SCHIEDiIWISCHE COURANT Herdenken ook stilstaan bij wereld van vandaag Ik -neem- de proef mmm i -ssS* v°e*c U-"* Pelmolen maakt geen gebruik van bouwvergunning Schiedam mag crematorium nog niet bouwen Schiedamse politie roll vier bendes op 1 SP vindt andere partijen laks Royementsvoordracht weer ingetrokken ..J-»»"**"" RnWO <*"-».•' Opvang loopt gevaar Gebrek aan geldmiddelen: Rijk beslist deze zomer Anderhalve ton aan buit hesje Dinsdag 5 mei 1981 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no- 874 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De Socia- Ii5tiese Partij (SP) heefi de politieke partijen in de Vlaardingse gemeen teraad van laksheid be schuldigd. Het comité 'Huisvuil geen melkkoe' van de SP had de bestu ren van de diverse par tijen gevraagd mee te werken aan een discus sie-avond over het ge meentelijk huisvuilbe- leid, maar pas na aan dringen werd weken daarna antwoord ontvan gen. Behalve van laksheid worden de overige par tijen in een open brief ook beschuldigd van het zich achter elkaar ver schuilen. Behalve de VVD, die niets in een dergelijke bijeenkomst ziet, zeiden alle overige partijen wel mee te wil len werken, mits de an deren ook meedoen. De SP stelt dat dat niet de vraag was. Een antwoord had ja of nee kunnen lui den. Door de opstelling maken de partijen het niet makkelijker om op korte termijn een discus sie-avond te organiseren, waar gesproken kan worden over het nog maar één maal per week ophalen van huisvuil, zo meent de SP. De partij hoopt dat de weigering van de VVD er niet toe leidt dat andere partijen ook afhaken, want „dat zou betekenen dat de op positie het laatste woord heeft en dat kunnen wij ons niet voorstellen," De SP wil op korte ter mijn alsnog tot een dis cussie-avond komen en wel voor - de verkiezin gen. omdat het nog slechts éénmaal per week ophalen van huisvuil „onder andere is veroor zaakt door de problemen bij de AVR en deze niet zijn los te zien van de landelijke milieuproble- Tegen de duizend mensen namen gisteravond in vlaardingen deel aan de jaarlijkse doden herdenking. Herdenken is niet alleen stilstaan bij de gevallenen van toen, maar ook bij het onrecht dat we tegen woordig om ons heen zien; bij de wereld van van daag. Woorden van derge lijke strekking werden gisteravond gesproken bij Het verzetsmonument aan Vlaardingen -Op het laatste moment is een voordracht bij het landelijke hoofdbestuur, om het Vlaardingse raadslid Peter Blonk te royeren als lid van het CDA, tegengehouden na het bericht dat hij in de ko mende raadsvergadering van aanstaande woensdag of don derdag afscheid zal nemen. Het bestuur van de Vlaarding se afdeling van het CDA had het besluit tot de royements voordracht genomen op haar vergadering van vorige week Woensdag, omdat Blonk 'tot heden geweigerd heeft uit sluitsel te geven over zijn ver der optreden als raadslid, nu zijn toetreding tot de Evangeli sche Volks Partij een feit is', aldus een verklaring, die het CDA-bestuur eerder gisteren had uitgegeven. Op die ver klaring was door Blonk nogal laconiek gereageerd. „Daar moet ik nogal om lachen, want ik ben al sinds eind maart geen CDA-lid meer. Er valt dus weinig te royeren, vrees ik." Van het feit dat Blonk al geen CDA-lid meer is was CD A-secretaris Baris niet op de hoogte: hij reageerde uiterst verbaasd toen hij dit van deze krant vernam. Blonk: „De ad ministratie is na de fusie dan ook een grote chaos." Over de perikelen rond Pe ter Blonk en de CDA-fractie meer op pagina drie. I Dit nieuwsblad, waarin u al hel nieuws uit eigen j omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met hel Hotterdam5 Nieuwsblad. Haatn- posVco^e' vJoonP1*5'5" „.de! P011 ,U<S<3' ;\Op. stute* n»at: het Vlaardingse Ver- ploegh Chassé Plein. Want ook nu wordt de vrij heid bedreigd. Ook nu sneu velen er mensen voor de vrijheid en zijn er minderhe den die het zwaar te verdu ren hebben. Het is verschrik kelijk dat de grootmachten met elkaar een bewapenings wedloop houden, die er toe kan leiden dat de halve wereldbevolking wordt weg gevaagd. En in ons land is het erg dat nog geen veertig jaar na de gruwelijkheden van de nazi's een partij als de Volksunie voeten aan de grond kan krijgen. Maar ge lukkig zijn er nu net als toen mensen die in opstand ko men, die hun geweten vol gen. Naar schatting waren cr te gen de duizend mensen waaronder opvallend veel jongeren naar het verzets monument gekomen om de velen te herdenken die hun leven hebben gegeven in de strijd tegen de Duitse onder drukker. Ook Amnesty In ternational en het comité Vlaardingen tegen kernbe wapening legden nadat burgemeester Kïeboom er één namens de hele bevol king had gelegd een krans. In Maassluis plaatste burge meester Van Es als eerste een krans bij het verzetsmo nument in het Julianaplant- soen. Daarna eerden enkele oud-Buchenwaldcrs met een krans 'hen die vielen'. In Schiedam was het burge meester te Loo die als eerste een krans legde bij het mo nument in de Plantage, na dat twee minuten stilte voor de gevallenen in acht werd genomen. Minder mensen dan in 1979 namen gistera vond deel aan de herdenking in hartje Schiedam, maar juist in dat jaar was het op vallend druk op de vierde mei in de Plantage. Over het algemeen werd die drukte toegeschreven aan de televi sieserie Holocaust, die de te levisiekijkers juist weer op de gruwelen uit de Tweede Wereldoorlog had gedrukt. Slechts' halve beroepskracht hulpverleni ig Vlaardingen De hulp verlening buiten kan toortijd aan mensen in nood loopt in Vlaardin gen gevaar. Door de slechte financiële situa tie van de gemeente Vlaardingen is er slechts plaats voor een 'halve' beroepskracht. Eerder had de stichting Inter confessioneel centrum voor maatschappelijke dienstverlening (ICMD) en het Noodopvangcen- trum Vlaardingen (NOC) laten weten dat er drie beroepskrachten nodig zijn voor de hulp verlening buiten kan toortijd. De stichting en het NOC zor gen voor de opvang buiten kantoortijd, omdat na de start in 1978 was gebleken dat het werk met vrijwillige hulp van professionele krachten een te wankele basis was. Na overleg met de gemeente dacht men de oplossing te hebben gevon den in een systeem, waarbij hulp niet meer op basis van vrijwilligheid zou gaan. Geld voor de drie beroeps krachten is er echter niet. Het ministerie wilde nog wel een 'halve' beroepskracht betalen, maar de gemeente Vlaardin gen had geen geld om ook een part time kracht te betalen. Het rijk neemt nu een kwart van de kosten voor haar reke ning en Vlaardingen draagt ook voor een kwart bij. Trees Dijkstra van het NOC is teleurgesteld over de gang van zaken, „We gaan ons intern over de nu ontstane situatie beraden. Of de opvang in'ge vaar komt kan ik nog niet zeg gen. We zijn uiteindelijk ac eoord gegaan met de halve kracht. We hebben er wel op aangedrongen om in de nabije toekomst prioriteit te geven aan het aantrekken van be roepskrachten. Ook die priori teit wilde de gemeente ons niet geven en daar 2ijn we best wel teleurgesteld over." De gemeente Vlaardingen heeft zich wei bereid getoond om overleg met de overheid te blijven voeren over de forma tieplaatsen. CSM/Hollandsche Pelmolen zal vermoedelijk geen gebruik maken van de bouwvergunning. Vlaardingen Het in Vlaardingen gevestigde bedrijf CSM/HoI- landsche Pelmolen zal vrijwel zeker geen gebruik maken van de bouwvergunning, om het bedrijf te kunnen uitbreiden. De ge meenteraad zal morgen een besluit nemen over de aanvraag van de bouwvergunning en de verwachting is dat de gemeenteraad de vergunning zal verlenen. Bedrijfsleider Vos: „Het gaat eigenlijk om een technische aanvraag. Als we in de toe komst eventueel zouden wil len uitbreiden, hebben we de vereiste vergunning alvast. Plannen om het bedrijf op korte termijn uit te breiden zijn er nog niet." Het bedrijf zou best meer ruimte kunnen gebruiken. De huidige ruimte aan Westhavenkade is te klem. Bedrijfsleider Vos: „De ruimte die we nu hebben is eingelijk te krap. De geldmid delen 2jjn echter nog niet be schikbaar. Ons moederbedrijf CSM moet de geldmiddelen beschikbaar stellen en het is nog maar de vraag of zij dat doet." De eventuele uitbreiding van het bedrijf past overigens niet in de plannen zoals die zijn vast gelegd in het bestem mingsplan voor het betrokken gebied. Om toch medewerking te kunnen verlenen doet de gemeente een beroep op arti kel 21 van de Wet op de ruim telijke ordening door het ne men van een zogenaamd voor- bereidingsbesluit. Als het o- penbaar lichaam Rijnmond de vereiste toestemming verleent kan de gemeente via een arti kel 19-procedure alsnog een bouwvergunning verlenen. Het bestemmingsplan zal in de toekomst dan wel herzien moeten worden. Schiedam Schiedam kan voorlopig niet gaan starten met de bouw van een crema torium, zoals de gemeente al drie jaar van plan is. Hoewel het rijk had toegezegd op 1 april met een uitspraak te komen heeft het nu een be slissing over een crematori um voor Schiedam uitge steld. Het ministerie van bin nenlandse zaken onderzoekt op het moment nog in welke gemeente een nieuw crema torium mag komen. Behalve Schiedam hebben ook de filaatsen Vlaardingen, Capel- e aan de IJssel, Dordrecht en Gouda plannen voor een crematorium. In augustus van het vorige jaar heelt het rijk zich gekeerd tegen een beslissing van de provincie, dat Schiedam mag beginnen met de bouw van een crematorium. Het ministe rie van binnenlandse zaken was bang dat Schiedam een bedreiging zou gaan vormen voor het crematorium Hofwijk in Overschie. Dat crematori um zit nog niet aan haar maxi male capaciteit en als Schie dam met een eigen crematori um zou starten zou Hofwijk al leen maar erger in de moei lijk!-eden kunnen komen, ze vretj.de het ministerie Wethouder Chris Zijdeveld vii.dt het jammer dat het rijk de beloofde beslissing weer heeft opgeschort. Zijdeveld: „Het is al drie jaar geleden dat in de gemeenteraad het eerste krediet voor een crematorium is goedgekeurd en telkens is de bouw door hogere instan ties tegengehouden. Dat bete kent wel dat de tarieven van het crematorium omhoog zul len gaan. De bouwkosten zijn in die drie jaar immers flink gestegen en die kosten moeten worden doorberekend." Volgens de wethouder is het m liet zover dat een crema- t< v n door voortdurende uit- si duur wordt voor de ge in nte Schiedam. Als het mi nts «rie de beslissing echter vak;r opschort en de bouw kosten blijven stijgen, dan wordt het volgens Zijdeveld echter wel een onhaalbare zaaK. „Wanneer dat het geval is? Daar heb ik geen kijk op. Dat is afhankelijk van teveel onzekere factoren. Erg belang rijk is wat de bouwkosten de komende tijd zullen gaan doen," Zijdeveld gelooft dat een cre matorium in Schiedam nog steeds een haalbare zaak is. „Wij hebben destijds berekend dat een crematorium haalbaar is. Nou, als dat het geval is vind ik dat je het moet doen. Het is een stukje service aan je inwoners. Die zijn nu nog aan gewezen op Hofwijk en het crematorium in Rotterdam- Zuid, maar het openbaar ver voer daarheen is nu eenmaal erg slecht. Ik vind het dan ook tammer dat het rijk nog geen beslissing heeft genomen. Vooral omdat het crematorium kostendekkend kan zijn en cr dus geen aanspraak op over heidsgeld hoeft te worden ge maakt" (iiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiiiiiiiniiiiuiiiiniiiiiiiiinmiiiiiiiiimi iiiii^iiiEiiiiiiuiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiniiiiiiiHiiiiiiiMiitnHiiEiiiiiiiiniiniiiiifiiiniiiiiiiiiiimiijitiiti Schiedam De Schiedamse recherche heeft vier inbrekersbendes opgepakt, die voor an derhalve ton in Schiedam bijeen hebben ge stolen. Bijna een ton is in vijfjaar bij elkaar gestolen door drie Schiedammers van 21, 28 en 31 jaar. Daarbij had men het vooral gemunt op tabaksartikelen, koffie en gedistilleerd. Na dat hun inbrekersloopbaan vijf jaar onge stoord verliep ging het op 26 april mis. Voor de Schiedamse distilleerderijen, voor het Albert Hein filiaal aan de Oranjestraat en voor de Codi gezinsmarkt aan de Kethelstraat bleek het drietal een ware plaag, herhaalde malen ging de bende daar met armen vol spullen naar buiten. Bij de Codi werd in een inbraak voor tienduizend gulden aan sigaretten ontvreemd. Twaalfduizend gulden aan schoenen vormde de buit die twee Schiedammers weghaalden bij een schoenenzaak in het centrum van Schie dam. Gezamenlijk bleken zij daarvoor al zes duizend gulden aan spullen te hebben gestolen op verschillende locaties. Het negentienjarige bendelid wordt voorgeleid voor de officier van justitie. De ander is in overleg met de officier heengezonden. Zes Schiedammertjes tussen de dertien en zes tien jaar hebben 20'n vijfduizend gulden bijeen gestolen. Een aantal goederen is door de politie teruggevonden en geretourneerd aan de eige naars. Ongeveer hetzelfde bedrag werd verzameld door drie Schiedamse inbrekers van 14, 15 en 21 jaar. Negentien maal sloeg het drietal toe in de stad. Ze werden op heterdaad betrapt tijdens een inbraak op 11 april. Drie jongetjes in leeftijd variérend van elf tot veertien jaar zijn bij hun eerste inbraak door de politie betrapt. Het drietal was de Goeman Bor- gesiusschool binnengegaan toen de politie arri veerde. ADVERTENTIE met strook en bijpassend im.116/152 mode groen gebloemd SCHSOAM KOEMARKT 1 VLAARDWGEM DV. BECKMANffiSMGEl 6? MAASSLUIS KOMMGSHOEK

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1