Drie markten op 16 mei Welzijns markt Jaarmarkt Geranium- markt Geranium markt weer op plein voor Hema Henk Tiggelhove over de welzijnsmarkt: 51 Zaterdag 16mei Schiedam Een overzichtje van alle organisaties die aan de Welzijnsmarkt meewerken: Het wordt een drukke dag, zaterdag, in het centrum van Schiedam. De Grote Markt en omgeving zullen gonzen van de activiteiten als de driejaarlijkse markten, de Welzijnsmarkt, de Jaarmarkt en de Geraniummarkt weer zullen plaatsvinden. Zo langzamerhand vormt dit trio een evenement, dat niet alleen in Schiedam, maar ook in de omgeving de nodige bekendheid begint te krijgen. Ook heel wat mensen 'van buitenaf' komen naar de oude jeneverstad om zich in het marktgewoel te storten. KNMTP: 'We hoeven er niet aan te verdienen' Samenwerking WÊÈÉÉÊÈ ga li—J 12 mei 1981 Schiedam gonst van activi teiten 2. 0e Kietzeilers. 2. Harpe Davids. 3. Korfbalvereniging O.D.I. 4. Muziekvereniging O.B.K. 5. S.V. H.V. 6. Muziekvereniging Gusto. 7. Anti N-bom. 8. Hermes D.V.S. 9. Veronica 10. Pop-muziek 21. Vormingswerk 12. Rode Kruis 13. Stedelijk Museum 14. Speel-o-theek IKkie 15. SG/Passagetheater 16. V.V.V. 17. Schiedams Vrouwen Overleg 18. CPN 19. PPR 20. D'66 21. CDA 22. PVDA 23. VVD 24. PSP 25. EVP 26. Interkerkelijk vredesberaad 27. Amnesty International 28. Ziekenomroep 29. Watervrienden 30. Olympus 31. ENFB 32. Rover 33. Tearfund 34. Waddenzee 35. Tibetaanse ontwikkeling. 36. Trechter. 37. Nivon 38. Historische Vereniging 39. Huishoudelijke Voorlichting 40. Centraal wonen 41. Onderwijswinkel 42. Zonnebloem 43. ABOP 44. Libertarische kring 45. Sippimaduwa 46. Pro Rege 47. Interkerk. Evangelisatie 48. Dienstweigeraars. 49. Videogroep Gorzen 50. Europese beweging 51. Patiëntenbelangen. 52. Open Jongerencentrum. De jaarlijkse marktdag heeft een geheel eigen karakter. Dat komt waarschijnlijk vooral door de manier, waarop de drie totaal verschillende thema's als vanzelf in elkaar overlopen. Op de Grote Markt is de Welzijnsmarkt te vinden, waaraan tal van ideële en non-profit instellingen die zichzelf willen 'verkopen' meedoen. De Jaarmarkt is commercieel van opzet: hier vinden allerlei handelaren in de meest uiteenlopende zaken een plekje. Tenslotte is er de Geraniummarkt van de KNMTP, waar men alles over bloe men en planten, tuinen en balkons te weten kan komen. Kortom: een uiterst afwisselend geheel, waar men best en kele uurtjes kan zoetbrengen. Verder is de jaarlijkse marktdag ook een feest vol muziek en andere attrac ties. Natuurlijk hebben de organisatoren de nodige artiesten aangetrokken, die op de markt hun klanken ten gehore zullen brengen. In deze extra editie van de Sehiedamse Courant, de regionale bijlage van het Rotterdams Nieuwsblad, wordt veel aandacht besteed aan dit drievoudige evenement. Hierbij komen vooral heel wat instellingen die aar» de Welzijns markt meedoen, uitgebreid aan de orde. Al sinds enkele jaren is ook de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (KNMTP) actief p de dag van de Welzijnsmarkt en de Jaarmarkt Op haar vaste stekje, het plein voor de Hema, houdt de KNMTP haar geranium- ën plantenmarkt, waaraan door diverse deelnemers wordt meegedaan. Naast de handelaars, die tijdens d^ze markt vele planten zullen aanbieden maar die verder ook alles kunnen vertellen over de inrichting van tuinen of balkons, zijn er ook andere stands op dit gedeelte van de markt. De KNMTP komt natuurlijk met uitgebrei de informatie over haar eigen functioneren. De geraniummarkt betekent echter meteen de start van het nieuwe seizoen van de ge vel- en balkontumtjeskeuring. Zoals be kend keurt de KNMTP ieder jaar gevel- en balkontuintjes, waarna de mooiste een be kroning kunnen krijgen. „Daar is een grote belangstelling voor en dat evenement be gint ook steeds meer aan waarde te win nen. Vorig jaar werden de prijzen zelfs uit gereikt op het stadhuis door de burgemees ter," aldus Willem de Bruyn, secretaris van de Sehiedamse afdeling van de KNMTP. Tijdens de markt zal de maatschappij be langstellenden heel wat tips en aanwijzin gen geven, hoe je een balkon- of geveltuin tje het beste kunt inrichten. Wie iets meer wil weten over bloemsehik- ken komt op dit gedeelte van de markt ook aan zijn trekken. Er zijn regelmatig demon- 1 straties, die gegeven worden door mensen - die een cursus van de KNMTP hebben ge- - volgd. k- Naast de stand van de KNMTP is er ook - een van de KNNV, de Koninklijke Neder- - ïandse Natuurhistorische Vereniging. Tus- sen de KNMTP en die vereniging begint langzamerhand een samenwerkingsver band op gang te komen. Willem de Bruyn: „Op dit moment gaat die samenwerking nog niet verder dan het gezamenlijk orga niseren van excursies, bijvoorbeeld naar de heemtuinen in Vlaardingen of Schiedam, of naar de Broekpolder. Maar misschien dat we in de toekomst nog wel wat meer samen 'T kunnen doen: het uitgeven van een ge meenschappelijk maandblad bijvoorbeeld." De KNNV zal in haar stand op de markt v overigens vooral aandacht besteden aan het vogelasyl in Schiedam. - Wat de commerciële deelnemers aan de plantenmarkt betreft: de KNMTP heeft er - net als in andere jaren voor gekozen, ook - die deelnemers voor een zo laag mogelijk - tarief mee te laten doen. „Je hoort wel eens dat handelaren voor een dergelijke markt behoorlijk hoge kraam huren moeten beta- len om mee te mogen doen, maar wij vin- den dat onzin. We berekenen gewoon de kraamhuur door, en verder niks. We hoe- n.-ven er niet aan te verdienen." wmm BBRlPlPIl ai Tiggelhove „Geen beperkingen voor deelnemers. De aatste weken wordt het pas druk „Al sinds 1974 organiseren we ieder jaar weer zo'n welzijnsmarkt. De meeste verenigingen en clubs weten het gewoon al en nemen bijtijds contact met ons op." Henk Tiggelhove van de Sehiedamse Gemeenschap maakt geen overwerkte indruk, als we hem opzoeken voor een praatje over de welzijnsmarkt „Alleen in de laatste drie weken heb je er echt wel werk aan; daarvóór hoef je alleen de aanmeldingen te noteren." Al in het tweede jaar dat de Sehiedamse welzijnsmarkt werd gehouden ging 'ie al samen met de commercieel getinte Jaar markt. Die combinatie bevalt het publiek blijkbaar uitstekend, want sinsdien is de Welzijnsmarkt altijd in combinatie met de Jaarmarkt gehouden. De laatste paar jaar werkt ook de KMTP, de Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, mee aan de orga nisatie. Zij houdt tegelijk met de beide markten een geranium- en plantenmarkt Aanvullen ..In februari gaan de betrokken instanties om de tafel zitten om de organisatie globaal door te praten. Het vaststellen van de meest ge schikte datum wil nog wel eens moeite kosten. Je moet rekening houden met activiteiten in omlig gende steden die eventueel pu bliek zouden kunnen wegtrekken. Verder moet je er rekening mee houden dat de geraniums op hun mooist zijn en dat is zo ongeveer in deze maand." Rond die tafel zitten dan behalve Henk Tiggelhove, die het wel- zïjnsgedeelte voor zijn rekening neemt, een vertegenwoordiger van de stichting Jaarmarkt, ie mand van de KMTP en Guus Klepke die het hele marktgebeu- ren coördineert. „We sturen brie ven uit naar de ons bekende in stanties en dan moet je gewoon wachten welke reacties daarop komen." Henk heeft voorlopig ze senvijftig kraampjes en één bak fietsplaats gereserveerd. „Ja, na tuurlijk moet je soms welk eens iets meer doen dan dat; Als we in de gaten hebben dat een bepaalde sector van het welzijnswerk on dervertegenwoordigd of helemaal niet vertegenwoordigd is, probeer ik dat tekort alsnog aan te vullen. Voorwaarden Voorwaarden om een stand op te welzijnsmarkt te betrekken zijn er nauwelijks. De enige is dat de vereniging of organisatie niet strijdig is met de wet. „Je kan zelfs als persoon inschrijven voor een stand op de welzijnsmarkt." Een kraampje op de welzijns markt kost de betrokkene 56 gul den. Meer kramen kan en ook een halve kraam hoort tot de mo gelijkheden. Elektriciteit is voor die dag leverbaar en kost de kraamhouder viif gulden. „Op de avond vóór de markt gaan we kijken bij het opzetten van de kraampjes. Die huren we van de firma Kersbergen en die zet ze ook neer. Ik ben erbij om wat aanwijzingen te geven over de juiste plaats en er zijn ook mensen van de brandweer en de politie." De hele omgeving van de Grote Markt wordt voor die ene dag verkeersvrij gemaakt en daarvoor moeten er natuurlijk wat voorzie ningen worden getroffen. Henk vervolgt: „Het is de bedoe ling dat de jaarmarkt min of meer ongemerkt overloopt in het wel zijnswed eel te. Dus in het begin een beetje gemengd en dan meer en meer non-profit organisaties." Wie de lijst van deelnemende-ver enigingen overziet komt tot de conclusie dat het hier een uiterst heterogeen gezelschap betreft. Carnavalsvereningen, politieke partiien. milieuorganisaties en voorlichtingsinstituten. Bakfiets „De voor de deur staande verkie zingen maken het voor politieke partijen natuurlijk extra aantrek kelijk om een stand te beman nen." Dan valt het oog op Veroni ca en rijst de vraag of hierbij geen commerciële belangen gemoeid zijn: „Ja, met Veronica zit je echt in dat grensgebied van commer cieel en niet-commercieel. Eigen lijk zou je een duidelijke winstma- kende onderneming direct naar de Jaarmarkt moeten verwijzen, maar twijfelgevallen hou je al tijd." De grootste deelnemer aan de welzijnsmarkt is sportvereniging Olympus (vroeger horend bij het bedrijf Wilton Feyenoord). Maar liefst zeven kramen, van 31 tot en met 37, worden door deze vereni ging bemand. De kleinste afvaar diging komt van de Eerste Neder landse Fietsers Bond. Die komt met een bakfiets op de markt en zorgt daarmee voor zijn publici teit De welzijnsmarkt belooft ook dit jaar weer een waar spektakel te worden. Op zaterdag 16 mei staat de hele omgeving van de Grote Markt in het teken daarvan. Over belangstelling is niet te klagen en als ook het weer een beetje wil meewerken. door Marl Timmermans

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5