SCHIEDAMSCHE COURANT Ik „neem- de proef TH kibbelt over meevallers Educatie volwassenen krijgt gestalte Museum laat Cobra-project aan anderen over 9Verzorgingshuis moet in Oostwijk' Markt met regen en blijde gezichten ni Scheeres opent vogel asiel Wethouder wil gas prijs aan banden leggen Druk buurtfeest van De Haven Onthulling bevreemd commissie Raadscommissie: ...V'oï Maandag 18 mei 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - ■105de jaargang no. 96 PAGINA'S Broerevesl 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Wethouder Reinier Scheeres heeft zaterdagmiddag om half drie het nieuwe vogelasïel aan de Schiedamsedijk geopend door het hijsen van een vlag. Het nieuwe asiel vervangt het asiel in Overschie dat in 1977 werd gesloten. Een kleine groep actieven van de KNNV, de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging, heeft zich na die sluiting ingezet voor het asiel in Schiedam. Het nieuwe asiel is tot stand gekomen dankzij de Werkgelegenheids- verruimende maatregel en dankzij subsidie van de gemeente Schiedam. Wethouder Scheeres sprak van een project dat mag worden gezien als een unicum in den lande, dat het verdient overal navolging te krijgen. De gemeentelijke bijdrage aan het initiatief van de KNNV kwam juist omdat de landelijke vereniging plaatselijk veel activiteiten onderneemt. Wethouder Scheeres wees bij de opening op de educatieve waarde die het asiel in Schiedam kan hebben, omdat juist de jeugd in een verstedelijke gebied vaak ver van de natuur af blijkt te staan. In het asiel zitten op het moment vele van de vogels die het slachtoffer werden van een milieuramp tijdens de jaarwisseling toen een kapitein van een Griekse Tanker olie loosde op de Noordzee, beheerder van het vogelasiel, Gerrit van der Hoek heeft een groot aantal van die vogels kunnen redden. Delft De berichten van het college van bestuur van de TH over financiële meevallers dit jaar van rond de drie miljoen gulden zijn binnen de hoge- schoolraad niet met onverdeel- de blijdschap ontvangen. Leo IVaaijers van Democratisch Beleid vroeg zich wrevelig af hoe er in drie maanden opeens zoveel geld kan overblijven. Bovendien twijfelde hij aan de opgave die het bestuur heeft gedaan over de hoogte van het bedrag. Het college van bestuur be richtte (met genoegen) dat het er naar uitziet dat in 1981 in plaats van een ongedekt tekort van 2,1 miljoen gulden een overschot van vier ton mag worden verwacht. DB en ook AAG kwamen op grond van andere berekeningen echter tot de conclusie dat er geen 2,5 maar 3,1 miljoen gulden meer beschikbaar zal zijn. De discus- l sie bracht geen uitsluitsel over l het al of niet aanwezig zijn van die zes ton verschil. 1 DB en AAG bestreden tevens op bepaalde punten de wijze waarop het bestuur het geld wil gebruiken. DB vond het bovendien triest dat deze mee vallers nu opeens boven water zijn gekomen. Deze fractie had al eerder van een ruimere be groting uit willen gaan en ver wijt het bestuur een te voor zichtig beleid. PEC lieeft mankracht en huisvesting nodig Vlaardingen Het Plaat selijk Educatief Centrum (PEC) heeft meer geld van de gemeente nodig voor extra personeel en een betere huisvesting. De parttime coördinator die voor 20 uur per week in dienst is kan het werk niet aan; een coördinatie van 40 uur per week is minimaal noodzakelijk. Daarnaast zou er nog een parttime administratieve kracht bij moeten komen. De tot nu toe ontvangen subsidie kan door het PEC alleen nog maar als een aanzet worden gezien. Dat staat in het verslag over de activiteiten, die het PEC in het afgelopen jaar heeft kunnen verrichten, in de pe riode vlak na haar officiële oprichting. Volgens het ver slag begint het centrum, dat de educatie voor volwasse nen moet stimuleren, langza merhand gestalte te krijgen, maar goed functioneren kan het PEC wegens het ontbre ken van voldoende middelen nog niet Het PEC startte op 17 novem ber vorig jaar, nadat het ge meentebestuur een bedrag van 34.000 gulden per jaar beschik baar had gesteld. De oorspron kelijke kostenraming van het PEC bedroeg het drievoudige van dat bedrag: er was om ruim 106.000 gulden gevraagd. Het PEC wil naast het verkrij gen van extra subsidie ook proberen, nog wat extra men sen in dienst te nemen via een bijdrage die in het kader van de zogenaamde werkverrui- mende maatregel ter beschik king kan worden gesteld. Een andere dringende wens is een betere huisvesting. Het PEC is momenteel onderge bracht in het pand van de Stichting Welzijn aan de Oost- havenkade, maar een groter kantoor zou een hele verbete ring betekenen. „Wij vestigen onze hoop op de gemeente, die misschien enkele verlaten klaslokalen ter beschikking kan stellen," aldus het verslag. De komende periode wil het centrum overigens proberen, meer instellingen die in Vlaar dingen werkzaam zijn op het gebied van volwasseneneduca tie, lid van het PEC te maken, zodat ook die instellingen een beroep op het centrum kunnen doen. Ook wordt een begin ge maakt met het opbouwen van een voorraad audio-visuele ap paratuur, zoals film- en dia projectoren en cassetterecor ders, die door deelnemende in stellingen geleend kunnen worden. De gemeentebiblio theek zal deze apparatuur op slaan en voor de uitlening zor gen. Uit de eerste subsidie is al het een en ander aangeschaft, maar de bedoeling is dat dit arsenaal wordt uitgebreid, zo dra de financiële middelen dat toelaten. Overigens kan het PEC voor dit jaar al op iets meer geld re kenen. Voor haar activiteiten heeft de raad 17.000 gulden extra ter beschikking gesteld. Als het rijk definitief goed keuring hecht aan de project plannen die door het PEC worden ondersteund, zoals het projectplan alfabetisering en de Open School, dan is ook uit die hoek extra geld te ver wachten, dat voor het PEC kan worden gebruikt. Schiedam Wethouder Rei nier Scheeres heeft samen met wethouders van zes an dere gemeenten gepleit voor een koppeling van de gas- pnjs aan de kosten voor het levensonderhoud. Dat is ge beurd in een brief aan alle Nederlandse gemeenten. Het voorstel van de zeven wet houders zal binnenkort wor den behandeld in de algeme ne ledenvergadering van de Vegin, de vereniging van gasbedrijven. De actie van Scheeres is er een op persoonlijke titel zo vertel de hij zaterdagmiddag. Het is dus niet zo dat de wethouder een gemeentelijk standpunt verkondigt. Hij heeft de brief aan alle Nederlandse gemeen ten geschreven samen met wethouders van Amsterdam, Zaanstad, Laren. Arnhem, Groningen en Nijmegen. De actie moet een eind maken aan de voortdurende verho ging van de gasprijs die nu nog is gekoppeld aan de prijs van olie. Volgens de zeven wet houders zijn met name de laagste inkomensgroepen de dupe van die voortdurende prijsstijging van het gas. Vlaardingen Er was heel wat te doen. zater dag, in en om het buurt huis De Haven in het centrum van de stad. Ter gelegenheid van de af sluiting van het seizoen hield het wijkorgaan een groot buurtfeest, dat de hele dag duurde. Over dag waren het vooral de feestmarkt, de kinderkle- dingbeurs en de kinder spelen, waarmee velen zich konden amuseren, 's Avonds was het vooral bedoeld voor de volwas sen wijkbewoners, die in een van de zalen van het buurthuis een feestelijke avond beleefden. Een overzichtje van de feestmarkt. die de gehe le dag veel belangstel ling kreeg. Schiedam In de museumcommissie is bevreemding ont staan over een diapresentatie en een lesbrief over Cobra, die is vervaardigd door het Van Reekenmuseum in Apeldoorn, Het Schiedamse museum is wel gevraagd om deel te nemen aan het Cobra project, maar museumdirecteur Hans Paalman heeft toen laten weten dat het museum daar geen geld voor beschikbaar had. De museumcommissie is daarover nooit in gelicht. Het commissielid dat de ge beurtenis heeft onthuld, Goos Verweij, noemt het triest dat het Schiedamse museum haar beurt voorbij heeft laten gaan. Juist omdat het museum zich heeft gespecialiseerd op Cobra zou zij uitstekend hebben kun nen samenwerken met het Apeldoornse museum, meent Verweij, Hij betreurt het ook dat het voorstel van het Van Reekenmuseum, ongeveer een jaar geleden gedaan door di recteur Jerven Gber, nooit in de commissie ter sprake is ge weest. Verwey; „Ik begrijp wel waarom Paalman dat niet heeft gedaan. Hij was natuur lijk bang dat dé commissie zich onmiddellijk voor deelname uit zou spreken: dat wilde hij niet, dus is het uit de commis sie weggehouden. Hieruit blijkt eens te meer dat de com missie op deze manier hele maal niet functioneert" Cultuur wethouder Herman Posthoorn bevreemdt het geenszins dat Paalman de commissie niet heeft ingelicht. ,,De commissie gaat over het tentoonstelhngsprogramma van het museum, niet over het al of niet meewerken aan een dergelijk project. Dat is voor inhouden aan directeur Hans Paalman, die terecht heeft ge concludeerd dat het museum dat uit haar budget met heeft kunnen bekostigen. Bovendien bestond tussen Schiedam en Apeldoorn een verschil van inzicht over hoe het project moest worden opgezet." Overigens is Schiedam volgens Posthoorn wel van plan het project over te nemen. Pro bleem is daarbij alleen de fi nanciering, die tot nog toe steeds een struikelblok is ge weest. Vlaardingen De raadscommissie voor maatschar dienstveriening heeft vorige week uitgesproken, dat het toe komstige verzorgingstehuis voor bejaarden moet worden gebouwd op een van de aangegeven locaties in de Oostwijk, Waar precies is volgens ^de commissieleden niet zo belang rijk; als het maar de plek is waar het centrum het snelst gebouwd zou kunnen worden. Het college van BenW heeft onlangs drie plekken in ae stad aangegeven, die volgens haar de voorkeur zouden heb ben voor de bouw van het ver zorgingstehuis. waaraan in Vlaardingen een enorme be hoefte bestaat Dat zijn in wil lekeurige volgorde het Eras- muspiem. ae Van Kinsberger- plaats en de 2e Van Leyden Gaelstraat Die twee laatste lo caties waren ook door de Coördinatie Commissie Stede- bouw positief beoordeeld. De raadscommissie, die donder dagavond haar voorkeur mocht uitspreken, had als be langrijkste criterium dat het toekomstige tehuis zo dicht mogelijk bij een station en bij winkels gevestigd zou moeten worden. Men koos uiteindelijk voor de twee plekken in de Oostwijk, zonder een voorkeur voor een van de twee uit te spreken. Deze week zullen ook de com missie voor stadsontwikkeling en de Raad voor het Bejaar den werk hun wensen kenbaar maken. Als alle adviezen bin nen zijn kan het college de de finitieve plaats bepalen, waar na de plannen voor het cen trum, met zo'n honderd ver zorgingsplaatsen, nader kun nen worden uitgewerkt Schiedam Bloemen van houden van mensen. Geraniums ook, maar nog meer van regen. De duizenden planten van de geraniummarkt in de Schiedamse binnenstad hadden zater dag dan ook een opperbeste dag toen het water soms met bakken uit de hemel viel. Maar de geraniums waren de eni gen die tevreden waren met het weer: Schiedammers die *s ochtends voor een flinke drukte had gezorgd op de Jaar- markt/Welzijnsmarkt/geraniummarkt zochten aan het begin van de middag een veilig heenkomen tegen het vallende vocht Toch waren er lachende ge zichten op Grote Markt, Lange Kerkstraat, Broersveld. Van Jo Ouwens en Els Hellwig bij voorbeeld, de twee initiatief neemsters van de nieuwe pa- tienienrechtenveremging. On danks het slechte weer hadden zij binnen een paar uur al sta pels ingevulde formulieren van mensen die belangstelling hebben voor de nieuwe vere niging. die voor haar lidmaat schap overigens geen contribu tie vraagt Yrolijke gezichten ook voor de kraam van de ziekenomroep Schiedam, waar medewerkers swingend op de muziek de re gen trotseerden in een poging al dansend mooier weer te krijgen. Dat dat niet helemaal vergeefs was bleek tegen drie uur toen de regen haar activi teiten staakten en optimisti sche kooplui zelfs een zonnetje in het zwerk meenden te ont waren. JL. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra koslen bezorgd m combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. loei" VJoonP'5* e\°P iUeqcL 1^°°^' r oPen wntl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1