14 EXTRA 5 Voorzitter Landbouwschap niet bang van 'Brussel' JXJasprijs tuint moet omhoj geen altej TAALEXPERIMENT MET OPMERKELIJK RESULTAAT Ir.D. Luteijn over dreigende verhoging aardgas- prijs r woensdag «pril 1S81 VD/SCrWW Vlekkeloos Nederlands schrijven in het verschiet? Schoonhoven Jan antwoort....antwoord, of is het toch antwoordt? Worstelde u vroeger ook zo met dit probleem? Gokte u ten einde raad ook maar een eind weg, met als gevolg een rode streep door het resultaat. U weet nog niet, hoe het precies zit? Geen reden om u te schamen. U zult de enige niet zijn. U troost zich met de gedachte dat uw kinderen het beter zullen leren? Dat is nog maar de vraag. Weliswaar wordt 300 tot 500 uur op de lagere school besteedt aan spellingonderwijs, maar uit onderzoeken blijkt dat dit grotendeels verloren tijd is. Bij het verlaten van de lagere school kan menig kind nog maar moeizaam zijn weg vinden in het doolhof van -t, -d, -dt,-de. -dde, enzovoorts. Het voortgezet onder wijs moet niet zelden opnieuw met dit onderdeel beginnen. Toch daagt er licht in de taaiduis ternis. Enkele scholen in Schoon hoven zijn het probleem op een experimentele manier te lijf ge gaan. De openbare lagere school De Ko meet heeft daarmee de langste erva ring. De resultaten van deze nieuwe methode zijn door het hoofd van deze school. Piet van Grondelle, on derzocht, waarbij een opmerkelijke verbetering aan het licht kwam. Enige jaren geleden moest dit schoolhoofd constateren, dat de re sultaten met betrekking tot het spellen van de persoonsvorm op zijn school achterbleven bij het regiona le gemiddelde. In het kader van een studie pedagogiek, besloot hij te on derzoeken in hoeverre een nieuwe methode tot positieve resultaten zou leiden. Een tot op dat moment vrij onbekende aanpak waar hij eigen ideeën in verwerkte. Tragedie In eerste instantie leerde je de wer kwoordsvorm volgens stam t. In 1956 promoveerde professor Van de Velde op dit onderwerp. Zijn droe vige bevindingen legde hij neer in een proefschrift met de alleszeggen de titel:" De tragedie van de wer kwoordsvormen." Hij Het het niet bij die constatering, maar gaf tevens de remedie: de analogiemethode. Naar het voorbeeld van zes stand- aardwerkwoordenfnoemen. werken, branden.rusten, lopen en vinden) moesten de leerlingen tot de juiste verbuiging van alle overige wer kwoorden komen. Vanwege het hierin overheersende gokelement bracht ook deze methode niet de verwachte oplossing. Een her nieuwd onderzoek in de zeventiger jaren wees uit, dat men in veertien jaar tijd geen stap verder was geko men. Onderwijsvernieuwers in Neder land kijken vaak naar Amerika, soms met een schuin oog naar Duitsland. Tot op een gegeven mo ment de Nederlandse hoogleraar in de pedagogiek Van Parreren Rus sisch ging studeren. Uit Russische literatuur nam hij kennis van een systeem, waarbij gebruik werd ge maakt van wat met een moeilijk woord een "algoritmisch oplossings schema" wordt genoemd, In beginsel is het systeem dus op gezet vanuit de Russische leerpsy chologie. Maar de mensen schrik ken altijd zo, wanneer je dat vertelt lacht Van Grondelle. "Het werkt als een soort automaat", verduide lijkt hij." Wanneer je daar een kwartje instopt, dan zoekt dat zijn weg tot het bij het gekozen voor werp komt. In dit systeem doet de leerling een aantal stappen aan de hand van vragen, die net zichzelf stelt. De antwoorden daarop bepa len de weg, die uiteindelijk moet leiden tot de juiste oplossing," De monniken Van de Geest en Swtiste hebben het systeem vereen voudigd en verbeeld lot de experi mentele leergang Op pad naar Puzzelstad" en aangepast aan het niveau van de lagere school leer ling. Deze* methode nu besloot Piel van Grondelle op zijn school te gaan toepassen. Het systeem is gebaseerd op vier groepen regelmatige werkwoorden. De kijïdetter(= derde letter van achteren) is bepalend in welke slraat(j= werkwoordsgroep) het kind terechtkomt. Is dit een -d, dan gaat de leerling naar de dubbelzachte straat. Met een -t komt hij terecht in de dubbelscherpe straat. Met een kijkletter, terug te vinden in het woord fokschaap! het vroegere kofschip zonder -t) loopt het kind naar de scherpe straat. Alle andere letters tenslotte horen thuis in de zachte straat. In iedere straat staat een huis rr.et vier kamertjes. Door het stellen van vragen vindt de leerling het onderwerp en belandt zodoende m het daarbij behorende kamertje, waar het de juiste schrijf wijze vindt. In een volgend stadium wordt du leerlmgengidsje vervan gen door een abstract blokschema. Zoals er een nu-huis en een vroe-. ger-huis is, zo is er ook een nu-sche- ma(tegenwoordige tijd) en een vroe ger- schema! verleden tijd). Een eenvoudig voorbeeld ter illu stratie. In de aanhef gokten we naar de juiste schrijfwijze van antwoordt. Aan de hand van het hierbij afge beelde nu-schema proberen we die te vinden. Ik zal antwoorden, het hele wer kwoord is dus: antwoorden. Kijklet ter is -d, dus naar de dubbelzachte straat. Nu gaat u zichzelf een aantal vragen stellen. Luidt het antwoord: ja. dan gaat u naar beneden in het schema, is hel antwoord nee dan doet u een stapje opzij. Vraag: is Jar* jk?. Antwoordtnee- dus een stap op zij. Vraag: is Jan jij? Antwoord; nee dus weer opzij. Vraag: is Jan een ander? Antwoord moet zijn: ja, - nu gaat u dus naar beneden. In de cir kel ziet u -dt. De juiste schrijfwijze is dus :antwoordt. Het vroeger- schema werkt op dezelfde manier. Hier stelt het kind zichzelf de extra vraag of er klinkerwisseling plaats vindt. Uiteindelijk moeten deze handelin gen een automatisme worden, zodat de leerling zonder schema de juiste oplossing vindt. Op het eerste gezicht een vrij om slachtige manter, die. het gevaar in zich heeft dat de kinderen te gauw denken de eerste fasen te kunnen overslaan. Een groot voordeel ech ter is de controlemogelijkheid Hot schema volgend kan de leerling zelf opsporen, waar het de verkeerde beslissing heeft genomen. Vanuit de praktijk sprekend zegt Van Gron delle: Dit systeem is vooral van be lang voor de wat minder intelligen te leerling en de leerling met weinig zelfvertrouwen. Het biedt hun ge woon meer vastigheid, het geeft re gels. Gokken behoort tot de verle den tijd. De leerlingen zijn zelf ook enthousiast. Ze zien zelf dat 2e op deze manier minder fouten maken. Conclusie Om later de resultaten te kunnen meten zette Van Grondelle een ge degen vergelijkend onderzoek op tussen twee zesde klassen. Hij streefde daarbij naar een zo groot mogelijke gelijkwaardigheid, qua samenstelling en socio-economische achtergronden. Beiden hadden tot nu toe met de analogie-methode ge werkt. Bij de voortest in september 79 in de vorm van twee toetsdictees bleken geen noemenswaardige verschillen. Op de ene school werd op de oude voet verder gegaan. De klas van de Komeet begon volgens een zorgvul dig uitgekiend weekplan op de ex perimentele manier, waarbij als ex tra moeilijkheid het feit, dat deze klas alles moest vergeten wat zij tot dan geleerd had. Na zeven maanden werd beide groepen opnieuw dezelfde dictees voorgelegd. Bij de beoordeling werd uitgegaan van de stelling, dat 90% van de leerlingen 90% goed moest hebben geschreven. De uitkomst was frappant. De Komeet boekte de opmerkelijke verbetering van 17,6% tegen 1,9% van de controlegroep. "Een significant verschil, te verkla ren vanuit de nieuwe aanpak stelt schoolleider Van Grondelle. In zijn scriptie tekent hij hierbij wel aan, dat de generalisering van deze con clusie beperkt dient te worden tot de beide scholen in de specifieke si tuatie, waarin het onderzoek plaats vond. Dit schooljaar is men in de vierde klas reeds begonnen op deze nieuwe manier te werken. Discriminatie Uitgevers hebben de nieuwe markt al ontdekt. Alles wat op dit gebied momenteel verschijnt gaat volgens Van Grondelle die richting uit. Slechts een radicale spellingsve reenvoudiging zou alle moeite teniet doen. Dit laatste stuit echter op felle tegenstand. Van Grondelle: "Het Een leerlingevan de Komeet zoekt in het nu-huis naar de juiste werkwoordsvorm. zijn altijd de mensen die het beheer sen, die de regels opstellen en opleg gen aan de mensen, die er proble men mee hebben. En zij zijn tegen elke vorm van vereenvoudiging." Aan het schrijven van een correcte spelling wordt nog steeds grote maatschappelijke waarde toege kend. Het onvermogen vlekkeloos door Phine -Overboek te schrijven leidt tot sociale onge lijkheid. Hopelijk bezorgt deze experimentele methode kinderen een minder pro blematische schooltijd. Wellicht helpt zij mee in hun latere leven discriminatie op basis van slecht of slordig taalgebruik ie verminderen. Ir. D. Luteljn- ../Baisselse' dreiging valt mee.,. Den Haag De dreigende houding van de EEG-part- ners ten aanzien van het gebruik van 'goedkoop' aard gas door de Nederlandse glastuinbouw is minder ern stig dan directeur-generaal ir. A. de Zeeuw van het mi nisterie van landbouw schetst. De kans op een invoer verbod van Nederlandse produkten door onze buurlan den, wat de directeur-generaal gisteren in deze krant omschreef als „ernstige plagerijen", lijkt minder scherp aanwezig. 'Ik blijf niet praten zonder kans op succes Dit stelt de voorzitter van het Landbouwschap ir. D- Luteijn, „Wij onderkennen de Europese problematiek. Vandaar ook dat wij steeds hebben gezegd dat we tot een redelijke oplossing met de Gasunie willen komen. Al leen interpreteren wij die 'Brusselse' of Europese drei ging wat minder zwaar dan dat men dat doet op rege ringsniveau. Hoewel we niet om een zekere dreiging heenkunnen, laten we ons hoofd niet op hol brengen", Ir. De Zeeuw van het ministe rie van landbouw, dat als be middelaar optreedt, suggereer de gisteren dat onderhandelen eigenlijk niet zoveel zin meer heeft: „Beter nu een beetje pjjn voelen dan straks een he leboel pijn hebben. Het is ver standig om een snelle aanpas sing van de aardgasprijs te ac cepteren. Als we worden ver oordeeld door het Europese Hof dan wordt de verhoging van de ene op de andere dag Welk^robleera, de dreigende afietproblemen of de aanwij zing van de Europese Commis- dus ir. Luteijn. sie, het zwaarst weegt bij het Landbouwschap, kan ir. Lu teijn niet zeggen. „Het is ei genlijk een wisselwerking tus sen beide. Wel weten we, dat een aantal mensen in het bui tenland afhankelijk is van onze produkten. Op korte ter mijn zouden we %vel schade hebben van zo'n importstop, maar op langere termijn zie ik dat niet zo. Uiteindelijk heb ben zé ons na verloop van tijd toch weer nodig". Plagerijen Van een echte boycot kan bin nen EEG-verband geen sprake zijn. Ir. Luteijn schetst echter een aantal subtiele 'plagerijen' die het buitenland zou kunnen gebruiken om Nederland te dwarsbomen. „Een directe, fy sieke importstop, daar geloof ik niet in. Ik denk dat je die maatregelen moet zoeken in de verscherping van allerlei controles, bijvoorbeeld op de gehaltes van residuen (bijvoor beeld bromide in sla) of de ex tra controle op eventuele ziek tekiemen. Je moet het zien als een langzaam-aan-actie bij de douane, die eigenlijk geen ech te staking is", zo luidt zijn uit leg. De onderhandelingen op 'landbouwniveau' verlopen volgens de voorzitter van het Landbouwschap wat gemak- door Pi eter Harcksen keiijker dan op regeringsni veau. „Wij nemen het op voor alle glastuinders in Europa. Uiteindelijk lijden zij allemaal onder de energieproblematiek. Wij steunen dus ook de buiten landse collega's omdat een uniform energiebeleid in Eu ropees verband een hele goede zaak zou zijn", aldus ir. Lu teijn, die ook vice-voorzitter in van de Europese boerenorga- nisatïe COPA, De door Ir. De Zeeuw geschet ste elasticiteit van de sector glastuinbouw is volgens ir. Lu teijn nog maar bij een gering aantal glastuinders aanwezig. „De laatste zeven jaar hebben de tuinders heel wat veer kracht moeten tonen. Onder de oppervlakte is dan ook een sluipende uitholling van het weerstandsvermogen waar te nemen. Er zullen bedrijven zijn, die dit niet meer kunnen bolwerken. De tuinder ver diende niet zoveel; wat hij aan winst maakte, stak hij weer in zijn bedrijf. De tuinder heeft wel inkomen, maar de uren die hij maakt, worden maar voor de helft betaald. Straks, wanneer de prijs van het aard gas daadwerkelijk zo schrikba rend is gestegen, zullen de meesten wellicht tweemaal zo veel uren moeten gaan maken om te overleven", denkt ir- Luteijn. Of de in bet vooruitzicht ge stelde 300 miljoen gulden, die - verspreid over drie jaar - door de overheid wordt beschikbaar gesteld (voor energiebesparen de maatregelen, het onderzoek naar energiebesparende moge lijkheden en als overbrug gingssubsidie voor hen die het hoofd niet boven water hou den), genoeg is, kan ir. Luteijn niet zeggen. „Het is voor ons belangrijk, maar het hangt er van af in hoeverre het geld in korte termijn ook positieve re sultaten kan opleveren", zegt hij. Aanvaardbaar Waar ir. Luteijn zeer vaag over blijft is de inhoud van wat hij noemt „de aanvaardba re oplossing". Want wat is aanvaardbaar. Luteijn glim lacht „Dat is niet in centen uit te drukken. Er is in ieder ge val nog te praten met de Gas unie. We proberen een basis te vinden om eruit te komen. Ik ben niet iemand die aan het praten blijft als er geen kans meer is op succes. We hopen de onderhandelingen vóór de verkiezingen af te ronden", al- Tecteur-generaal ir, A. de Zeeuw (landbouw) dus de voorzitter, die ook d^érmee een speciale reden heeft Ook dat weigert hij ech ter uit te leggen. De onderhandelingen met de Gasunie verlopen moeizaam „omdat", zegt hij, „de proble men ook erg groot zijn. Als wij niet tot overeenstemming ko men, zullen veel bedrijven in ernstige moeilijkheden komen. Het belang van een 'aanvaard- vare oplossing' is zeer groot voor de sector". Ir. Luteijn, die zegt zich in dit stadium niet tot harde uitspra ken te laten verlokken in ver band met de belangen die op het spel staan, zegt tot slot: „Ik luister wel naar de woorden van ir. De Zeeuw, maar ik trek uit wat hij zegt geen con clusies. Zijn uitspraken beïn vloeden ons standpunt aan de onderhandelingstafel op ge nerlei wijze".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4