STAD/STREEK 'Een op de tien auto's staat niet op slot' ICQD] Veel kandidaten voor oma 'Harde rand voorwaarden nodig bij inspraak' m J ongerencentrum krijgt nieuwe kans J Chauffeur zonder auto Ruilbeurs Diefstal kan vaak worden voorkomen Weer twee jaar geëist tegen wapenhandelaars Autodak als voetpad Vrouwen praten over yoga Geen agendapunten voor commissies ANUM-examen voor 115 musici: Ambtenaren inspraakbureau: Flinke subsidie voorSpees9 Twee maal raak op Lepelaarsingel Kamervoorzitterin politiek café cfinsdag j 12 rmI 1981 VD/SC/WW Schiedam Naeen wilde achtervolging hebben Schie- damse agenten een drieste au tomobilist klemgereden die niet op stoptekens van agenten had gereageerd. De chauffeur bleek een achttienjarige Schie dammer die niet in het bezit was van een rijbewijs en van verzekeringspapieren. Boven dien is de Schiedammer nu niet langer in het bezit van een auto. Het voertuig voldeed namelijk niet aan alle techni sche eisen. Vlaardingen De afdeling Vlaardingen van 'de Verzame laar' houdt aanstaande don derdag haar maandelijkse ruil beurs in de Halte aan de Cal- lenburgstraat. De beurs begint om zeven uur.en zal om duren tot een uur of tien. ten op de ttön auto's staat niet op slot: dan hoert een Inbreker zijn gereedschap niet nodig. Schiedam In het holst van de nacht drentelt ie mand rond een geparkeerde auto; kijkt schichtig in het rond om even later met een breekijzer het por tier te bewerken en handenvol waardevolle spullen uit de wagen met zich mee te nemen of zelfs de hele wagen. Diefstallen uit auto's maar ook diefstal van auto's. Volgens inspecteur Gelder- blom. de politieman die zich bezighoudt met het voorko men van misdrijven, worden er per jaar zo'n tienduizend Den Haag De procureur-generaal bij het Haagse Hooggerechtshof heeft bevestiging geëist van het vonnis van de Rotterdamse rechtbank, waarbij 28-jarige autohandelaar en een 41-jarige koopman, beiden uit Schie dam, wegens overtreding van de vuurwa- penwet werden veroordeeld tot ieder tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had tegen de verdach ten iederjeen jaar en zes maanden gevorderd, doch de rechtbank legde een hogere straf op, van welk vonnis de verdachten in hoger be roep kwamen. De twee Schiedammers zou den onder meer een geweer hebben verkocht waarmee een Griek werd doodgescho ten door een landgenoot Uit spraak op 22 mei. - R. Philip De Maassluizer R. Philip is benoemd tot lid van de cul turele raad Vlaardingen als vertegenwoordiger van de stichting popoverleg Vlaar dingen. Het popoverleg be hartigt de belangen van pop groepen in de culturele raad. E. F. M. Coenen-Vaessen .Elly Coenen, de Maassluise wethouder voor onderwijs en voksgezondheid, zal worden benoemd als lid van het be stuur van het Holyzieken- huis. Zij neemt de plaats in van de onlangs afgetreden wethouder Gré van Eek en behartigt in de commissie de belangen van de Maassluise bevolking. Onderscheiding Na een dienstverband van 35 jaar gaat J. van de Berg met pensioen. Al die tijd werkte 'de man als vertegenwoordig er bij het in Schiedam geves tigde bedrijf Unigro BV. Burgemeester John te Loo *heeft de onderscheiding gis teren op het stadskantoor uitgereikt Schiedam Als over het trot toir is een onbekende het afge lopen weekend over het dak van een geparkeerde auto ge wandeld. Dat heeft de Si-jari ge eigenaar van het voertuig ■de volgende ochtend tot zijn schrik moeten constateren. Bij zijn garage werd de schade ge schat op tweeduizend gulden. .Vlaardingen Het vrouwen gezondheidscentrum 'Vita- mien houdt vrijdag een thema- avond over yoga. Op de avond, die wordt gehouden in het pandje van Rood Vlaardingen, Weeshuisplein 18 midden, houdt een medewerkster van het Vlaardingse yoga-centrum een inleiding, waarna vragen kunnen worden gesteld. Aan vang acht uur. vr>b Vlaardingen De vergade ringen van twee raadscommis sies uit Vlaardingen gaan deze week niet door, omdat er te weinig op de agenda staat Voor vanavond stond de ver gadering van de commissie Xpor woonruimteverdeling op de agenda, terwijl morgen avond* de commissieleden van auto's in ons land ont vreemd, Enkele duizenden daarvan worden nooit meer teruggevonden. Elke dag vinden er voorts diefstallen uit auto's plaats. Radiocassetereeorders blij ken, ook al zijn ze helemaal ingebouwd, populaire buit Maar ook foto- en filmappa ratuur laten de dieven niet liggen. Elke dag weer staan dekranten er vol van. Giste ren meldde politievoorlichter Piet van den Hengel bijvoor beeld weer vier autokraken. Voor een kleine duizend gul den werd daarbij ontvreemd in Schiedam. Auto's worden opengebroken met breekijzers, via de tocht- raampjes of met zogenaamde valse sleutels, waardoor er van de inbraak geen spoor achterblijft. In tien procent van de gevallen heeft een dief dat echter niet nodig. Hij kan gewoon het portier ope nen zoals ieder ander hem opent omdat de auto niet vol doende door de eigenaar is afgesloten. Een diefstal uit zorn auto vindt plaats in frac ties van een seconde zonder dat ook maar iemand er iets van merkt. Alleen de eige naar van de auto vindt bij te rugkomst een lege plek waar eens een peperdure camera lag. Auto open Het zijn dïe niet afgesloten auto's waar de politie in de eerste plaats iets aan wil doen. Door het publiek wat bewuster te maken van zijn nonchalance en, als dat niets blijkt te helpen, wellicht door een actie 'Auto Open'. Politieagenten doorkruisen dan de stad op zoek naar niet afgesloten voertuigen en ma ken de bestuurders opmerk zaam op hun slordigheid. Voorlopig wordt die actie, die in andere steden wel door Richard Stomp wordt ondernomen nog niet in Schiedam gestart, maar Gelderblom overweegt de mogelijkheid wel als al het andere mocht falen. Bij de voorlichting aan het publiek wijst Gelderblom' ook op de mogelijkheid alarmsystemen iri te laten bouwen en goede sloten, die beter tegen inbrekers be stand zijn. „Daarnaast valt natuurlijk een hoop te voor komen als de mensen waar devolle spullen niet in de auto achterlaten. Dat vraagt gewoon om diefstal. En als het helemaal niet anders kan leg dan de spullen in de kof ferbak, zodat ze niet kunnen worden gezien" aldus de pre ventieman van de Schïedam- se politie. Vlaardingen Grootschali ge inspraakprojecten over onderwerpen die politiek gevoelig liggen kunnen niet van start, zonder dat uit drukkelijk is vastgelegd wat de uitgangspunten en rand voorwaarden zijn, die in de inspraak van de discussies uitgesloten zijn. Dat stellen de ambtenaren van het Vlaardingse inspraakbureau in hun notitie over de in spraak. zoals die zich rond de verkeerscirculatieplan nen heeft afgespeeld. On langs presenteerde het in spraakbureau al een deel van die notitie; nu is het Vlaardingen/Schiedam „Allemaalachter elkaar? Noii nee hoor, ieder jurylid neemt zo'n vijftien kandida ten voor z'n rekening en draagt het dan aan een colle ga over." Hans Mulder, di recteur van de Streekmu- ziekschool, is er trots op dat aanstaande zaterdag 115 korpsmurikanten deelnemen aan het Muzikantenexamen, dat de Streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord or ganiseert in samenwerking met de Algemene Neder landse Unie van Muziekve renigingen (ANUM). Hans Mulder begeleidt nu al anderhalf jaar de verschil lende muziekkorpsen uit deze regio. Zelf een enthou siast 'ha-fa-man' (een mu ziekschoolterm voor „harmo nie en fanfare") heeft hij al drie keer eerder zo'n soort gelijk examen georganiseerd. Als korpsleden dit diploma weten te bemachtigen kan. men overal verzekerd zijn van kwaliteit" De reputatie van het ANUM- diploma verspreid zich snel. Zelfs de korpsen die hun le den niet bij dè Streekmu ziekschool laten opleiden er kennen de waarde van het ANUM-diploma en vaardi gen ook leerlingen af naar de examens. Niet alle muziek scholen in Nederland doen mee aan dit landelijk exa men. De streekmuziekschool Waterweg Noord stimuleert in de persoon van directeur Mulder sinds het totstandko men van de regionale sa menwerking de deelname aan dit examen. 155 kandidaten Zaterdag worden de 155 kan didaten verwacht in de Schiedamse vestiging van de streekmuziekschool aan de Lange Nieuwstraat 183. Dat aantal wordt gevormd door kandidaten van de Schie damse barmonieveremgin- gen Wilton Feyenoord, St Radboud, Ambrosius, OBK en de Rijnmondband. Uit Vlaardingen komen le den van Sursum Corda, Voorwaarts en het Leger des Heils. Uit Maassluis zijn er leden van .Kunst na Ar beid" en van de Maassluise Harmonie en Maasland vaar digt jeugdleden af van Christelijke Harmonie en van Euterpe. Verder doen. er mensen mee van de Shell- en de PTT-harmonie en ook Brassband Rijnmond stuurt enkele kandidaten. .Tenslotte komen er uit Capelle enkele examinandi. Er zal gelet worden op zui verheid, klank, techniek, rit me, voordracht, prima vista- spel, toonladders en theorie. Het examineren zal waar schijnlijk een hele dag in be slag nemen. Publiek is daar bij niet toegestaan. De iury- examencommissie wordt ge vormd door zeven muzikale zwaargewichten: Cees Vlak (componist), Willem Stein (Ex-dirigent), Cor Schrijvers hof (trompetist Politiekapel), Jo van Eek (dirigent en uit gever), Peter Eggenhuizen (Klarinetist Nederlands Bla zersensemble), Cor van Kleef (directeur muziekschool Woerden) en Wira Laseroms (componist). Direkteur Streekmuziekschool Hans Mulder: 'Ha-fa'-liefhebber... Hoek van Holand Het jon gerencentrum 'Spees' in Hoek van Holland krijgt een nieuwe kans om te gaan functioneren. Het dagelijks bestuur van de deelgemeen- teraad stelt voor om in het kader van de nota 'Jonge renwerk in de jaren '80' een subsidie van f 20.000 be schikbaar te stellen. Achtdui zend gulden daarvan is be stemd voor de dekking van het tekort op de begroting en twaalfduizend gulden kun nen worden besteed aan één malige investeringen. Het deelraadsbestuur stelt Vlaardingen Het was het afgelopen weekeinde twee maal raak op bet kruispunt economische aangelegenheden bij elkaar zouden komen. Bei- singei. wv de bijeenkomsten zijn afgelast. I sten twee auto's op elkaar, doordat een van de automo bilisten geen voorrang gaf en een dag eerder moest een 33- ■ige tie Lepelaarsingel/Dillenburg- jarige tietster met een her- singel. Zondagmiddag bot- senschudding in het Holy- ziekenhuis worden opgeno men, nadat zij door een per sonenwagen was geschept.' De automobilist had haar te laat gezien en kon geen voorrang meer verlenen. wel als voorwaarde dat in een proefperiode van een jaar wordt bekeken op Spees' inderdaad weer gaat functioneren volgens de door het stichtingsbestuur voorge stelde organisatiestructuur. -Ook wil het dagelijks bestuur dat een deskundige kracht ten behoeve van het jonge rencentrum wordt aange trokken. Met dit voorstel wordt gevolg gegeven aan een aanbeveling in het wijk- welziinsplan om te onderzoe ken hoe 'Spees' weer goed kan functioneren. Bespre kingen met het bestuur van het jongerencentrum en de secretaris-afdeling Jeugd en Vorming hebben geleid tot de nu gekozen oplossing die moet worden gezien als een experiment Een van de problemen waar mee het bestuur in het verle den is geconfronteerd was de inpassing van de jongeren werker in de organisatie structuur. De oplossing hier voor meent het bestuur van 'Spees' nu gevonden te heb ben door in de taakomschrij ving op te nemen het bege leiden van de vrijwilligers en het leiding geven aan de ac tiviteiten in samenwerking met de vrijwilligers. Na de proefperiode van een jaar zal bezien moeten worden of de statuten aangepast dan wel gewijzigd moeten worden aan de hand van de opgeda ne ervaringen. stuk in zijn geheel afgerond. Het wordt morgenavond be handeld in de raadscommis sie voor inspraak en voor lichting. In het vervolg van haar no titie gaat het inspraakbu reau vooral in op vier prin cipiële vragen, die ook eer der al waren aangegeven. De belangrijkste vraag hier bij is, hoe men de inspraak moet aanpakken als vante- voren al duidelijk is dat de inspraakresultaten toch niet doorslaggevend zullen 2ijn, en dat net gemeentebestuur vooral aan de hand van po litieke uitgangspunten haar beslissing zal nemen. De ambtenaren uiten hierbij nogal wat kritiek op de ge volgde procedures bij de verkeersinspraak. Achteraf gezien bleek het feit, dat in het structuurplan en het be leidsprogramma van het college de nodige uitgangs punten vastliggen, maar dat die uitgangspunten bij de start van de inspraak niet voldoende 'hard' zijn uitge sproken, zeer belemmerend te werken. De ambtenaren adviseren aan de hand van de resultaten om in het ver volg eerst alle uitgangspun ten bindend vast te stellen, zodat de insprekers niet meer een zogenaamde 'blanco start' hebben, maar wel beter weten waar ze aan toe 2ijn. „Een gevolg van deze methode is dat de felle discussies zich in het begin van de procedure zul len gaan afspelen. Maar is het niet beter snel door de zure appel heen te bijten, dan de appel nog twee jaar te laten liggen verzuren? De neiging die bij het bestuur zou kunnen bestaan om de omstreden randvoorwaar den nog wat weg te stoppen („als jullie met goede argu menten komen") en pas la ter de confrontatie aan te gaan, heeft alleen een tijde lijk effect. Het is in het be lang van insprekers en ambtenaren om tevoren over de randvoorwaarden duidelijkheid te hebben." Niet eens worden In de notitie wordt ook een hoofdstuk gewijd aan de vraag wat men moet doen, als gedurende de procedure blijkt dat groepen inspre kers het onderling niet eens kunnen worden, zoals met name bij de inspraak rond de parkeergarages in het centrum heel duidelijk het geval is geweest. Volgens de ambtenaren wordt de pro cedure dan langer door on derlinge discussies, moeiza mer besluitvorming en goedbedoelde pogingen om compromissen te bereiken. Volgens de notitie is in het centrum te sterk gepro beerd, de onderlinge ver schillen uit de weg te rui men om een gelijkluidend voorstel te kunnen doen. Het zou beter zijn als in een vroeg stadium geconsta teerd zou worden, dat alle insprekers net toch niet eens zouden worden, waar na twee of meer verschil lende plannen zouden kun nen worden ontwikkeld, waaruit het -college van B en W-later haar keuze zou kunnen maken. In de rand voorwaarden voor de in spraak zou vastgelegd kun nen worden, hoeveel ver schillende planden in ver band met de kosten zouden kunnen worden ontwik keld. In de notitie wordt ook in-' gegaan op de vraag, of der gelijke inspraakprocedures wel zo lang moeten duren en of ze zoveel geld mogen kosten. Er wordt onder meer opgemerkt, dat hier en daar vertragingen zijn opgetreden, omdat ambte naren het verwerken van gevraagde gegevens en het uitwerken van voorgestelde varianten wegens tijdge brek niet aankonden, zeker omdat hun 'normale' werk gewoon moest doorgaan. Er wordt ook kritiek geleverd op het feit. dat het college van BenW drie inspraak procedures in evenzovele wijken in de stad tegelijker tijd heeft laten plaatsvin den. „Met de huidige bezet ting was het realistischer geweest met Vlaardinger- Ambaeht te starten, nadat bij VCP Holy en parkeerga rages het 'grote werk* zou zijn afgerond," aldus de no titie. Tijdschema Ook is er kritiek op de slechte wijze, waarop het tijdschema in de hand is ge houden. Tijdens de eerste vergadering werd door deelnemers aan de inspraak om meer tijd gevraagd om tot besluitvorming te ko men, maar dit werd toen af gewezen. „Na deze beslis sing, die wrevel wekte bij ambtenaren en insprekers .die het extern vooroverleg gevoerd hadden, is het op vallend met welk gemak de procedures daarna steeds maar weer verlengd wer den. Aan het afgesproken draaiboek is niet de hand gehouden." In haar notitie geven de ambtenaren tal van aanwij zingen, hoe grootschalige inspraakprocedures in de toekomst beter zouden kun nen verlopen. Overigens wordt duidelijk aangegeven dat de problemen, zoals die zich rond de inspraak voor de verkeersplannen heeft voorgedaan, niet optreden als het gaat om minder gro te projecten. Bij kleinschali ge inspraakprojecten heb ben de deelnemers een veel grotere speelruimte: als 2e binnen de beschikbare fi nanciën blijven en als met de ambtenaren overeen stemming wordt bereikt, dan worden de inspraakre sultaten door B en W en de gemeenteraad zonder pro blemen overgenomen, aldus het inspraakbureau. Schiedam Kamervoorzit ter Dik Dolman en kamer kandidaat Jeltje van Nieu- wenhuizen bezoeken vana vond Schiedam om deel te nemen aan het politiek café van de PvdA in café het Raadhuis. Anders dan door gaans inde verkiezingsperio de het geval is gaat het niet om een spreekbeurt van de socialisten, maar om een be zoekje waarbij een ieder per soonlijk met de landelijke politici in gesprek kan ko men. „Geen lawine met in formatie die over de bezoe kers wordt uitgestort dus". aldus PvdA-er Hans Koning. „Het is een beetje nieuwe op zet die we morgen voor het jeerst uit proberen" zegt hij. De avond in het cafe aan de' grote Markt begint om acht uur; iedereen is welkom.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3