven, zit hij wat dat betreft ook vol plannen voor het pannekoekhuis in het Beatrixpark te Schiedam. Maar hoe, dat valt nog te be zien. Dat hangt ook een beet je af van de belangstelling, die hij krijgt En ofschoon die belangstelling weer afhangt van het mooie weer, heeft Visser ervoor gezorgd dat zijn enorme investering niet uit wat zonneschijn alleen hoeft terug te komen: door bijvoorbeeld zijn zaak open te stellen voor bruiloftsfeestjes, zaken party's enzovoorts, ook bijeenkomsten van Rotary en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Dat er voor de deur niet ge parkeerd mag worden, vindt hij geen probleem, omdat hij het vooral van de recreatie zal moeten hebben. „Boven dien, de benzine wordt duur der, veel mensen gaan tegen woordig eerder lopend naar een park als dit dan dat zij met de auto naar elders toe gaan," hoopt hij. Overigens denkt de plantsoenendienst aan veranderingen in het Beatrixpark, waardoor par keren bij Excelsior '20 zal worden teruggedrongen en meer mensen hun auto bij zwembad Groenoord kwijt zullen kunnen. Ouwe troep Met Ruud Pillard, directeur van de Schiedamse Gemeen schap/VVV, heeft Visser re gelmatig contact over toeris- mebevordering. „Je ziet in Schiedam alles geconcen treerd op de Hoogstraat, ter wijl ik persoonlijk dat een ouwe troep vind," zegt hij. „Maar zoals de VW wil, een poffertjestent cf zo op de Maasboulevard, daar ben ik ook helemaal voor. Het is niet dat ik alle toeristen hier zou willen hebben, omdat ik hier toevallig zit Nee. heel Schiedam zou wat meer ge promoot kunnen worden, mits er voorzieningen ko men." Of je nu toerist bent of niet, er is de alom gekende angst voor wespen en die komen ongetwijfeld op de stroop van de pannekoeken af. Is Visser daar niet bang voor? Nee, hij is dat niet. „Wespen heb je toch," zegt hij, „zo ongeveer vijf zes weken per jaar heel erg. En die komen net zo goed op een pilsje en een flesje limonade als op een strooppannekoek af. Maar dat treft hier nu zo goed: vlakbij is hier een imker be gonnen, die houdt bijen, en: waar bijen zijn, zijn geen wespen. Dat zit dus snor," Vrijdagmiddag wordt Vissers pannekoekhuis De Vijver of ficieel geopend door burge meester John te Loo. Om half vijf vindt er een receptie plaats. Met Pasen was De Vij ver al twee dagen officieus open, dat was een echte streefdatum. „Niet alleen om dat de mensen dat van je verwachten, hoor," zegt Hans Visser, „maar ook omdat je na zeven maanden plat lig gen toch wel weer eens wat geld wilt zien binnenkomen. Nou, je hebt het gezien: het zat weer stervensvol." En op een gegeven ogenblik was er zelfs een wachtlijst voor de pannekoeken. „Dat was een kinderziekte," zegt Hans' vrouw Evelyn. „De kassa was kapot en daardoor liep het even mis. Maar de kot kon het gemakkelijk aan." Geen wonder. Die kok is de beste pannekoekenbak ker van het Rijnmondgebied, N. Pons, die eerst in het Kra- 2ingsebos werkte. Hij staat voor 500 pannekoeken per middag, vlugger dan een au tomaat, en mèt echte eieren en écht deeg. .Deze zomer is hij bij mij in dienst," zegt Visser. Zim geestdrift is niet zo vreemd voor een sprookje sprins.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4