4 Si f0 Expositie moet blik op Singelkerk werpen s Met stip Folkfestival zonder bijdrage gemeente pS W& Pfef im. li%S Ipin s?:.i - De wedergeboorte van de Maassluise Kunststichting: &;h'J tegy&li ■ffe'"» H* ;'1 Toonbeeld, een wekelijkse pagina met informatie over kunsten cultuur in de regio. - Samenstelling: Kor Kegel. Reacties graag voor woensdag 12 uur op de redactie van deze krant. Telefoon 350557. c ^10; vrijdag 22 mei 1381 |^5S^«i2 m&t%4 - -> i, -i '■&u/k'. i Popmuziek, met kracht gebracht, kan toch plezierig zijn. The Longjohns hebben hun repertoire dan ook onder de noemer "pleasant power pop' gezet en brengen deze geluiden zaterdagavond in het Maassluise jongerencentrum Coco. De groep bestaat uit Dick Noord ijk en Hans Hofman (zang en gitaar), Tom de Schepper (drums), Aad Zonneveld (bas) en Peter Kroon (toetsen). Hun concert aan de Lange Boonestraat 33 vangt aan om half tien. Eindelijk -wordt de historische muziekkamer van het Vlaardingse Visserijmuseum weer eens in de oorspronkelijke functie gebruikt. Zondagmiddag is er namelijk: muziek. Onder auspiciën van het Belgisch-Nederlands cultureel verdrag komt de 22-jarige Vlaamse pianist Geert Dehoux met een concert, waarin werk van Mozart, Beethoven, Benoit en Villa-Lobos is opgenomen. Het pianoconcert in Vlaring is Dehoux' debuut in Nederland. Om drie uur precies begint zijn optreden in het museum aan de Westhavenkade, Poëzie, muziek en film zijn de creatieve onderdelen van de Surinaams/Nederlandse avond, die B'Bwana en Suantuma in samenwerking organiseren in het centrum aan de Hoüaan 12. Bezoekers van B'Bwana kunnen kennismaken met Surinaamse koude dranken en warme gerechten en natuurlijk met elkaar. Dat zal zijn zaterdagavond vanaf half negen. De groep die er optreedt is Kwanina, een Surinaamse groep die Zuidamerikaanse muziek brengt De dichter komt ook uit Hollands voormalige kolonie. En de film die te zien zal zien is er een uit het "black cinema circuit', een zwarte film, in het genre waarmee Vlaardingen al eerder kennis kon maken. Zijn vrouwen nog vrouw als zij ouder worden? Zijn vrouwen zonder man ook vrouw? Zijn vrouwen voorbestemd voor het moederschap? Dat zijn zo van die vragen, die het Spiegeltheater volgens eigen zeggen niet kan beantwoorden. Toch heeft deze nieuwe feministische theatergroep er een avondvullend programma over kunnen maken, dat woensdag 27 mei 's avonds in de Vlaardingse zaal Triangel wordt gepresenteerd. Het heet 'In levende lijve' en het bestaat uit fragmenten van literair getinte ervaringen van onder anderen Andreas Burnier, Penelope Mortimer, Mischa de Vreede, Lïselore Gerritsen en Claire Brétécher. De aanvang in de zaal aan de Fransenstraat is acht uur. Lichtvoetig amusement van dikke vrienden: dinsdagavond in de Stadsgehoorzaal- Heren zoals Piet Bambergen, René van Vooren en Joop Doderer voeren er een klucht op, waarin nogal zwaarwichtig wordt gedaan maar dat heeft meer te maken met de 'ronde buikjes van de spelers dan met enige diepgang in de teksten. Er is een dokter voor de slanke lijn, die in allerlei dikke problemen verzeild raakt^Deze Joop van den Ende*-productie zal wel een kassucces opleveren. Het publiek is veel eisender geworden Een interview met hindernissen. Om de een of andere reden bleek het opgegeven huisnummer één getalletje te verschillen en dat wil in een flatwïjk soms onoverkomelijke problemen met zich mee brengen. Naar een telefooncel om het juiste nummer op te zoeken. Telefooncel blijkt een grote choas: alle boeken weg of verscheurd. Nog één kwartje om naar de redactie te bellen. Naam Derworth komt niet in het telefoonboek voor. Op naar het Maassluise stadhuis. Daar weet de afdeling voorlichting de fout aan het licht te brengen. Weer eens proberen. Aangekomen aan het juiste adres rijden we bijna tegen de ambulance auto op waarin Ria Derworth voor een bevalling naar het ziekenhuis wordt gebracht. Judith, een vrien din past "op het huis en blijkt ook betrokken te zijn bij het Maassluise kunstgebeuren. Zij maakt ons dui delijk dat Ria Derworths telefoon op haar meisjesnaam staat. Nou, dat was dan dat... eindelijk kunnen we beginnen met ons gesprekje over het opheffen van de Maassluise kunststichting; zij het niet met Ria Derworth maar met Judith Moko- ginta-Heinecke, een collega uit de werkgroep receptieve cultuurparti cipatie. Rendabel „Vijftien jaar geleden was er echt nog wel behoefte aan een organisa tie die ervoor zorgde dat ook Maas sluis eens iets had om naar uit te gaan," antwoordt Judith als we vra gen naar het prille begin van de Maassluise Kunststichting. „Ik heb die tijd natuurlijk zelf niet meege maakt, maar ik kan me toch wel voorstellen dat er toen legio Maas- sluizers waren die graag eens in ei gen stad iets wilde beleven." Een aantal mensen, onder anderen An Hamakers en Koos Bons, vorm den toen de Maassluise Kunststich ting met het doel cultuur en recrea tie ook eens binnen de Maassluise gemeentegrenzen te brengen. Ten slotte was Rotterdam - toendertijd nog niet voor iedereen zo gemakke lijk te bereiken. Die Maassluise kunststichting zorgde er jarenlang voor dat de eerste stad aan de Wa terweg zijn aandeel in het nationaal cultuurgebeuren kreeg toebedeeld. „Met donaties, contributies en en treegelden wisten ze de zaak renda bel te houden. Er kwamen toen hele vooraanstaande artiesten naar Maassluis. Wim Sonneveld herinner ik me bijvoorbeeld. Ondanks het feit dat er altijd in een gebrekkige aecomodatie optredens verzorgd moesten worden slaagde men er ie dere keer weer in een aantrekkelijk programma te bieden." vertelt Ju dith verder uit datgene wat haar ook maar verteld werd. Overleefd Wanneer en hoe ging het dan fout? „Ach, echt fout kan je het niet noe men. De Maassluise Kunststichting heeft zichzelf gewoon overleefd; van ouderdom gestorven zou je kunnen zeggen. Vijf jaar terug, toen de stichting in de Culturele Raad werd ondergebracht, begonnen de eerste tekenen zich al openbaren." „Het publiek werd veeleisender, werd ook mobieler. Men had er graag dertig kilometer rijden voor over om eerste klas voorstellingen in Rotterdam bij te wonen. Daarbij door Marl Timmermans kwam dat de Maassluise kunstich- ting de steeds hoger wordende kos ten niet meer kon opbrengen en zich steeds moest behelpen met zaaltjes waarin geen enkele artiest wilde optreden. Het laatste echt gro te optreden was dat van Ramses Shaffy in de Ark. Erg geslaagd, maar een grotere performance is daar niet mogelijk. Drie jaar gelden kwam Judith zelf bij de MKS die toen al behoorlijk tanende was. „We probeerden met eigen Maassluis aanbod een pro gramma te vullen. We kregen wel eens het verwijt elitair bezig te zijn, maar tenslotte hoef je het toch ook niet iedereen naar de zin te maken. Met concerten, ballet en toneel wis ten we de zaak draaiend te houden, al werd de opkomst steeds kleiner." De knoop werd doorgehakt; op 21 april organiseerde de Maassluise Kunststichting in de Koningshof zijn laatste concert waaraan drie plaatselijke musici meewerkten. „Geen bloemen, geen tranen" was het devies, de toen nog aanwezige leden waren het er best over eens dat de Stichting zijn beste tijd gehad had en dat het hoog tijd werd voor iets nieuws. De Culturele Raad besloot een werkgroep samen te stellen die de mogelijkheden zou onderzoeken om het werk van de Maassluise Kun- stichting zinvol voort te zetten en eventueel uit te breiden. Uit vijf le den bestaat die groep: Piet Warnaar, Robert Punt, Nel Wilkes, Judith Mokogintha en Ria Derworth. Judith; „De voltooiing van de res tauratie van het Schuurkerkje aan de Noordvliet zou voor ons een reu zenstap voorwaarts zijn. Daar zou den we dan min of meer de thuisba sis kunnen maken." Is de kans op een herhaling van het fiasco van de MKS niet erg groot? „Nee, dat geloof ik niet, we zitten nog in de fase waarin we dat aan het onderzoeken zijn. Mijn mening is dat als we de beschikking hebben over een volwaardig mini-theater, over voldoende middelen en wat ambtelijke steun dat het dan wel moet lukken. Ik vind wel dat we ook artiesten van buiten Maassluis moeten zien aan te trekken...neen, het Theater van de Lach hoeft voor mij niet; ik denk meer aan cabaret, mime, ballet of concerten. Een beet je niveau moet er toch wel blij ven...." De werkgroep komt, als het aan Ju- 'TTï "t Judith Mokoginta: „Een beetje niveau moet er toch wel blijven..." dith ligt, nog voor de vacanlie bijeen om over de zaken te praten. Het werk aan het schuurkerkje vor dert gestaag, van ambtelijke zijde is men bereidwillig. Misschien heeft Maassluis nog dit jaar de verbeterde en gemoderniseerde uitgave van de Maassluise Kunststichting. Van alle kerkmuren in Schiedam hebben die van de Singel kerk door de jaren heen het meest gewankeld, figuurlijk ge zien althans. De kerk werd nogal eens bedreigd. Was het niet het rampenplan van de Rotterdamse architect Kraaij- vanger, die oude gebouwen wilde neerhalen om van stads kantoor tot station torenflats op te kunnen trekken, dan wa ren er wel andere verontrustende ontwikkelingen. Hoeveel moeite kostte het niet de kerk op de monumentenlijst ge plaatst te krijgen? Hoeveel centjes kostten de verscheidene restauratiewerkz. ,-oheden niet? En dan was er, zo'n vijftien jaar geleden, ook nog de ontvolking van de Schiedamse bin nenstad waardoor het bezoek aan de Singelkerk terugliep, in die mate dat de rooms-katholieke gemeente eraan dacht om van de Havenkerk, de Singelkerk en de Frankeiand- kerk er slechts één te laten staan. ke feit dat de kerk er nog staat wat de moeite van het memore ren waard is dan wat er op de expositie is te zien. Zulke aan dacht voor details uit de plaat- selijke geschiedenis zijn ten slotte altijd tamelijk eenzijdig belicht, staan los van andere Het onderkomen van de paro chie Sinte Liduina en de Onze Lieve Vrouwe van de Rozen krans. zoals de Singelkerk ei genlijk heet, hield evenwel stand. En nu, op een moment dat Schiedam opnieuw een kerk sloopt (de Éethelkerk in de Gorzen), bestaat zij honderd jaar. Reden waarom er in het stedelijk museum van Schie dam een tentoonstelling aan ge wijd is. Katholieken en niet-ka- tholieken zijn hand in hand ge gaan om de handhaving van de - fraaie kerk te vieren. Het betreft een expositie van vrijwel alle archiefstukken die er over de kerk te vinden wa ren, alsmede een aantal kunst voorwerpen en gebruiksmate- rialen. Het is meer het hsuglij- Het museum laat zoveel over de Singelkerk zien, dat de stede- bouwkundige toekomst van het gebouw zelf even vergeten dreigt te worden. door Kor Kegel historische ontwikkelingen, en wie wat van het vroegere Schiedam wil weten, zou er be ter aan doen bijvoorbeeld het nieuwe boek van Hans van der Sloot na te slaan. Het gevaar is er nu dat leder een zo jubelt over de expositie over de Singelkerk, ook wel binnenstadskerk genoemd, dat de hedendaagse feiten over het hoofd worden gezien. Er is een bouwplan voor het Emmaplein. In de discussie tot nu toe is ge bleken dat de bebouwing van dat plein alle zicht op de Sin gelkerk zal ontnemen. Het was aardiger geweest als er een zichtlijritje was getrokken van uit bijvoorbeeld de Lange Kerkstraat naar de kerk, zodat iets van samenhang met de Grote Kerk door elke passant te zien zou zijn. Daarop mogen wij hopen. Het houden van een tentoonstelling klinkt natuur lijk aardig, maar wat is er de zin van als de kerk zelf achter hoge gebouwen wordt verstopt? Het maakt de expositie haast belangrijker dan de kerk zelf en dat mag natuurlijk niet het geval zijn. Alleen als de exposi tie zou worden aangewend om het gemeentebestuur ervan te doordringen dat er een vrij uit zicht op de Singelkerk moet blijven bestaan, is er sprake van enig nut geweest Voor het folkfestival, dat de stichting Assurancetourix op 4 juli zal houden in het Vlaardingse Oranjepark, zal geen bijdrage worden geleverd door de ge meente. De organisatoren hadden aan de commissie vakantiebesteding van de vlaardingse raad voor jeugd- en jonge renwerk (VRJJ) gevraagd, of zij iets zou kunnen organiseren voor de kinderen, die door bezoekers aan het festival wor den meegebracht. .Aangezien zaterdag 4 juli aan het begin van de zomerschoolvakanüe valt, lijkt het ons een goede gedachte indien de commissie va kantiebesteding van de VRJJ zich met dit programma-onderdeel zal bezig houden, het als het ware in het totaal van haar activitei ten van zomer 1981 laat 'meelopen.'," aldus de organisatoren van het festival in een brief, die na een eerdere telefonische afwij zing aan de raad is gezonden. De brief was onderwerp van gesprek tijdens de vergadering, die de VRJJ deze week hield. Secretaris Piet Boschman: ,,Het is jammer, maar wij kunnen onmogelijk aan het verzoek voldoen. Het geld dat de com missie voor de vakantiebesteding heeft is al in januari over de diverse wijken en het centrale programma verdeeld, dus voor ons is de pot leeg; wij hebben geen mogelijkhe den meer om nog iets te organiseren." Het folkfestival wordt overigens een zeer aantrekkelijk evenement, zo is de bedoeling van de organisatoren. Het festival, dat gratis toegankelijk zal zijn, staat in het teken van drie verschillende muziekstromingen: volks muziek, zowel van Nederlandse als van bui tenlandse muzikanten; tmuziektheater en politieke volksmuziek. Naast het strikt mu zikale gebeuren wordt ook aandacht besteed aan mime en poëzie, en daarnaast zullen ei vele kraampjes met food- en non food-pro- ducten te vinden zijn. De organisatoren re kenen op minstens 20.000 bezoekers.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4