STAD/STREEK Fieestprogramma bevrijdingsdag: uiterst mager Van der Stoel speelt dubbelrol op 1 mei-feest in Schiedam WDRIES Geen bakje voor glazen wassers Omroep wil geld van ziekenhuis Politie zet krakers uit slooppand Socialisten-cabaret hoogtepunt in Maassluis ZOS zet gevolgen nieuwe subsidie op een rijtje Dronken bestuurders: 1 I 'wisseltruc'mislukt Post houdt in Vlaardingen 2 kantoren open Oostenrijkse tuinders op Vijfsluizen Inbrekers vluchtten voor surveillance wagen Dieven door de voordeur m Él maandag 4 mei 1981 VD/SC/WW Schiedam De Schie- damse politie heeft kra kers uit een onbewoon- baarverklaarde woning aan de Celsiusstraat ge zet. Twee achttienjarige in Schiedam geboren jongens zijn door vier politiemensen uit het pand verwijderd. Vol gens een politiewoord voerder is de ontruiming vreedzaam verlopen: de jongens zouden het pand vrijwillig hebben verla ten. Zij hebben het pand anderhalve dag be woond. Opdracht tot ontruiming van het Eand was gegeven door urgemeester en wet houders. Streekmuziekschool presenteert zich met grote muziekavond Het feestprogramma voor 5 mei is dit jaar in de Waterwegre- gio uiterst mager. In Vlaardingen en Maassluis is er nog iets te beleven, maar in Schiedam staan in het geheel geen festi viteiten op het programma. l)e oorzaak moet worden ge zocht in het feit, dat de ver schillende comités niet wisten wie er nü wel en wie er nu niet vrij zouden zijn op bevrij dingsdag. Alleen de ambtena ren hebben vrijaf en de tijd was te kort voor de comités om nog een uitgebreid pro gramma samen te stellen. Het grootste gedeelte van de festi viteiten speelt zich dan ook af in de avonduren. 'Jan Anderson, een van de le den van het comité heeft zich erg opgewonden over het feit dat net pas zo laat bekend werd gemaakt wie et nu wel 'of niet vrij was. „We zaten ^cht voor een dilemma. We twisten niet waar we vanuit knoesten gaan. De politici heb- ■ben geen rekening gehouden ;inet de mensen die een pro gramma in elkaar moeten braaien voor 5 mei. Zo'n dag /•wordt nu een speelbal en daar 'doe je de mensen geen plezier imee. De politici zeggen wel miet veel bravour: 5 mei ieder- Vlaardingen De streekmuziekschool Nieuwe Water weg Noord zal zich via een grote muziekavond voor het eerst presenteren aan de bevolking van Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis. Om zoveel mogelijk leer lingen de kans te geven zich te presenteren heeft de school gekozen voor een zogenaamde ensemble-avond. f' Ruim 170 muzikanten, in leeftijd variërend van 7 tot 50 jaar, formeren vijf ensem bles: een koperensemble on der leiding van Johan van den Berg, een heterogeenen semble dat onder leiding staat van Jan Hofland, een slagwerkensemble onder lei ding van Harry Geurts, een harmonieorkest onder lei ding van Cees Matla en een big-band, eveneens onder leiding van Cees Matla. Het programma omvat een grote variëteit in muziekstij len. Het koperensemble zorgt voor een klassieke opening, terwijl het heterogeen-ensem ble enkele werken zal uitvoe ren van Mozart, Schubert, Luliy en Hasse. Het hetero geen-ensemble bestaat uit mu zikanten die blokfluit of dwarsfluit spelen, hoboïsten, violisten, harpisten, accorde- onnisten, gitaristen en klari nettisten. Het slagwerkensem ble zoekt het in een geheel an dere stijl. Het optreden van deze groep zal in het teken staan van de zogenaamde la tin-percussion. Na de pauze treedt het harmonieorkest op met een serie eigentijdse wer ken en de regionale big-band zal zorgen voor een swingend slot. De streekmuziekschool organi seert de avond, omdat het wil bewijzen dat aan alle facetten van de amateuristische mu ziekbeoefening aandacht wordt besteed. De avond zal worden geopend door de voor zitter van de muziekschool, wethouder Izaak van der Knaap van Maassluis. De toe gangsprijs bedraagt één gul den. De uitvoering zal plaats vin den op donderdag 7 mei en be gint om 19,30 uur. Plaats van handeling is de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. Kaarten voor de avond zijn verkrijgbaar aan de muziekschool in de Da Cos- tastraat. een vrij. maar ze vergeten wel de consequenties te trekken." Vlaardingen 14.00 uur-17.00 uur: streek museum Jan Anderson extra open met expositie 'Meester schilder*. 18.00 uur-19.00 uur: beiaard bespeling op het carillon van de Grote kerk. 19.00 uur-20.30 uur: demon stratie paardensportvereniging 'De Flardingha Ruiters*. De Put aan de Voorstraat. 20.00 uur-23.00 uun optreden Deltadansorkest. Bevrijdings bal, dat zich buiten afspeelt in Holy. 19.30 uun rondgang van de bands Liberten De Pijpers door de stad. Maassluis 8.30 uun zaalschoolvoetbal- toernooi voor de lagere scho len in de Olympiahai. 20.00 uur: bevrijdingsconcert door Kunst na Arbeid, het jeugdorkest en Voorwaarts. Immanuelkerk. Vlaardingen Glazenwassers 'die bij het gemeenschappelijk -gebouw van gemeentewerken en het gemeentelijk 'energie- en waterleidingbedrijf de ra men doen, zullen daarbij voor lopig halsbrekende toeren moeten blijven uithalen. Een bak van waaruit zij rustig hun werk kunnen doen zit er voor lopig niet in. "Een voorstel van beide direc teuren van de gemeentelijke diensten aan de Hoflaan om een zogenaamde geveion der- li ouds installatie aan te schaf fen is door B en W van de !agenda van de komende ver gadering van de gemeenteraad geschrapt. Aanleiding om het foorstel alsnog in te trekken was het negatieve advies dat de raadscommissie van finan ciën en bedrijven erover heeft uitgebracht. -De raadscommissie staat op het standpunt dat pas tot de aanschaf, waarmee 124.000 gulden is gemoeid, mag wor den overgegaan wanneer in zicht bestaat over de besparin gen die zo'n installatie ople vert Door de directeuren van beide gemeentelijke diensten fal nu een onderzoek worden ingesteld naar de besparingen die de gevelonderhoudsinstal- ïatïe kan opleveren. Volgens beide directeuren is een dergelijke installatie uit veiligeheidsredenen voor het betreffende personeel noodza kelijk. Behalve voor schone ramen kan zo'n bak worden gebruikt voor het onderhoud van zonneschermen, het ver nieuwen van gebroken ruiten én het uitvoeren van schilder werk. Max van der Stoel kreeg Lentefeest vol met vierders van de eerste mei. Ook de Spaanse muziek- en dansgroep Rosalia de Castro deed aan het evenement mee, om het een wat feestelijk karakter te kunnen geven. De Ziekenomroep Schiedam (ZOS) is nog steeds niet uit de financiële problemen. Vooral de huur van de studio, in een pand aan de Korte Haven, kost erg veel geld. Schiedam De ziekenomroep Schiedam (ZOS) gaat probe ren geld te krijgen van het Schielandziekenhuïs. Nadat de nieuwe subsidieverordening in de gemeenteraad is aangeno men wil de omroep-ïn-nood zich wenden tot de instanties waarvoor zij programma's verzorgt. Het toekomstige Schïe- landziekenhuis is daarvan de belangrijkste. Bovendien gaat de ZOS op een rijtje zetten hoeveel subsidie zij precies tegoed heeft van de gemeente en overweegt zij aan de gemeente te verzoeken iets te doen aan de hoge huur voor de studio aan de Korte Haven. ZOS-voorzitter Oor Hertog wijst erop dat die huurlasten voor de omroep het grootste probleem zijn. Volgens CDA-wethouder Riet Taverne ligt de nieuwe subsi dieregeling, die geldt met te rugwerkende kracht, erg dicht tegen de vijfduizend gulden per jaar waarvan de ZOS altijd is uitgegaan. De ziekenomroep heeft tot nog toe steeds aange nomen dat de subsidie volgens de nieuwe verordening veel lager uitkomt Zodra de pen ningmeester van de ZOS, Ge rard Kerpels terug is van va kantie wil men de zaken nog eens op een rijtje zetten. Op vallend is dat de nieuwe ver ordening, na problemen in de commissies toch ongeschonden door de gemeenteraad is geko men. Het CDA, dat eerder problemen had met de nieuwe regeling, ging nu accoord. Woordvoerder Piet Roossen:, „We hebben wel een amende ment overwogen, maar het feit dat wethouder Reinier Scheer- es heeft toegezegd dat de zie kenomroep altijd bij de ge meente kan aankloppen als er werkelijke nood is, heeft ons doen irésluiten om van een amendement af te zien." Volgens Cor Hertog is het be langrijkste dat de omroep het voorlopig een tijdje probeert uit te zingen. „Ais het Schie- landziekenhuis helemaal rond is krijgen wij wellicht ruimte binnen het ziekenhuis. Dat scheelt enorm in de lasten. Nu betalen we erg veel voor onze studio aan de Korte Haven." Max van der Stoel bleek in Schiedam de grote trekpleister van de 1 mei-viering. Toen hij 's middags wat vroeger dan gepland het gebouwtje van de stichting Lentefeest be trad bevonden zich daar drommen socialistische toehoorders, die de voormalige minister van buitenlandse zaken ook wei- eens van dichtbij en in levende lijve wilden aanschouwen. Opvallend was dat veel ouderen zich hadden samengepakt in de smalle ruimte aan de Broersvest. Opvallend, maar niet onver klaarbaar omdat die ouderen de weg naar Lentefeest door gaans goed weten te vinden en ook omdat even voor het bezoek van Van der Stoel de oude garde van de Partij van de Arbeid nog eens in het zonnetje werd gezet. Die belangstelling voor Van der Stoel bleek 's avonds fu nest voor de Schiedamse vie ring van de dag van de arbeid. De meeste socialisten zullen aan de verschijning van de buitenlandspecialist van de PvdA op de televisie, in het 1 mei programma van de Vara, de voorkeur hebben gegeven boven een bezoek aan de 1 mei viering in het Passagetheater. Dat was triest voor de organi satoren, want nu was de grote zaal van het theater niet eens voor de helft gevuld en moest Arie Verlinde dte de avond opende, het pubhek vragen zo veel mogelijk vooraan te ko men 2itten opdat het toch nog wat leek. Alleraardigst was het pro gramma in de Passage overi gens wel. Muziek en dansgroe pen uit Suriname, Spanje, en Nederland gaven een indruk van de culturele verschillen tussen die drie landen op het gebied van dans en muziek. Jammer was het dat de Turkse groep van de vereniging voor Turkse werknemers m Schie dam op het laatste moment af had moeten zeggen. Maar het programma kon toch boeien, al was het alleen maar door de grote verscheidenheid in de optredens: de Spaanse groep Rosalia de Castro bereikte met een combinatie van doedelzak achtige klanken en grote trommels een geheel andere stijl dan de de Surinaamse Hrijoro Prisiri, waarvan de le den zelf zeggen reggae te brengen op basis van zang en percussie. De afsluiting van het 1 mei- gebeuren in Schiedam kreeg op die manier een zeer geva rieerd internationaal tintje, met pakweg honderd bezoe kers. Die geringe opkomst was wat teleurstellend omdat de dag zo goed begonnen was: veel meer Schiedammers dan voorgaande jaren trokken om twaalf uur naar de Grote Markt om het hijsen van de rode vlag te kunnen bijwonen. Maassluis „Het is toch te gek dat wij so cialisten moeten zeggen dat de economie een duw in de goede richting moet krijgen. Nu zegt van Agt weer dat hij in de op- Êositie wil. Hij legt zich neer ij hoe het nu is. Het zou alle maal met anders kunnen. Een politiek van 'laat het maar over ons heen komen. Wij wil len regeren om de mensen te helpen." Maarten van Traa, de buiten land-secretaris van de PvdA, sprak tijdens de 1 mei-viering in Maassluis harde woorden. De Kern vierde uitbundig de dag van de arbeid. Het 1 mei orkest onder leiding van Leen Lucardie zorgde voor een ge paste muzikale omnlijsting en met Maarten van Traa als spreker had de afdeling Maas sluis een goede greep gedaan. Hoogtepunt van de avond werd echter het 'huis-cabaret' van de partij. Zes socialisten namen een uur lang de lande lijke en de plaatselijke politiek op de korrel. Zonder schroom werden dc eigen wethouders in het ootje genomen. Hel meest moesten echter CDA- wethou'der les van der Knaap en CDA-raadslid Wil van Dtn- ter het ontgelden. Het cabaret ging ook niet voorbij aan de 'schandalen* die speelden in Maassluis. Het cabaret noemde zich tenslotte niet voor niets 'Met een korreltje zand'. De Maassluise zandaffaire werd dan ook nadrukkelijk naar vo ren gehaald. De ambtenaren moesten het ongelden. Zo wer den de heren Kloet en de Bruin de Peppï en Kokki van Maasluis genoemd. Ook de mislukte draagvleugclbootver- bmding MaassluisLonden kwam uitvoerig aan bod. Het zingen van de 'Internationale' vormde Hy had geen goed woord over X.'.Xl, il^ouw het Jnr h..i trn.Him. H,i SJ" «Uilt van de avond. voor het huidige kabinet. Hij noemde het CDA 'een ijsje dat smelt in je hand en waar je niet van weet waar het terecht komt." Ook de Maassluise socialisten zijn klaar voor de verkiezings campagne. Het saamhorig heidsgevoel werd nog een on- Een volle zaal in FNV-gebouw derelreept tijdens de viering van ue eerste mei. |i<minimumnu Hoek van Holland Een 'wisseltruc' van twee auto- bestuurders is in Hoek van Holland een tikje anders uitgepakt dan de bedoeling l was. Een 29-jarige chauf- feur uit Honselersdijk reed in de Lichttorenstraat twee geparkeerde auto's aan. Omdat hij teveel had ge- dronken reed hij daarna door en op de Mercatorweg wisselde hij van plaats met een 20-jarige vriend uit 's- Gravenzande, die bij hem in de auto zat, Maar de politie doorzag dat== grapje en bovendien bleeks bij de blaastest dat ook de= vriend teveel alcohol hadl gebruikt. Het resultaat was= dat beide bestuurders eens proces verbaal kregen voorn rijden onder invloed, ter~§§ wijl de Honselersdijker= zich bovendien zal moe leng verantwoorden voor opzet-= telijk doorrijden na eens aanrijding. Schiedammers kunnen mor gen in eigen stad niet naar het postkantoor. Alle filialen van Tante Pos zullen de hele dag gesloten zijn. Wie er een reisje naar Vlaardingen voor over heeft kan samen met de Vlaardingers echter wel geld opnemen en postzegeltjes ko pen. Twee filialen werken ge woon door op bevrijdingsdag: het postagentschap van Vroom en Dreesman aan het Veer- plein (geopend van 9.00 tot 17.00 uur) en het postagent schap Middendorp aan de Ro- zenlaan (geopend van 8.30 tot 17.00). Alle andere filialen vol gen het Schiedamse voorbeeld en blijven dicht. .^iiuiiiimiuiiiuininiininmimininniiiniiiiiimuiiimiunuiuiiiuiunmaiiiiiiHiiiiiiimiiin; Schiedam Zesenvijftig Oos tenrijkse tuinders hebben vrij dag met open monden aan schouwd hoe Schiedamse tuin ders hun volkstuintje soms ombouwen tot hele paleisjes. De tuinders uit Saitzburg wa ren drie dagen in Nederland om de Hollandse volkstuinen te bekijken en deden vrijdag ochtend Schiedam aan. De volkstuinders in Oostenrijk hebben op de tuintjes wel klei ne opstalletjes. maar nooit complete huisjes zoals in Ne derland de gewoonte is. Van daar dat zij in Schiedam de ogen uitkeken. Schiedam Na een wilde achtervolging door Schiedam heeft de politie drie inbrekers aangehouden die een kraak hadden gezet in een pand aan een Lange Haven. Het drietal wekte argwaan toen het bij het passeren van een politieauto in een wagen met gedoofde lichten weg scheurde van de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Op de Vlaardmgerdijk kon de auto van het trio worden klemgere den, waarna de bestuurder kon worden overmeesterd. De twee andere wisten te ontko men. Na verhoor van de bestuurder van de auto wist de politie de indentiteit van de twee voort- vluchtigen te achterhalen. Zij hebben zich nog dezelfde dag op het bureau gemeld en be kenden de inbraak aan de Lange Haven. Hoeveel uit de woning is ontvreemd is nog niet bekend. Vlotte, vakkundige schade regeling. Hypermoderne outillage voor autortchien, kwabteitsauioplaat-en spuitwerk' Bokelweg 100. 3125 AD Schiedam.Tel. (010)-154540. F 1 Schiedam Onbekenden hebben op een brutale wijze een kraak gezet bij een hout handel in de Nieuwe Maas straat Zij verbraken een tri plex plaat boven de toegangs deur van het bedrijf, laadden binnen een hoeveelhetd hout op een handkarretje en liepen daarmee door de voordeur naar buien alsof het ging om een legale aankoop.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3