EXTRA Bouwplannen jongeren rond centrum-Noord TT 'Gusto' kan leden gebruiken Tear Fund 'Alle kernwapens de wereld uit' Guus Klepke over 'zijn' Jaarmarkt: Vrijwilligers gevraagd Welzijnsmarkt Jaarmarkt Geraniummarkt Zaterdag 16mei Schiedam dinsdag fl 12 mol 1981 H B VD/SC/WW chiedamse wie keiiers laten het vaak afweten' De Jaarmarkt is het commerciële broertje van de jaarlijkse welzijnsmarkt. Ze bijten elkaar niet, want al jaren worden ze met groot succes tegelijk gehouden. De organisatie van zo'n jaarmarkt is toch altijd nog een heel werk. Guus Klepke van de Stichting Jaarmarkt is er in ieder geval heel druk mee. „Je moet toch zorgen dat er ieder jaar weer wat te beleven valt Dit jaar hebben we voor de kinderen een Brabantse driemansformatie uitgenodigd die acrobatiek, mu ziek en clownerie combineert. Verder zit Petra Tettelaar, je weet wel dat meisje dat een paar jaar géleden de Tros-bokaal won, te spelen op het Hammondorgel. Weer eens wat anders dan zo'n bandje. Guus is niet zo enthousiast over de Schiedamse middenstand. „Ik heb de indruk dat de meeste win keliers denken dat het publiek toch wel langs hun winkel komt en dat ze dan geen kraampje hoe ven te huren. Dat heeft wel tot gevolg dat we met nu bijna uit sluitend met „buitenlanders" zit ten." Deze keer staan er 31 kramen, die bemand worden door de meest uiteenlopende bedrijven. Van al lerlei eetwaren tot antiek en sie raden tot haarstukjes. Om te eten staan er zeven kramen waarin no ten, broodjes, haring, braadwor sten, hamburgers, suikerspinnen en ijs worden verkocht Aan mooie en leuke spulletjes is ook geen gebrek: er zijn leveranciers van batikdoeken, India-artikelen, De bouwplannen voor een open-jongerencen trum in Noord zijn op een oor na rond. De stich ting 'open-jongerencentra' heeft na drie jaar Het Interkerkelijk Vredesberaad heeft sinds vier jaar een afdeling in Schiedam. Zij maakt deel uit van de Vredeswerkgroep, die al wat langer bestaat. Het Interkerkelijk Vredesberaad is in 1977 een campagne tegen de kernbewapening begonnen- 'Alle kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Nederland' werd hun veelgeroepen leuze. „Als iedereen er maar over blijft praten en niets doet, dan blijft er niets over", vertelt IKV-secretaris Ad Uittewilgen. „Wij zijn bereid de eerste stappen te doen voor een kernwapenvrij land." Het IKV is in Schiedam begonnen de kerkeraden aan te schrijven voor een standpuntbepaling. „Vooral in Noord-Schiedam is dat aardig gelukt", zegt Ad. „In september worden er drie avonden gehouden om te praten over de kernbewapening. Ook worden wij regelmatig uitgenodigd voor discussie avonden." Op de jaarlijkse welzijnsmarkt zal het IKV folders uitdelen waarin het IKV-slandpunt en de meningen van de verschillende politieke partijen beschreven zijn. Het IKV denkt hiermee niet veel mensen van mening te doen veranderen. „Het IKV leeft toch bij een bepaald soort mensen; daar ontkom-je niet aan. Het organiseren van happenings en dergelijke blijft beperkt tot je eigen club", aldus Ad- Begin januari hebben twee Schiedamse IKV-ers een congres in Oost-Duitsland bezocht Ook daar bleken veel vredesbewegingen te bestaan, zij het dat deze meer moeite hebben om in het openbaar te spreken. Ad: „Dat geeft echter wel een steun in de rug, om te weten dat mensen in Oostbloklanden ook strijden tegen kernbewapening. Wij hebben enkele dominees uitgenodigd om naar Nederland te komen, maar een ervan kreeg geen visum dus dat ging niet door. Maar het is een opsteker om door te gaan met ons werk." 'stoeien' met de gemeente overeenstemming be reikt over de plaats en het voorlopige bouwplan. De stichting hoopt dat begin volgend jaar de eerste paal geslagen wordt op het terrein tegen over Sporthal Margriet in Bijdorp. Jongeren krijgen dan de beschikking over een gebouw met een oppervlakte van 553 m2, waarin cen traal een grote zaal en enkele werkruimtes. Kosten voor de bouw zijn 1,2 miljoen. Tot die tijd organiseert de stichting activiteiten in wijk centrum De blauwe brug*. Bestuurslid Jaap den Hoek blijft deze situatie echter een noodoplossing vinden. „Het is gebleken dat een wijk- en jongerencentrum een voudig niet te combineren is. Jongeren kunnen 'sa- Het bestuur van de stichting Open Jongeren Centrum heeft al hee! wat werk verzet. De bouwplannen zijn op een oor na rond. vonds maar tot half tien terecht en dan is alleen de bar open. De disco- en concertavonden worden goed be zocht, maar verder zijn er weinig activiteiten mogelijk voor deze groep." Vrijwilligers Om in het toekomstig jongerencentrum activiteiten te kunnen organiseren, zijn vrijwilligers nodig. Jaap den Hoek: „We willen dan vier vijf dagen in de week open gaan. Maar daar zijn vrijwilligers voor nodig. Omdat het verloop bij vrijwilligers meestal groot is, hebben we er veel nodig. Met de beroepskracht voor 40 uur die we dan ter beschikking hebben, zullen de vrijwilligers moe ten zorgen voor het reilen en zeilen van het nieuwe jon gerencentrum en voorlopig meewerken aan activiteiten in de blauwe brug." Op de welzijns- en jaarmarkt hoopt de stichting die vrij willigers te werven. Vanuit hun stand zullen zij infor matie verstrekken over hun werk en de plannen voor het nieuwe jongerencentrum. kopergravures, sieraden, wande- coraties en glasblaasartikelen. „Voor de leveranciers gelden zo ongeveer dezelfde tarieven als voor de non-profit-organisaties. Ruim vijftig gulden per kraampje. Ach, van de gemeente krijgen we echt wel alle medewerking, maar financiële steun is er niet bij." zegt Guus Klepke. „En als je het tegen die achtergrond bekijkt vind ik dat we een leuke en goed bezette Jaarmarkt hebben georga niseerd." Schiedam Vorige week heeft hij na ruim 26 jaar afscheid genomen als secretaris van het Tamboer- en Trompetterkorps 'Gusto'. Aan Hans Valken de ondankbare taak om hem, G.J. Friedrieh, te doen vergeten. „Ik word een darie ouder en stop bijna met werken, verklaart Frie drieh rijn besluit „Waarom zou ik het dan niet eens wat rustiger aan gaan doen. Laat de jongere garde nu maar eens wat doen, tenslotte be staat een drumband hoofdzakelijk uit jongeren. Vervelen? Ik heb hobby's genoeg. Een groot aquarium dat onderhouden moet worden, ik knutsel graag, neen, vervelen zal ik me niet' Waarna de ex-secretaris gaat vertel len over het ontstaan van TT 'Gus to'. „Het is allemaal begonnen als muziekvereniging, in 1909. We had den toen het voordeel dat we op de werf konden repeteren. De band trad veel op, vooral ook bij tewater latingen. Een gezellige tijd, men had er alles voor over". „Later echter zakte het enthousias me ver terug. Uiteindelijk bleven er vijf mensen over. Inmiddels speelde ik in de drumband 'Schiedam'. We kregen contact met 'Gusto' en sinds 1954 werken muriek-afdeling ii samen. Maar de bleef de hoofdzaak. Als je trommel sloeg was je geen muzikant in hun ogen. De 'muziek' ging in die tijd ook samenwerken met het Vlaardingse 'Voorwaarts'. Maar de drumband wilde geen fu sie. we wilden de naam 'Gusto' hoog houden". Momenteel bestaat TT 'Gusto* uit 35 muzikanten waaronder negen vrou wen. „En dan hebben we ook nog zeven leerlingen", zegt Friedrieh. „En twee instructeurs, waarvan er eentje een vijfjarenplan heeft opge zet. Ik wil niet zeggen dat we dan het niveau van de Rijnmondband moeten hebben maar we moeten het wel kunnen benaderen. Daarom hadden we zo graag meegedaan aan het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. We hadden ons inge schreven maar kregen geen toe stemming". Hoe dan ook, als er in Schiedam en omstreken iet3 te beieven valt dan loopt 'Gusto' voorop. Zo ook op de welzijnsmarkt waar de band her kenbaar is aan het blauw, oranje, grijze tenue. Friedrieh: „Natuurlijk treden we op maar daarnaast heb ben we ook een stand. Gaan we voorlichting geven en dan hopen ■we dat er wat meer leden bijkomen. We blijven actief want op 14 sep tember houden we ook nog 'open huis' in ons clubgebouw aan de Maasdijk. Kan iedereen zien en ho ren wat 'Gusto' allemaal doet". pH; 'S* Het kenmerk van de Stichting Tear Fund is het geven van hulp aan ontwikkelingslanden op Evangelische basis. Vanuit de gedachte dat ook in de Derde Wereld de mens niet bij brood alleen kan leven wordt dit brood gekoppeld aan de evangelisatie. „Want" zoals Tear Fund stelt .jonge mensen die opgroeien zonder idealen worden langzaam m2ar zeker passief of zoeken een uitweg in criminaliteit eb gewelddadige revolutie. Jezus Christus geeft deze mensen nieuwe idealen". De eerste eis die derhalve aan de vrijwilligers die door „Tear Fund" worden uitgezonden wordt gesteld is een Christelijke levensovertuiging. Op de welzijnsmarkt in Schiedam is Tear Fund ook vertegenwoordig met folders en brochures. Tevens wil men handwerkproducten uit de ontwikelïngslanden te koop aanbieden. Het zijn producten die werden geimporteerd door Tear Craft, de zakelijke dochter van Tear Fund en die werden vervaardigd in „door Christenen opgezette en geleide coöperaties".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 11