Ik in Verkeerssituatie Wenenweg gevaarlijk door wildgroei Balustrade uit verankering 'Tantaluskwelling^ leidt tot ehaos MAF moet aansluiten op gemeentelijke riolering deze Problemen dreigen voor stadsvernieuwing Zuid Gemeente wijzigt standpunt niet Situatie levensgevaarlijk9 Popgroepen j staan tijdens krant zitactie AVR- milj oenen naar de Kroon VVD verwijt Scheeres slecht beleid Telegram aan informateurs en lijsttrekkers scHiEc rnscm iurant Dinsdag 16 juni 1981 Bftwrevest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendïenst 144144 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -I05de jaargang no. I IS PAGINA3 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL 'Klein links' ziet Vlaardingen Rijkswaterstaat had de magnesiet en amaril- fabriek MAF niet mogen schrijven dat Rijkswaterstaat geen bezwaar had tegen een rechtstreekse lozing door het Vlaar- dingse bedrijf van verontreinigd water in de Koningin Wil- helminahaven. De gemeente Vlaardingen wil dat MAF wordt aangesloten op de gemeentelijke riolering. Momenteel loost het bedrijf zand en klei rechtstreeks in de Wtlhelmina- haven. MAF wil juist ontheffing van de verplichting om aan te sluiten op het gemeentelijk rioolstelsel. De MAF-fabrlek aan de Vtaardingse Koningin Wil helminahaven: tóch aansluiten op de riolering. opbouwwer vertraagd Schiedam Een motie van 'klein links' om het op bouwwerk voor alle oude wijkerx in Schiedam veilig te stellen heeft het gisteravond niet gehaald. De gemeen teraad verwierp het voorstel van CPN, D'66 en PPR om vooruitlopend op goedkeuring door de provincie de benodigde opbouwwerkers voor Zuid en de binnenstad te benoemen. „Schiedam heeft genoeg financiële peri kelen, daar willen we nog niet extra bij hebben," zei VVD-raadslid Cor van Tilborg. Daarmee ging de gemeente raad ook voorbij aan een be langrijke wens van bewo nersvereniging Schiedam- Zuid, die dit weekend liet weten dat uitstel van benoe ming de inspraak bij de ko mende stadsvernieuwing in gevaar brengt. Zuid meent dat de opbouwwerker kan Vlaardingen De balu strade van de flats aan de Lissabonweg dreigt uit de verankering te raken. De ballustrade wordt gebruikt als stootbumper als de deu ren open gaan. Een bewo ner van de flat. Jaap Elants, heeft nu geconsta teerd dat de situatie levens gevaarlijk is. De flats aan de Lissabonweg staan er nu al 10 jaar en gedurende die 10 jaar is er sprake geweest van een flinke slijtage aan de balustrade. De heer Elants heeft in zijn flat zelf geconstateerd dat op de vijfde etage de situatie zeer enrstig is: „Daar is het alle maal al flink uit het lood en dat kan veel gevaal op leveren voor de kinderen." De gemeente is inmiddels per brief op de hoogte ge bracht van de constatering van de beer Elants. Hij heeft ook zijn medeflatbe woners en de overige wijk bewoners op de hoogte ge bracht van zijn bevindin gen. De flats aan de Lissa bonweg bestaan uit twee gedeelten met in het mid den een ingang. Met de ge meente is afgesproken dat er op 1 juli verder wordt gepraat. De heer Bakker van het gemeentelijk wo ningbedrijf zal zich dan op de hoogte laten stellen van de bevindingen van Jaap Elants. Dit nieuwsblad, waarin u al bet nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. o«t 7 f Adtes- ode- «4»»' 83A 3000 a»** worden aangesteld uit het fonds voor sociaal-culturele activiteiten. De vereniging verbaast zich erover dat de gemeente de schuld van het niet benoe men van de drie opbouw werkers voor Schiedams oude wijken bij de provincie legt Dat de begroting door de GS niet is goedgekeurd is immers Schiedams eigen schuld, om dat de jaarrekeningen tot 1978 nog niet zijn ingediend, aldus de redenatie van Zuid. De ge meente heeft gewoon haar huiswerk niet gedaan en daar van wordt het opbouwwerk de dupe. „De gemeente heeft een zeer grote fout gemaakt," stel de de vereniging onomwonden in een brief aan het college en de gemeenteraad. En daarmee bleek de verent- ging gisteravond precies op de lijn te zitten van VVD, D'66 en CPN, die gisteravond ook felle kritiek op de financiële ver wikkelingen hadden. De VVD echter haakte af wat het op bouwwerk betreft en PPR- raadslid Herman Noordegraaf kwam erbij om de motte van CPN-raadslid Ulferd Bruseker te steunen. Bruseker: „Het college van B en W zegt dat er geen drin gende spoed aanwezig ts om de opbouwwerkers aan le stellen vooruitlopend op goedkeuring van de begroting door de pro vincie. Immers, zegt het colle ge, in het verleden heeft men het ook zonder opbouwwer kers kunnen stellen. Wat is dat nu voor flutreden? Vroe ger kon men het ook zonder wasmachine, zonder auto, zon der trein en noem maar op, maar de tijden veranderen. Het opbouwwerk is tegen woordig een onmisbare steun bij onder andere stadsvernieu wing en renovatie. De PvdA zelf heeft dat vorig jaar bij de begrotingsbehandeling nota bene benadrukt" Het CFN-raadsiid wees op de politieke ommezwaai van wet houder Herman Posthoorn, die wel de raadsleden hoofdelijk aansprakelijk had willen stel len voor een besluit ten gunste van opbouwwerk, maar 2ich liet ompraten door de andere wethouders. Van Tilborg later zei de motie niet te steunen, omdat Brusekers poging „de wethouder te wijzen op de lichtzinnigheid van zijn woor den" wel voldoende was. De PvdA, wel aangevallen, hield gisteravond massaal de mond. Eén keer verzocht frac tieleider Gé Brouwer (bij een ander agendapunt) om een schorsing, maar dat was dan ook alles uiteraard uitge zonderd de wethouders, die verplicht waren op vragen van de raad te antwoorden. De wethouders gingen evenwel ook op de argumenten van CPN, D'66 en PPR voor de op bouwwerkers nauwelijks in. Middenstand en bewoners verschillen van mening over de parkeergarage die aandeVlaardingse Joubertstraatzou moeien komen; pagina 3. Auto's rijden in de Maassiuisse Einthovendreefoverde stoep. Een drama voor de bewoners op pagina 3. 'Leegstand is het wrijven van zout in de wonden van de woningnood' vindt het bestuur van de Schiedamse PvdA op pagina 4. Het was een 2ltactie, maar voor fotograaf Ben Blumers gingen ze even staan. Vertegen woordigers van de Schiedamse popgroe pen hadden bij het stadskantoor staan pleiten voor snelle ver bouwing van de Sint Joris Doele tot exposi tieruimte, maar gezien de besluitvorming was die demonstratie een tikje achterhaald en geen raadslid besteed de er dan ook aan dacht aan. Dat hinder de niet. Zolang er niet daadwerkelijk iets in de Doele wordt ge daan, blijft het popo- verfeg actief. Volgens het bedrijf zou het riool verstopt worden door de kleideeltje in het afvalwater. De directeur gemeentewerken, de heer Gerritze, heeft zich al tijd fel gekant tegen vrijstel ling van het bedrijf om aan te sluiten op de gemeentelijke riolering. De haven zou door de klei dicht slibben, waardoor er weer extra moet worden ge baggerd. Rijkswaterstaat adviseerde in eerste instantie ook de ge meente Vlaardingen om MAF geen vergunning te geven. Be drijfsleider Van Velen van het Vlaardingse bedrijf overlegde tijdens de commissievergade ring voor stadsontwikkeling van 19 mei jongstleden een brief van Rijkswaterstaat waarin' juist het tegenoverge stelde werd beweerd. Na overleg tussen de gemeente Vlaardingen en Rijkswater staat is echter duidelijk gewor den dal Rijkswaterstaat de voor MAF positieve brief nooit had mogen schrijven. De on bevoegdheid van het schrijven vloeit voort uit het feit dat aan het terrein van de MAF gren zende strook grond van 1 me ter, met daarin de kadebe schoeiing en de andere werk tuigen van het bedrijf, eigen dom is van de gemeente Vlaardingen. Hierdoor wordt het voor MAF onmogelijk zon der toestemming van de ge meente direct op de Wilhelmt- nahaven te lozen omdat het laatste deel van een eventueel lozingswerk altijd in de strook van 1 meter moet worden ge legd. De gemeente Vlaardm-" gen blijft op het standpunt staan dat MAF gewoon moet aansluiten op het gemeentelijk tiool. Volgens de dienst ge meentewerken is het heel goed mogelijk om de kleideel tje uit het afwaswater te zuive ren alvorens het water via de gemeentelijke riolering wordt geloosd m de Wtlhelminaha- ven. Vanavond vergadert de commissie stadsontwikkeling wederom over MAF. Dan ook zullen de leden van de com missie advies geven aan ver- antwoordeijk wethouder Bas Goudriaan. De algemene ver wachting is dat de verschillen de politieke partijen geen moeite hebben met het voor stel van burgemeester en wet houders. MAF zal dan ook binnen afzienbare tijd moeten aansluiten op de gemeentelijke riolering. Schiedam Tot een neder laag voor Schiedam leiden de financiële conflicten over af valverwerking tussen de ge meente enerzijds en de provin cie en Rijnmond anderzijds. Gisteravond heeft wethouder Reinier Scheeres tegenover onze krant moeten toegeven dat Schiedam zijn kansen ziet dalen om een bedrag van tweeëneenhalf miljoen gulden te kunnen besparen op de Af valverwerking Rijnmond (AVR), waarvan zij aandeel houder is. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben na melijk hun goedkeuring ont houden aan het besluit van de Schiedamse gemeenteraad om diverse bevoegdheden, die aan Rijnmotf.d waren overgedra gen, in de trekken. Dat houdt in dat de provincie het open baar lichaam Rijnmond nog steeds verantwoordelijk voor Schiedam acht. Scheeres interpreteert dat, als zou Schiedam alsnog twee 'vergeten' miljoenen voor de AVR moeten ophoesten', die in het verleden door Rijnmond zouden worden betaald en la ter door de provincie. De gemeenteraad heeft gister avond, zonder er woorden aan vuil te maken, besloten een oeroepsprocedure bij de Kroon tan te spannen. Vlaardingen De verkeerssituatie bij de Wenenweg/Ma- dridweg in Holy zal niet door de gemeente worden veran derd. Diverse bewoners wilden dat de gemeente iets aan de verkeersituatie zou doen omdat die veel gevaar oplevert. Volgens een aantal wijkbewoners zou een oplossing kunnen zijn om een eenrichtingsverkeer toe te passen op de parkeer plaats van de Wenenweg. De gemeente ziet in die oplossing echter geen heil. De situatie tn de wijk zou dan te onover zichtelijk worden. Het probleem speelt sinds de Wenenweg aangesloten ts op de Madridweg door een smal stukje weg, Vroeger had de Wenenweg een eigen uitrit maar door de aanleg van de busbaan verdween de2c. Een wijkbewoner vertelt: „Voor mensen die uit de bus stappen kan het inderdaad gevaar op leveren. De begroeiing op de hoeken van de parkeerplaat sen is te wild waardoor het uitzicht wordt ontnomen. Het is allemaal wat onoverzichte lijk." In samenwerking met de afdeling plantsoenen van de gemeente zal nu worden beke ken wat de knelpunten zijn. Samen met de wijkbewoners kan dan worden bekeken wel ke begroeiingen moeten ver dwijnen of kunnen worden ge kortwiekt. Overigens geeft de wijkbewoner ook toe dat er vaak te hard wordt gereden: „De mensen zijn zelf ook met voorzichtig genoeg. Als ze wat minder hard rijden op dat punt is er niets aan de hand." Aan een oplossing met een richtingsverkeer denkt de ge meente dus in ieder geval met Een woordvoerder van de ge meente: „Het ts geen doen om op maar één parkeerplaats eenrichtingsverkeer toe te gaan passen. Het zou alleen maar verwarring brengen denken wij. Ook eenrichtings verkeer op alle parkeerplaat sen is niet mogelijk. Dan zou den de auto's in een rondje ko men te rijden en dat zou wel eens gevaar op kunnen leve ren. Dan moetje ook weer met allerlei borden gaan werken en dat werkt ook niet altijd even duidelijk. De verwarring zou alleen maar toenemen denken wij. Nee, we 2ien echt niet hoe we die verkeerssitua tie daar moeten veranderen." Al tijdens de wijkbijeenkomst op 26 maart brachten een aan tal bezoekers naar voren dat er iets aan de verkeerssituatie op de Wenenweg/Mad rid weg gedaan moest worden. Wet houder Bas Goudriaan wist toen al te vertellen dat er niets aan gedaan kon worden. Met het antwoordt van de wethou der waren de buurtbewoners toen maar weinig tevreden. Na entg aandringen werd toen toegezegd om de problematiek nog eens onder de loep te nmen. De gemeente is nu tot de conclusie gekomen dat er niets aan de situatie veranderd kan worden. Alleen de wild groei in toom houden kan ver beterend werken. Schiedam De financiële wanorde, waarin de gemeente Schiedam op het ogenblik verkeert, heeft gisteravond geleid tot zulke merkwaardige procedures in de gemeenteraad, dal zelfs burgemeester John te Loo zich erin verslikte. Fel was de kritiek geweest van de VVD op PvdA-wet houder Reinier Scheeres, on gelovig stelde het CDA 2tch op en D'66-raadslid Rob Hijmans zou later de hele besluitvor ming ten zeerste betreuren maar na drie schorsingen kwam de gemeenteraad toch tot hel standpunt dat een door Scheeres voorgesteld finan cieel foefje pas in augustus wordt besproken. Dat gebeurt dan met het risico, dat de pro vincie daar schande van sppaekt en een en ander af keurt, met alle gevolgen van- dien. De niet goedgekeurde gemeentebegroting 1981 wordt nu een tantaluskweiimg. zoals VVD-raadshd Cor van Tilborg het zei. Burgemeester Te Loo kon uit al die schorsingen geen wijs meer worden. Hij stemde erin toe dat Scheeres, na aanvanke lijke bezwaren, het voorstel deed eerst nog eens in de fi nanciële commissie te overleg gen, maar daar werd eigenlijk al vanuit gegaan toen het CDA daarover nog een ordevoorstel had lopen dat hetzelfde beoog de. In feite kan dat niet. Een voorstel van B en W aan de raad kan niet worden inge trokken, als er een ordevoor stel 'overheen' ligt. Het CDA kwam er net zo min uit en trok in twijfel zijn ordevoor stel daarom maar in. De chaos wasteompleet. Het komt erop neer dat bij de oppositie en de coalitiepartner van de PvdA. het CDA, de kritiek op wethouder Scheeres toeneemt. Vooral VVD'er Van Tilborg stelde zich onverbid delijk op: „De wethouder heeft tijdens de begrotingsbahende- ling de raad slecht geadvi seerd. Hij heeft een knieval moeten maken voor de pro vincie. En ik denk dat er wel meer zullen volgen." Vlaardingen Het Komité Vlaardingen tegen Kernbewa pening heeft in een telegram aan de informateurs Lubbers en De Koning en de lijsttrek kers van de partijen die in eer ste instantie zijn betrokken bij de kabinetsformatie. Den Uyi, Van Agt en Ter louw. aandacht gevraagd voor het kernwapen- probleem. „Kernwapens moe ten Nederland uit. Dat is bij de formatie minstens zo belang rijk als economische proÜe- men," aldus het telegram. -*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1