SCHIEDAMSCHE COURANT Geen geld voor gemeentelijke ombudsman a a m Een jaar geëist tegen j uwelendie ven Ik ,neemr dêpmef II Jeugdhonk mogelijk toch in brandweerpand n 'Eerst behoefte aan sporthal onderzoeken' Bouwhuizen Peperstraat ligt stil Noordegraaf vraagt om nota minderheden Vereniging vrienden van Musis Sacrum a "si* v Stuntwerk met auto's en motoren Inbraak bij Maassluise juwelier Bijspijkeren na politieschool J..— o**e,da College over afwijzing Hoogendijk-plannen: ijóag S juni 1981 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 109-® PACIH*'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 31X1 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Het beleidsvoornemen om een ge meentelijk instituut ombudsman in het leven te roepen is om financiële redenen nu definitief van de baan. Het plan, dat is opgenomen in het be leidsprogramma dat het Vlaardingse college van B en W in zijn huidige zittingsperiode had willen uitvoeren, was bedoeld om klachten of grieven van individuele burgers over het optreden van de gemeente te kunnen behandelen. Ondanks het feit dat B en W de aanstelling van een dergelijke ombudsman nog steeds erg belangrijk vinden, is nu toch besloten verder maar geen onderzoek naar de mogelijkheden in te stellen. Er is immers toch geen geld voor. In een nota van het hoofd van de afdeling voor lichting en inspraak, Han Spruijt, is aangegeven dat de burger tegenwoordig al aardig wat moge lijkheden heeft om zijn recht te zoeken, als hij meent door de gemeente of een andere overheid onrechtvaardig behandeld te zijn. De diverse be roepsmogelijkheden binnen of buiten het gemeen telijk apparaat bieden al aardig wat wegen om te protesteren tegen een vermeende onbillijkheid. Een ombudsman, een functionaris die zo onafhan kelijk mogelijk zou moeten kunnen werken, zou echter vooral te maken moeten krijgen met geval len waarin de bestaande vormen van rechtsbe scherming niet voorzien. Daarbij zal het in veel gevallen kunnen gaan om de vraag of burgers be hoorlijk en fatsoenlijk te woord zijn gestaan, of voldoende aandacht aan individuele gevallen wordt besteed, of procedures niet nodeloos lang worden gerekt en of ambtenaren niet te formalis tisch handelen. Bij dit soort klachten zou een on afhankelijk ombudsman wel degelijk goed werk kunnen verrichten, aldus de nota. De kosten van het instellen van een ombudsinsti- tuut worden globaal geschat op 200.000 gulden per jaar. Men dient niet alleen rekening te houden met de salariskosten van de betreffende ombuds man zelf; hij zou ook de beschikking moeten krij gen over een vakbekwame assistent oi assistente. Ook de inrichting van het bureau zou het nodige geld vergen. Die twee ton is de eerste jaren op geen enkele manier op de gemeentelijke begroting te vinden, gezien de bezuinigingen waar ook Vlaardingen mee te maken heeft. Het college van B en W heeft daarom maar besloten de instelling van een dergelijk instituut van de tafel te vegen. Een post op de meerjarenbegroting voor dit doel was anderhalf jaar geleden al naar later verscho ven. V. V De Aranis-Klaas, een Duits circusteam dat zich helemaal op het stuntwerk heeft toegelegd, is enkele dagen in Vlaardin gen. Op een grasveld aan de Deltaweg vertonen zij hun kun sten aan het publiek, variërend van het traditionele in elkaar draaien van sloopauto's en het betere springwerk met motor fietsen tot enkele aardige stunts op een vele meters lange stalen kabel, die stijgt tot dertig meter hoogte. Tijdens de eerste voorstelling, gisteravond, werd overigens ongewild aangetoond dat het stuntwerk toch niet van enig gevaar ontbloot is, toen een van de zware motoren die voor de show worden gebruikt er een eigen mening op na ging houden, zijn berijder van zich afschudde en er zelfstandig met wat capriolen vandoor ging. Het ding kwam bijna in het pu bliek terecht, maar werd op het laatste moment door een eenvoudig dranghekje tegengehouden. Rotterdam Twee Haagse jongemannen hoorden gisteren voor de Rotterdamse recht bank ieder een jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf tegen zich eisen voor een in braak bij een juwelier aan de Maassluise Noordvliet De po litie kon het tweetal arresteren vlak na de kraak die 110.000 gulden aan horloges en siera den had opgeleverd. Ongehinderd waren de Hage naars (19 en 21 jaar) de winkel binnengekomen, maar toen zij de buit aan het verzamelen waren, ging het alarm af en waarschuwden buurtbewoners de politie. Op het moment dat de politie arriveerde kwam juist één van de inbrekers met een vuilniszak met daarin de buit naar buiten. Hoewel er enige waarschuwingsschoten werden gelost, wist hij zonder buit te ontsnappen. De andere dief was nog in de winkel en kon direct worden gearres teerd. Twee uur later kon de Schiedam De gemeente moet nu eindelijk eens met een nota over het minderhedenbeleid komen. Daar heeft PPR-raadslid Herman Noordegraaf opnieuw om ge daagd in de commissie voor cultuur, sport en jeugdza ken (CSJ). Een dergelijke nota was volgens Noordegraaf al in 1978 toegezegd door de toenmalige burgemeester Arie Lems. In 1979 is die belofte herhaald, maar nu is het 1981 en is er nog geen nota, aldus het radicale raads lid. Gisteravond liet burgemeester John te Loo weten, dat een stedelijk opbouwwerker voor de buitenlanders in middels is aangevraagd bij CRM en dat zeer spoedig ant woord wordt verwacht. Met de overlegplatforms voor buitenlanders in Schiedam is hierover volgens Te Loo contact geweest gevluchte inbreker worden in gerekend toen hij in zijn auto wilde stappen die enkele stra ten verder stond geparkeerd. Beide jongens verklaarden gis teren voor de rechtbank dat zij uit geldnood hadden gehan deld, maar dat zij nooit hadden verwacht dat de waarde van de juwelen de ton zou over schrijden. Dat ontlokte recht bankpresident mr Boot de op merking: „Ja, de goudprijzen zijn de laatste jaren flink ge stegen." De geldnood van het duo nam hij met een korreltje zout. „U had het geld nodig om uit te gaan; niet voor het directe levensonderhoud." De officier van justitie noemde de inbraak een kraak met een buit waarmee echte zware jon gens best tevreden zouden zijn. Het wilde er bij hem niet in dat het tweetal in een opwel ling had gehandeld. Daarvoor waren ze volgens de officier van justitie veel te professio neel te werk gegaan en ook weefc hij op eerdere inbraakjes die door hen waren gepleegd. Bij het uitlichten van de de etalageruit en bij het verzame len van de buit hadden de Haagse jongens absoluut geen sporen achtergelaten. Beide raadsmannen wezen er op dat ze het alarm over het hoofd hadden gezien en dat het daar om best aannemelijk is dat hun cliënten niet met voorop gezette plannen naar Maassluis waren gegaan. Agent kri j gt meer maatschappij leer Schiedam Commissaris van politie Cees van der Haagen wil meer gestalte gaan geven aan het maat schappelijk bijspijkeren van ziin agenten. PvdA-fractteleider Gé Brou wer, die hierom verzocht in aansluiting op ons krantearti kel van gisteren, zei in het stadhuis dat een politieagent zijn behagen niet in de eerste plaats moet stellen in een pro ces-verbaal, maar ook oog moet hebben voor een bredere taak in de samenleving. Commissaris Van der Haagen liet weten dat een agent, die tegenwoordig van de politie school in Leusden komt, in derdaad nog wat bijscholing hoort te krijgen. Hoewel er in Leusden ontwikkelingen zijn die tenderen naar een meer maatschappelijk klaarstomen van de agenten, is de politie man die net van de school is gekomen te weinig gericht op allerlei alledaagse praktijksitu aties. Volgens Van der Haag en, gisteravond in de commis sie voor algemene en bestuur lijke zaken (ABZ), krijgt hij bij zijn indiensttreding in Schie dam wel een uitgebreide rond leiding van zijn mentor, een tournee die soms maanden kan duren, en hiervoor bestaat dan ook een checklist, maar hieraan zou nog veel verbe terd kunnen worden, beaamde de commissaris. Hij kon met het recente voor beeld van gistermiddag aanto nen hoe de politie bezig is zich in de maatschappij te verdie pen. Op het hoofdbureau in de- Lange Nieuwstraat kwam toen een woordvoerder van de Bou- mankliniek op de Nieuwe Ha ven vertellen over opvang van heroïneverslaafden en volgens de commissaris is zulke oriën tatie van groot belang voor de agenten. Brouwer herhaalde kritiek die WD-raadslid Cor van Tilborg enkele maanden geleden had geuit, dat de beleidsnota voor de politie te weinig 'op Schie dam' is geschreven. De nota zou volgens Brouwer voor elke gemeente kunnen gelden. Hoewel hij de strekking ervan positief inschatte, wenste hij wel een meer plaatselijke con cretisering. De binnenkort op te waarderen commissie voor openbare orde (OO) krijgt met deze invulling te maken. Schiedam De gemeente zal opnieuw onder- meende dat de wethouder de veiligheidsaspec- zoeken of de jeugd van het Frans Halsplein het ten niet uit het oog moest verliezen. „Ik neem pandje van de brandweer niet als jeugdhonk aan dat de brandweer daar destijds niet voor kan gaan gebruiken. Dat heeft wethouder Her- niets een wagen heeft gestald," meende Van man Posthoorn eergisteren toegezegd in de der Lubbe. „Daarom moet bij de brandweer commissie voor cultuur, sport en jeugdzaken worden geïnformeerd hoe belangrijk die ruimte (CSJ), nadat bijna de gehele commissie op het op het Frans Halsplein nu nog is. belang van een eigen ruimte voor de jeugd had Het opnieuw ter discussie komen van de ruimte gewezen. aan het Frans Halsplein is het resultaat van de De brandweer kan wellicht elders in de stad activiteiten van de bewonersvereniging Schie- een ruimte vinden voor het stallen van de dam-West, die al geruime tijd voor het beschik- brandweerauto die nu op het Frans Halsplein baar stellen van de ruimte aan de jeugd heeft staat, meende nagenoeg de voltallige commissie, gepleit. Een nieuwe brief van de vereniging Alleen PvdA-raadslid Peet van der Lubbe stond op de agenda van de commissie voor CSJ waarschuwde voor al te groot optimistisme. Hij van afgelopen dinsdag. «Bk Dit nieuwsblad, waarin u ai het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. ,-opP" oei YlootvP De toekomstige eigenaars zullen hun pandje zelf moeten afbouwen, zo is de verwachting. Vlaardingen De bouw van vier winkels met daarboven woonhuizen in de Peperstraat ligt stil. Opdrachtgever Cor Langel zegt dat de bank zijn verplichtingen niet nakomt en dat hij daardoor de aannemer niet kan betalen. Langel beweert dat hij waterdichte afspraken met zijn bank heeft gemaakt. „Maar enkele weken ge leden, toen weer een deel van de bouwsom moest worden voldaan, kreeg ik plotseling geen krediet meer los. Ik probeer nu via andere wegen geld los te krijgen." De Vlaardinger verklaarde dat, wan neer dat niet snel genoeg lukt, hij genoodzaakt is de in aanbouw zijnde pandjes van de hand te doen in de staat waarin ze nu verkeren. Voor het ambitieuze bouw plan, dat op particulier initia tief van de Vlaardinger in ja nuari werd gestart, hebben zich tot op heden geen belang stellenden gemeld, die een van de pandjes zouden willen be wonen. Ook het bord Te Koop', dat momenteel op het bouwwerk-in-wording is aan gebracht, heeft nog geen reac ties opgeleverd. Maar dat is niet zo bijzonder: ook in Vlaar dingen wordt momenteel vrij wel geen huis meer verkocht, vanwege de hoge rentestanden en de daardoor ingestorte hui zenmarkt. In hoeverre zakenman Langel, die verder onder meer het café-restaurant De Lijndraaier exploiteert, door het bouwfias- co ook persoonlijk of met zijn andere ondernemingen in fi nanciële moeilijkheden komt is niet duidelijk. Vlaardingen Het college van Ben W wil eerst de resul taten van een behoefte-onder- zoek naar overdekte sportac commodaties boven tafel heb ben, alvorens beleidsbeslissin gen over nieuwe hallen wor den genomen. Dat schrijven B en W aan de PvdA-raadsleden Kwakkelstein en Ten Have. De beide heren stelden on langs schriftelijke vragen over de afwijzing van B en W van een bouwvergunning voor tenniscentrum Hoogendijk, die op de Zwaluw singel een com plex met drie overdekte sport hallen wilde bouwen. In hun beantwoording geven burgemeester en wethouders aan, dan er verschillende re denen voor die afwijzing wa ren. Het bouwplan is in strijd met het bestemmingsplan, ter wijl men op de betreffende plek liever iets anders dan sportactiviteiten zou ont plooien. Daarnaast zou de ac commodatie te veel verkeer aantrekken, terwijl de ge meente basisvoorzieningen als sporthallen bij voorkeur in ei gen handen houdt. Tenslotte wordt aangegeven dat eerst de resultaten van dat behoefte onderzoek moeten worden af gewacht- De vragenstellers hadden ook geïnformeerd naar de opstel ling van „de functionele wet houder, tevens voorzitter van de VRSR," oftewel wethouder Cees Bot, maar op die vraag wil het college geen recht streeks antwoord geven. „Deze vraag achten wij niet relevant, aangezien in deze het college standpunt naar buiten wordt gebiecht." Schiedam Vrienden en ken nissen van Frans van Rijsber gen spelen met heL idee een vereniging vrienden van Mu sis Sacrum* op te richten. Daarmee willen zij hem mo reel steunen in zijn strijd om het bowlingcentrum aan de Lange Haven te redden uit de draaikolk, waarin de Raam groep Schiedam ten onder gaat De vereniging vrienden van Musis Sacrum, waaraan gedacht wordt kan gezien worden als een direct gevolg van ome publicatie over het faillissement waarmee Musis- directeur Van Rijsbergen nu wordt bedreigd, nadat zijn mede-aandeelhouders André Krol en Daniël Kreuger met allerlei BV's duistere handel hadden gedreven. Er bestaat een nauwe relatie tussen Rekreon BV en de Raamgroep Schiedam. Nu de miljoenenorganisatie failliet verklaard is, zal ook de Raam groep Schiedam ten onder gaan. Andere BV's worden hierin meegesleurd en een daarvan is de Musis Sacrum BV, waarin Van Rijsbergen weer met een eigen BV deel neemt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1