STAB/STREEK 'Bende ging hondsbrutaal te werk9 Bassie en Adriaan aan Deltaweg PvdA maakt veel werk van verkiezingstoer Hoofdinspecteur Maarten Keizerwaard: Dieven doden aquarium vis j es Voor eigen publiek: m Bouwplannen voor tenniscomplex Coöperatie museum wordt zelfstandig Hans de Boerin Maassluis Historische vereniging op stap naar Maasland vrijdag 24 april 1981 VD/SC/WW Vervolg van de voorpa gina. Het Roemeense viertal, dat in een flink aantal ste den en dorpen in Zuid- Holland en vooral in Vlaardingen, Dordrecht en Papendrecht in tiental len woningen heeft inge broken, ging bijna altijd op dezelfde manier aan het werk. Men belde aan in de wat betere buurten, waar het er naar uitzag dat er wel wat te halen zou zijn. Was er iemand thuis en werd openge daan, dan werd een smoesje verzonnen, waar na men het elders pro beerde. Kwam er op het bellen geen reactie, dan werd het pand laconiek opengebroken. Hoofdinspecteur Maarten Kei zerwaard, die leiding gaf aan het coordinatieteam, dat van uit Vlaardingen werkte: „Ze waren eeht hondsbrutaal. Het maakte ze helemaal niets uit of ze 's avonds of overdag moesten werken. Je kunt rus tig stellen dat ze iedere dag op het dievepad gingen. Ze heb ben vreselijk huisgehouden." Het staat voor de politie vast, dat met het oplossen va- 42 inbraken maar een puntje van een ijsberg boven water is ge komen. Het aantal inbraken dat voor rekening van de Roe menen komt moet vele malen groter zijn. Maar omdat de ar restanten stelselmatig ontken nen iets met welke inbraak dan ook te maken te hebben moet ieder geval minutieus worden onderzocht, om aan voldoende bewijzen te komen. „We hebben veel tijd besteed aan een zeer nauwkeurig spo renonderzoek. Geur-, vinger en voetsporen hebben we veelvuldig gebruikt in de be wijsvoering. Bij die 42 geval len is er geen twijfel mogelijk, maar daarnaast zijn er tiental len inbraken, die op precies dezelfde wijze zijn gepleegd en waarbij we vele aanwijzingen hebben, dat het ook om de bende gaat. In die gevallen hebben we echter niet vol doende keiharde bewijzen. Maar ik denk dat ze in totaal wel het vier, vijf, zes of mis schien wel hei tienvoudige van dat aantal inbraken op hun naam hebben staan." Vol gens Keizerwaard is de groep zeker enkele jaren iedere dag bezig ergens in het land bezig geweest. De nu opgeloste za ken dateren echter pas alle maal van de laatste zeven, acht maanden. Signalement De zaak kwam aan het rollen, toen enkele maanden geleden een bewoner van de Vlaar- dingse Malusdreef. die plotse ling thuis kwam, zag dat onbe kende bezoekers bezig waren zijn spulletjes in te laden. Hij kon de politie aan een nauw keurig signalement helpen, waarmee men in eerste instan tie aan het werk kon. Een an der aanknopingspunt was een personenauto, die door de bende werd gebruikt en waar van de herkomst later bekend werd. Omdat door allerlei aan giften in het land duidelijk werd, dat er een bende aan het werk moest zijn die steeds op identieke manier opereerde, werd uiteindelijk een samen- werkingsteam gevormd door de gemeenten, die het nauwst bij de zaak betrokken waren. „Eerst hebben we in novem ber vorig jaar drie weken aan de zaak gewerkt. Daarna heeft het een tijdje stilgelegen, maar in maart van dit jaar zijn we verder gegaan. Het heeft alles bij elkaar heel wat werk ge kost, maar ik ben blij dat het toch wel resultaat heeft gehad. Dat is ook wel eens anders: soms werk je maandenlang hard zonder dat er iets uit komt." De belangrijkste arrestatie werd uiteindelijk in maart van dit jaar verricht, toen de leider van de bende en zijn vriendin konden worden aangehouden. Die bendeleider wordt overi gens ook in het buitenland ge zocht voor tal van zaken. Met name Belgie heeft belangstel ling, als hij in Nederland na het uitzitten van zijn straf vrij komt. Of het mogelijk zal zijn, de man tegen die tijd uit te le veren is nog niet duidelijk. Hij heeft destijds, toen hij Neder land is binnengekomen, poli tiek asiel aangevraagd en hij heeft inmiddels de zogenaam de B-status gekregen, hetgeen inhoudt dat hij op een bepaal de manier als politiek vluchte ling is erkend. Vlaardingen Er is inis- ischien geen plaats in Neder land waar Bassie en Adriaan op piéér jeugdige fans kunnen rekenen dan in hun eigen ver trouwde Vlaardingen. Morgen en overmorgen staat hun grote rood-geel gestreepte circustent aan de Deltaweg. Vier voor- Stellingen zullen daar worden gegeven: om 13.00 en om 16.15 uur, twee dagen lang. Circus Bassie en Adriaan, dat Bassie te midden van zijn eigenzinnige pony's. op de steun van de Tros kan rekenen, heeft sinds vorig jaar enkele veranderingen onder gaan. Verandering die de show nog meer de moeite waarde maken. Circusdirec teur Bassie laat zich niet alleen als clown zien, maar zet deze keer ook als dresseur zijn beste beentje voor. Hij tracht acht shetlandpony's~zijn wil op te leggen, maar de dieren blijken af en toe eigenzinniger te zijn dan hij zou willen. De Appn- looza's blijken met meer vak manschap hun gevlekte ras paarden tc kunnen dresseren. Behalve paarden komen er chimpansees, olifanten, leeu wen, tijgers, een nijlpaard, een lama, een buffel, twee kame len en een kangaroe. Acrobaten, trapezewerkers een all-round circusorkest en natuurlijk de onvervangbare act van het clowneske acroba- tenduo garanderen een mid dag vol circusplezier. Kaarten kosten van 10,- tot 22,50. Op het Weeshuisplein staat al enkele dagen een voorver koopwagen. Een deel van de sieraden en andere goederen, die bij de arrestatie van twee van de bendeleden in Den Haag werden aangetroffen. Er zat onder meer een armband van zo'n 50.000 gulden bij, alsmede zeer dure horloges. Schiedam De dienst ge meentewerken kan beginnen met bouwplannen voor een tennishal en tennisbanen in Schicdam-Noord. Burgemees ter en wethouders hebben in gestemd met de tekeningen die zijn ontwikkeld door de gemeente, de sportraad en de tennisverenigingen die van het complex gebruik zullen gaan maken. Schiedam Het Nationaal Cooperatiemuseum wil zelf standig worden. Daartoe is de vereniging van vrienden van het Cooperatiemuseum bezig met een geldinzamelingsactie. Bedrijven en instanties wor den aangeschreven met het verzoek een bedrag te storten op rekening van COOP Nieu we Waterweg. Het Museum aan de Schie- damse Kethelstraat nummer 12, dat op de zaterdag en op de donderdagmiddagen is geo pend, is in 1977 opgericht door de afdeling Nieuwe Waterweg van de Coop, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Ook de kosten zijn tot nog toe door de afdeling betaald. Daar wil de vereniging van vrienden nu een einde gaan maken. „Wij willen zo langzamerhand op eigen benen gaan staan" verklaart penningmeester A.Bot- van der Lee. Die zelf standigheid moet ook blijken Uit het nieuwe briefhoofd en de nieuwe folder van het Na tionaal Cooperatiemuseum, die zijn ontworpen door het be stuurslid A. Ouwendijk. Maassluis CDA-tweede ka merlid Hans de Boer, eerste onder-fractievoorzitter van zijn partij, komt woensdag 29 april naar Maassluis. Vanaf 20.00 uur is hij aanwezig tij dens de CDA-bijeenkomst in de kuil van Koningshof aan de Uiverlaan. De Boer is vooral bekend door zijn standpunten inzake de kernbewapening. Binnen de CDA-fractie in de kamer is hij een'van,-de zogenaamde loya listen. Vermoeid maar opgewekt verlieten de PvdA-kamer- leden vergezeld van hun voorzitter Max van de Berg gisteravond de mai- festatie in de Schïedamse sporthal Margriet, nadat zij de hele dag in het Wa terweggebied hadden rondgetoerd. Vermoeid na het overladen programma dat zij hadden afgewerkt, maar toch opgewekt om dat volgens de socialisten veel mensen nog steeds vertrouwen hebben in de PvdA, nadat de partij bij de vorige kabinetsforma tie een plaats in het Cats- huis door eigen schuld aan haar neus voorbij zag gaan. In drie groepen werden giste ren bezoeken afgelegd. In Schiedam, Vlaardingen. Maas sluis en Rozenburg werden be drijven bezocht en tevens na men de kamerleden onder aanvoering van Joop den Uyl, en ook met kamervoorzitter Op het veer van Maassluis naar Rozenburg konden de PvdA-kamerfeden even uit waaien. Dolman, uitvoerig de tijd om enkele oude wijken in te gaan om de keizers te overtuigen dat het juist nu zo belangrijk is om op de PvdA te stemmen. In Schiedam werden de be- drijfsgexnenschap Schiemond, in Vlaardingen HVO, in Maas sluis Elementum en op Rozen burg de scheepswerf VDSM bezocht. Verder doken de so cialisten de wijken en werden op verschillende plaatsen the- madiscussies gevoerd onder meer over volkshuisvesting en milieu. Toonden eerder deze week en kele PvdA-kamerleden zich verontwaardigd over Den Uyls verklaring dat hij bereid zou zijn als minister op te tre den in een kabinet Van Agt, voor veel kiezers is het ook een raadsel waarom de PvdA- leider dat heeft gezegd. Op een dicussiebijeenkomst middags in het Vlaardingsc stadhuis, waar kon worden gepraat over volkshuisvesting zonder specialist Marcel van Dam, die wegens een longontsteking had moeten afhaken vatte een oudere PvdA-aanhanger het zo samen. „Als je rood en groen bij elkaar doet krijg je paars. En paars, dat wordt de man in de straat! Van al die zware lasten. De partij moet niet samengaan met het CDA, We moeten eindelijk weer eens een rooie regering." Liet partijvoorzitter Max van de Berg de beantwoording van de meeste vragen over aan ka merlid Hans Kombrink, op deze vragende opmerking gaf hij liever zelf het antwoord. „Of wij aan de regering ko men dat ligt aan u. De kiezers zullen er voor moeten zorgen", merkte hij lachend op. Om daarna omzichtig uit te leggen dat ook hij de voorkeur gaf aan een linkse coalitie, maar dat de mogelijkheid niet uitge sloten moet worden dat de so cialisten weer met het CDA in zee zullen gaan. „Maar dan wel met goede afspraken. Als het aan Van Agt ligt, gaat hij gewoon met Wiegel door. Wanneer er geen linkse meer derheid gevonden kan wor den, is het altijd nog beter dat wij samen met het CDA gaan regeren dan dat het huidige beleid wordt voortgezet. Maar dan moeten we wel tot een goed regeerakkoord kunnen komen," Er werden gisteren heel wat vriendelijke woorden over en weer gesproken door de ka merleden en de ontvangstco mité^ die her en der stonden opgesteld. Aan de overkant Aandachtig werd er gistera vond op de slotmanifestatie geluisterd naar respectieve lijk Relus ter Beek, 6d van Thijn en Joop den Uyl. Op de tribune zit onder meer Schie dams burgemeester John te Loo. van de Nieuwe Waterweg waar de rond Den Uyl gefor meerde formatie, vergezeld van Schiedams financien wet houder Scheeres op hetzelfde tijdstip van de pont kwam dat de heren Van Thijn, Dolman en Veldhoen stonden te wach ten op het veer was dat maar al te duidelijk. Tijdens de overtocht was Joop den Uyl ingelicht dat hij aan Rozen- burgse zijde opgewacht zou worden door twee locale actie groepen die hem zouden wij zen op de dreigende opheffing van de pont en de Rotterdam se plannen om de omgeving van Rozenburg te laten ver dwijnen onder oen laag ha- venslib. Vriendelijk, maar vooral op handige wijze zonder een enkele toezegging te doen wist Den Uyl de met spandoeken getooide ac tievoerders voor zich te win nen. Over het baggerslib deed hij eerst alsof het probleem nieuw voor hem was, maar toen hem werd gevraagd wat hij er als regeringsleider aan zou doen, zei hij dat hij geen bindende uitspraken wilde doen omdat hij bang was dat hij het anders met Rotterdams burgemeester André van der Louw aan de stok zou kunnen krijgen. In Schiedam bezochten Den Uyl, Patijn en Van der Hek de bedrijfsgemeenschap Schiemond. ,,lk kan het me niet voorstellen dat uitkerin gen van de wet sociale werk voorziening op de nullijn wor den geplaatst", 20 verklaarde Den Uyl tegen over de wer kers. Schiedam Vandalen hebben een bus Vim leeggestrooid m het aquarium van de LEAO- school aan het Oude Kerhof. Het betekende de dood voor alle tropische visjes, die in de bak rondzwommen. In de rest van de school werden vernie lingen aangericht en de inbre kers hebben de school uitein delijk weer verlaten met twee microscopen onder de arm. Ook kleuterschool de Malle molen heeft in de paasvakan tie ongewenst bezoek binnen de schoolmuren gehad. Een te lefoontoestel van honderdvijf- tig gulden en een halfvolle zak drop van anderhalve piek werden ontvreemd. Vlak na de paasdagen sloegen inbrekers hun slag bij de Sl Gabrieüe-kleuterschool aan de Dr. Schaepmansingel. De dief nam de verzameling poppen van de kleuters met zich mee. Hoeveel poppen er verdwenen is niet bekend. Zestienhonderd gulden aan sieraden zijn ontvreemd uit het woonhuis van een Schie- damse dame. De inbreker heeft het pand vermoedelijk niet een valse sleutel betreden. Behalve de sieraden nam de dief ook een pakketje bank cheques en girokaarten met zich mee en voor tweehonderd gulden aan contant geld. Vlaardingen De histori sche vereniging Vlaardingen heeft voor zaterdag 9 mei een uitstapje naar Maasland gepland. De belangstelling van de vereniging gaat voor- ai uit naar de Grote Kerk en de twee molens aan de Gaag. De vereniging verzoekt men sen die mee willen zo snel mogelijk contact op te nemen met Eva Stolk (tel.34.72.40), zodat die weet hoeveel lun ches gereserveerd moeten worden. De prijs bedraagt ƒ12,50, alles inbegrepen. Be doeling is dat op de negende mei om negen uur wordt vertrokken vanaf twee pun ten, namelijk vanaf de Loper en de Visbank: bij voorkeur op de fiets maar het kan ook per auto. In Maasland zal eerst koffie worden gedron ken, waarna de kerk wordt aangedaan. Na de lunch gaat het naar de watermolen en de korenmolen aan de Gaag. Rond een uur of vier wil men weer naar Vlaardingen teruggaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3