ISTflD/SïREEK 3 r CDA is een partij met een Januskop EVP haalt net geen zetel Ik ben geen super molenaar' SS Moeilijke relatie tussen landelijke en stadspolitiek Pleisterplaats voor zoetekauwen Noordmolen vraagt nieuwe vergunning H m er Wolencoördinator Jos Gunneweg: Wethouder Bas Goudriaan: Peter Blonk niet on te vreden fSG IR:1 K'Nl EN» lingo in ;De Deel' 't Winkeltje van Maasland ZEnTER WIXKELMANN anno 1837 Kltzingon/West-Deutschfand GUISPEL-HOUTMAN PIANO'S MUZIEK Singel 116 - Schiedam - Tel. 010-263871 Inbrekers zetten kleuters in de kou vrijdag 29 mei 1S31 VD/SC/WW pniniiiii[|iiiiiiiiiii[iiiiiii[iiiiiiiiiiniiniii]iiniiiiiiiiiiiiiii]iiiiiiii]i[||iiiiiiiiniiiiiiniiii[[iiiiiüiiiii[iiiuiniimi[iiiiiiiiiiiiii!iii![iiiiDiiniiiii!niiiimiimiiiiiiiiiiiininiiiiuinii][iiiiiiiiiiH!imiiii]imiiiiiiinii!iiiiuii[!ii[iiiii]|iiiimiiüiiiii!iiiiii!iii[ii laardingen 'Bas baalt an Beelaerts en Brokx.' tnder die kop schrijft de laardingse wethouder as Goudriaan in het VdA afdelingsblad een oos artikel over het be id dat de CDA-bewinds- eden voeren ten aanzien an de volkshuisvesting n de ruimtelijke orde- ing. get slechts eraan toe zijn bewoners uit de stads- fernieuwingswijken", be- jnt de socialistische wet- puder zijn verhaal. „In leze oude wijken worden loge eisen gesteld aan het ieduld en de tolerantie gn de bewoners. Het zijn de inwoners van deze wij ken die bij een neergaan de conjunctuur de klap pen op moeten vangen. De laagste inkomens, het hoogste percentage werk lozen, een triest beeld. Voor deze groep wil de PvdA zich nu sterk ma ken." Het beleid dat nu door het CDA wordt gevoerd noemt Goudriaan onduidelijk en halfslachtig. Een motie van het CDA die werd aangeno men in de Tweede Kamer om de regelingen huurgarantie en vergelijkingshuren te handha ven zou waarschijnlijk niet door Beelaerts en Brokx wor den overgenomen. Goudriaan: „Inmiddels mag bekend wor den geacht dat én de huurga rantie én de regeling van ver gelijkingshuren niet meer mo gen worden toegepast. Voor de vier grote gemeenten is er echter nog een pleister op de wonde. Een regeling waarbij van het vraaghuurpercentage van nieuwbouwwoningen ïn stadsvemieuwïngswfjken 1,3 procent mag worden afgetrok ken. De overige gemeenten moeten het doen met een af trek van slecht 0,75 procent. Dit leidt tot huurversehillen van meer dan 50 gulden per maand. Een ongelijke behan deling die bij veel bestuurders van middelgrote gemeenten in het verkeerde keelgat is ge schoten." Inmiddels zijn verschillende steden in actie gekomen tegen de ongelijke behandeling. Wethouder Bas Goudriaan is zichtbaar moe van het CDA. Vlaardingen speelt bij de pro testen een leidende rol. Gou driaan: „Tussen de stadsver nieuwing in de grootste steden en de middelgrote steden is geen verschil. Alleen de om vang van de projecten is ver schillend." Ook het aantal in Vlaardingen te bouwen wo ningen in de sociale secor vindt Gioudriaan veel te laag. In 1981 mag Vlaardingen slechts 260 woningen in deze sector bouwen terwijl gemak kelijk een aantal van 500 ge haald zou kunnen worden. Goudriaan: „Is deze trieste werkelijkheid niet in flagrante tegenspraak met de uitlatingen v van de twee verantwoordelij ke CDA-bewïndsUeden dat maatregelen zijn genomen om de bouwstroom op gang te brengen?" Goudriaan vraagt zich in het artikel verder af waarom het CDA op landelijk en op gemeentelijk niveau niet één lijn trekt. „De PVDA trekt toch landelijk en plaatse lijk ook één lijn. Voor mij is het CDA een partij met een Januskop: dichtbij de mensen progressief doen, maar in Den Haag en daar komen toch het geld en de regels vandaan de boot afhouden. De men sen 'van onderen' zijn daar de dupe van." IS!nillllll!l!linillll!IIIIIIIIMIIIIIIIIIII!il!iaillllllllllll!ll!ll!llllllllllllnillll!IIIIIIIHIIIIIinilll!llllllinilllllllll!ll!!IMIIIII!llllllllllllllllll!llllllllinil!llllllll!llll!lll!lllinilllllllllllllllllim!lll!llllll!l!llllll!llllllllllllllllllllimilinill!lllli:illlll!l!llll»llllllll Vlaardingen Peter Blonk, vijfde op de lijst voor de EVP, is niet te leurgesteld over de ver kiezingsuitslag van de Tweede Kamer. De EVP haalde de kiesdrempel van 50.000 net niet. De nieuwbakken partij bleef steken op 45.000 stemmen. Precies 5000 te weinig om een zetel te verove'.en in de Tweede Kamer. Voor de verkiezingen was lijst trekker Rien Westrate nog zeer optimistisch. Hij ging er zondermeer vanuit dat de EVP een aantal ze tels zou halen. In een overmoedige bui noemde hij zelfs een aantal van vijf. Peter Blonk: „Volgend jaar we! een zetel tijdens de ge meenteraadsverkiezingen." chiedam/Vlaardingen- Maassluis Het doet op eerste gezicht even Jèemd aan. Een CDA'er a Vlaardingen oppert dat lÊt verlies van zijn partij ij de haringstad veroor- aakt kan zijn door de op telling van de CDA-frac- ie bij de inspraak voor tórkeergarages en ver- èerscirculatieplannen. lat lijkt vreemd, omdat 'an invloed op kamerver kiezingen eerder zaken Qals kernbewapening en ociaal-economisch beleid Schiedam Het woord supermolenaar wil hij niet meer horen. Een afschuwe lijk woord vindt Schiedams eerste mo lencoördinator Jos Gunneweg het. „Ik ben helemaal geen molenaar, ik kan met moeite een molen laten draaien. Er zijn wel supermolenaars in Schiedam maar ik ben er geen". Goed, Jos Gunneweg is dus coördinator. Een unieke functie, die in het leven werd geroepen door de onlangs opge- richtte stichting Schiedamse Molenorga nisatie, en die tot taak zal hebben om alle werkzaamheden rond de vier Schiedamse molens te coördineren, be geleiden en contacten erover het hou den met de gemeente. „Ik ben inderdaad de eerste molen-coördinator in Neder land", bevestigt Jos Gunne weg. „Het borduurt voort uit zaken die al tien jaar geleden speelden. Alles om de molens heen wilden we bundelen in één organisatie. Want alles ging, zelfs bij de gemeente, over teveel schijven. Er was geen coördinatie en die komt er hopelijk nu wei". Jos Gunneweg, voordien werkzaam bij de Rijksdienst Monumentenzorg afdeling mo lenzaken, zegt vanaf zijn veer tiende jaar al geïnteresseerd te zijn in de molens. „Het is een draad die door mijn leven loopt. Eigenlijk ontstaan door de vier Schiedamse molens waar ik dikwijls ging kijken. Bij de Rijksdienst Monumen tenzorg was ik als molen bouw- schillen. Iedereen heeft zo haar eigen subsidie-systeem. En juist die financiën baren zorgen. Het ziet er niet roos kleurig uit, al is dat een pro bleem wat voor welke subsi die-vragende instantie dan ook geldt". „Er zijn ondanks dat veel or ganisaties en instanties die zich bezighouden met de toe stand van de molens. Dat va rieert van inhoud; van een stichting die alleen maar ver gadert tot clubs met spectacu laire acties. We hebben nu goede basis-vertrekpunten. Goede vakmensen onder de molenaars, veel moienvrijwil- ligers, een gemeentebestuur dat wat voor het instandhou den van molens over heeft, kortom, positieve ontwikkelin gen". Betekent dat dat het oude am bacht van molenaar nog steeds interesse heeft? Gunneweg: „De Vrijheid bewijst dat Daar hebben we nu drie man m vaste dienst; John van Ham, Rolf Wassens en Rob Baten burg. Het aantal molenaars groeit weer, het herstellen van de oude functie van de molen eveneens. Met die gedachte in mijn achterhoofd ben ik blij dat ik molen-coördinator ben geworden. En denk niet dat het zo'n gemakkelijk baantje is. Ik ben er zeven dagen in de week mee bezig". Peter Blonk wijt het niet ha len van een zetel aan de te korte campagne: „We zijn be gonnen op zeven maart en dat is toch te laat geweest. Natuur lijk stonden we gisteravond met te juichen, maar tijdens de campagne hebben we ontzet tend veel enthousiasme ont moet Het is jammer dat we niet alle delen van Nederland hebben kunnen bereiken. Waar we actie hebben ge voerd, daar hebben toch een groot aantal mensen op ons ge stemd." In Vlaardingen be haalde de partij van Vlaardin- ger Per Blonk 521 stemmen. Dat betekende een percentage van 1,1 procent. Blonk: „Een dat is toch boven het landelijk gemiddelde. Tijdens de cam pagne heb ik gemerkt dat onze partij aanslaat bij veel jonge ren- Ik zou de campagne nooit hebben willen missen. Ik ben dag in dag uit op pad geweest Bijna iedere dag wel ergens een spreekbeurt gehouden en het enthousiasme was overal groot, echt waar. Het is in de politiek natuurlijk zo dat on bekend, onbemind maakt. Als de mensen je niet kennen stemmen ze ook niet op je. De tijdsfactor heeft ons gewoon de das ongedaan." De toekomst voor de EVP ziet Peter Blonk zonning in. Vol gend jaar bij de gemeente- raadsverkeizingen gokt Peter Blonk wel op een zetel: „Ik heb de indruk dat we gewoon door gaan. De sfeer dinsdag op de centrale verkiezingsbijeenj- komst in Amsterdam ademde een sfeer van: 'we hebben toch iets losgemaakt.' Intern zullen we ons nu over de situatie gaan beraden. De organisatie kan in een jaar tijd natuurlijk veel beter worden, waardoor we nog meer mensen kunnen bereiken." •Jos Gunneweg. Neerlands eerste molen coördinator MW!l!!l!IIIIIMIIUmilMllll!Ulllllllllll!l gaardingen BingoHefheb- jfs kunnen zaterdagavond, 1 wei, terecht in zaal 'De aan de Baarnhoeve voor d spelen van een bingo. De Wieren komen het eerst aan w Om 18.30 uur wordt het jste nummertje afgeroepen. r worden drie ronden ge beld en voor iedere ronde oct de jeugd twee kv?artjes WfeiL a de jeugd komen de oudere lensen aan bod. Een bingo- ansant staat op het program- en hier start de avond om '0 uur. Er worden zes ron- bingo gespeeld. Tussen- kunnen de beentjes van vloer en kunnen de wijkbe woners ook nog meedoen aan fn grote tombola. ^iiuuiimuiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiitiniiiii zouden kunnen zijn, en niet een of andere par keergarage in Vlaardin gen die er trouwens nog niet eens staat. Maar toch. Hoe bepalend is de plaatselijke politiek 'voor de uitslag van verkiezingen voor de Tweede Kamer? Het Iaat alle ruimt" voor speculeren, bij ^wx^eeld: de stadsvernieu wing in Schiedam-Zuid, -West en. -Oost komt maar niet op gang, de verantwoordelijke wethouder is er een van de PvdA, en juist in die drie wij ken heeft de PvdA dinsdag erg veel stemmen verloren. Het is gewaagd hier zonder meer vanuit te gaan. Landelijk is gesignaleerd dat de PvdA in oude wijken sterk terugviel, ten gunste van D'66 en ook wel CPN, en dan zouden er toch landelijke zaken van in vloed hierop zijn geweest. En toch is daar weer tegenin te brengen dat dan wellicht de stadsvernieuwing onder elke PvdA-wethouder slecht op gang komt. Men ziet: er is geen pijl op te trekken. Afgaande op de cijfers. Eerder dan in Vlaardingen en Maas sluis had Schiedam de uitsla gen van alle stemlokalen be schikbaar. Wat hieruit gecon cludeerd kan worden, is dat traditie ook een niet te onder schatten rol speelt. In de bin nenstad, waar veel winkeliers en huiseigenaren wonen, ste gen VVD en D'66 aanzienlij ker dan in andere wijken. In de bejaardencentra was het CDA nog altijd het sterkst, e- venals in Kethel. Ook in Woudhoek, een nieuwe wijk met jonge gezinnen, liggen de grootste kansen voor VVD en D'66. De Vogelbuurt kiest massaal voor VVD en CDA, net een wijk waar men zich verzet tegen, het PvdA-initia- tief om vlakbij een woonwa gengen trum in te richten. De oude wijken in Schiedam laten de PvdA losser dan ooit, mo gelijk doordat de leefsituatie daar verslechtert en de achter eenvolgende colleges van B en W met de PvdA er steeds in daar weinig aan konden doen. Let wel: mogelijk. Ook de stemmotivatie: „Dan maar eens een andere partij", heeft met traditie te maken. Ongetwijfeld laten Vlaardin gen en Maassluis ook zulke ontwikkelingen zien, en ze lig gen ook voor de hand. Zo zijn er de goudkusten, waar linkse partijen nauwelijks een poot aan de grond krijgen, en zo zijn er ook bolwerken zoals het Frans Halsplein in Schie dam: daar hebben meer affi ches van PvdA en CPN ge hangen dan waar ook in het Waterweggebied en dat is aan de stemming te zien. Het is juist het plein.waar de cam pagneleider van de PvdA woont, gemeenteraadslid Hans Konïngs, en waar ook CFN- raadslid Ulferd Bruseker woont. Een dergelijk frappant gegeven is het stemlokaal aan de Peter van Anrooylaan, waar het kritische PvdA- raadslid Nikolaj Dielemans vlakbij woont en dinsdag de stembiljetten uitreikte: het was het enige stemhureau in Schie dam waar een stijging voor de PvdA te constateren viel. Maar, nogmaals, conclusies zijn hieraan moeilijk te ver binden. De uitslagen bij ge meenteraadsverkiezingen la ten doorgaans een heel ander beeld zien dan bij kamerver kiezingen, wat onder meer veroorzaakt wordt door een la gere opkomst, ook doordat mensen dan eerder stemmen op familie en kennissen en plaatselijke bekendheden dan op partijen met algemene pro- gramma's, en doordat plaatse- jk de grootste partij restzetels van de kleintjes kan verwach ten. Bij kamerverkiezingen gaat. dat laatste niet op. door Marlijn Verwaaljen deskundige al betrokken bij de restauratie en andere zaken. Ook de Schiedamse en Vlaar- dingse molens vielen onder mijn verantwoording. Ik meen er dus wel iets vanaf te we ten". 1 Metselwerk Het is gebleken dat de vier Schiedamse molens (Noordmo len, De Vrijheid, De Drie Koornbloemen en De Wal- visch) qua onderhoud niet zo zeer verwaarloosd zijn maar dat het toch hoog tijd wordt dat er iets meer gedaan wordt. Gunneweg: „Vooral aan het metselwerk is nog veel te doen. Natuurlijk, er is al veel gedaan, de restauratie van De Vrijheid is bouwkundig per fect in orde, maar toch, je blijft steeds weer met hoge kosten zitten". „In-wezen is De Noordmolen de beste en De Drie Koorn bloemen de slechtste. Aan die laatste is pas éénvijfde gedaan van wat er werkelijk moet ge beuren. En dan met name wat betreft het inwendige raolen- werk. Hetzelfde geldt eigenlijk voor De Vrijheid en De Wal- visch maar dan in iets minde re mate". Interesse „Alle vier de molens zijn ui terlijk goed verzorgd. Drie van de vier kunnen draaien, één is al als echte molen in bedrijf (De Vrijheid). Dat zijn alle maal positieve zaken waaruit te constateren is dat er wel de gelijk interesse is in het vak van molenaar. Maar toch, het lek is nog lang niet boven. In dit geval kun je zeggen dat schijn bedriegt". „Landelijk gezien krijgt Schie dam een 6 1/2. Dat is gelijk aan het landelijk gemiddelde. De laatste tien jaar is er rela tief veel gedaan. Maar er zijn nog £e grote provinciale ver- 't Winkeltje aan de Heerenstraat in Maas- I land. i Maasland De oude kruidenierswinkel aan de Maaslandse Heerenstraat is in ere hersteld. De lief hebbers van dorpsschoon, de wandelaars en de tallo ze fietsers die Midden- Delfland een warm hart toedragen hebben een pleisterplaats erbij. Voor lopig is het winkeltje iede re zaterdag tussen 10 en 3 uur geopend, omdat het geheel door vrijwilligers wordt gerund. Je kunt er polkabrokken kopen, ka neelstokken, wijnballen en ulevellen en, sabbe lend op die zoetigheid uit grootmoeders tijd, tegelij kertijd de sfeer van dit 18e eeuwse pandje proe ven en opsnuiven. In die kruidenierswinkel aan de Heerenstraat werd al eeu wenlang nering gedreven. Ou dere Maaslanders herinneren het zich nog, hoe de vakken waren gevuld met bonen en erwten en grutjes en gort, hoe het er rook, naar koffie, spece rijen en een beetje naar petro leum. En de hardstenen stoep werd uitgesleten door de vele voetstappen want deze grutte- rij was ook een centrum waar het dorpsnieuws werd uitge wisseld. Toen het pandje ïeegkwam stak een groep mensen de kop pen bij elkaar en besloot men eensgezind dat een dergelijk monument voor de dorpsge meenschap bewaard diende te Schiedam Bols-doehter Amager BV, exploitant van het proeflokaal in de Noordmolen, heeft bij het openbaar li chaam Rijnmond een nieuwe hinderwet vergunning aangevraagd. In de aanvraag is sprake van de 'oprichting' van een bi stro, maar dat is een formele term, die bij nieuwe vergunningen op hetzelfde neer komt als 'handhaving'. Toch heeft er de laatste weken weer een uitbreiding plaatsgehad in culinair Schie dam. De opening van pizzeria Tosca kon plaatsvinden dankzij verlening van de gevraagde hinderwetvergunning; ook L Aksu vroeg permissie een eethuisje te mogen openen aan de Hoogstraat 129- 131. De hinderwet moest ook worden toegepast bij een aanvraag van het Dran- kengilde, een BV aan de Groenelaan die in de Tielman Oemstraat een opslag plaats wilde realiseren. Tot slot waren er aanvragen van de Schiedamse firma's Polygraphs Graphics BV (fotozetterij Heinsiusstraat), Pokkei - man BV (meubelmagazijn Burgemeester Honneriage Gretelaan), Nico Nijman (vernieuwing van de overlast veroorza kende chemische wasserij aan de Waran de), Emka (metaalbedrijf Oudedijk), PPSC (nieuw clubhuis in Thurlede), M. Streefland (afhaalcentrum Surinaamse en andere exotische gerechten Rotter- damsedijk), J. M. H. B. van der Knaap (constructiewerkplaats Makkerstraat), aannemer J. van de Tempel (nieuwe tim mermanswerkplaats Nieuwstraat), Kat- wijkse Glas handel (kantoor en opslag aan 's-Gravelandseweg) en J. P. van Eesteren (timmermanswerkplaats bij het bedrijf aan de Kommiezenlaan). Tot slot was ko renmolen De Vrijheid aan de Noordvest aan een nieuwe hinderwetvergunning toe. advertentie DE EUROPESE PIANOTRADITIE blijven. Er werd een stichting ïn het leven geroepen die dtt doel moet verwezenlijken. Overleg met de gemeente, de eigenaresse van het pand, het pleiten voor subsidies en gif ten en vooral: het interesseren van zoveel mogelijk mensen voor dit project, is in volle gang. Naast de verkoop van de nostalgische lekkernijen ver schaft men in het winkeltje ook informatie over de histori sche waarde van het dorp en het natuurschoon van de om geving en er bestaan plannen om een oudheidkamer in te richten. „Het is eigenlijk aan het be houdend karakter van Han van_ der Berg, de laatste krui denier die hier z'n bedrijf uit oefende te danken dat de stijl en inrichting van het geheel zo gaaf bewaard zijn geble ven," vertellen de mensen van de stichting. „Die man heeft nooit iets willen veranderen of moderniseren. Inrichting en uiterlijk van huis en winkel zijn gebleven zoals het vroeger was en zijn uniek voor de re gio. De oude bomen voor het huis, het met grint bestrooide voorerf, café de Pynas met een even eerbiedwaardige histori sche reputatie er pal naast en de entourage van de oude dorpskern er om heen. Dit al les draagt er toe bij dat de mensen die hier binnen ko men wild enthousiast zijn. We moeten nog het één en ander in stijl restaureren en we ho pen van harte dat we het win keltje open kunnen houden en de zakelijke en financiële as pecten van een dergelijk mo nument tot een goed einde we ten te brengen". Schiedam De kleutertjes van kleuterschool de Harlekijn hebben 's ochtends met de jas sen aan in de klas gezeten. In brekers hadden een ruit van. de school uitgenomen, maar voor zover kon worden vast gesteld is niets weggenomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3