Europees zilver voor spookkunst Marjan Veenman Rijnbendes architect door collega's verguisd Beeldende kunst actief *3fp«| 1 Geslaagde organist geeft weer concert Met stip BI ?||Éfef vrijdag 29 mei 1S81 ''fh c./i (- V ''*A£ Toonbeeld, een wekelijkse pagina met informatie over kunst en cultuur in de regio. Samenstelling: Kor Kegel. Reacties graag voor woensdag 12 uur op de redactie van deze krant. Telefoon 350557. Ook QT! is het seizoen zat De slotavond is mor gen om acht uur en de bezoekers staat dan een optreden te wachten van Fernando Binga, akoes tisch brein van de groep Sail/Joya. Om half elf komt er nog een ex traatje: punk van Willy Nilty. Als het weer een beetje wil, zijn er buiten op het terras QT!-barbe- cuehapjes te krijgen. De bariton is er voor het zwaardere werk. Het Rozenburgs mannenkoor zal dan wel, zaterdaga vond in Hoek van Hol land, onder leiding van Aad van der Hoeven werken vertolken van Sibelius en Verdi, maar Marco Bakker in eigen persoon komt met ge wichtig materiaal, zoals van Bach, Handel en Haydn. Ook zal hij ne gro-spirituals zingen. So list en koor samen bren gen 'Die ïwölf Rauber' van Imjalov. Aanvang in De Hoekstee is om acht uur. Vitesse, momenteel een van de betere vaderland se groepen in het genre van de rock 'n' roll, komt vanavond naar Maas sluis. Om negen uur treedt de groep op in Ozobleu aan de President Steynstraat Herman van Boeyen formeerde de groep met ex-muzikan ten van Tutti Frutti en Wild Romance. Zingende cowboys in Schiedam? Dat moet wel in de Havenkerk plaats vinden. Johan Maasbach heeft het zangkoor Li ving Praise uit Texas over laten komen om de 45 jongeren zondagmid dag aan de Lange Haven op te laten treden. De le den studeren allen op het Bijbelinstituut in Dallas en brengen de daar opge dane kennis graag naar buiten. Living Praise is er om drie uur. Rood Vlaardïngen draait zaterdagavond de film 'Anima! Crackers' met onder meer de Marx Brothers. Op het Wees huisplein begint dat om acht uur. De Snaar maakt eigen lijk volksmuziek, ma^r weet de verschillende liedjes ook op leuke wijze aan elkaar te praten. Een lief stukje entertainment van een opmerkelijke po- diumgroep, vanavond in B'Bwana. Dat begint om tien uur. De Snaar komt uit Vlaenderenland. Zon dag is er film in B'Bwa na: 'Aria voor een atleet' van Baljon. Een barokke verfilming van de sterk ste man ter wereld- Aan vang: half negen. De toverkol onder de Schiedamse kunstenaars, Marjan Veenman (32), is woensdag in Brussel on derscheiden voor haar magisch schilder- en te kenwerk. Haar inzending voor de tentoonstelling 'Les arts en Europe', ge houden ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de koninklijke vereniging van beroeps kunstenaars in België, werd door een internatio nale jury beoordeeld op techniek, beeldvorming en presentatie en be kroond met de zilveren medaille van de Europese raad voor kunst en schoonheid. Aanwezig bij de onderschei ding was onder anderen de Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld, sinds jaren een verklaard supporter van Marjan Veenman. Zijn ka mer in het stadskantoor is behangen met haar werk. Marjan Veenman is een apart typetje. Zij leeft tame lijk geïsoleerd, is vaak bezig met magisch-realisme en al les wat met hekserij of mys tiek te maken heeft, geniet haar belangstelling. De basis van haar werk wordt ge vormd door de astrologische tarotkaarten. Zwarte katten, geestuitdrijvingen, zielsver huizingen en bliksemslag en donder, het zijn zo wat voor beelden die Marjan Veen man graag in haar werk symboliseert. En daarbij heeft zij ook nog lang zwart haar met een naadje in het midden, terwijl zij graag in lange zwarte gewaden loopt, Dit schilderij van Marjan Veenman hangt in de wethouders kamer van Chris Zijdeveld. De vrouw met het kort blonde haar Is Zljdevelds vrouw, Bente. dus dat maakt het nog sfeer voller, en het is maar goed dat zij niet leefde in de tijd dat ketters op de brandstapel gingen want zij was er onge twijfeld van verdacht met rattekruid en paddezwam griezelige snoepjes voor kin deren te maken. Gelukkig voor haar zijn de tijden ver anderd en een onderschei ding is nu het gevolg. Overi gens schijnt het dat de Bel gen altijd nog iets dichter bij mystieke draken, aardman netjes en kobolds stil zijn blijven staan dan bijvoor beeld nuchtere Schiedam mers. Marjan Veenman deed in 1972 eindexamen aan de Rot terdamse kunstacademie en exposeerde daarna in Schie dam, Vlaardingen, Delft, Rotterdam, Brielle en Roer mond. Voor de tentoonstel ling in de Rubenszaal van het Brusselse Internationaal Rogiercentrum zond zij 22 te keningen, een drieluik en een kleiner schilderij in. De expositie, die woensdag fees telijk werd afgesloten, bevat te voorts werk van 150 ande re Europese kunstenaars. KK In de dagen dat kunst nog anoniem was, dus héél lang ge leden, dus toen er nog geen encyclopedieën met wel hon derd onbeduidende naampjes hoefden worden uitgegeven, toen ontstond er een nieuw vak. Er waren in die tijd lang nog niet zoveel werklozen als nu, want er waren toen ook minder mensen, en eigenlijk had niemand behoefte aan dat nieuwe vak, maar ook toen werd nooit iemand gevraagd waar hij wèl behoefte aan had. Dus kwam dat nieuwe vak er en men noemde het* architectuur. De gang der tijd heeft alleen wat colossea en piramiden gespaard, alleen die pandjes bleken stevig genoeg om weer en wind te torsen, want er hadden ook honderdduizenden slaven aan ge sjouwd, en de rest was de moeite niet waard. Drente heeft nog hier en daar een hunebed, maar daar is dan ook geen architect aan te pas gekomen. Ook tegenwoordig zorgt architectuur nog .voor ruime werkverschaffing. Gerrit Komrij pleegt er in Vrij Neder land geregeld over te schrijven en hij verricht zijn arbeid in volstrekt neerbuigende toon, tegengesteld aan de archi tectonische krachten die opwaarts gaan tot de nok. En Komrij doet dat terecht, want architectuur is de smet on der alles wat kunstvak is. Alleen architecten bouwen voort op het graf van hun voorgangers. Zij scheppen niet, zij bre ken af en zetten hun bureaus op de fundamenten van mo numenten. Geen kunstenaar daarentegen zal het in zijn hoofd halen om in het Visserijmuseum een scheepsmodel te pletter te gooien op de Westhavenkade, want de kunste naar verwoest niet, hij voegt toe aan het bestaande, hij heeft schoon linnen en verft niet over een doek van ande ren heen. Hij spreekt er al schande van als het stedelijk museum in Schiedam een clubhuis voor jonge socialisten dreigt te worden, laat staan dat hij te hoop zou lopen als constructivisme aan hyperrealisme ten onder 2ou gaan. Doch de architect houdt wijselijk zijn mond. Hij spreekt niet over bescherming van zijn vak. Hij tekent, wetend dat in zijn stilzwijgen de bloei van zijn bureau zit. Zodra de architect zou zeggen: „Gemeente, blijf van dat gebouw af want het is door een groot bouwmeester ontworpen!" zou hij zijn eigen financiële toekomst vergallen, want op een oude wolkenkrabber kan geen nieuwe worden gezet, maar op een gesloopte wel. Dus de architect protesteert niet, hij tekent. En wie nu zou verwachten dat de architect dat in anonimiteit doet, komt bedrogen uit. Die tijd is lang gele den. Bouwmeesters waren eerder bekend dan kunstenaars. Van sommige piramiden weten wij nog wie deze heeft la ten bouwen, maar naar de schrijver van een willekeurige tiende eeuwse klucht kunnen wij slechts gissen. Het is, kortom, vandaar dat protesten tegen de sloop van het Rijnbende-pakhuis aan het Groenweegje in Schiedam slechts komen van bewonersvereniging en historische ver eniging, doch niet van de deskundigen zelf. Een kunststuk je staat op het spel. KK De ogen, waardoor Rijnbendes arbeiders vroeger keken, zijn gefloten. De tweede organist van de Grote Kerk in Maassluis heet Jaap Kroonenburg, inmid dels welbekend van radio en plaat. De 33-jarige muzikant, die deze maand ge slaagd is voor het solis tenexamen orgel c aan het Rotterdamse con servatorium, geeft za terdag een concert op het hem vertrouwde Garrelsorgel. De aanvangstijd is ge steld op kwart over acht. Het orgel is hem ken nelijk met de paplepel ingegoten. Simon Zeegers, piano leraar in Sint Pancras, gaf hem al les toen hij acht jaar was en later volgden verscheidene vermaarde muziekle raren. Jaap Kroonenburg stu deerde ook bij André Verwoerd, onlangs be noemd tot organist van de Grote Kerk in Schiedam. Op het programma voor zaterdagavond staan werken van Guilmant, Asrna, Bach en Stanley. Leen Dropperi Leen Droppert, kunstenaar te Vlaardingen en uitverko ren voor het Geuzenprmect, exposeert komende tijd in een Brabants kasteel. In Haaren, op het slot Nemen- laer, staan zijn bronzen beel den temidden van werk van grootheden ais Alechinsky en Comeüle, en Droppert» werk komt daar goed tot recht Wie rond Pinksteren toevallig in de buurt is. moet een bezoekje aan kasteel Ne- menlaer niet versmaden. De visite kan alleen 's middags worden gebracht Henk Horsten Vlaardings kunstwethouder Arij Maarleveld is pas bij Henk Horsten (32) thuis langs geweest Hij beeft bij deze Vlaardingse kunste naar werk bekeken en hij vond dat moot Daarom opent Maarleveld ook zater dagmiddag om vijt uur de expositie van collages en as-' semblages van Henk Hor sten in galerie Kunstd. Jo han Willem Frisolaan in Holy. Dehabia Chemlekh Als zij werkt, leidt de pen haar hand. En zelf wórdt zl| dan gewoon lijnen, vormen en kleur. Dat zegt ze zelf ten minste. Deze wonderlijke kunstenares Is Dahabia Oost- hoek-Chemlekh, uit Parijs af komstig, en zij exposeert vanaf 1 juni In de Fonotheek, Hoogstraat 220 In Vlaardin gen. Er hangen negen pente keningen, die zomaar uit haar onderbewustzijn zijn komen opwellen. Rozenhof InMaaslanda cultureel tem peltje De Rozenhof expose ren de vier Maasslulse kun stenaars Manon Uth (aqua rellen en tekeningen), Douve Rijpsma (fototechniek), Cor Schouten (tekentngen en aquarellen) en Eric van Straaten (foto's). Vanavond wordt de tentoonstelling geo pend door mevrouw S. Son- neveld-Doefman, lid van het Rozenhofcomité. Het cen trum Is door de weeks geo pend van haff acht tot half tien 's avonds en In het weekend van drie tot vijf uur 's middags. Hetty Geuraen Hetty Geursen is een Leidse kunstenares, die In Den Haag haar opleiding kreeg In teke nen en schilderen. Voor haar collages gebruikt zij geen ouwe troep zoals gebruikt papier of flesaedopjes, maar nieuwe materialen zoals zlj- devtoel en drukinkt, en dat geeft er een aardig karakter aan, opgewekt als het op zo merse figuratie gaat, onbe haaglijk aandoend als de winterse stemmingen haar beetnemen. Harmonisch llj- nerwerk, In het Zonnehuis te Vlaardingen. De expositie aan de Dlllenburgsingel duurt tot 24 juni. Vlaardingse groep Veertien Vlaardingse kunste naars zorgen in de gale- rie/artoteek aan de Oostha- venkade voor de eerste groepstentoonstelling In 1981. Er Is dit jaar ook nog een tweede gepland voor de Vlaardingse kunstenaars, die zich met maximaal drie wer ken mogen presenteren. Vanavond gaat de expositie van start met een optreden van de Amazing Stroopwa fels, om acht uur. De kunste naars die er exposeren zijn Rem! Poppo, Nanda van Henk Horsten, studie voor collage, 1981. Beek, Annei Braad, Jules Breeman, Peter Dumas, Joop van Esch, Aad Hofman, Rob Janssens, Dirk Kats, Marcel Moolenaar, San Palll, ike Schols, Ada van Selm en Elly Dijkshoorn. De artoteek Is elke middag open en ook op vrijdagavond. tis

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4