SCH9EDAMSCHE COURANT Raamgroep meegesleurd in ondergang Rekreon Ik - neem deiïoef Dolle Bach- Meningsverschil over vrij budget 250 bejaarden- woningen aan Maasboulevard Ontslag voor 25 werknemers Deskundigen voor stadsvernieuwing Huisvesting archief steeds nijpender Weer werkgroep stop rijksweg 19 Subsidiëring van club- en buurthuizen: Bouw binnen anderhalf jaar van start 'Sporthal Holy nog niet van de baan Goudriaan neemt afstand uitspraak burgemeester n Woensdag 20 mei 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD 105de jaargang no. 98 -8 PAGINA'S Btoenvest 3 telefoon administratie 268991 - redactie 262566 - klecbtendiemt 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De Raamgroep Schiedam wordt meegesleurd in de ondergang van de failliete stichting Rekreon BV. Deze stichting, die her en der in Nederland ijsbanen, amusementshallen en bowling centra exploiteerde, is na een uitgebreid onderzoek door onder meer de fiscale recherche opgerold, maar het kapitaal was al verdeeld over een heel scala van plof-BV'tjes. Talrijke schuldeisers probe ren nu via deze besloten vennootschap pen, die voor een deel bij Rekreon-aan- deelhouder Raamgroep Schiedam waren ondergebracht, aan hun geld te komen. In totaal gaat het om miljoenen. Er is sprake van een grootscheeps gesjoemel met de BV's. Geld wordt van de ene BV naar de andere overgebracht om steeds schulden te kunnen inlossen, maar door het ene gat met het an dere te dekken kan de ondergang niet wor den tegengehouden. In dit verband worden de namen genoemd van Daniël Kreuger <47), president-directeur van de Raamgroep Schiedam, en André Krol (51), oud-VVD- wethouder in Monster, tevens directeur van de Raamgroep èn president-directeur van Rekreon De zakenwereld spreekt reeds van het grootste schandaal van dit jaar. Volgens Hennie van de Reijken, directeur van de bouwdivisie van de Raamgroep Schiedam, zal het bedrijf aan de Raam niet lang meer bestaan. „Hooguit een paar maanden,' denkt hij zelf. Kaal plukken Krol en Kreuger zijn beiden aandeelhouder van Rekreon geweest, samen met ijsbaanexploi tant Ton Menken en bierbrouwer Skol. Krol en Kreuger hebben in februari 1978 de holding Raamgroep Schiedam gevormd, waarbij nu di verse lege BV's zijn ondergebracht maar ook goedlopende zaken zoals bowling Musis Sacrum te Schiedam. Momenteel is dit duo bezig kleine BV's een zachte dood te laten sterven. Dolle pret gistera vond op het Schie. damae Bachpleln, waar de leerkrach ten van De Mallemo len en De Ouverture het in wedstrijden tegen elkaar moes ten opnemen. De apelavond voor leer krachten wat een onderdeel van het -tienjarig bestaan van 'de scholen op het Bachpleln dat deze gehele week door :zes scholen wordt gevierd. Vlaardingen Er is een nieuwe Werkgroep Stop Rijksweg 19 opgericht, die zich ten doel stelt de aanleg van deze weg door Midden Delfland te verhinderen. De werkgroep, waarvan ook nu weer H. Tetteroo deel uit maakt die ook al in eerdere actiecomité's zitting had, ge looft dat ten onrechte van de stelling wordt uitgegaan dat tegen de aanleg van de weg niets meer te doen is. De Tweede Kamer heeft welis waar 'ja' tegen de verdere aanleg van de weg gezegd, ■maar het CDA heeft daar een belangrijke voorwaarde aan verbonden, aldus de werkgroep. Vlaardingen Er zal de komende tijd nog heel wat discussie worden gevoerd over de vraag, of de club- en buurthuizen de aan hen toegekende subsidie geheel naar eigen inzicht mo gen besteden, of dat ze vrijwel voor iedere activiteit afzon derlijk moeten worden betaald, zodat ze geheel aan de lei band van de gemeente lopen. keuren kunnen besteden. „Op zich is dat wel leuk, maar wat gebeurt er als er bezuinigd moet worden? Dan wordt er natuurlijk ook zonder enige discussie geld ingehouden, en dan moeten we zelf maar uit zoeken waar we intern op be sparen," aldus een eerste reac tie vanuit de wijken. Die laatste mogelijkheid werd genoemd in een discussienota, die onlangs door ambtenaren op het stadhuios is uitgebracht. Hoewel voor die constructie in de vergadering van de raads commissie voor sociaal-cultu rele activiteiten deze week een meerderheid te vinden was, zijn er toch nog heel wat ver schillen van mening over het onderwerp. Het komt straks zeker weer ter sprake tijdens het maken van het zogenaam de sociaal-cultureel program ma voor de periode 1981-1984. In het kader van dat program ma maken de buurthuizen een omschrijving van de taak en de functie van het club- en buurthuiswerk, waarin ook over die subsidiërig het nodige zal worden opgemerkt. Tijdens de commissievergade ring verbaasde de PvdA-er Leo ten Have vriend en vijand door zijn gloedvolle betoog, de buurthuizen helemaal vrij te laten in hun doen en laten. Dat was wel enigszins in te genspraak met uitspraken, die hij in het verleden wel eens itt commissie of raad had gedaan. Opmerkelijk is overigens, dat de buurthuizen zelf niet staan te springen, om een volkomen vrij budget te krijgen dat ze zelf geheel naar eigen goed- Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd m combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. f.dïes -V,oonP^. .de-P05" Botte' otd*01 Provincie geeft vandaag goedkeuring Schiedam De gemeente Schiedam krijgt twee externe des kundigen voor de stadsvernieuwing. Vandaag moet een pro vinciale commissie zich nog over de Schiedamse aanvraag buigen, maar bij bureau voorlichting van de provincie wordt verwacht dat dat niet meer dan een formaliteit is. De des kundigen zullen naar verwachting te werk worden gesteld in West en Zuid. De twee krachten, waar door de wijken veelvuldig om is ge vraagd, worden bekostigd uit het 'fonds stads- en dorpsver nieuwing', een pot^e waaruit het randgebeuren bij de stads vernieuwing kan worden be taald. Op het stadskantoor was men van de toewijzing van de twee deskundigen nog niet op de hoogte. Han de Kïuyver, assistent-projectleider voor de stadsvernieuwing in West, toonde zich bijzonder ver heugd met de benoeming. Kij hoopt de deskundigen nog dit jaar aan het werk te hebben. Het is de bedoeling dat de twee deskundigen niet in dienst van de gemeente zullen komen, maar van een organi satie van de bewoners. Wethouder Chris Zijdeveld is vooralsnog terughoudend over de komende beslissing van de provincie. „Het kan best zijn dat de goedkeuring nog slechts een formaliteit is, maar steeds meer zie je dat die zogenaamde formaliteiten zorgvuldig wor den bekeken. Ik moet eerst nog zien dat het doorgaat" Zie ook onze pagina 6 Voorbeelden daarvan zijn de Schiedamse firma's Electro- Technisch Bureau Kreuger (ETB) en schildersbedrijf Van Pelt. De BV Sehiedak, Kreu ger Bouw en loodgietersbedrijf Schwagermann zijn reeds op gehouden met activiteiten en bestaan slechts nog op papier. Er lopen ontslagaanvragen 'op grond van werk vermindering' bij het gewestelijk arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg- Noord. De ETB wil zeven mensen de laan uitsturen. Over Van Pelt wordt nog met de werknemers besproken, of die zelf het bedrijf kunnen voortzetten. Volgens Van de Reijken werkt de Raamgroep Schiedam er snel aan zichzelf op te heffen. Bij het bedrijf werkten ooit tachtig mensen, nu nog 25 die ook ontslagen zullen worden, en vooral Kreuger was in Schiedam „een soort legende", zoals Van de Reijken het noemt. Hij doelt op de vader van de huidige president-di recteur. die het hele bedrijf op poten heeft gezet. Van de Reij ken: „De bouwmarkt is volle dig in elkaar gestort en daar krijgen wij nu de klap van. Wij hebben zaken gedaan met bouwmaatschappen zoals Hu- ban in Alphen aan de Rijn, Delf- en Sehieland in Vlaar dingen en Vrij in Monster, en die zijn bankroet gegaan, daar is ons geld blijven zitten. Ook het faillissement van Rekreon speelt natuurlijk een rol. Ook daar zat nog kapitaal van de Raamgroep." De BV's waar nog geld te ha len is worden nu in ijltempo uitgehold en BV's die in de min zitten blijven gewoon be staan; een faillissement zou daarvoor weinig uitmaken, tenslotte kan de curator er niets halen. In het geval van de BV Musis Sacrum ligt dat anders. De bowling aan de Lange Haven in Schiedam heeft een inboedel die enkele miljoenen waard is. Zie verder pagina drie. Bezoekers en personeel kunnen niet uit de voeten. Vaak zit men elkaar in de weg. Vlaardingen De gemeentelijk archiefdienst van Vlaardin gen is veel te krap gehuisvest. Theo Poelstra, archivaris, bracht de problematiek rond de huisvesting weer eens naar voren tijdens de commissievergadering voor algemene zaken, die deze week werd afgewerkt in het archief. Hij deed een dringend beroep op de leden van de commissie om de ernst van de situatie toch vooral in te zien. Poelstra: „Het probleem wordt steeds nijpender. Dit jaar ver wachten we ongeveer 1670 be zoekers en dat zijn er veel te veel voor dit kleine gebouw. De mensen kunnen de dingen niet rustig opzoeken, hebben te weinig ruimte. Het perso neel kan ook al niet uit de voeten. Vaak zit men elkaar in de weg." De problemen rond de huis vesting spelen al lang. In 1973 verscheen er al een rapport, waarin het idee werd geop perd om de ruimten uit te breiden. Met het plan was een bedrag gemoeid van 1,2 mil joen gulden. In 1982 zouden de plannen uitgevoerd kunnen worden. Die hoop is echter ij- del gebleken, want door de slechte financiële situatie van de gemeente Vlaardingen is er op korte termijn in het geheel geen uitzicht op uitreidmg of eventueel een andere huisves ting. Burgemeester Wim Kie- boom liet daar geen twijfel over bestaan. „Het geld is er niet en dat geld zal er ook niet komen ook." Poelstra toonde zich teleurgesteld; „De motiva tie van de medewerkers gaat zonder meer achteruit. De uit breiding van de sporthal komt er nu wel en wij hebben weer de boot gemist Dat werkt fru strerend." Vlaardingen De gemeente Vlaardingen heeft in samen werking met de stichting Algemene Bejaardenzorg het plan ontwikkeld om op het complex aan de Maasboulevard, waar de christelijke scholengemeenschap Beneden Maas gehuis vest was. 260 bejaardenwoningen te bouwen. Het grootste ge bouw zou een hoogte krijgen van twintig verdiepingen. Daarnaast komen er een aantal flats met vier verdiepingen. De toren zou een prachtig uitzicht bieden op de de Nieuwe Waterweg. Het plan werd met enthousias me ontvangen in de commissie stadsontwikkeling. Wethouder Bas Goudriaan: „Het is zeker een verrijking voor het silhou et van de gemeente Vlaardin gen. Het uitzicht is bijzonder mooi." Ook de commissieleden toonden zich tevreden. Alleen Wim Kwakkelstein van de PvdA toonde zich weinig en- Vlaardingen In de com- vraag van mevrouw Van missie stadsontwikkeling Toor (VVD) dat het college heeft wethouder Bas Gou- nog geen besluit heeft geno- driaan zich openlijk gedis- men en dat wijziging van het tantieerd van de uitspraken bestemmingsplan nog niet van burgemeester Kieboom, ter sprake is geweest. als zou de bouw van de sporthal in Holy definitief van de baan zijn. Bas Gou driaan antwoordde op een In de commissie algemene za ken had burgemeester Kie boom zeer stellig beweerd dat de sporthal van de baan zou zijn, omdat er geen geld voor beschikbaar zou zijn. De com missieleden toonden zich ui terst verbaasd over de uit spraak van Kieboom. Jo 'Schriel wilde van Gou driaan weten wanneer het col lege nu eens met een stand punt naar buiten komt. „Als de voorzitter van het college zegt dat het niet door gaat en dan ook nog zegt dat de wet houders daar achter staan, dan moet dat toch geloofwaardig zijn. Wie moeten we nu gelo ven?" Wethouder Bas Gou driaan liet zich er verder niet over uit „Ik zal de burgemees ter zeker aanspreken over zijn uitlatingen, want er is nog he lemaal niets beslist" thousiast: „Ik zie liever een ge bouw dat wat kleinschaliger is, wat minder hoog." Volgens Bas Goudriaan zit een kleiner gebouw er niet in. De kosten zouden dan ook omhoog gaan. en daar is niemand bij gebaat De overige leden van dc com missie schaarden zich achter de wethouder, Mevrouw Van Toor: „Het hele gebied 15 hoog bouw, dus de toren valt zeker niet uit de toon." In principe wordt 1. amerwoningen Iri dt. toie» is de mogelijkheid om drieka merwoningen te bouwen. Per etage zouden zes woningen ge realiseerd kunnen worden. Architect is de Vlaardinger Geluk, die de plannen nu na der gaat uitwerken. Met bouw van net complex is een bedrag van rond de 16 miljoen gulden gemoeid. Het bestemmings plan voor het gebied levert ook volgens Goudriaan weinig problemen op. Waar de toren moet verrijzen zal de bestem ming school veranderd moeten worden in wonen en voor de overige gebouwen was al ruimte in het bestemmings- wiïg V°°r bijzondere bel^au-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1