EXTRA voor De Trechter wil meer dan alleen Ontwikkelingshulp via tafeltennisser Museum vestigt aandacht op kerk-expositie lichting j Eigen Schiedam- tassen en t-shirts bij VVV Welzijnsmarkt Jaarmarkt Geraniummarkt Zaterdag 16 mei Schiedam Amnesty International verzamelt hand tekeningen ODI na 63 jaar op eigen benen dinsdag 12 mei 1931 VD/SC/WW 'Publiek ook attenderen op onze problemen' Onder de leus 'Omdat het nodig was, omdat het nodig is' gaat de Schiedamse afdeling van Am nesty International op de jaar markt handtekeningen verzame len van drie politieke gevange nen. Omar Kashhash is een gevange ne uit Syrië, die voorheen secre taris-generaal was van een druk kersvakbond. De rus Alexei Ni- kitin zit gevangen omdat hij lid was van een onafhankelijke vak bond en Joe Thloloe is een jour nalist uit Zuid-Afrika die be stuurslid was over mediaperso- neel. Amnesty bestaat in Schiedam tien jaar en heeft twee groepen. Een adoptiegroep en een werk groep. De adoptiegroep schrijft en onderhoudt contact met een politieke gevangene in een on derdrukt land. Schiedam heeft twee gevangenen geadopteerd: een Rus en een Zuid-Koreaan. De Rus is veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en vier jaar ver banning. Na vijf jaar heeft de adoptiegroep succes geboekt. On langs kreeg men een persoonlijke brief van de Rus die zich dank baar toonde voor de jarenlange correspondentie. Leden gezocht De werkgroep bestaat vanaf 1978 en houdt zich bezig met lezingen en informatieverspreiding op scholen. Ook maken zij deel uit van landelijke acties. In Schie dam bestaat de werkgroep uit twaalf leden. De werkgroep zoekt echter nog actieve leden om te helpen bij de informatie verstrekking en het organiseren van acties. Door middel van hun stand op de jaarmarkt, hoopt Amnesty meer mensen geïnteres seerd te krijgen. „De hele organisatie is toch ge richt op bepaalde groeperingen", vertelt Amnesty-lid R. Haas. „Veel mensen denken nog dat het gevaarlijk is om lid te zijn van Amnesty, bekijken de stand ook op afstand om maar niet aan gesproken te worden. In de 20 jaar dat Amnesty nu bestaat, is het nut ervan gebleken. Heel langzaam komen er verbeterin gen." „Vóór alles vinden wij de welzijnsmarkt een uitstekende mogelijkheid om juist die mensen te bereiken die normaal gesproken buiten ons gezicht veld vallen of die op de een of andere manier een drempelvrees te overwinnen hebben." Hans Verlinde van werklozenprojekt de Trechter zou daarbij ook het publiek willen attenderen op de organisatorische en financiële problemen, die de stichting al enige tijd heeft. De Trechter wil voor mensen zon der werk een zinvolle en prettige tijdspassering scheppen. In dat ka der organiseert ze zo'n tachtig cur sussen om binnen de werksfeer nieuwe horizonten aan te geven of om de'vrije tijd op een plezierige manier door te brengen. Binnen die laatste categorie valt natuurlijk het hele scaïa van macraméknopen tot amateurtoneel. Verder Aril de Trechter hulp en in formatie geven aan mensen die ver dwaald Jtijn in het doolhof van voorschriften en regelingen. Daar voor is iedere dag het kantoor van de Trechtbr aan de Broersvest 107' Tafeltennisvereniging de Korenbeurs heeft geweten dat Hans van de Broek voor zijn studie een tijd heeft doorgebracht in het verre Sri Lanka, het land dat bij ons in de aardrïjkskundeboekjes nog als Ceylon stond vermeld. Het begon al na de terugkeer van Van de Broek uit het verre latid. Bij het tafeltennissen werd een potje ingesteld voor en iedereen die van Hans verloor moest daar een gulden indoen. De opbrengst was voor het dorp Sippimaduwa aan de Oostkant van Sri lanka. De arme kant die over de weg erg moeilijk te berei ken schijnt te zijn. En nu werken talloze tafeltennissers van de Ko renbeurs mee aan de activiteiten van de werkgroep. Sippimaduwa. Het vreemde is dat Hans van de Broek het dorp zelf niet heeft ge zien. Het contact met de tweehon derd inwoners van het dorp liep via de plaatselijke onderwijzer GeUison die Hans elders in Sri lanka tegen het lijf liep. Zij raakten in gesprek over het dorp waar Gellison woon de en dat leidde uiteindelijk tot de ontwikkelingshulp die de Schie damse werkgroep Sippimaduwa aan het Sri Lankaanse dorp geeft Die hulp vindt overigens niet recht streeks aan het dorp plaats, omdat de Schiedammers met weten waar de dorpbewoners precies behoefte aan hebben en ook omdat in het dorp alleen de onderwijzer Engels spreekt en de talenkennis van de rest beperkt blijft tot Sengalees. Daarom werd drie jaar geleden be gonnen met hulp via de organisatie Sarvodya, die ter plaatse de hulp coördineerde. Toen de contacten van de Schiedamse werkgroep met Sarvodya moeilijk begon te lopen werden contacten gelegd met de Swama Hansa Foundation die het werk in Sippimaduwa had overge nomen. Die foundation heeft in het dorp een Sippimaduwa Development So ciety opgericht waarin alle dorpbe woners 2itting hebben. Zo werkt het dorp zelf aan haar ontwikkeling. Er worden vijfjarenplannen opgezet waaruit de Schiedamse werkgroep elk jaar een project kiest De eerste steun die de Schiedam mers verleenden was een actie voor nieuwe daken in het don> dat even tevoren door een wervelstorm was getroffen. Daarna steunde men on der meer een landbouwproject Die steun kost echter geld, en het gaat om bedragen die de leden van de werkgroep niet in hun eentje kun nen ophoeren. Vandaar dat de werkgroep steunleden is gaan wer ven die allemaal een of anderhalve gulden per maand betalen. Toch wordt ook daardoor nog niet het ge hele bedrag verkregen en het is daarom dat de werkgroep Sippima duwa regelmatig naar buiten toe treedt. Bijvoorbeeld bij braderieën of zoals laatst met een heel Sippima- duwa-weekend in de Korenbeurs. Een belangrijk onderdeel van de jaarlijke inkomsten komt op binnen op de welzijnsmarkt waar de werk groep ook dit jaat weer met een stand zal staan om allerlei spullen uit Sri Lanka te verkopen. geopend. Vorig jaar diende de stich ting ruim duizend mensen van ad vies. Ook de voorlichting over werkloos heid, arbeidsongeschikt en sociale wetgeving hoort bij de taken die de Trechter zich stelt. Op diverse scho len werden al lessen verzorgd en ook de welzijnsmarkt biedt een wel kome gelegenheid daartoe. Gebrek aan mensen Tenslotte hield men dagelijks „het clubhuis" aan de Overschiesestraat open. Hield, want sinds 1 mei is men ertoe overgegaan het trefcen trum nog maar gedurende bepaalde dagen open te stellen. „We hebben gewoon een ernstig gebrek aan me dewerkers." zegt Hans Verlinde. „Nou, zo pardoxaal is dat niet. Ik vind dat werk dat betaald hoort te worden niet door onbezoldigde vrij willigers kan worden opgeknapt." Voor de Trechter is het gebrek aan mensen en in het verlengde daar van het gebrek aan middelen mo menteel het meest acute probleem. Vandaar ook dat Hans Verlinde daarop wat accenten wil leggen. Op de welzijnsmarkt is de Trechter te vinden in stand nummer 41. Daar ligt allerlei foldermateriaal over werkloosheid en wat daartegen te ondernemen is. Over de markt lo pen verder medewerkers van de Trechter, die behalve informatie materiaal ook stencils ronddelen waarin het Schiedamse publiek geattendeerd wordt op de proble men van de Stichting. Ook de VVV is present tijdens de Welzijnsmarkt Is het toeristische inlichtïngenkantoor normaal op za terdag gesloten* tijdens de markt kan men wél terecht, namelijk in de stand die door de VW wordt inge richt. Een meevallertje dus. Al zal het zeker niet zo zijn dat op alle denkbare vragen op de markt ant woord gegeven kan worden. „Je kunt onmogelijk je hele toko mee nemen," zegt Ruud Pülard, direc teur van de VVV, ervan. De VVV zal tijdens haar bijdrage aan de markt vooral inhaken op landelijke acties, als 'Er op uit in ei gen land' en dergelijke. Daarnaast is er ook wel wat materiaal over Schiedam en omliggende steden voorhanden, maar mensen die meer specifieke vragen hebben moeten wat langer op antwoord wachten. Die krijgen de door hen gevraagde inlichtingen enkele dagen later thuisgestuurd, zodra de VV V-dames het gevraagde in het kantoor heb ben kunnen opzoeken. Tijdens de markt presenteert de VVV zich overigens met een nieuw Eroduct. Voor het eerst zijn dan bij et inlichtingenbureau speciale Schiedam-tassen en t-shirts te koop. Op die tassen cn t-shirts staat in een cirkel een afbeelding van het oude Schiedamse stadhuis afgebeeld, met daarboven het woord 'Schiedam' en eronder 'Holland'. Promotiemate riaal waar in de praktijk zeker belangstelling voor bestaat, zo is de ervaring. De tassen kosten 3,25 per stuk, de t-shirts in de kleine maat /7,50 en wat groter 10.-. De ver wachting is, dat tijdens de Welzijns markt al aardig wat van die tassen en t-shirts van eigenaar zullen ver wisselen. De WV brengt op de Welzijns markt een nieuw promotieproduct: tassen en t-shirts. wsrti Een oude bekende op de Welzijnsmarkt is langzamerhand het Stedelijk Museum, dat evenals vorige jaren weer tijdens de markt actief zal zijn. Mevrouw Clara Stroman, medewerkster van het museum: „We hebben evenals voorgaande jaren weer een kraam, niet alleen omdat we vinden dat het De welzijnsmarkt is voor korfbalvereniging ODI een mooie gelegenheid om eens wat propaganda te maken voor de sport korfbal en eigen vereniging in het bijzonder. De 95 leden tellende Schiedamse club zou best wat groter willen groeien. Dat kan nu ook, want sinds een week beschikt ODI over een eigen vel dencomplex in sportpark Thurlede, na 63 jaar ingewoond te hebben bij andere verenigingen. Bij de stand van ODI kan een ieder kennis maken met de korfbalsport. Er staat een korf opgesteld en er liggen ballen, zodat er gepoogd kan worden de bal aoor de op enkele meters boven de grond staande korf te doen verdwijnen. Daarnaast staat er een maquette van het clubhuis zoals dat bij het nieuwe complex zal gaan verrijzen. „Daarnaast delen, we natuurlijk stickers, stencils en aanverwante zaken uit", vertelt secretaresse Joke van der Waal, „En ook verkopen we wat dingentjes die we nog hebben liggen, zoals glazen Het ledental van ODI vertoond het laatste jaar toch al een stijgende lijnWe zijn zelfs al even boven de honderd geweest aldus Joke van der Waal. Met name na afloop van het scholkorfbaltournooi, dat we elk jaar organiseren is er een toeloop van leden museum een belangrijke plaats in Schiedam inneemt, maar ook omdat de reacties die we er op krijgen steeds uitstekend zijn. De belangstelling voor onze activiteiten op de welzijnsmarkt is namelijk altijd erg groot. Het heeft echt zin om mee te doen." Natuurlijk is het moeilijk om aan te geven, dat na deelname aan de markt de bezoekerscijfers aan het museum een stijgende lijn vertonen. „Ik heb dat nooit in de gaten gehouden, moet ik zeggen. Al was het vorig jaar wel zo, dat we uitstekend de expositie Turken en Marokka nen' konden promoten, die juist die dag van start was gegaan. Op de markt hadden we dan ook wat muztek uit die landen, en hapjes en dranken uit Turkije en Marokko. Dat was erg leuk natuurlijk." Op haar stand zal het Stedelijk Museum op alle mogelijke manieren proberen, de aandacht te vestigen op het museum. Er zijn vele folders te krijgen, waaronder ook over het gedestilleerd- museum. Daarnaast is de bedoeling om alle ca talogi, die in het museum te koop zijn, ook op de Welzijnsmarkt aan te bieden. Ook wordt aandacht geschonken aan de expositie over de 100-jarige Singelkerk, die de avond voor de Welzijnsmarkt zal worden geopend. Die expo sitie geeft een historisch overzicht van alle ge beurtenissen, die zich rond die kerk hebben af gespeeld. De stand op de markt wordt bemand of be ten bevrouwd door Josien Bokhoven, die wordt ondersteund door enkele van de part time medewerkers. Moeilijk om mensen voor de marktkraam te vinden was het zeker niet Clara Stroman: „Het is vreselijk leuk werk, dus dat was niet zo'n probleem.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 7