STAD/STREEK HOREN EN ZIEN Jager Broekpolder boos op Vlaardingen Van Rijsbergen contra Krol en Kreuger Max van der Stoel trekt slechts zeven mensen Ook naar Maassluis VVD op pad in Vlaardingen Waarom word ik uitgeschakeld ?9 I PvdA op bezoek in Vlaardingen Surrealisme Timmi Ritmo Lunchconcert Bons Jongen tol de tanden gewapend II April minder ongelukkig II woMtdtg 20 mei 1901 VD/SC/WW Directeur vecht voor behoud van Musis Schiedam De ondergang van de Raamgroep Schie dam heeft behalve voor de werknemers ook pijnlijke consequenties voor Frans van Rijsbergen (53), directeur van het Schiedamse bowlingcentrum Musis Sacrum aan de Lange Haven. Musis Sacrum aan de Lange Haven. Het sterke vermoeden van directeur Van Rijsbergen: „Er is geld gestroomd naar BV's waar financiële gaten waren gevallen, omdat hun geld weer naar elders was gevloeid." Het gevaar dreigt dat Musis Sacrum wordt meegezogen in de draaikolk waarin de Raamgroep verdwijnt in de Nederlandse bowlingkrm- gen wordt zelfs ai veronder steld dat Musis „zo goed -als gesloten" is en het kan be tekenen dat schuldeisers van de Raamgroep en Recreon uiteindelijk aankloppen bij Musis Sacrum. Frans van Rijsbergen heeft daarom met Raamgroep-di recteuren Krol en Kreuger de strijd aangebonden om zijn bowlingcentrum en woonhuis te redden. Van Rijsbergen is met een eigen BV, die op zijn naam staat, voor 30 procent aandeelhou der in de Musis Sacrum BV. Even veel aandelen heeft de Don au Holland BV, waarvan Krol de grote man is, en veertig procent is in handen van Kreuger Huizenbeheer BV. Alleen de F. van Rijs bergen BV heeft geen enkele binding met de Raamgroep, Kreuger Huizenbeheer daar entegen wel, terwijl Donau Holland gelieerd was aan de Raamgroep èn Recreon. Maar omdat er nauwelijks geld te halen is bij Donau Holland, waarvoor faillissement is aan gevraagd, en bij Kreuger Hui zenbeheer, zullen de schuldei sers vermoedelijk terechtko men bij de derde aandeelhou der. Van Rijsbergen is blij dat hij met zijn eigen BV buiten de Raamgroep staat, zodat er nog mogelijkheden zijn om stand te houden. De Van Rijs bergen BV is zijn verplichtin gen jegens de Musis Sacrum BV steeds nagekomen en heeft geen schulden. Wel is er spra ke van besluiten van aandeel houders Krol en Kreuger bui ten Van Rijsbergen om. Zo is Van Rijsbergen kort geleden geconfronteerd met twee extra hypotheken op het complex aan de Lange Haven, die hij niet eens kende. „Dat bete kent," aldus Van Rijsbergen, „dat Krol en Kreuger beslui ten hebben genomen zonder de andere aandeelhouder er van in kennis te stellen. En dat is volgens de oprichtings statuten niet toegestaan." De directeur van Musis vraagt zich af waar het pachtgeld, dat hij steeds gestort heeft, is ge bleven. Tot zijn pure verbijste- door Kor Kegel ring blijken de schulden van Musis Sacrum de laatste jaren alleen maar groter te zijn ge worden, hoewel het bowling centrum goed draait en Van Rijsbergen steeds zijn pacht af droeg. „Ik heb sterke vermoe dens, dat gelden die Musis Sa crum ter beschikking stonden, voor andere doeleinden zijn gebruikt," aldus Van Rijsber gen. Dominostenen Hoewel Hennie van de Reij- ken, woordvoerder van de Raamgroep, toegeeft dat de ondergang van Recreon en de Raamgroep leidt tot een hele reeks van omvallende domi nostenen, ziet hij wel moge lijkheden dat anderen de Mu~ sis-aandelen van Krol en Kreuger kopen. Volgens hem is er dan niets aan de hand. Voor andere zaken, die buiten de bouwdivisie liggen, verwijst hij naar Kreuger zelf. Deze woont in een verbouwde boer derij in Rockanje, maar hjj ts daar niet te bereiken. Ook Krol laat zich nergens zien. De oud-VVD-wethouder van Monster woont nog in die plaats en bezit er een kapitale villa. Van Rijsbergen heeft contrac tueel laten vastleggen dat hij het recht van eerste koop heeft In de huidige situatie, waarin schuldeisers van de Raamgroep komen aanklop pen bij de F. van Rijsbergen BV, wordt dat echter moeilijk. De directeur van Musis Sa crum heeft het met de proble men ook persoonlijk zwaar te verduren gehad. Hij is nog blij met een BV in Musis Sacrum te zijn gestapt in plaats van op persoonlijke titel, dat garan deert tenminste nog dat zijn gezin niet brodeloos achter blijft als de zaken door toe doen van Krol en Kreuger fout lopen. Leijsdream Gelijke ervaringen als Van Rijsbergen met de Raamgroep- directie heeft, heeft ook de Brabantse bouwmagnaat J. Leijs. „Aan alle kanten is er gesjoemeld door deze heren," heeft Leijs onomwonden ge zegd, toen Rotterdams Nieuws blad-journalist Willem van der Kooij hem sprak daags na het faillissement van Recreon, eind april. Leijs had zijn droompaleis, een immense evenementenhal in Roosen daal en heel toepasselijk Leijs dream genaamd, aan Recreon verkocht maar aan onderhoud werd sindsdien niets gedaan. „Het kostte me zonder meer een kwart miljoen," aldus Leijs. Ook bankiers zoals Van Lan- schot, Amro en Slavenburg maar vooral de Nederlandse Middenstandsbank hebben slechte ervaringen met Recre on, de Raamgroep en Donau Holland. Van Rijsbergen heeft ondervonden dat dat uiteinde lijk een smet werpt op zijn ei gen goede handelsnaam. Had hij vroeger geen problemen met financieringen, tegen woordig is dat wel anders zo gauw de samenhang met zijn partners blijkt. Wankele poten De Raamgroep, die nu zijn ac tiviteiten aan het afbouwen is, staat op drie wankele poten. Er is de bouwdivisie die het ene bedrijf na het andere stil legt en er is de projectontwik keling, maar bij gebrek aan activiteiten van de bouwdivi sie staan ook de plannenma kers op non-actief. De derde divisie is de recreatiepoot, waarvan de Dordtenaar Gene- mans directeur is. In deze sec tor zijn ook weer allerlei BV's ondergebracht: behalve Musis Sacrum BV ook het Hof van Voorne, een hotel-restaurant in Oostvoome, en een zelfde zaak in Rockanje, de Dreef. Voorts maakt de Bellevue- groep uit Dordrecht (hotel en bowlingcentrum) deel uit van de Raamgroep. Vlaardingen Om in de gunst van de kiezers te komen rei zen de verschillende politieke partijen stad en land af. De verkiezingskaravaan van de PvdA bracht gisteren een be zoek aan Vlaardingen. Hoogtepunt zou de spreekbeurt van de oud-minister van buitenlandse zaken Max van der Stoel moeten worden, maar dat viel voor de organisatie lelijk te gen. Slechts zeven belangstellenden waren naar zaal De Harmonie gekomen om de socialistische ex-bewindsman aan te horen. De geringe opkomst had ze ker te maken met het tijdstip van de komst van Max van der Stoel, 's Middags om twee uur was hij te gast en de spreker noemde dat ook een ongelukkig tijdstip. Een belangrijke radio-discussie met de buitenlandspecialis ten van de andere politieke partijen maakten het vroege tijdstip echter noodzakelijk, van der Stoel discussieerde tij dens zijn korte bezoek met de De verkiezingscaravaan van de PvdA zal vrijdag 22 mei een bezoek aan Maassluis brengen. Een delegatie van leden van de Eerste en Tweede Ka mer en provinciale staten brengt die dag bezoeken aan bedrijven, instellin gen, woonwijken en de weekmarkt. De PvdA doet ook mee aan de poli tieke markt die koopcen trum De Binnenstad vrij dagavond organiseert. Na afloop is er politiek café in ontmoetingscentrum Koningshof. Speciale gast is ook dan Max van der Stoel. Bijzonder tijdens het be zoek van Henk Veldhoen. Klaas de Vries, Joke van der Meer en mevrouw E. Mulock-Houwer en de heer E. Schouten is de 'o- penbare lunch' in de hal van Koningshof aan de Uiverlaan. Iedereen die meer wil weten over de politiek van de PvdA kan aanschuiven. De soep en de broodjes zijn voor re kening van de PvdA. Een bezoek aan het Interna tionaal Centrum staat eveneens op het program ma. Tevens gaat men naar het hardmetaalbe drijf Widia aan de Keu- cheniusstraat aanwezigen over de buiten landse politiek van het huidige kabinet en over vrede en vei ligheid. Max van der Stoel zei dat hij bereid was zitting te nemen in een nieuw kabinet Den Uyl als minister van bui tenlandse zaken. De kamerle den Arie van der Hek, Wijnie Jabaaii, Schelto Patijn en Henk Veldhoen brachten in de ochtenduren een bezoek aan het visserijmuseiim en de wijkmarkt in de Westwijk. Daar wisselden zij van gedach ten met de bezoekers van de markt. Wethouder Bas Gou- driaan leidde het 'rode' gezel schap in de middaguren rond in de Broekpolder. Om kennis te maken met het werk van de politie reden de kamerleden ook enige tijd mee met de sur veillancewagens. De bejaarden, van bejaardencentrum Drieen- huysen en de Valkenhof kre gen ook bezoek van de PvdA- delegatie. De bewoners van de Babberspolder werden verrast met een huis aan huis bezoek van de socialisten. Afsluiting van het bezoek aan Vlaardingen vormde een grote De bejaarden van Orieënhuysen kregen veel aandacht van de PvdA-poIitlcl. verkiezingsavond in De Har monie. Sprekers waren Schel to Patijn en Henk Veldhoen die ingingen op de actuele po litieke situatie. Het 1-mei or kest, met musici uit Vlaardin gen, Schiedam zorgde voor de lijsting. en Maassluis, muzikale om- Vlaardingen Een aantal VVD-politici zal in het kader van de komende verkiezingen een bezoek brengen aan Vlaardingen. Vandaag waren dat in Vlaardingen Erica Ver kerk-Terpstra en Pol de Beer. De liberale politici namen deel aan de verkiezings-infomarkt, die werd georganiseerd door de Vlaardingse vrouwenraad. Morgen, donderdag 21 mei, komt dr G. Zoutendijk naar Vlaardingen. Zoutendijk is voorzitter van de VVD-fraetie in de Eerste Kamer. In de Lijndraaier spreekt de liberaal over 'waar het in de verkie zingen om gaat'. Na afloop is er een origineel verkiezings bal. Vrijdag 22 mei neemt me vrouw M. Hoogendijk deel aan een forum van plaatselijke fractievoorzitters in de Nivon- boerderij. Op 23 mei rijdt de WD-geluidswagen door de stad en staat op het Liesveld een informatiestand staan. Pol de Beer zal op de dag van de verkiezingen 26 mei aan wezig zijn tijdens een bijeen komst in de kantine van de firma Madern, Azaleastraat 41. Vanaf 20.00 uur wordt de uit slag van de verkiezingen ge volgd. Iedereen die belangstel ling heeft om een van de bij eenkomsten bij te wonen is van harte welkom. Salvalor Dall De Vlaardingse Filmliga vertoont morgenavond, 21 mei, de vijfde en zesde Buftuel-film van deze maand. Twee films op één avond. 'Un chien andalou' en 'L'Age d'or'. Bij el kaar ruim anderhalf uur filmplezier. 'Un chien andalou' is het product van een uurtje automa tisch schrijven. Een procédé dat in de jaren twintig popu lair was bij de moderne kunstenaars die nog maar net los waren van de Da da-beweging. Het komt erop neer dat de vreemdste en meest uiteenlopende invallen zonder tussen komst van het gezonde verstand worden genoteerd. Dat gaal natuurlijk het best met een flinke borrel... Luis Buftuel zat toen, in 1928, op de universiteit ïn Madrid waar hij in contact kwam met Salvador Dali. Samen schre ven ze het scenario en twee weken later was het product van hun beider onderbewustzijn al aan het celluloid toe vertrouwd. Het werd een schokkende, symbolistische en uiterst subjectieve rolprent Hij duurt maar 17 minuten en is alleen al vanuit kunsthistorisch oogpunt ruimschoot de moeite van het kijken waard. De tweede film is de eerste grote theaterproduktie van Luis Buftuel. „l'Age d'or" zet de katholieke kerk en zijn dienaren in een verdacht en onguur daglicht. Dat is ook de reden waarom Rechts (c.q. de Opus Deï) deze film liet ver bieden. Een voor die tijd zeer geruchtmakende en (daar door?) zeer succesvolle film. De filmzaal van Vlaardingse filmliga is te vinden aan de Hoflaan 12. Het begint om 20.30 uur en de entree bedraagt ƒ3,50. De Groningse formatie Timmi Ritmo verwierf lan delijk enige bekendheid met een optrden in Vara's Popkrant. Morgenavond is te popgroep te beluisteren en te bekij ken in café de Goudsbloem. Dit café is te vinden aan de Sint Anna Zusterstraat 30, De Groningers beginnen om half tien en te spelen en de toegang is helemaal gra tis. In de Vlaardingse Grote Kerk geeft Aad Zoutendijk mor genmiddag zijn wekelijkse lunchconcert. Op de agenda staan als gewoonlijk werken Bach. Dit keer zijn ook Tele- raann, de Sola en Reger vertegenwoordigd. Het lunchconcert begint om 12.45 uur en duurt tot 13,15 uur. De toegang is gratis en meegebrachte etenswaren. Koos Bons, organist van de Grote Kerk in Maassluis, geeft aanstaande zaterdag een concert in de Immanu- elkerk. Op het program staan composities van Du- pré, Guilmant en Deraes- sieux. De toegang tot de kerk be draagt vijf gulden en CJ- P'ers en 65+ers betalen de helft. Dit concert wordt georgani seerd door de organisatie Kerkconcerten te Maassluis. Vlaardingen De jager van de Broekpolder, de heer Van den Berg, is boos op de gemeente Vlaardingen. In de jacht vergunning die hij ieder jaar van de gemeente krijgt is dit jaar de bepaling opgenomen dat hij niet meer mag jagen op fazanten en eenden. Van den Berg is uiterst verontwaardigd over de gang van zaken. In een emotioneel betoog doet hij zijn relaas. Het relaas van een man die al meer dan 20 jaar jager is in de Broekpolder. Altijd tot grote tevredenheid van de gemeente. „Waarom word ik nu uitge schakeld? Boer Van Woer den, de grote concurrent, mag wèl alles schieten. Ik niet, ik vind dat puur oneer lijk. Ik moet mijn spullen in leveren, terwijl anderen rus tig voort kunnen knallen." De vergunning die Van den Berg ieder jaar aan moet vragen kwam dit iaar later af dan normaal. Ook dat is bij de jager In het verkeerde keelgat geschoten. „Op 7 ja nuari heb ik een verzoek om een vergunning ingediend. Pas in mei kreeg ik de ver gunning. Onderwijl kon ik niet jagen op de konijnen. Verschillen de mensen die regelmatig in de Broekpolder komen kwa men aan mij vragen of ik alsjeblieft konijnen kon ko men schieten, want de over last was niet normaal meer. Ook de voetbalvereniging Vlaardingen heeft herhaal delijk aan mij gevraagd of ik kon komen schieten. Van het stadhuis mocht ik gaan schieten, maar je denkt toch niet dat ik gek ben? Dat ik zonder vergunning ga lopen in de Broekpolder? De groot ste moeilijkheden haal ik me dan op de hals." Gesprek Burgemeester Wim Kieboom is op de hoogte van de grie ven van Van den Berg. Hij heeft de jager inmiddels een gesprek toegezegd, waar alle problemen nog eens zullen worden besproken. Een woordvoerder van de ge meente in een reactie: „Het wild dat geschoten wordt mag niet gebruikt worden voor consumptie. Konijnen en hazen bezorgen de gewas sen herhaaldelijk schade en wij hebben dan ook toestem ming gegeven om die af te schieten. Met de fazanten en eenden ligt het duidelijk anders. Fa zanten brengen in het geheel geen schade aan de gewassen aan. Integendeel zelfs, fazan ten zijn vaak nuttig omdat ze de cocons van insecten op eten. We hebben in de Broekpolder nu een behoor lijke fazantensiand en dat willen we graag zo houden. Fazanten die worden neerge schoten mag je toch niet voor consumptie gebruiken, dus waarom zou je ze dan neer schieten? Laat ze dan lekker leven. In de polder zijn nu ongeveer 200 tot 300 fazan ten. Hetzelfde geldt voor de eenden." Dat boer Van Woerden wél op alles dat beweegt kan schieten is waar, maar vol gens de woordvoerder van de gemeente kan het weinig kwaad. „De Broekpolder be staat uit een gebied van 400 hectare. Boer Van Woerden heeft een ruimte van 70 hec tare. Hij kan op zijn stukje dus echt niet alles neer knal len." Schiedam De politie heeft in de Van Hogendorpstraat een 14-jarige jongen aangehou den, die met een luchtdrukpis tool op voorbijgangers liep te schieten. Mensen die zich daardoor bedreigd voelden hebben de politie gealarmeerd. die onmiddellijk uitrukte. Nie mand durfde de jongen de les te lezen, want behalve het pis tool had hij ook nog een dolk mes, een katapult en een luchtbuks bij zich en zo alles bij elkaar zag dat er maar eng uit. Schiedam Beduidend min der ongelukken dan ïn april 1980 heeft het Schiedamse verkeer vorige maand te door staan gehad. Toch is het nog een fiks aantal, die de veilig heid niet ten goede komen. In april trad de politie op bij 132 ongelukken, tegen 175 in de zelfde maand vorig jaar. Er vielen geen doden, wel wer den twee personen zwaar ge wond en veertien lichL Be langrijkste oorzaken van de incidenten waren het niet ver lenen van voorrang, te dicht volgen en onoplettendheid. Bij alle botsingen waren 199 auto's betrokken, tien vracht wagens, vijftien bromfietsen en even zoveel fietsen en ze ven voetgangers.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3