iÜDTSlEEK Vijftig jaar Anker- Ketting fabriek Schiedam Progressieve ontwikkeling in kerk prettige 9 vloerbedekking Handje f I schuddenS 'Adviesraad moet zelf informatie inwinnen' r SEfKaKSKï- NOVOTEL Brommer Ivoor bank inbrand .Fietser ziet kuiltje niet Dieven nemen twee auto's Snee Honderd diploma's voor muziekschool Film in -Vredeskerk Pastores nemen afscheid van Vlaardingen 55,- ƒ125,- ƒ145,- ƒ150,- ƒ160,- zaterdag 23 mei van 11 tot ISuur Hargalaan 2, Schiedam vrijdag 22 mei 1931 VD/SC/WW i Schiedam Een brandende f bromfiets voor de Bondsspaar- bank Schiedam in de Mgr No- lenslaan heeft twee grote rui- ten van het bankgebouw doen springen. De hitte was voor 1 het glaswerk te veel. De poli- tie vermoedt dat onverlaten de brommer, die tegen de gevel i van de bank stond, in de hens i hebben gestoken. t Schiedam Het ongelijke i wegdek van de Buitenhaven- i weg heeft een 30-jarige Schie dammer een gebroken heup opgeleverd. Met zijn fiets ging de man er woensdagmiddag onderuit, toen hij een put in de Joor de gemeente verwaar loosde bestrating over het hoofd zag. i&hiedam Een 45-jarige in- i woner van Best is in Schiedam 'door toedoen van dieven zijn Mercedes Benz kwijtgeraakt, i v-Het kentekennummer van de wagen, die hij op het Dr Wi- batitplein had geparkeerd, was 89-EJ-70. Op de Bettoweg wera een Ford Taunus van 6000 gulden gestolen. De 24-jarige eigenaar i gaf de politie als kenteken- i nummer 41-JV-44 op. De wa gen was bruin en had een dak van vinyl. Vol lof is .muziekexammator Willem Stein over de kwaliteit van de muziekopleidingen bij 'ie streekmuziekschooi Nieuwe ;Waterweg Noord. Dat die lof foet-voor niets was bleek tij- ileus de uitreiking van hon derd muziekdiploma's aan •evenzovele leden van de mtt- iïlë&school," volgens Stein een £en 'unicum in de blaasmu- 'ziek.' Slechts vier kandidaten "jan de school zijn afgewezen 'door de examencommissie en ■drie kregen een herexamen. Vkrdingen In de Vredes tek aan de Olmendreef kan fhet jeugdige Vlaardingse pu- -o/iek genieten van een span nende film. 'Big red, de trouw metgezel' staat op het pro gramma en kinderen in de leeftijdsgroep van 6 tot 24 jaar 'rijrf van harte welkom. Er Worden twee voorstellingen gegeven: de eerste is om 10.30 uur en de tweede start om 13.30 uur. In de avonduren ko men de oudere kinderen aan 3wd. Bud Spencer en Terence ,11111 zullen dan voor de nodige -ontspanning zorgen. Deze film begint om 19.00 uur. Kaarten zijn aan. de zaal verkrijgbaar vanaf S.30 uur. De films wor den vertoond op zaterdag 23 mei. De smid moest plaatsmaken voor machines Schiedam De naam zegt de rechtgeaarde Schiedam mer nogal wat. De Anker Kettingfabriek Schiedam, kortgezegd de AKS. Een wat oud aandoende fabriek waar kettingen aan de kade liggen opgestapeld. Een imposant gezicht, die grote stalen kolossen, klaar voor vertrek naar welk schip dan ook. Vijftig jaar bestaat dit familie bedrijf nu, nog altijd in han den van de familie Verhoeff die de meeste aandelen in hun bezit heeft. En ook de directie zal voorlopig nog gevoerd worden door de telg van het gezin Th. M. Verhoeff, de op richter van de AKS. Wal Ver hoeff (61 jaar), in 1969 geko men als economisch directeur, voordien werkzaam in granen en tarwebloem, is de enige nog overgebleven Verhoeff die nog actief in de AKS is, nadat zijn oudere broer Ad in 1976 met pensioen ging. Vijftig jaar AKS. Ee periode die herinneringen oproept bij de oudere Schiedammer. Hij zal zich ongetwijfeld nog de smeden herinneren die zonder cao in de zak en andere ar beidsvoorwaarden hun im mens zware werk verrichten. „Vaklui, eigenlijk kunste naars". noemt Wal Verhoeff ze, al heeft hij die periode zelf niet bewust meegemaakt. Maar puttend uit verhalen erover vertelt hij: „We zijn ge start met twaalf smeden, alle maal bekend Schiedammers als Klepke, De Vries, Van Beek, Zuidgeest, en de grootste vakman Wessels. Die man was zo verschrikkelijk sterk, die pakte een gloeiend stuk ijzer met blote handen uit het vuur". Het was de tijd dat de arbeid sinspectie nog geboren moest worden en niemand klaagde over vuil werk. Dag in dag uit, van de vroege morgen tot de late middag, stonden de sme den de schalmen te bewerken. „Maar ze werden wel goed be taald". aldus directeur Ver hoeff. „Ze verdienden in die tijd als vaklui meer dan de di recteur. Dat zegt genoeg". De AKS werd op 13 april 1931 opgericht Maar eigenlijk be stond de fabriek al eerder. Want nadat Brabanders in 1903 aan de Willemskade de eerste anker- kettingfabriek oprichtten (later zijn zij met de noorderzon vertrokken en werd de zaak gesloten) kreeg Schiedam in 1923 'Heïjerman's Anker- 8z Kettingindustrie*, later omgedoopt in de 'NV An ker- Kettingindustrie Hol land'. Maar het werd de toen malige eigenaar toch teveel, hij wilde het liefst van zijn aandelen af. Acht zoons Dat geschiedde toen in 1931 Th. M. Verhoeff werk pro beerde te vinden voor een deel van zijn acht zoons. Het was crisistijd, de banen lagen niet voor het oprapen maar vader Verhoeff was een op en top za kenman. Hij sloeg zijn slag door de aandelen van de an ker- en kettingfabriek over te nemen en postte zijn zoon Piet in de directie. „Hij had totaal geen verstand van kettingen en was nog maar 23 jaar. Va der had echter ook Troost in dienst, de meest bekende ket tingmaker die er te vinden was. Hij was bedrijfsleider en heeft mijn broer Piet, die in 1968 overleed, het vak ge leerd". Niet zonder succes overigens want de leergierige Piet wist op het laatst meer van kettin gen en ankers af dan sommige lief was. „Die eerste jaren zijn zwaar geweest. Maar dat was overal het geval, we leefden tenslotte in crisistijd. In 1936 kwam de opleving. Duitsland ging zich bewapenen dus moest ook de Nederlandse vloot worden uitgebreid. Meer scheepsbouw dus en voldoende werk voor ons. In die tijd le verden we ook veel aan de Nederlandse Marine". Ook in de oorlog ging de pro- duktie bij de AKS door, al was het dan gedwongen. „En ei genlijk was dat een voordeel voor veel Schiedammers. AKS-dlrecteur Wal Ver hoeff: „We willen erg graag uitbreiden". Want wij konden de onder grondse daardoor helpen. Er was van Duitse kant toch geen controle;_ Er werden in de fa briek bijvoorbeeld schietoefe ningen gehouden door de on dergrondse terwijl de smeden het geheel overstemden met hun hamers. En de kolen die we kregen voor het vuur kwam gedeeltelijk ten goede aan de Schiedamse bevol king". door Martijr» Verwaaijen Maar de Duitse maatregel had ook voordelen voor de voort zetting van het bedrijf. Alles was blijven staan, niets was weggehaald of vernield, dus direct na de oorlog kon de AKS doordraaien. „We heb ben toen uitstekende jaren ge kend", zegt Wal Verhoeff ero ver. „We konden snel leveren en we hadden alle vaklui (de smeden) kunnen behouden". Smeden De smeden vormden tot 1956 een belangrijk onderdeel van de AKS-proüuktie. Verhoeff: „Iedere smid had één of twee voorslagers tot zijn beschik king. Als de schalm was voor bewerkt, wat gebeurde met een hamer van vijf kilo, ging het naar de smid die met een hamer van twee kilo de schalm afwerkte. Dat deed hij door in een hoog tempo te tik ken. constant het vuur m de gaten houdend. Het eindresul taat was dat niet meer te zien was waar de verbindingen van de schalm precies lag". In 1956 kon met niet achter blijven. De techniek breidde zich zodanig uit dat het hand werk onbetaalbaar werd. „Onze eerste grote investering volgde in dat jaar. We schaften een nieuwe electrische kettin ginstallatie aan volgens af- brand-snelsysteem. Wat dat voor voordelen had? De sme den maakten twee ton ketting per week, de nieuwe machine twaalf ton". Vergrijzing Over de investering zegt alge meen bedrijfsleider Buizert: „Er ontstond een vergrijzing onder de smeden. Dat was een probleem. Maar de periode na de oorlog werden ineens erg veel schepen bijgebouwd. We konden het met de hand niet meer bijbenen. En de kwali teitseisen lagen andera. De treksterkte moest groter wor den maar tevens moesten de kettingen dunner worden om dat ze teveel plaats Innamen op de schepen' Vier jaar na die ingrijpende verandering verdwenen de ankers uit de fabriek. „We re pareren ze nog wel en in spe ciale gevallen worden ze nog gemaakt maar in principe is het vervaardigen van ankers afgestoten. Het werd voor ons te duur en er kwamen steeds meer fabrieken bij die zich gingen specialiseren in het maken van ankers", legt Bui zert uit. Op dit moment zijn rond de zestig werknemers in dienst bij de AKS. De fabriek die in de jaren zeventig een crisis moest overwinnen en daar ook in slaagde- Wal Verhoeff: „In die jaren stortte de scheeps bouw in. Vooral in de periode '?7-'79 zijn daardoor een aantal grote bedrijven in de ketting- bouw weggevallen. En de res terende bedrijven gingen de prijzen aanpassen. Daar was moeilijk tegenop te boksen, ie dereen moest ver onder de prijs gaan werken. Uiteinde lijk heeft de Europese Com missi e zich met de ontwikke ling bemoeid. Vandaar dat wij ons weer konden herstellen". Plannen zijn er weer voldoen de. Zo overweegt men op wat voor manier dan ook de huidi ge ruimte (4000 m2} te vergro ten. „We willen graag verhui zen naar een groter onderko men maar daarover is nog niets zeker", zegt directeur Verhoeff. „We zijn tevens van plan het machinepark te ver nieuwen. Dat vergt een enor me investering maar het is het waard. Momenteel staan er drie machines, we willen wel op dezelfde manier doorgaan maar via een andere maatvoe ring. Daardoor kunnen we het totale pakket vergroten". Vijftig jaar Anker- &i Ketting fabriek Schiedam. Een lange periode, zeker voor een toch vrij klein familiebedrijf. Maar alle ups en downs zijn opge vangen op een manier die hoop geeft voor dc toekomst. Maar of ook de directie in handen van de familie Ver hoeff zal blijven lijkt twijfel achtig. Tot verdriet van Wal Verhoeff die graag zijn achter naam in de directie had ge houden... Vlaardingen Na respectievelijk negen en tien jaar actief te zijn geweest als pasto res van de Heilige Jo hannes de Doperparo chie nemen Adrie de Lange en Nol Duy- vestein afscheid van Vlaardingen. Tevre den kijken de pasto res terug op de perio de in Vlaardingen. Voor Adrie de Lange betekende Vlaardin gen zijn eerste werk kring. Hij werd tot ADVERTENTIE (Hel tapijt niet versneden.) nj iy.~. nt, pCr sirefckende meier 85.— «'ci'icZX'lS ran/279---nufKr ^i«OTÏSrvmm#oleeb,oem<,tt?i'1- meter ca*varVnu per strek kende Ueure"n katoenen tapijt in meter van/375.- perslekkende inlichtingen en stnler,- priester gewijd tijdens zijn werkperiode in Vlaardingen. „Een van mijn hoogtepun ten," aldus De Lange zelf. Nol Duyvestein verruilt zijn werk in Vlaardingen voor een functie in het Brabantse Asten. Hij wordt daar rector van een klooster. Wat Adrie de Lange gaat doen is nog een open boek. Zeker is dat hij een pastorale training gaat volgen. „Na die negen jaar wil ik mezelf weer opla den, even weer wat studeren om bij te blijven. Zeker is wel dat ik weer activiteiten wil gaan ontplooien in de volwassenen catechese, In de negen jaar dat ik nu in Vlaardingen werkzaam ben heb je een hoop mensen om je heen verzameld. Mensen die een geweldige steun voor je zijn. Je hebt de kar een aantal jaren getrokken, de mensen moeten nu verder. Ik zie een nieuwe baan als een uitdaging, een nieuw spanningsveld. Als je te lang ergens blijft hangen dan loopt je het risico dat je op je routine gaat draaien en dat is ook niet de bedoeling." Kerkbezoek Het werk van een pastor is in de loop van jaren sterk veranderd. De mentaliteit, de normen zijn veranderd. Het is vrijer geworden in Ne derland. Het kerkbezoek is sterk teruggelopen. De jeugd keert de kerk steeds meer de rug toe. Een ontwikkeling die de katholieke kerk zor gen baart. Nol Duyvestein: „Onlangs is er een rapport verschenen binnen de katho lieke kerk over de jongeren- problematiek. Het rapport had als titel: 'Je bent mooi te Iaat'. We hebben ten aanzien van de jongeren de boot ge mist Een bepaalde groep jongeren bereik je nooit Ik door Chris Woerts vind dat je tussen de jeugd in moet kunnen staan, zoeken naar een stukje eenheid. Als je maar eerlijk blijft dan waarderen jongeren dat best." Adrie de Lange vult aan: „Ik denk zeker niet negatief over de jeugd. Een heleboel jongeren zijn nog idealistisch die je als kerk wel bereikt. Een grote groep ook niet Een groep die onverschillig staat ten opzichte van de maatschappij, die leven van de ene dag in de andere. Ik weet niet hoe je die zou moe ten benaderen. Ja, dat geeft inderdaad een gevoel van onmacht Je kunt niet tot ze door dringen en dat vind ik jammer, heel jammer." Na een lange periode Vlaar dingen hebben de twee pas tores de stad goed leren ken nen. Adrie de lange, la- ^iHHiiiiiiuniimiiiuuiiuiiiiiiiitiiiiiinuiiniiutiniiuiiiüiiiiiuniiiintiiiiiiiuiutiniMiDiiiiiiiitg Vlaardingen Na de eucharistieviering van zondag 24 met kunnen de parochianen afscheid nemen van pastor Nol Duyvestein. Onder het genot van een kopje koffie en een koekje kunnen belangstellenden de pastor de band schudden. Op eerste pinksterdag, zondag 7 juni, zal de KRO- televisie opnamen maken van de eucharistieviering. De mis begint om 11.00 uur. •TitauiuuiiiuiiniiuinuiiiimiiiuiiuuiiiiinuiiiinnmmjimininunisainiuiiniiuiiuiKiiuQUë Adrie de Lange en Nol Duy vestein nemen afscheid van Vlaardingen. „Een bijzonder prettige ervaring was het," beamen de twee. chend: „Ik vind het nog steeds een uit zijn voegen ge groeid dorp. De binnenstad ademt iets van een echt dorpsgebeuren. Buiten het centrum wonen natuurlijk ontzettend veel mensen die van eiders komen en die mengeling vind ik heel grap pig-" Hervormingen De katholieke kerk in Ne derland is liep altijd voorop als het ging om hervormin gen. Het kleine landje aan de zee presteerde het toch maar om een groot aantal progres sieve denkbeelden door te voeren, Dc wereld richtte zich op Nederland. Rome kon de ontwikkelingen maar matig waarderen met het ge volg dat er een aantal nogal conservatieve bisschoppen werden aangesteld. Het fraaiste voorbeeld is bisschop Gijssen van Roermond. In het westen van het land was weinig te merken van het 'nieuw conservatisme'. Toch zijn het ontwikkelingen die zowel Nol Duyvestein als Adrie de Lange maar matig kunnen waarderen. Duyvestein: „Wij Nederlan ders staan voor openheid. Een progressieve ontwikke ling ervaar ik als prettig. Alle ogen zijn op ons land gericht. Op alle gebied zijn wij vooruitstrevend en dat willen wij zo houden ook. Wij zijn echter dijkbewoners, doe het zeivers. Zeer kritisch bekijken we alles en dat is in Rome duidelijk niet erg ge waardeerd. Wij zijn gesteld op zelfstandigheid." Adrie de Lange gaat verder: „Toch is het niet goed voor de een heid dat er in Nederland nu verdeeldheid heerst onder de katholieken, de geloofwaar digheid van de kerk wordt minder en dat brengt de mensen aan het twijfelen. Ik ben ook voor een progressie ve stroming binen de kerk." Beiden hebben hun tijd in Vlaardingen als uiterst pret tig ervaren. Maakten feeste lijkheden mee, maar kregen ook te maken met droevige zaken. Het hoorde bij het pastorale werk. Vlaardingen Er valt het Open Jonge ren Centrum niet veel te verwijten, als haar adviesraad niet over voldoende infor matie beschikt. De le den van die raad kunnen er ook zelf het nodige aan doen, om aan de door hen gewenste inlichtingen te komen. Dat was in grote lijnen de opvat ting, die deze week te horen was in de ver gadering van de Vlaardingse Raad voor Jeugd en Jonge ren. De raad vond de kritiek die van diver se kanten op het OJC is uitgeoefend, omdat het jongerencentrum veel te weinig ge bruik zo maken van de diensten van de adviesraad, nauwe lijks terecht. „Die ad viesraad kan ook on-' gevraagd advies uit brengen, en er is nie mand die haar tegen houdt om dat te doen," aldus secreta ris Piet Boschman van de VRJJ. De adviesraad van het OJC is destijds opgericht, omdat in de subsidievoorwaarden door de gemeente om een dergelijke instelling werd ge vraagd. In de raad zitten vertegenwoordigers van on der meer de gemeente, de stichting Welzijn, het JAC en de politie. De stichting Wel zijn heeft enkele maanden geleden aangekondigd, niet meer aan de raad te willen meewerken, omdat het or gaan nauwelijks zou functio neren. Zeker in de periode, waarin het met het OJC nog al moeilijk ging is de advies raad zelden om advies ge vraagd. Ook de Vlaardingse politie heeft zo haar twijfels over het nut van de raad. In een advies dat commissaris Ben van Toledo in maart over deze kwestie aan de VRJJ heeft geschreven, wordt aan gegeven dat de raad onvol doende functioneert, doordat te weinig wordt vergaderd. „Bovendien kunnen advie zen, door de adviesraad ver strekt, zonder meer door het bestuur van het Open Jonge ren Centrum terzijde worden gelegd, zonder terugkoppe ling naar de raad. Het komt mij voor dat naar een andere structuur moet worden ge zocht," aldus de commissaris. Het JAC, een andere deelne mer uit de raad, is het hier mee niet eens. „Het inroepen van advies van derden door het OJC dient ons inziens een zaak van het OJC zelf te zijn. In de praktijk heeft de raad ook zo gewerkt; zij kwam slechts bijeen als het OJC daaraan behoefte had," aldus het JAC.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3