EXTRA nog lang niet uitgeblust Stop de Neutronenbom Nivon: meer liefde voor de natuur Vereniging van Dienstweigeraars.-gebroken geweertje is weer van stal Welzijnsmarkt Jaarmarkt Geraniummarkt PRPffFv;- Ih» Rode Kruis - Welfare heeft behoefte aan vrijwilligsters Zaterdag 16 mei Schiedam rnÈSÊÊË dkmtag m*i 1931 l VD/8C/WW I Wereldwinkel: meer dan alleen maar verkopen Ada da Ruiter, Jannle Taat en Corrle Korte: de winkel is niet het belang rijkste, Schiedam „Het is wel aardig dat wij vijf jaar geleden op de welzijnsmarkt zijn begonnen met de wereldwinkel. We verkochten toen lappen stof uit Kenia en koffie uit Guatamala". Aan het woord is Janny Taat, één van de 26 vaste medewerksters van de Schiedamse wereldwinkel. Een winkel die in vijf jaar tiid probeerde de Schiedam mer bewust te maken van de problemen uit de derde wereld. Een zware opgave, die slechts met enthousiasme en constant praten kon worden uitgevoerd. De wereld winkel is momenteel uitgegroeid tot een algemeen geac cepteerd instituut, dat onder de Schiedamse bevolking positief wordt ontvangen. „De winkel op zich is niet het belangrijkste", zegt Ada de Ruiter. „De producten moeten er voor zorgen dat de mensen geïnteresseerd raken in de problematiek van de derde wereld. Informatie i3 ons hoofddoel". Waarna Corrie Korte aanvult: „De tendens die heerst is de vraag of het allemaal wel zo nodig is, die interesse in de derde wereld. Maar men gaat toch steeds meer beseffen dat je er niet meer omheen kunt". Vandaar dat de wereldwinkel informatie versterkt over landen uit de derde wereld. En uit die studie leerde Cor rie Korte ondermeer: „Hier in het westen treedt steeds' meer vereenzaming op. In die landen is daar geen spra ke van. Daar heerst veel grotere solidariteit. De ontwik kelingshulp is voornamelijk gestoeld op de economische ontwikkeling. Maar wie ziin wij om te zeggen dat deze mensen niet ontwikkeld zijn? Als hun cultuur verziekt is zoals beweerd wordt is dat onze schuld, dat hebben ze niet zelf gedaan". Koffie en thee Via organisaties uit de derde wereld koopt ondermeer de wereldwinkel Schiedam haar producten. Corrie Kor te: „Koffie en thee is de hoofdzaak. En verder verkopen wij veel handniiverheidsmateriaal. Nieuw is de honing, wijn en ananas En Ada de Ruiten „We proberen na tuurlijk zoveel mogelijk artikelen te verkopen die later weer aan vervanging toe zijn. Daarom is koffie en thee zo belangrijk. We hebben er niets aan spullen te verko pen die eigenlijk eenmalig in aanschaf zijn". Op de welzijnsmarkt worden in de stand van de wereld winkel de gebruikelijke artikelen verkocht Maar daar naast zal ook informatie verstrekt worden over de derde wereldlanden. Janny Taat: „We delen ondermeer infor matie uit over de actie 'Het land voor wie het bewerkt', een actie van Solidaridad voor de kleine boeren in La tijns Amerika. En verder kan iedereen gewoon even langskomen om waar dan ook uitleg over te krijgen". De wereldwinkel Schiedam is gevestigd aan de Lange Kerkstraat 35. De openingstijden zijn vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. Op dinsdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur staan de vrijwil ligers in De Blauwe Brug. Gemotiveerde mensen die graag mee willen werken in de winkel kunnen informa tie krijgen bij mevrouw Taat-Kreft, Sibeliusplein 77- in Schiedam. Telefoon: 71.40.58. „Gelukkig staan we dit keer naast een voetbalclub op de welzijnsmarkt. Vorig jaar hadden we een plaats naast een luidruchtige disco-tent: dat was een minder geslaagde combinatie. We moeten het nu eenmaal in hoge mate van discussie en mondelinge voorlichting hebben," aldus de mensen van de actiegroep Stop de Neutronenbom. Het accent van de acties blijkt verlegd: de dreigende vernieuwing van de atoomraketten is nu het voornaamste punt van tegenactie. Stop de Neutronenbom mag zich verheugen in een sterk toenemende belangstelling. De laatste ontwikkelingen in de bewapeningswedloop en de grimmiger wordende buitenlandse politiek van de Verenigde Staten noemt men als de voornaamste oorzaken. „Natuurlijk is het belangrijk dat we steeds meer naar buiten komen met informatie" aldus de actievoerders. „Ook in de pers en op radio en televisie wordt aan deze onderwerpen steeds meer aandacht geschonken. We merken het in vergelijking met een jaar geleden; de mensen worden banger en dat mondt uit in interesse voor onze acties- Waar we ons gezicht laten zien ontmoeten we respons. Ja, ook op een welzijnmiu kt tussen de muziek, de sportclubs en de kunstnijverheidsproducten. Voor we over 'welzijn' kunnen praten hebben we nu eenmaal eerst te maken met de zaak van 'zijn' of 'niet zijn*," De mensen zijn tegenwoordig vervreemd van de na- tuur. Kinderen weten soms niet eens waar de melk die ze drinken vandaan komt. Stadsmensen denken daar ook niet meer over na. Gelukkig zijn er tal van organisaties die zich erop toeleggen de liefde tot de natuur te meer algemeen te maken. Eén van de oudste organisaties op dat gebied is het Nivon. Het Nederlands Instituut voor Volksontwik keling en Natuurvriendenwerk. Het Nivon zorgt voor lezingen, geeft cursussen en organiseert vooral veel excursies naar natuurrijke plekjes. Voor menig stadsmens is de Nivon een mogelijkheid om van de laatste restjes natuur te genieten. De Schiedamse afdeling bemant ook een stand op de welzijnmarkt. Daar verkopen ze drukwerk over alles wat bij hun doelstellingen aansluit, maar ook wordt de nodige informatie gegeven over het functioneren van het NIVON zelf. Wie overigens over de activiteiten, die het NIVON In Schiedam ontplooit, meer wil weten kan terecht bij secretaresse J. Smidt-Kosters, tel. 70.84.86. Twee jaar geleden is het al weer. Een golf van terreur teisterde de verschillende verenigingen. Vandalen hadden het gemunt op kantines en verenigingsgebouwen. Inbraken aan de lopende band, deels gesloopte interieur en wat behoorlijke branden. Eén van die branden legde het verenigingsgebouw van OBK aan de Schie volledig in de as. Nog altijd staat die fatale brand centraal in dfe gesprekken met OBK-leden. Ter overbrugging werden de muzikanten opgevangen door de Rijnmondband, het tamboer- en trompetterkorps 'Gusto' en de voetbalvereniging SFC. Belangrijk voor de vereniging, waar 140 leden hun ontspanning vinden. De onzekere fase is nu zo'n drie maanden ach ter de rug. Want sinds die tijd heeft OBK over eenstemming bereikt met de gemeente over het gebruik van het houten noodgebouw van de Jacyntha-kleuterschool aan de Mgr. Nolens- laan. Drie maanden van hard werken door ei gen leden zorgde er voor dat het gebouw, nu vrijwel klaar is voor gebruik. Isoleren „De centrale verwarming, electriciteit, tim merwerk, kortom, eigenlijk alles is gedaan door onze leden", zegt secretaris A. Hitman niet zonder trots. „Er komt natuurlijk veel meer voor kijken bij het verbouwen dan bij een voetbalkantine of iets dergelijks. Wij moe ten optimaal isoleren, dubbele beglazing en noem maar op. De gemeente is onlangs komen meten en heeft het goedgekeurd". In de twee overbruggingsjaren heeft OBK ove rigens niet stilgezeten. Bij vrijwel ieder evene ment is het in rood en zwart gestoken korps vertegenwoordigd. Zo ook op de welzijns markt, waar het showkorps voor aangename klanken zal zorgen. „De vereniging heeft gelukkig niet geleden onder de brand," meent Ritman. „Nog steeds stromen de uitnodigingen binnen en dat was ook in die afgelopen twee jaar zo. Toch een te ken dat wij gewaardeerd worden". OBK kent vijf onderdelen: de harmonie, het oudste onderdeel, de jeugdbarmonie onder lei ding van de heer C. Vrijland, het senioren-- showkorps met maiorette-peloton, het jeugd- showkorps en de boerenkapel 'De Rietbou wers, uiteraard erg actief tijdens camayal. Op de welzijnsmaritt zal bet showkorps acte de présance geven. Het gebroken geweertje, in de dertiger ja ren met overtuiging gedragen of schamper bekeken, is door de Vereniging van Diens tweigeraars van zolder gehaald, opgepoetst en in ere hersteld. Met dit symbool, bene vens buttons en informatiemateriaal, pre senteert men zich op de Schiedamse wel zijnsmarkt De Vereniging van Dienstweigeraars (een naam die voor zichzelf spreekt) is gegrond vest op drie poten: informatie, belangenbe hartiging en anti-militairistische acties. Voorlichting over het leger in het algemeen en de positie van de dienstweigeraar in het biizonder wordt onder meer op scholen verstrekt De poot van de belangenbeharti ging is er met name voor de mensen die al „in de procedure" zitten zoals dat heet Doel en inhoud van de acties worden ver woord in het eigen blad „de Anti-railitai- rist". Voorlichting en informatie floreren echter riet zonder de mondelinge toelichting en discussie, waartoe de leden van de Vereni- igmg voor Dienstweigeraars op de welzijns markt volledig bereid zijn. Woordvoerders van de V.D. noemen het een verheugend verschijnsel dat hun club de laatste tijd steeds meer actieve leden registreert. Het is een verschijnsel dat niet geheel toevallig, parallel loopt met de groeiende belangstel ling voor de Pacifistisch Socialistische Par tij- y e t Ns maanden van hard werken wordt nu da laatste hand gelegd aan het nieuwe onderkomen. Het werk van het Rode Kruis is veelomvattend. Oorspronkelijk richtte men zich op de meest primaire behoeften van mensen in nood: voedsel, medicijnen, onderdak. Daarnaast werd tijdens en na de Tweede Wereldoorlog een nieuwe lijn sterk ontwikkeld: het welzijnswerk. De opvang van militaire- en burgerslachtoffers leidde tot een nieuwe vorm van hulp: het aanleren van nieuwe vaardigheden en het zinvol bezig zijn on een manier die ondanks handicaps wèl mogelijk is. Nieuwe doelgroepen werden gevonden: bejaarden, invali den, zieken. En een vredelie vend legertje van vrijwillig sters zorgt voor materiaal, ideeën en begeleiding en vaak ook voor het doorbreken van het isolement. Wat aan huisnij verheid en aan nuttige en fraaie handwerken wordt ver vaardigd wordt ook op de Schiedamse- welzijnsmarkt te koop aangeboden. Overigens zonder het oogmerk grote win sten te maken: het eerste doel van het Rode Kruis is om met de opbrengsten nieuw mate riaal te kunnen kopen. Behoefte Nog steeds bestaat er grote be hoefte aan vrijwilligsters die bereid zijn aan dit welzijns werk mee te doen. Via cursus sen die door het Rode Kruis worden gegeven worden zij op geleid tot Welfare-werkster. De enige voorwaarde is dat men nog geen zestig jaar oud is. „Foldertjes en advertenties ha len helaas niet zo veel uit bij ons wervingsbeleid," vertelt een medewerkster van het Rode Kruis Schiedam. „We werven nog steeds de meeste vrijwilligsters door de directe benadering van mensen in onze omgeving. Op de welzijns markt staan we er niet alleen om spulletjes te verkopen, maar ook om geïnteresseerde vrouwen in te lichten over dit onderdeel van het Rode Kruis werk".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 9