SCHIED MVISCHE COURANT Ik de proef Binnenstad spreekt van brandstichting Kester dreigt met raad van state krant VSS-- F orumdiscussie: weinig nieuwe gezichtspunten Stortplaats nu hoog op prioriteitenlijst Burgemeester Kieboom: 'Sporthal Holy definitief van de baan' Kesperweg wordt geasfalteerd Merkwaardige autodiefstal Dieven branden brandkast open 9 Raadsels rond bewusteloze fietsers Vlaardinger wil op pad met paardetram Eis: geef informatie over bebouwing binnenstad Dinsdag 19 mei 1981" - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105 de jaargang no. 97—apagwa's Broersvest 3 - telefoon administratie 263091 - redactie 262566 - klachtendlenst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Gigantisch veel gif in Hoek van Holland in De verbouwing van het Sehie- damse Proveniershuis tot klei ne woninkjes kan beginnen. Pagina drie. Turkse jongeren vieren feest met Nederlanders. Pagina drie. Jan Kooiman vervangen door Henk Degeling. Pagina vier. Hoek van Holland De provincie Zuid-Holland en het college van burgemeester en wethouders van Rot terdam gaan zich bemoeien met de problemen rond de gifstort op hét voormalige Roteb-terrein aan de Prins Hendrikweg in Hoek van Holland. Gebleken is, dat de door het chemisch bedrijf Synres gedumpte hoeveel heid afval zo gigantisch is, dat de kwestie hoog op de lijst van stortplaatsen is komen te staan. In kwantitatieve zin heeft men nu zekerheid omtrent 'het dumpen van mislukte produkten, laboratorium- en fabrieksafval. Gedurende de periode vanaf 2950 tot 1967 is al het chemisch afval op het Roteb-terrein gestort. Vol gens het hoofd milieuzaken van de Roteb, F. H. Fransen, heeft men gedurende deze periode per jaar tussen vijftig Fransen, „Is een nader onder zoek dringend gewenst Ook zal worden uitgezocht in hoe verre de vergunningen be trekking hadden op de stort van zulke grote hoeveelhe den". en honderd ton chemisch af val gestort De commissie bodemveront reiniging heeft de zaak inmid dels besproken. Volgens de commissie bestaat voor de om geving geen direct gevaar. Wel zal een onderzoek worden in gesteld naar de gevolgen op langere termijn. „Gezien de hoeveelheden aldus de heer Naar verwachting zal de ge meente Rotterdam de benodig de fondsen beschikbaar stellen om de kwestie tot op de bodem uit te zoeken. De Dienst Cen traal Miliieubeheer Rijnmond zal waarschijnlijk de opdracht krijgen het werk uit te voeren. Of het terrein moet worden afgegraven, is volgens de heer Fransen nog niet bekend. Hij verwacht dat het onderzoek spoedig zal worden gestart nu de kwestie ook is aangemeld op provinciaal niveau. Kieboom: geen geld. Goudriaan: duur. woningen Vlaardingen De sporthal die gepland staat in het centrum gebied Holy-noord is definitief van de baan. Burgemeester Wim Kieboom maakte deze bijzondere opmerking tijdens de commissievergadering voor algemene zaken. Als reden voer de hij aan dat er voor het project absoluut geen geld is. Kieboom zei dat alle wethou ders het hier mee eens waren, dus ook sportwethouder Cees Bot. Het college is ervan over tuigd dat realisering van de sporthal onmogelijk is. Nu er dus geen sporthal komt in Holy is er vrij baan gemaakt voor de bouw van nog eens 300 woningen in Holy-noord op de plaats waar de sporthal gebouwd zou gaan worden. De leden van de commissie reageerden nogal verbaasd op de opmerkingen de burge meester. Vooral Jo Schriel (CDA) en Don Rodrigues (D'66) reageerden uiterst ver baasd en terughoudend. Schriel: „In. een andere commssie hebben wij te horen gekregen dat de wethouder nog hoop had op realisering van de sporthal. Wim Kie boom fel: „We moeien wel de realiteit in de gaten houden. Je kunt de mensen geen valse hoop geven, want het geld is er gewoon niet." Die andere commissie waar Schriel op doelde is de com missie voor stadsontwikkeling, waar wethouder Goudriaan in haar laatste vergadering nog stelde, dat het moeilijk zou zijn die sporthal te bouwen, maar zeker niet onmogelijk. Ook werd aangegeven, dat het vrij wel onmogelijk is op die plaats iets anders te realiseren, om dat andere voorzieningen, zoals een buurtcentrum, te kleinschalig zijn om de ruimte in het stedebouwkundige plafi te vullen. Het enige alternatief zou gevormd worden door wo ningen, maar die worden veel te duur, zo werd op die verga dering medegedeeld, JL Dit nieuwsblad, waarin u al bel nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie mei het Rotterdams Nieuwsblad. ,4>5S" t o* oet Stu-ui iGfc°ne l p,dïe5: jW' 3000 Rotte11 Vlaardingen Het politieke forum, dat gisteravond in CJV's jeugdcentrum Triangel werd gehouden, heeft een aar dige discussie opgeleverd, maar echt nieuwe gezichtspunten kwamen niet naar voren. Dat was ook niet te verwachten, want de opvattingen die de diverse politieke partijen daaro ver hebben zijn langzamerhand genoegzaam bekend. Centraal stonden enkele spe cifieke kernpunten: werk gelegenheid en inkomenspo litiek, die voor de pauze .wer den behandeld, en energie en milieu. Er werden vanuit de zaal aardige vragen ge steld over betaald, maar ook over onbetaald werk. Diverse mensen van achter de tafel, de specialisten van 12 politieke partijen, lieten over duidelijk merken dat vrijwilli gerswerk niet mag worden ge bruikt, om sociaal en maat schappelijk werk te verrichten dat eigenlijk door beroeps krachten zou moeten worden gedaan- „Alle arbeid moet naar onze mening financieel vergoed worden; niemand mag gedwongen worden, ais men geen betaald werk heeft, dan maar vrijwilligerswerk te gaan doen." aldus Frans Moor van de PvdA. De VVD echter staat wel zeer positief tegenover vrijwilligerswerk. Frans Weis glas: „Waar particulier initia tief zaken van en grond brengt, moet je dat als over heid steunen en stimuleren, bijvoorbeeld in de vorm van het vergoeden van onkosten." Daar kwam een aardige dis cussie uit voort, vooral toen de SP'er Poppe constateerde dat de WD eigenlijk iedereen gratis zou willen laten werken, Een werkende jongere maakte vanuit de zaal bezwaren tegen de korting op de mimimum jeugdlonen. Zij kreeg wat de grote fracties betreft alleen steun van de PvdA-er: ook in het forum gold dezelfde stem verhouding als onlangs in de Tweede Kamer. De discussie werd bijgewoond door zo'n 60 geïnteresseerden, die overigens al voor de aan vang wisten op welke partij ze zouden gaan stemmen. Het waren immers vrijwel alle maal leden van de deelnemen de politieke partijen, die de zaal bevolkten, die door de af delingsbesturen waren opge trommeld. Vlaardingen In verband met asfalterings werkzaam he den is tot en met 26 juni de noordelijke rijbaan van de Mr. L A. Kesperweg tussen de Van Hogendorplaan en de ge meentegrens van Schiedam voor alle verkeer afgesloten. Het verkeer inde richting van Vlaardingen wordt omgeleid via de zuidelijke rijbaan van de Mr. L. A. Kesperweg. Voor de zuidelijke rijbaan is een in- haalverbod en een snelheids beperking van 30 km per uur ingesteld. Da zuidelijke rijbaan zal vanaf 10 augustus wegens de werkzaamheden worden afgesloten. Schiedam Goof Hendriks, de 47-jarige voorzitter van au tocrossclub Schiedam, heeft bij de politie een merkwaardige diefstal gemeld. Zijn vereni ging miste dit weekeinde twaalf crossauto's, die Hen driks later op een terrein in Swammerdam opgeslagen zag liggen. Het is de politie een volstrekt raadsel hoe die wa gens daar komen en een on derzoek is nu ingesteld. Zo zal Hendriks worden gevraagd wat hem zo toevallig in Swam merdam bracht: de voorzitter moet kennelijk een vermoe den hebben gehad wie de da der was. zo wordt nu veron dersteld. De. twaalf oude wagens waren samen nog geen 1500 gulden waard. Schiedam Inbrekers hebben bij twee Schiedamse bedriïven voor ongeveer 15.000 gulden aan geld en goederen gestolen. Bij de breeuwwerkfabriek aan de Westerkade verdwenen geldkistjes uit een brandkast, die met een snijbrander geo pend was, en bij bet technisch bureau Harga op de Vlaardin- gerdijk werden vele uiteenlo pende waren buitgemaakt, zoals dertig zwemvesten, la- sapparatuur, kabelhaspels, een buitenboordmotor, drie boor machines en twee tennisrac kets- Bij de fabriek werden sloten geforceerd om binnen te komen, bij het bureau werd eenvoudig het hele slot van de toegangsdeur verwijderd. De brandweer moest de hele Hoogstraat afzetten, omdat er nog explosiegevaar bestond. Schiedam Het gonst in de Schiedamse binnenstad van ge ruchten dat de brand, die zondagochtend om half vier uit brak in het pand Hoogstraat 168, is aangestoken. Hoewel de politie er geen uitsluitsel over geeft en zegt dat de oorzaak van de vuurhaard nog onbekend is, spreken alle buurtbewo ners en winkeliers van opzet. De winkel, die geheel uit brandde, heeft geruime tijd leeggestaan, laatstelijk zat er een shoarma-zaak. Maar ren dabel moet het er niet ge weest zijn. Het pand had veel kuren, van buitenaf had men zicht op een verzakt plafond, en dat deed de sfeer in dit toch al verwaarloosde stukje Hoogstraat geen goed. De brandweer heeft bij de be strijding van de vlammenzee groot alarm geslagen. Een 70- jarige mevrouw werd geëvacu eerd en logeert nu bij haar zoon elders in Schiedam en andere omwonenden werden met de megafoon gewaar schuwd direct hun huis te ver laten. De brand woedde dan ook vreselijk. Halverwege vond in het pand een hevige explosie plaats, die de neonre clame en ruiten van de kaas zaak en de behangwinkel aan de overzijde deed sneuvelen. De omliggende panden liepen door de brand en het blussen fikse rook- en waterschade op. De politie noemt als eigenaar van de winkel Hoogstraat 168 de 30-jarige Vlaardinger T. T. Op het Schiedamse stadskan toor staat echter nog de in Schiedam woonachtige Her- bert S. als eigenaar ingeschre ven. Volgens de politie zou de eigenaar verzekerd zijn. Op hem berust vooralsnog geen verdenking. Schiedam Door een raadsel achtige oorzaak zijn binnen een week twee fietsers bewus teloos aangetroffen in de stad. In beide gevallen ging het om mensen van buiten Schiedam, in beide gevallen moesten de slachtoffers naar het zieken huis gebracht worden en in beide gevallen waren de ver wondingen van dien aard dat de gewonden niet door de poli tie konden worden gehoord. Gistermiddag om twaalf uur vonden agenten een zestienja rige Rotterdammer buiten be wustzijn in de berm van de Kerklaan. Toen de man met eerste hulp niet bij bewustzijn kon worden gekregen is hij naar het Noletziekenhuis ver voerd. Hij is opgenomen met een zware hersenschudding en vermoedelijk een. scheurtje in hals- of nekwervel en kon nog niets over de toedracht vertel len. Vorige week woensdag trof de poltie een Vlaardinger aan op de Olympiaweg die eveneens niet meer bij bewustzijn kon worden gebracht. De fietser bleek inwendige verwondin gen te hebben en is overge bracht naar het Dijkzigtzie- kenhuis. waar hij nog steeds wordt verpleegd. De artsen hebben nog geen toestemming gegeven de man te horen. Wel is inmiddels een uitge breid onderzoek op gang geko men naar de toedracht van beide gebeurtenissen, maar daaruit zijn geen aanwijzingen naar voren gekomen waaraan de politie houvast heeft. Een verband tussen beide zaken wordt echter niet uitgesloten. Daarom verzoekt de politie op nieuw of getuigen van een van beide ongevallen zich bij de afdeling verkeer willen mel den. Vlaardingen Een onderne mend Vlaardinger, de beer A. Bos, is van plan volgend jaar te starten met de exploita tie van een paardetram in de stad. Het gaat om een bespan nen wagen, geschikt voor zo'n 30 personen, die voor iedereen die interesse heeft op afroep beschikbaar moet zijn. Vooral bij feestelijkheden als brade rieën en dergelijke denkt Bos dat er goede belangstelling zal bestaan, maar ook voor trouw partijen of andere gelegenhe den is zijn wagen beschikbaar. De heer Bos, die op l juli in het kader van de VUT-rege* ling vervroegd met pensioen gaat en dus heel wal tijd ter beschikking krijgt voor het realiseren van zijn plannen, loopt al. enige tijd met het idee rond. „De benzine gaat ook steeds meer omhoog: vervoer is haast niet meer te betalen," meent hij. Daar komt nog bij, dat het métier hem 2eker niet onbekend is. Hij werkte zelf vroeger op een boerderij en heeft in de oorlog drie jaar voor zichzelf een dergelijke onderneming gehad. „Tot de Duitsers er een eind aan maakten, omdat alles in beslag werd genomen. En na de oor log is het er nooit meer van gekomen, om zoiets te begin nen" De plannen zijn at in een ver gevorderd stadium: de vergun ning die de toekomstig paarde- tram-eploitant nodig heeft is inmiddels door het college van BenW toegezegd. „Nu moet er eerst een wagen worden gebouwd. Wie dat voor me gaat doen weet ik nog niet, maar het moet wel een beetje knap ding worden. En er moet een goed volume paarden voor, een span natuurlijk." De bedoeling is om volgend jaar april met de paardetram, waawoor volgens Bos zeker voldoende belangstelling zal bestaan, van start te gaan. Schiedam Banketbakke rij Kester BV heeft pas na lang wachten van burge meester en wethouders antwoord gekregen op het verzoek om op de hoogte te worden gebracht van bin nenstadsplannen. De bak kerij in het Broersveld had willen weten hoe dicht de toekomstige huizen tegen de fabriek aan komen te staan er leek geen plaats meer te zijn voor vracht verkeer en toen op een eerste brief, gepost in de cember. geen antwoord kwam werd met een twee de schrijven gedreigd met de raad van state. Kester wilde deze instantie laten arbïtreren: in het kader van de wet op de open baarheid hadden B en W tenslotte antwoord moeten geven. Kester nam daartoe het Rotterdamse advoka- tenkantoor Nolst-Trenité, Hoogenraad en Van Velzen in de arm. Veel wijzer is de banketba ker nog niet, tot ongerust heid van VVD-fractieleïder Gerard Verhuisdenk. Gis teravond nam hij het in de gemeenteraad voor Kester op, want het blijkt nu dat B en W een kort briefje heb ben teruggestuurd waarin niet veel meer staat dan dat de bouwplannen voor de binnenstad nog in ontwikke ling zijn en dat er dus nog niet veel mee te delen valt, Verhulsdonk sognaleert dal wethouder Zijdeveld de mo- tie-Dieiemans niet uitvoert, „In die motie staat tenslotte dat wij volgende maand het begin van de bouwstroom moeten verwachten," aldus de VVD-fractieleider. „Iets daarvan had Kester toch verteld kunnen worden." Zijdeveld excuseerde zich voor de late beantwoording aan Kester, door te zeggen jjjjj dat het advokatenbureau de brief verkeerd had geadres- scerd. Door die brief te zen- f| den aan B en W en aan het gemeentebestuur was de brief niet op de tafel van de ijl gemeenteraad gekomen. q| „Ondoorzichtig beleid," had Verhulsdonk voor deze han- delswijze van B en W over.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1