Maassluis' Garrelsorgel staat weer centraal Met stip Ilona Goor in Kunst Programmaboekje te bestellen Veel bezoek verwacht tijdens org el serie vrijdag 24 april 1931 VD/SC/WW j Toonbeeld, een wekelijkse pagina vol Informatie over kunst en cultuur in de regio. Samenstelling: Kor Kegel. Reacties graag voor woensdag 12 uur op de redactie van deze krant. Telefoon 35.05.57. •Een van de beelden van Ilona Goor In Israël kun je haar werken in het openbaar zien. Veel parken, publieke gebouwen en dergelijke worden daar opgesierd met beelden en monumenten van Ilona Goor. Vanaf morgen zijn enkele van haar beelden nu ook in ons land te zien. Niet in het openbaar, maar in de Vlaardingse galerie KunstH- aan de Johan Willem Frisolaan 70. Het is voor het eerst dat de bekende Israëlische kunstenares in ons land exposeert. In de Verenigde Staten, Oostenrijk, Zwitserland, België en Frankrijk waren al wel talrijke tentoonstellingen van Ilona Goor, die zich bevindt onder Israels toonaangevende kunstenaars. De curator van het museum in tel Aviv noemde haar een natuurtalent, Morgenmiddag om vijf uur wordt de expositie in Kunst geopend. De expositie is geopend op zaterdagen en zondagen van 's middags één tot vijf uur. Ook kan er een afspraak worden gemaakt (tel.748266). Behalve beelden van Ilona Goor zijn er ook werken te zien van Age Klink, Anton Martineau, Antonio Peticov, Enrico Baj en Jan Sierhuis. Feike Asma kreeg gistermiddag het eerste exemplaar van zijn Guilmant-eassette, opgenomen in de Maassluise Grote Kerk. Tweede organist Jaap Kroonenburg was ook bij die presentatie aanwezig. Maassluis Het beroemde en imposante Garrels-orgel van de Grote Kerk van Maassluis staat weer centraal tijdens een serie orgelconcerten, die in de periode tot het eind van het jaar gegeven zal worden door de organisten Feike Asma en Jaap Kroonenburg. Het is voor het tweede seizoen, dat de orgelserie geheel door de beide vaste organisten van de Grote Kerk wordt verzorgd. Het afschaffen van het systeem, waarbij telkens gast-organisten naar Maassluis werden gehaald is vorig jaar een goede greep ge- bleken. Het was ook niet nodig: met Feike Asma en Jaap Kroon enburg natuurlijk vooral met Belangstellenden voor de orgelserie in de Maassluise Grote Kerk kunnen tijdens het concert, dat morgenavond plaatsvindt, voor/3,50 een exemplaar van het programmaboekje voor de hele serie aanschaffen. Wie niet in de gelegenheid is om het concert te bezoeken kan het boekje ook krijgen bij de afdeling voorlichting/VVV van het stadhuis in Maassluis, tel. 01899-19111. Verder krijgt men het na overschrijving van4,95 op giro 70.46.56 ten name van mevrouw G. de Jong, Zuiddijk 28 in Maassluis thuisgestuurd. de eerste heeft Maassluis ge noeg in eigen huis om niet van mensen van buiten afhankelijk te hoeven 2ijn. Gerry de Jong, die binnen de or gelcommissie van de Grote Kerk de publiciteit verzorgt, heeft die stijgende bezoekersaantallen vo rig jaar met vreugde aangezien. „De laatste jaren liep het telkens wat terug. Asma trok op een ge geven moment elders in het land meer bezoekers dan hier, terwijl Maassluis toch zijn eigen stad is. Misschien kwam dat ook omdat veel mensen toen dachten, dat Maassluis niet zo centraal ligt. In feite is dat geen argument, want we hebben natuurlijk uitsteken de verbindingen, maar toch... Vorig jaar hebben we het pro gramma wat aangepast, en toen is ook besloten geen gastorganis- ten meer in de serie op te ne men, maar de vaste organisten zelf te laten spelen. Dat is blijk baar aangeslagen, want we heb ben een erg goed orgeljaar ge had. De vaste kern van bezoe kers is wat groter geworden, en daardoor liepen de bezoeker- door Paul Houkes saantallen ook op. We hebben ook gegokt op een wat grotere publiciteit in het land, en dat heeft blijkbaar uitstekend gehol pen." Vakantiegangers De verwachting is, dat de op gaande lijn die vorig jaar werd ingezet, dit seizoen zeker niet wordt teruggebogen. Ook tijdens de vijftien concerten die dit jaar gegeven worden, worden heel wat bezoekers verwacht. De or gelcommissie probeert zich daar bij overigens ook op vakantie gangers en andere min of meer toevallige bezoekers te richten. Gerry: „Mensen die in Hoek van Holland of in een andere kust plaats op vakantie zijn, die kun nen best even naar Maassluis ko men om een orgelconcert bij te wonen. Dat gebeurt ook al in de praktijk. Vandaar dat we bij voorbeeld ook berichten sturen naar provinciale VVV's in het noorden en oosten van het land. Als die mensen in de buurt ko men, dan komen ze misschien binnen. Je hebt orgelliefhebbers, die niet veel aansporing nodig hebben. Sommigen reizen Asma het hele land door achterna." Het is voor de tweede keer, dat alle orgelconcerten in de Maas sluise serie worden aangekon digd in een compleet program maboek. dat vorige week is uit gegeven. In dit programma staat ook het een en ander over het beroemde orgel zelf, dat in de cember 1732 voor het eerst in ge bruik werd genomen en dat vol gend jaar dus 250 jaar bestaat. De bekende organist Jan Zwart schreef er over. dat het een "def tig orgel* was. Het instrument is voor het laatst in de periode van 1975 tot en met 1978 gerestau reerd door het orgelmakersbe- drijf Pels Van Leeuwen uit Waarden burg. Over het orgel wordt door deskundigen, waar onder ook Asma zelf, gezegd dat het een van de mooiste orgels van Nederland is. Gerry: „Dat kan ik niet beoordelen, hoor, zo deskundig ben ik niet. Ik kan het alleen maar gevoelsmatig be oordelen. Maar ik hoor wel dat het een erg warm orgel is. Ik vind het in ieder geval schitte rend." Eerste: morgenavond Het eerste concert in de serie wordt morgenavond gehouden Feike Asma speelt dan werken van Jan Zwart, Krebs, Lem- mens, Clausmann, Callaerts, Bot- tazzo en Vierne. Ook staat een eigen stuk op het programma. Asma neemt in de serie verder ook de concerten op 16 mei, 13 juni, 11 en 25 juli, 8 en 22 augus tus, 19 september, 3 en 17 okto ber en 19 december voor zijn re kening. Vier andere concerten worden verzorgd door de tweede organist, Jaap Kroonenburg: op 2 en 30 mei, 27 juni en 5 septem ber. Buiten het kader van de or gelserie is er overigens ook op 1 augustus nog een concert, dat ge geven zal worden door de Panjse organist Jean Guillou. In de programmering voor de orgelserie zijn elementen die er in het verleden inzaten, gehand haafd. Het gaat dan vooral om een concert, dat gewijd zal 2ijn aan Jan Zwart (11 juli) en waar in zes werken van die organist- /componist op het programma staan. Verder zijn er maar liefst twee concertavonden gepland, waarop verzoeknummers wor den gespeeld. „Vorig jaar kregen we zoveel verzoeken, dat we zeer streng moesten selecteren. Vandaar dat we op 3 en 17 okto ber twee van die verzoek-avon- den hebben," aldus Gerry de Jong. Een succesnummer is zon der twijfel ook weer het kerst concert, op zaterdag 19 decem ber, waarbij de kerk uitsluitend door kaarsen verlicht zal wor den. De waardering die Feike Asma voor zijn eigen Maassluise orgel heeft is overigens gistermiddag nog eens officieel onderstreept, toen in het Noord-Hollandse Zwanenburg een cassette met vijf langspeelplaten werd gepre senteerd, opgenomen in de Maassluise Grote Kerk, Op de platen speelt Asma onder meer alle acht orgelsonates van Alexandre Guilmant. De casset te, uitgebracht door Cantilena, kost 110 gulden. Bruno Basta is de naam van de jazz-rock groep die vanavond op het Vlaardingse podium B'Bwana (Hoflaan 12) optreedt. Het is een zes- mansformatie die van eigen bodem komt. Bruno Basta speelt eigen op Amerikaanse funck-rock gebaseerde mu ziek. Onlangs verscheen de eerste LP 'Paper boys are millionaires'. Bruno Basta bestaat uit zanger Bill van Dijk, percussionist Erik Kar- semeijer, bassist Renee van de Graaf, slagwerker Arno van Nieuwenhuize en de gi taristen Henk Zwerver en Mac. Ze beginnen om tien uur. Er zijn nog kaartjes te krij gen voor de muzikale thea terproductie 'Onverwacht', vanavond in de Vlaardingse stadsgehoorzaal. Liselore Gerritsen, Christiaan Bor en stadgenoot Ben van der Lin den vergasten het publiek op een onverwacht avondje uit. Vanuit diverse theaterrich tingen klassieke en popu laire musici en zangeressen met totaal verschillende stemgeluiden zijn arties ten bij elkaar gekomen die hun capaciteiten onverwacht hebben gebundeld in de pro ductie. Aanvang kwart over acht. De Vlaardingse filmliga (Hoflaan 12) presenteert zon dagavond 2001 A Space Odyssey. In de film behan delt regisseur Stanley Ku brick het ontstaan en evolue ren van de menselijke intel ligentie in een spaey-omge- ving, een ruimteschip waar van de NASA moet water tanden. Het Amerikaanse ruimtevaartinstituut verleen de overigens ook medewer king aan de vormgeving van de film, waarin een compu ter in een ruimteschip op hol slaat. Het aftellen begint om acht uur; de film wordt om half negen gelanceerd. Stanley Kubrick Wel eens in Hongkong ge weest? Nee en wilt u toch zien hoe het daar toegaat. Vanaf aanstaande dinsdag is in de Vlaardingse Fonotheek een fotoverslag te zien van een reis naar de Britse kroonkolonie. De Goudse fo tograaf/galeriehouder/aard- rijksundeleraar Chris Hols- huysen maakte de plaatjes. Mart Tiemersma expo seert vanaf komende woens dag in de ontmoetingsruimte van het Zonnehuis abstracte etsen en aquarellen. Tie mersma heeft een acte MO tekenen en kunsthistorie en is werkzaam op part-time ba sis als leraar. Zijn beroep is echer kunstenaar, of zoals hij zelf zegt etser of aquarellist. De expositie is dagelijks te zien van tien tot acht uur. Vanwege de koninginne dag haalt het christelijk ge mengd koor Vlaardingen Valerius gedenkklank op woensdagavond uit de kast. In de Grote Kerk aan de Markt houdt het koor een Oranjezangavond. Een ie der wordt uitgenodigd te ko men luisteren of mee te zin gen. Aan de avond werken mee dominee Wieman, het kinderkoor Immanuël en het Rotterdamse koor Hammaal- óth. Aad Zoutendijk neemt achter het orgel plaats. Aan vang acht uur, Toneelgroep Theater komt woensdag met de Voetwas sing van Marieluise Fleisser naar de Vlaardingse stadsge hoorzaal. Hoofdpersonen in dit toneelstuk zijn een aantal middelbare scholieren, vlak voor hun eindexamen. Veel moeite met school maar nog meer met elkaar. Een stuk over normen, sociale contro le, agressie in het Duitsland vlak na de eerste wereldoor log. De kaartverkoop is giste ren begonnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5