SCHIEDAMSCHE COURANT Bom barst bij kindercentra Grensconflict Schiedam en Midden-Delfland Ik „neem: c de proef Oostwi jkbewoners bang verhuiskosten mis te lopen Voorzitter stapt op uit machteloosheid Kroon moet ingrijpen Woon- centrum Hoylede officiéél geopend Posthoorn loopt overal achteraan9 Commissaris: pistool moet niet opvallen Eerste deelplan Kapelpolder: Raad Volkshuis vesting akkoord met renovatie m Dinsdag 9 juni 1981- Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 110— 4 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Leo Herwig, de voorzitter van de adviescommissie voor peuterspeelzalen is het zat. Vijf jaar lang heeft de com missie niets bereikt en dat IS volgens Herwig te wijten aan wethouder Herman Post hoorn. Schiedam Leo Herwig, de voorzitter van de adviescomis- sie voor de kindercentra, stapt op per 1 januari 1902. Ver wacht wordt dat de commissie zijn voorbeeld zal volgen. Vol gens Ferwjg, die ook voorzit ter is van de Schiedamse fede ratie voor clubhuiswerk, is de commissie niet serieus geno men en zijn alle adviezen in de wind geslagen. Bovendien wordt er in de gemeente vol strekt geen beleid gevoerd voor de kindercentra, zo con stateert Herwig. Dat alles bij elkaar maakt dat hij niet lan ger ais voorzitter verantwoor delijk wil zijn voor de gang van zaken. Herwig: „Ik ben het zat op deze manier te moe ten werken. Het is allemaal zo ontzettend onbevredigend." De voorzitter van de advies commissie verwoordt zijn be zwaren in een brief aan de overige commissieleden. Op 1 juni zal dat schrijven in de vergadering worden bespro ken. Herwig maakt overigens al duidelijk dat hij, mocht er plots van een spectaculaire ommekeer in de houding van de gemeente sprake zijn, wel wil aanblijven. Aan vijf pun ten moet dan voor 1 januari 1982 zijn voldaan. Gebeurt dat niet, dan stopt Herwig defini tief. Zelf denkt de voorzitter dat de gemeente, geschrokken van de gespierde taal, zijn eisen zal inwilligen. Hij heeft juist daar om de datum 1 januari 1982 als opstapdatum genomen: ,.Dan hebben ze nog zes maanden om er aan te werken, zoiets moet toch voldoende zijn." De adviescommissie voor de kindercentra bestaat dit jaar vijf jaar, maar als Herwig alle zaken op een rijtje zet die in die tijd zijn bereikt, dan komt hij niet verder dan het verbe teren van het 'gezicht van het werken met kleuters'. Meer is er in die vijf jaar niet uitgeko men en dat is dan voorname lijk te wijlen aan de verant woordelijke wethouder Her man Posthoorn, meent Her wig. De wethouder, die de laatste tijd overigens opvallend veel in het middelpunt van de kri tiek staat, volgt volgens Her- wig slechts een volgend beleid. „Er komt totaal niets uit. Voorstellen die in de advies commissie worden gedaan be reiken de raad niet, omdat Posthoorn er volstrekt mets mee doet Hij loopt gewoon overal achteraan. Dat zie je bijvoorbeeld aan de kunste naars die de school op het Oude Kerkhof hebben ge kraakt. Na d'e actie kan er in eens een onderzoek worden ingesteld naar atelierruimte in de stad." Het lijkt er volgens Herwig toch al op dat alleen actiegroe pen wat bereiken als het de portefeuille van Posthoorn be treft. Hij wijst daarbij op de kraakactic van clubhuis Zuid op het GTB-terrem, op jeugd werkster Yvonne Heuvelman die na actie m Noord mocht blijven en op acties van de Trechter die daardoor een deel van de tijdelijke arbeidsplaat sen zag gecontinueerd. Herwig zal dan ook een actie groep gaan starten als zijn ei sen niet worden ingewilligd. „Op die manier kun je, ook op het terrein van de kindercen tra, blijkbaar wèl bereiken wat de commissie in vijfjaar met is gelukt. Dat is klaarblijkelijk een manier die de gemeente aantrekt." aldus Herwig. Schiedam Commissaris Cees van der Haagen is be zorgd over de tendens, die er landelijk bestaat om agen ten meer opzichtig uit te monsteren met een dienstpis tool. Liever zou Van der Haagen zien dat het wapen minder opvallend gedragen kon worden. De commissaris vreest dat als het wapen een duidelijker onderdeel gaat vormen van de uitmonstering van de politieman, de rela tie tussen politie en burgerij niet zal verbeteren. Van der Haagen: „Wij waren op zo'n goede weg door het dienstpistool niet zo geprononceerd te dragen en nu moet dat ineens weer wel.Hij hoopt dat de discussie, die lan delijk nog gevoerd wordt, ook binnen het politieappa raat, niet die kant opgaat. De commissaris zei dat vorige week in een antwoord aan Anne-Marijke Peterhans van D'66, die vroeg of het nieuwe dienstpistool inderdaad te groot is voor vrouwelijke agenten. Over het formaat wist de commissaris nog niets te zeggen. Maassluis De Raad voor de Volkshuisvesting heeft eind vori ge week positief gereageerd op het ontwerp-voorstel, om in een eerste deelplan in de Kapelpolder de renovatie te starten van 60 wo ningen, gelegen in de Pierson- straat en de Thalmastraat. On danks de protesten van enkele be woners, die in het spreekhalfuur nog eens hun argumenten tegen het renovatieplan op een rijtje zet ten een mening die overigens niet alle bewoners van de oude wijk delen zagen de leden van de Raad dusdanig veel positieve kanten aan het renovatieplan, dat ze een positief advies zullen uit brengen. De renovatie zal worden uitge voerd overeenkomstig de werk zaamheden, die inmiddels in en kele proelwomngen zijn uitge voerd. Het karwei zal, als de raad en het rijk akkoord gaan, worden uitgevoerd door aannemer Brui ning uit Maasland. „Het is een moeizaam proces, maar het eind resultaat is zeker beter dan ieder een aan het begin van de rit dacht," meent Jan Barendregt, di recteur van het gemeentelijk wo ningbedrijf, dat de woningen in eigendom heeft. Hij is er van overtuigd, dat het een goed plan is en dat de bewoners straks tevre den kunnen zijn. In juli zullen de plaimen worden beoordeeld door de gemeenteraad. Als daarna ook de provincie en het ministerie hun goedkeuring geven, dan kan in oktober met de eerste renovatie in de Kapelpol der worden begonnen. Een hele rij sprekers luisterde de opening van het wooncemrum op. Vlaardingen Met een lange reeks toespraken is het wooncentrum Hoylede vrijdagmiddag officieel geopend. In het centrum aan de Churchillsingel in de Holywijk zijn 186 woningen ondergebracht; 77 voor 65-plussers en de overige 108 voor mensen vanaf veertig jaar. Bedoeling van deze nog niet zo lang bestaande woonvorm is dat ouderen contac ten met jongere mensen kunnen onderhouden zonder dat ze eigenlijk het huis uit hoeven. Het centrum is gebouwd in opdracht van de humanis tische stichting bejaardenhuisvesting Humanitas. In ons land zijn al meerdere van dergelijke woon- centra gerealiseerd. Aanvankelijk werden er ook bewoners vanaf een jaar of twintig toegelaten. Maar de ervaring heeft geleerd dat het leeftijds verschil te groot was. Er ontstonden nauwelijks contacten tussen 65-plussers en twintigers. Van daar dat bij Hoylede. dat zijn naam heeft te dan ken aan een riviertje dat er vroeger liep, gekozen is voor bewoners vanaf veertig jaar. De 186 wo ningen zijn alle aangepast voor bewoning door ou dere mensen. Zo zijn ze onder meer voorzien van een alarminstallatie die wordt bediend vanuit de portiersloge bij de centrale ingang. Heeft iemand hulp nodig dan kan hij dat via een druk op de knop kenbaar maken aan de portier. De eerste bewoners hebben al op 15 april hun in trek in Hoylede genomen en nu zijn alle 186 wo ningen van het centrum al bezet. De woningen, die zijn verdeeld over vier verdiepingen, hebben allemaal twee kamers en een berging. Er wonen zowel echtparen als alleenstaanden, Daarnaast zijn er een aanatal centrale ruimtes, zoals een ontmoe tingsruimte, hobbyzaaï. biljartzaal, vergaderruim te, twee logeerkamers en een speciale 'verjaardag- kamer' die kan worden gehuurd wanneer bewo ners veel bezoek verwachten. Bij de feestelijke opening, die werd verricht in een tent op de parkeerplaats er was zoveel belangstelling en de ontmoetingsruimte was daar voor te klein - werd door een notaris de stichting vrienden van Hoylede opgericht. De stichting zal zich beijveren voor de aanleg van een houten brug over de singel achter het centrum, zodat vooral voor de oudere bewoners een goede ver binding ontstaat met het dienstencentrum. De eer ste aanzet daartoe is vrijdag al gegeven door ver schuilende instanties, waaronder de gemeente, die in plaats van de gebruikelijke bloemen een enve lop met inhoud gaven. Viaardinger Ferry Hoefna gel bood het centrum een kleuren-tv aan en de aannemer een vlaggemast. Namens de bewoners kreeg het bestuur een zonnewijzer aangeboden, die een plaatsje kreeg voor de hoofdingang. Vlaardingen Een aantal bewoners van de Zeeheldenbuurt die binnenkort naar de kaals lag verhuizen zijn bang dat zij naar een ver huiskostenvergoeding kunnen fluiten. De be woners hebben ingetekend op de duurdere huurwoningen op de kaalslag, in de veronder stelling dat de uitkering onmiddellijk in gaat bij de verhuizing. Maar door een procedurele kwestie dreigt de 3000 gulden hen door de neus geboord te worden. Het gaat om bewoners van 98 woningen tussen de 2e Van Leyden Gaelsstraat en de Spoorsin- gej. Het rijk betaalt de verhuis- en herinrich tingskostenvergoeding alleen wanneer zeker is dat de woningen worden gesloopt of gereno veerd. De overige van de in totaal 306 wonin gen m de Zeeheldenbuurt worden zeker ge sloopt, maar over de 98 is nog geen zekerheid. Een onderzoek van TNO heeft aangetoond dat de woningen behouden kunnen blijven en nu is een architect aan het onderzoeken of de wonin gen inderdaad gerenoveerd kunnen worden. Dat onderzoek wordt pas eind september afge rond en dan zullen de overgebleven bewoners worden gepeild of zij voor renovatie voelen. Is daar geen zeventig procent voor te vinden, dan kan de renovatie niet doorgaan en verspeelt de gemeente de bijdrage van het rijk. Bij een strikte toepassing van de regeling zou de gemeente pas over zo'n anderhalf jaar, in dien zeker is dat de woningen worden gereno veerd, tot uitbetaling kunnen overgaan van de 3000 gulden verhuiskosten, omdat dan pas toe stemming wordt gegeven door het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De bewoners vinden het onaanvaardbaar dat zij tot dan moeten wachten voordat zij weten of zij inderdaad in aanmerking komen voor het be drag. De bewoners die gaan verhuizen naar de kaals lag stellen, dat hen door de gemeente altijd is voorgehouden dat zij voor de bijdrageregeling in aanmerking komen. In een gemeentelijke circulaire die indertijd is verspreid staat dat ie dereen die zijn woning verlaat om naar de* kaalslag te gaan 3000 gulden verhuiskosten ont vangt. Daaraan werd weliswaar toegevoegd dat op deze manier de oude woning vrijkomt, zodat de gemeente er wat mee kan doen in het be lang van de stadsvernieuwing, maar in de cir culaire werd niet vermeld dat de kans bestaat dat de woningen wel eens niet gerenoveerd zouden worden. In een ambtelijke advies aan B en W wordt ge steld dat de gemeente een risico neemt door de verhuiskosten te betalen voordat vast staat dat de woningen inderdaad gerenoveerd zullen worden. Tevens wordt aangestipt dat hetzelfde geldt voor een huurgewennmg, waar de bewo ners recht op zouden hebben. Ook voor huurge- wenning geldt dat de achtergelaten hutzen ge sloopt of gerenoveerd dienen te worden. Ge beurt dat niet, dan zou het rijk tot terugvorde ring kunnen overgaan en zouden de bewoners de gemeente aansprakelijk kunnen stellen. Te vens wordt er in het advies opgewezen dat wanneer de gemeente de verhuiskostenregeling soepel loepast betaling voordat het rijk toe stemming verleent het gevaar bestaat dat ook bij projecten in andere stadswijken zal wor den gesteld dat de verhuis- en herinrichtings kostenvergoeding moet worden betaald op een moment dat nog niet zeker is dat er wordt ge sloopt of gerenoveerd. Schiedam De Kroon zal moeten ingrijpen in een conflict tus sen de gemeente Schiedam en de reconstructiecommissre Mid den-Delfland. Het gaat erom, wie nu eigenlijk de plannen maakt voor het meest noordelijke deel van Woudhoek. Als de. commis sie haar zin krijgt, zou Schiedam zijn huiswerk over moeten doen. Als Schiedam zijn zin krijgt, wordt de reconstructiecom missie gedregadeerd tot een minder relevante gespreksgroep, terwijl zij nu het adviesorgaan van de Tweede Kamer bij uitstek De gemeente heeft rekening te houden met het bestemmings plan voor Woudhoek-Noord, dat in 1976 door de gemeente raad is vastgesteld, en waarin 190G woningen zijn opgeno men met stedelijke recreatie langs rijksweg 19 en ten zui den van de boerderijen aan de Woudweg. De reconstructie- commissie vindt dat de ge meente met haar plannenma kerij te dicht is opgerukt naar die boerderijen. Volgens de commissie overschrijdt de ge meente Schiedam de grens van Midden-Delfland, zoals deze in de reconstructiewet is bepaald. In feite zijn er twee grenzen, één op wettelijke basis waar aan de reconstructiecommissie vasthoudt en één op basis van het streekplan Rijnmond, waarmee de gemeente Schie dam rekening wil houden. Het is een overlapping van be voegdheden. die al vaker voor fricties heeft gezorgd bij het ruimtelijk ordenen van Mid den-Delfland. Rotterdam kent in de Oostabtspolder ten noor doosten van Keihei een situa tie. die identiek is aan het ge schil in Woudhoek-Noord. Schiedam heeft zich in de laatst gehouden vergadering van de reconstructiecommissie in Maasland beroepen op het streekplan Rijnmond. Ook werd gewezen op het stand punt, dat gedeputeerde staten fGS) van Zuid-Holland in 1980 innamen toen zij het bestem mingsplan voor Woudhoek- Noord goedkeurden. Want na aanvaarding van dat plan door de gemeenteraad in 1976 wa ren er milieugroeperingen ge weest, die, evenals de recon structiecommissie nu. zeiden dat Schiedam haar plannen te sterk in noordelijke richting ontwikkelde. Echter, GS be grepen dat Schiedam van het streekplan Rijnmond was uit gegaan. Ook liet het provin ciaal bestuur weten dat de re- construrtiecomrmssie nu een maal, ondanks haar eigen wet telijke bevoegdheden, reke ning had te houden met bij voorbeeld gemeentelijke be stemmingsplannen. Tenslotte komen ook deze plannen op wettelijke basis tot stand, na melijk krachtens de wet op de ruimtelijke ordening. ^BL Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra Vosten bezorgd m combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad nOPt0C YU°W

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1