STREEK Schiedam loopt voorop in onderwijs vernieuwing9 11 H Y'" v'YY WDRiES Wagon op speelplaats: ratten lopen in en uit MORGEN ,00 J00P STEMMEN m Derde onderzoek naar brandhaard Beleidsnota of bezuinigingsplan? LAAT JE NIET IN DE PUT PRATEN! Cken- Gemeente zorgt niet voor onderhoud LEG UW OPROEPKAART VAST KLAAR Epltff Jke De campagnecommissïe Schiedam WMPm Telefoon010-732496 Twee bureaus morgen open maandej 25 mei 1981 VD/SC/WW PCommissaris jdoet dubieuze j uitspraken' Vlaardingen PvdA'er Bert Kandel verwijt in het fnei-nummer van het afdelingsblad Achterban politie commissaris Ben van Toledo, dat hij dubieure uitspra ken doet over het bedrijven van politiek door politie mensen. In het korpsblad van de Vlaardingse politie stond een verslag van een toespraak, die Van Toledo ionlangs hield en waar Kandel zich nogal aan heeft ge stoord. In zijn toespraak gaf de com missaris aan, dat de politieman tegenwoordig meer vrijheid [teeft, maar dat die vrijheid met moet uitmonden in het als politiefunctionaris bedrijven van politiek. Dan zou hij te veel het gevaar lopen in aller lei politieke problemen ver wikkeld te raken, hetgeen het objectief en onpartijdig func tioneren in gevaar zou kunnen brengen. Dat zou volgens de commissaris vooral gelden voor de plaatselijke politiek. „Ik vind dit maar dubieuze uitspraken van de commissa ris," aldus de PvdA'er in het afdelingsblad. „Koudwater vrees voor de politiek. Als ik de burgemeester goed ken, dan denk ik dat hij ook niet erg gelukkig is met dit soort ouderwetse uitspraken. Dat politiemensen meedoen in po litieke partijen en vakbonden is juist prima. Niet alleen het hoger kader, maar ook de ge wone agent moet gehoord worden. Van Toledo is niet te rughoudend in zijn waarschu wing, van mij mag hij best voor zijn mening uitkomen. Als alle andere korpsleden dat dan ook maar mogen." Schiedam „Schiedam loopt op onderwijsgebied voorop. Als je het in de breedte bekijkt zijn we een van de snelste gemeenten met onderwijsvernieuwingen. In 1983 zijn alle openbare lagere scholen in de stad bezig met experimenten In het onderwijs." Wethouder Herman Posthoorn slaat de storm van kritiek, die opstak naar aan leiding van de beleidsnota voor het basisonderwijs, van zich af als ware het een zwerm lastige vliegen. Hij is niet blij met die kri- ■nan tiek, want ze is niet terecht, vindt hij. En het is natuur lijk ook triest voor de wet- Herman houder dat hij in de regio Posthoorn de enige is die zo fel werd kreeg als 22ne5V2l!S!l. Ir» yU—J!". gen en Maassluis passeerde wethouder de nota, die de drie gemeen- jn <je req;0 ten voor het grootste go- kri!iok 0p de deelte gezamenlijk maak- nota vo(Tr ten, vrijwel onopgemerkt, hacics- Een enkele school protes- ft-riam.:!,. teerde, maar meestal bleek de nota niet meer aandacht verwerKer"' op vergaderingen van ou dercommissies en school- teams te krijgen dan andere ingekomen stukken. In Schiedam was dat dus anders. Oudercommissies, schoolteams, verzamelde schoolhoofden hadden alle maal hun kritische opmer- v kingen. Talloze knelpunten werden aangedragen door mensen die op verschillen- de manieren bij het onder- wiis betrokken waren. Het belangrijkste verwijt was wel dat de nota een bezuini gingsplan zou zijn. CPN- raadslid Ulferd Bruseker kwam met dat verwijt in de vergadering van de com missie voor onderwijs. De beleidsnota betekent vol gens hem een belangrijke verzwaring voor de onder wijskrachten zonder dat daar meer middelen tegeno- ver staan. Taakverzwaring Posthoorn: „Je kunt dat verhaal van die taakver zwaring voor ontzettend veel groepen houden. Dat gaat heus niet alleen voor onderwijskrachten op. ^Hetzelfde kun je bijvoor- T beeld zeggen voor ambtena- £ren en als ik naar de wel zijnssector kijk, zie ik ook •een duidelijk taakverzwa ring. De maatschappij ver- ÏJandert en alles verandert ii'mee; daardoor worden soms ^belastingen gevraagd die ei- '.genlijk niet helemaal kun nen. Maar als je nu naar het onderwijs kijkt: ik geloof jfdat daar veel te zwaar aan ^een aantal zaken wordt ge stild, zaken die veel tijd vra- ^gen maar waarvan je je na ïafloop afvraagt of het alle maal wel nodig was ge weest Neem nou het con cept-schoolwerkplan: dat is niets meer dan een soort in- dex dat per school moet t Worden ingevuld. Het geeft &aan hoe een schoolwerkplan a-:-eruit moet zien. Maar dat is r.toch helemaal niet belang- ■jrijk; het gaat er toch om £wat er in dat schoolwerk plan slaat. Toch wordt er al jaren gepraat over die in- J :<dex; daar schiet je helemaal - niets mee op." Zwaarder 'Toch lijken de leerkrachten een veel zwaardere taak te krijgen. Het onderwijs wordt steeds individueler» er komen steeds meer bui tenlandse kinderen op de scholen en er moet steeds jneer overleg worden ge- voerd over allerhande za- "Posthoorn: „Je moet niet vergeten dat er nogal wat ^extra leerkrachten op de ^Scholen rondlopen, die voor .jdat soort dingen kunnen «.worden ingezet. Het is nu zo 'dat op elke kleuterschool .gemiddeld een leerkracht extra beschikbaar is en op _elke lagere school zijn er ^gemiddeld zelfs drie leer- - krachten extra. Dat is nogal wat Die mensen kunnen veel extra werk opknappen, die ruimte is er." Die extra leerkrachten zijn echter aangenomen omdat ze nodig zijn, bij voorbeeld voor onderwijs aan buitenlandse kinde ren. Dan is het raar als ze plotseling een school werkplan moeten schrij ven, lijkt het. Je ontkent daarmee de noodzaak van de extra leerkrachten. Volgens Posthoorn is dat niet raar. Hij meent dat er een herverdeling moet plaatsvinden binnen het schoolteam- Je zou leer krachten best voor 4/9 les kunnen laten geven in plaats van voor 9/9. Schoolleiders Krijgen de leerkrachten het zwaar op de toekomstige ba sisschool, de schoolleiders lijken voor een welhaast onmenselijke taak te komen te staan. Natuurlijk moet de schoolleider er net als het hoofd voor zorgen dat de dagelijkse gang van zaken in de school ongestoord kan verlopen. Daarnaast zullen zij leiding moeten geven aan de onderwijskrachten en aan de ouders die mee werken binnen het onder wijs. Zij zullen de school naar buiten toe moeten ver tegenwoordigen, de onder wijsactiviteiten moeten coördineren en moeten werken aan de ontwikke ling van het schoolwerk plan. Bovendien moet de schoolleider de taak van de on derw ijsbegeleid i ngsd ien st zo'n beetje gaan overnemen en gaan zorgen voor de be geleiding van leerlingen en ouders. Toegerust Voor de nieuwe taken op de basisschool zijn onderwij zers volgens Posthoorn niet voldoende toegerust Er zul len aanvullende cursussen moeten worden gegeven. Pedagogische academies zijn bezig met het opzetten van dergelijke cursussen. En ook voor de onderwijs begeleidingsdienst is een belangrijke rol weggelegd. Worden die cursussen ver plicht voor onderwijzers? Posthoorn: „Zoiets kun je moeilijk verplicht stellen. Onderwijzers hikken daar nogal tegenaan en ik denk dat dat terecht is. Ambtena ren kunnen in de tijd van de baas bijscholing krijgen en onderwijzers moeten het in hun vrije tijd doen. Die door Richard Stomp verhouding Ügt scheef; on derwijzers hebben dan ook gelijk als ze om faciliteiten voor die bijscholing vragen. Verplicht stellen kun je die bijscholing dus niet, temeer omdat onderwijzers wel be voegd zijn voor de basis school. Het is eigenlijk net als bij een huisarts die ook bevoegd is om kiezen te trekken." Zien zitten Wat gebeurt er als onder wijskrachten die verande ringen niet zien zitten, om dat ze al jaren op dezelfde manier lesgeven en er wei nig voor voelen die manier opeens op te geven? Post hoorn: „Die onderwijzers bestaan niet meer; dat is al lang voorbij in Schiedam is er geen school die dat standpunt inneemt; dat kun je ook zien in de beleidsno ta, waaruit blijkt dat elke school in 1983 wel aan een of ander experiment heeft meegedaan." Individuele onderwijzers die aan de snelle verande ringen geen boodschap heb ben en de oude manier pre fereren zijn met hun kritiek juist welkom bij de wethou der. Posthoorn: „Ik denk dat je zuinig moet zijn op die enkelingen, zij geven vaak een kritisch geluid ten opzichte van de veranderin gen, wat je dwingt om die veranderingen ook kritisch te bezien. Het is immers niet zo dat alles wat op tafel wordt gegooid automatisch beter is dan het oude." Als je met wethouder Her man Posthoorn praat en sa men de beleidsnota op een rijtje zet, geeft hij ook wel toe dat de taak van onder wijzers zwaarder zal wor den. Hij realiseert ook dat daar nog geen extra midde len tegenover staan. Twee voorzichtige oplossingen worden door Posthoorn aangedragen om er iets aan te doen. Afstoten Allereerst kunnen scholen taken die ze nu vervullen gaan afstoten. Als voorbeeld noemt Posthoorn het zelf ontwikkelen voor lesmate riaal. Elke school vindt op die manier opnieuw het buskruit uit en het lijkt hem veel handiger als van eikaars ervaringen wordt geprofiteerd. Op een van onze scholen bestaat bij voorbeeld zes jaar ervaring in het lesgeven aan buiten landse kinderen; de lesmet hodes die daar zijn ontwik keld moeten ook door ande re scholen worden gebruikt. Druk op het rijk om meer middelen te verschaffen voor het onderwijs is er vol gens Posthoorn wel dege lijk. „Dat gebeurt via de vereniging Nederlandse ge meenten en de druk die via die VNG wordt uitgeoefend moet je beslist niet onder schatten. En als er geen ex tra middelen kunnen war den verschaft, dan zal het allemaal maar wat Langza mer moeten worden inge vuld." mm ptyy ,,S 'j -v - 'ir, Twee ton schade werd aangericht bij de brand vrijdagavond in de Hoogstraat te Vlaardingen. Vlaardingen Vandaag zul len politie, brandweer en GEWB voor de derde maal een onderzoek verrichten naar de oorzaak van de brand, die vrijdagavond uit brak in kinderboetiek Harle kijn op de Hoogstraat in Vlaardingen. Bij twee onder zoeken, die dit weekeinde werden verricht, werd men niets wijzer. Vooralsnog sluit de politie brandstichting uit en wordt gedacht aan een of andere technische oorzaak. Eigenaar H. Geluk uit Vlaar dingen zit, hoe dan ook, met een schade van meer dan twee ton. Ook belendende percelen lie pen schade op. De brandweer Icon de brand in de zaak in kinderkleding vrij snel blus sen, Rond tien uur vrijdaga vond kwam het sein brand meester. Vlaardingen had het dit week end toch al warm. Op de Ma rathon weg was de Maassluise mevrouw P. Bovee met haar kinderen op weg naar de Stadsgehoorzaal, toen de kin deren plotseling riepen: „Kijk eens, mama, er komen vlam metjes uit de auto!" De vrouw zette onverwijld haar wagen aan de kant en redde haar kinderen en zichzelf uit de steeds feller brandende wagen. Op een bouwplaats aan de Van Leyden Gaelstraat stak op on geveer dezelfde tijd de jeugd bouwhout van aannemer Van der Waal in de fik. Zondag ochtend rond half vier ont stond spontaan een brandje in een eenassige aanhangwagen bij het Kolpabad. ADVERTENTIE Vlotte, vakkundige schade regeling. Hypermoderne outillage voor autonchlen, kwali teitsautoplaat - en spuitwerk- i/TTTC Bokelweg nOO. 3125 AD Schiedam Tel. (010)-l54540 Vlaardingen Ratten hebben vrij spel in de wagon die op de bouwspeelplaats in Holy als onderkomen dient, maar kin deren kunnen er nauwelijks in spelen. Dat is in grote lijnen de klacht, die de stichting sociaal-cultureel en opbouwwerk Vlaardingen-Holy heeft over de accommodatie op de bouw speelplaats aan de Amsterdamlaan. Sinds de wagon zeven jaar geleden is geplaatst, heeft de gemeente geen uitwendig onderhoud meer gepleegd en dat is goed te merken. Al gerui me tijd zijn er op diverse plaatsen flinke gaten in de zijwan den geroest, waardoor ratten, muizen en ander ongedierte vrijelijk in en uit kunnen lopen. Over de slechte toestand van het onderkomen op de speel plaats heeft de stichting een brief gestuurd aan de Vlaar dingse raad voor jeugd en jon geren, In die brief wordt nog maals de aandacht gevestigd op het probleem, want er was al eerder aan de gemeente ge vraagd om er iets aan te doen. „Drie jaar geleden hebben wij u er reeds op geattendeerd dat er grote gaten in de buiten wand waren geroest. Ondanks herhaald aandringen is hier in de afgelopen drie jaar nog niets aan gedaan." Door de ga ten in de buitenwand heeft men in de accommodatie van de bouwspeelplaats niet alleen last van ongedierte; ook zijn de stookkosten bijzonder hoog door warmteverlies en tocht. *s Winters is het in de wagon zo koud, dat men binnen geen ac tiviteiten voor kinderen kan organiseren. Sanitair De wagon vertoont nog meer gebreken. Met name de sani taire voorzieningen 2ijn be hoorlijk gebrekkig. Handen wassen en het reinigen, van materialen, die voor binnenac- tiviteiten gebruikt worden, is vrijwel onmogelijk, omdat de afvoer regelmatig verstopt raakt. De afvoerbuis heeft dan ook een doorsnede van slechts drie centimeter. advertentie Job Gorree, beheerder van de bouwspeelplaats, vindt de situ atie erg vervelend. „Het is toch al moeilijk om iets met kinderen binnen te doen; de ruimte is er niet geschikt voor. We hebben hier doordeweeks diverse hobbyclubjes met kin deren uit de wijk. Die clubjes komen niet voldoende van de grond, omdat het hier allemaal zo primitief moet. We zijn zelf wel aan de gang gegaan om met oude materialen een soort blokhut te bouwen, maar dat is natuurlijk ook geen oplos sing." Eigenlijk zou de bouwspeel plaats graag een aanzienlijk grotere binnenaccommodatie door Paul Houkes hebben, met betere aan- en af- voermogelijkheden, een poe delbadje, extra toiletten en dergelijke, maar het bestuur van de stichting geeft in de brief aan de VRJJ al aan, dat daar waarschijnlijk toch wel geen geld voor zal zijn. „Daar om achten wij het des te nood zakelijker, dat de door ons aangestipte gebreken verhol pen worden," aldus de brief. De bouwspeelplaats draait overigens weer volop. Enkele malen per week komen vele kinderen naar de speelplaats aan de Amslerdamnlaan, om naar hartelust te timmeren en op andere manieren bezig te zijn. De slechte accommodatie, en de donkere wolken van de bezuinigingen dor de gemeen te, die vindt dat het wijkcen trum De Heipaal van de stich ting en de bouwspeelplaats sa men eigenlijk wel met een be roepskracht minder kunnen, maken het functioneren er echter niet gemakkelijker op. Da accommodatie op de bouwspeelplaats vertoont grote gebreken, 2oals gaten In de zijwanden. Ook de sani taire voorzieningen laten te wensen over. Schiedam De meeste amb tenaren van de gemeentese cretarie in Schiedam zitten morgen in de verschillende stemlokalen, maar de bureaus voor de verkiezingen en de burgerlijke stand aan de Over- schiesestraat 2 blijven allebei geopend. Op het stadskantoor zijn de secretarie-afdelingen dicht De burgerlijke stand is open van half negen tot drie uur 's middags en het bureau voor de verkiezingen is toe gankelijk van acht uur *s och tends tot zeven uur 's avonds.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3