SCHIEDAMSCHE COURANT OBD in impasse Grote tekorten gemeente wc. ken Nieuwbouw in Kethel is óók stadsherstel „„van Diik m Traagheid socu-plan schuld van iedereen9 Ik .neenK de proef /a ÉS Nieuw bouw niet aan West fe '§!J Eerkopen Bezuiniging bedreigt werkgelegenheid9 lOOntèinw HONDA'S TEGEN OUDE PRIJZEN deze krant Ernstig letsel aan knie 'Weiger huurverhoging' Wethouder Maarleveld: geen schoolstrijd Schiedamse Gemeenschap: Donderdag 18 juni 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 117-4 pagma-s Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Idachter,dienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De onder wijsbegeleidingsdienst Nieuwe Waterweg-Noord (OBD) verkeert in een ernstige impasse. Binnen de dienst, die alle lagere scholen (openbare en bij zondere) in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis ter zijde staat, dreigt een steeds verdere verzuiling te ontstaan. Bij de bestu ren van bijzondere scho len bestaat de wens aparte adviesteams voor katho liek, christelijk en open baar onderwijs te forme ren. Volgens de statuten is dat echter onmogelijk. Die laten alleen de mogelijk heid open in enkele ge vallen zogenaamde kleur- functionarissen aan te stellen. Onderwijswethouder Arij Maarleveld (PvdA) heeft be nadrukt dat er absoluut geen sprake is van een schoolstrijd. „Dat wil ik ook helemaal niet." Dat deed hij gisteravond tijdens de raadscommissie voor onderwijs en vorming in het Vlaardingse stadhuis. De com missie hield zich onder meer bezig met een ambtelijke nota over de problemen bij de OBD. Volgens de wethouder is de notitie opgesteld, omdat een begeleider van de gemeente Vlaardingen bij de OBD „te gen rare dingen is aangelo pen". De wethouder wilde verder niet al te uitvoerig op de problemen ingaan. Hij wil niet vooruit lopen op een open gesprek dat binnenkort zal worden gehouden tussen de wethouders van de drie ste den, als bestuurders van het o- penbaar onderwijs, en de voor zitters van de schoolbesturen van het bijzonder onderwijs. Alle commissieleden waren het erover eens dat door de mensen in het veld goed wordt gewerkt, maar dat de proble men zich voordoen op het be stuurlijke niveau. PvdA'er Kwakkelstein merkte op dat men bezig is voor de kinaeren, maar dat het zelf wel kinderen lijken. „Men moet niet bang zijn overvleugeld te worden. Dat is onterecht Samenwer king tussen bijzonder en open baar onderwijs is voor het kind uiteindelijk het beste. We moeten de zaak bii elkaar hou den. Want ik denk dat anders het voorzieningenniveau af neemt" Overigens wordt in de ambte die is opgesteld Ie afd lijke notitie, door het hoofd van de afdeling onderwijs en culturele zaken, ook met een beschuldigend vingertje gezwaaid naar de drie gemeentebesturen, in de hoedanigheid van bevoegd ge zag van het openbaar onder wijs. „Ieder moet maar de hand in eigen boezem steken." Wethouder Arij Maarleveld meent dat de impasse doorbro ken kan worden door het uit stippelen van „een duidelijke route". Hij vindt dat alle schoolbesturen zo snel moge lijk met een beleidsplan moe ten komen, aan de hand waar van dé OBD dan weer een be geleidingsplan kan opstellen. In Vlaardingen zal het beleids plan voor het openbaar onder wijs volgende week door de gemeenteraad worden behan deld. Ook in Schiedam en Maassluis moet dat nog voor de zomervakanties gebeuren. De drie wethouders zullen er dan ook bij de besturen van het bijzonder onderwijs op aandringen zo snel mogelijk met een eigen beleidsplannen te komen. Vijf tier kandidaten trekken zich Schiedam De nieuwbouw in het stadsvernieuwingsgebied Schiedam-West valt nauwe lijks te verkopen aan de bewo ners van de wijk. Dat wordt met het vorderen van de In spraakrondes voor die nieuwe huurwoningen steeds duidelij ker. Van de vijftig mensen die lïch-hebben ingeschreven heb ben vijftien mensen zich al te ruggetrokken, zo bleek giste ren tijdens een werkbespre king voor de nieuwbouw. Bo vendien blijkt een aantal men sen de toewijzing voor de ^nieuwbouw slechts als één van. de mogelijkheden achter de hand te houden. De meesten wachten af tot het laatste mo ment en hebben nauwelijks meer interesse voor de in spraak die er voor die wonin gen is, k Steeds minder mensen bezoe ken dan ook de avonden die door de gemeente worden ge organiseerd. Tijdens de excur sie naar andere nieuwbouw projecten waren er nog meer dan vijftig mensen; gisteren kwamen slechts vier toekom stige bewoners opdagen. Te leurstellend noemde assistent projectleider Han de Kluyver de ontwikkelingen in dat as pect van de stadsvernieuwing. Toch wil hij niet toegeven aan stemmen om de inspraak voor de nieuwbouw dan maar te vergeten, zoals Paul Peters van de bewonersvereniging Schiedam-West na afloop van de avond wei suggereerde. De Kluyver meent dat de moge lijkheid tot inspraak wel gebo den moet blijven worden, ook al wordt er nauwelijks gebruik van gemaakt Of die inspraak inderdaad op dezelfde manier door zal gaan is nog maar de vraag. De tweede fase nieuwbouw zal aansluitend op de eerste fase worden gebouwd, zo werd gis teren duidelijk. Hoewel ook in die tweede fase weer vijftig woningen vooraf worden toe gewezen om inspraak mogelijk te maken, kunnen de toekom stige bewoners alleen nog maar over details praten. De huizen worden zoveel moge lijk gelijk gehouden aan die in de eerste fase om de kosten van de woningen te drukken. De overtuiging dat dat hard nodig is, lijkt volop aanwezig bij de gemeenteambtenaren die zich met de nieuwbouw bezig houden. De hoge huur wordt als de belangrijkste oor zaak gezien van de tanende belangstelling voor de huizen. Mensen hebben meer belang stelling voor woningen in Nieuwland die veel goedkoper blijken en zelfs voor woningen in Woudhoek die maar een paar tientjes duurder zullen uitvallen, zoals het er nu uit ziet. Op pagina drie de achter- ponden van de problemen in de stadsvernieuwing. Op deze plek Ir» Kethel gaat de stichting stadsherstel Schiedam volgend jaar acht bejaardenwoningen bouwen. Acht bejaardenwo ningen op Noord einde Schiedam De stichting stadsherstel Schiedam (SSS) gaat volgend jaar naast de Nederlands her vormde kerk in Kethel acht begaardenwoningen bouwen. De gemeente heeft onlangs overeen stemming bereikt met het kerkbestuur over de gron- doverdracht. Stadsarchi tect Hans Huis in 't Veld, bestuurslid van de SSS, wil nu zorgdragen voor een historisch verant woord ontwerp. De geve larchitectuur van de nieuwbouw aan het Noor- deinde zou 'typisch Ke- thels' moeten worden. Dat de SSS overgaat tot nieuwbouw heeft te maken met allerlei moeilijkheden die zij in de Scbiedamse binnen stad heeft ondervonden. Het feitelijke doel van de stichting: stadsherstel, is vaak financieel niet te verwezenlijken. Res tauratie van leegstaande mo numenten aan Lange Haven en Westvest was in ieder geval iets, wat voor de stichting on haalbaar zou zijn. De SSS is in bespreking ge weest over diverse panden, zoals het Vrijmoed-complex, het hoekpand Nieuwstraat- Korte Achterweg, Singel 95 en Boterstraat 57. Dat heeft er toe geleid dat de vereniging Volkshuisvesting over enige tijd kan gaan bouwen aan de Singel 95. Deze woningcorpo ratie heeft een overeenkomst met de SSS, die zelf als 'dénk- tank' fungeert en het bouwen aan de corporatie overlaat, een en ander afhankelijk van ge meentelijke goedkeuring. Het project aan de Singel sluit aan op de leerlingbouwplaats, die in opdracht van de Schiedam- se woningbouwverenigingen wordt uitgevoerd. Wat het plan voor acht bejaar denwoningen in Kethel be treft, heeft men zich afge vraagd of het wel historisch verantwoord kan zijn om te bouwen op een plek waar nooit bebouwing heeft gestaan. Juist een stichting als de SSS heeft daarover gedelibereerd. Men is echter uitgegaan van het voorbeeld in Aimere, waar op haast authentiek Amster damse wijze grachten zijn aan gelegd tussen nieuwbouw met klok- en halsgeveltjes. De ar chitectuur zou aan de klein schaligheid van Kethel aange past moeten worden. advertentie Schuttevaerwe0l16, Adm. de Rüyterweg, Spaanse polder- Rotterdam. Rotterdam - centrum. tel.:010-62 00 sa. - TeL010 - 1410 04 Veerplein 8, - Vlaardingen. TeL 010-35 98 88. 'sGravetóndseweg 373, Schiedam. TeL 010-62 00 55. X Vlaardingen De daling van de omzet, gekoppeld aan de stijging van lonen en prijzen, begint een bereiding te vormen voor de werkgelegenheid van het personeel bij het gemeentelijke bedrijf gemeentewerken. Door het wegvallen van werk door bezuinigingen op de ge meentelijke investeringen ontstaan bij het bedrijf dit jaar al flinke tekorten, waarvoor geen dekking op de gemeentelijke meeijarenbegroting aanwezig is. Die waarschuwing heeft de di recteur van gemeentewerken, ir. J. G. Gerritze, laten horen aan het gemeentebestuur. In een nog geheime nota aan het college van BenW wordt voorgerekend, dat het bedrijf nog dit jaar in de rode cijfers komt, doordat personeelskos ten niet kunnen worden door berekend. Voor die perso neelskosten is verder geen dekking te vinden. De problemen worden veroor zaakt door de bezuinigingen, die de afgelopen jaren op de gemeentebegrotingen zijn toe gepast. Het bedrijf gemeente werken wordt hierdoor recht streeks getroffen, omdat door dit bedrijf steeds minder werk uit te voeren is. De personeels kosten gaan echter gewoon door. Directeur Gerritze: „Gemeen tewerken werkt al sinds jaar en dag volledig als een nor maal commercieel bedrijf, in die zin dat voor de personeels- en organisatiekosten geen aparte posten op de gemeente begroting staan; die kosten worden doorberekend via de werkzaamheden die het be drijf uitvoert. Als de hoeveel heid werk echter terugloopt, dan kunnen we die perso neelskosten niet meer doorbe rekenen en dan ontslaan er te korten." Hoe groot het gat dit jaar al is, daarover wil chfcf financiën A. van Bcuzekom nog geen duidelijkheid geven, maar hij geeft toe dat het om een 'aan zienlijk bedrag' gaat. Ook hij heeft nog geen idee, op welke manier die tekorten moeten worden weggewerkt. „In de reserves zit ook niet veel meer, dus dat biedt geen ver lichting," aldus het hoofd van de afdeling. Een kistenfabriek hoort niet thuis in een agrarisch gebied maar op een Industrieterrein, vindt de gemeente Vlaardingen. Vandaar dat de gebroeders Van Buuren BV verplaatst moet worden. Pagina?. Bezwaren van de bewonersvereniging konden een leerlingenbouwplaats in Schiedam-Zuid niet stoppen. Bezuinigingen doen dat wellicht wel. Pagina 4. 'Musketiers' op de fiets juichen en Jammeren door elkaar heen. Pagina 4. Ir. J. Gerritze: tekorten on vermijdelijk. Honselersdijk Een 17-jarige bromfietser uit Vlaardingen is vanmorgen vroeg gewond ge raakt bij een botsing met een auto op de Dijkweg bij de bloe menveiling Westland in Hon selersdijk. De 32-jarige be stuurder uit Melissant verleen de de bromfietser geen voor rang bij het opdraaien van het veilingtenrein. De jongeman liep ernstig letsel aan een knie op en werd na behandeling door een arts naar het Holyziekenhuis in Vlaardingen vervoerd. Zie verder pagina drie. Schiedam Niet alleen ambtenaren zijn gistera vond door de Schiedamse Gemeenschap genoemd als vertragende factor in de sociaal-culturele plan ning. Veeleer is het vol gens de stichtingsraad het gemeentebestuur, dat door Eet dralen in de besluit vorming de inspraak op houdt. En: „Wij moeten ook de hand in eigen boe zem steken," zeiden af zonderlijk van elkaar Piet Smit, Henk Bonzet en di recteur Ruud Pillard. Die laatste conclusie leverde even een pittige discussie op. Smit had ondervonden dat mensen, die aanvankelijk zich hebben opgegeven voor deel- oneerlijk zou zijn tegenover de name in de diverse werkgroe- bevolking. Hoe wil je nu goe- pen voor het sociaal-cultureel de inspraak geven met half plan (SCP), later hun neus niet Nederland aan telefoonboeken meer lieten zien. „Het werd in huis?" Hij wees op de grote een zooitje ongeregeld, daar stapel nota's en papieren, waar viel moeilijk mee te werken." men zich doorheen moet wor- aldus Smit. „Daarom is later stelen. De indruk bestond gis- alies maar samengeharkt tot teravond dat de centrale één centrale werkgroep, Als werkgroep ook wel eens een dat de inspraak frustreert, kan teveel aan informatie vraagt je moeilijk zeggen dat hei door aan de ambtenaren, de ambtenaren komt. Die John Havermans: „Er zitten mensen hebben zich niet eens veel amateurs in de SCP-vor- behoorlijk afgemeld!" ming. Die willen gewoon hun George de Haan legde de hobby uitoefenen. Pietje speelt schuld wel bij het ambtelijk en maakt muziek, maar hij wil apparaat en de gemeenteraad, geen ambtelijk gedoe om zich „Het is geen wonder dat de neen, dat moet men kunnen mensen niet meer komen. Ze begrijpen. Toevallig ben ik een raken gefrustreerd, het schiet van die gekken die altijd ach- aUemaal niet op." Later zou ter veel papieren zit, maar als SG-directeur PÜlard vaststel- ik dat SCP er ook nog bij ga len dat grote inspraakrondes doen, ben Ik straks te bezichti- op dit moment eigenlijk heel gen in Delta." Huurderscommissie Dura Coignelflats: "Vlaardingen De huurders commissie van de Dura Coig- retflats zal de bewoners advi seren om de huurverhoging van 6 procent te weigeren. De bewoners van de flat zijn zo ontevreden over de staat waarin de woningen zich be vinden. dat ze geen trek heb ben om de huurverhoging te betalen. De bewoners willen de huurverhoging van het rijk ongedaan maken door collec tief te weigeren. De huurderscommissie heeft onlangs een enquête in de flat gehouden over de staat waarin de woningen zich bevinden. Uit de enquête kwam duidelijk naar voren dat bijna alle wo ningen last hadden van tocht. De neer Cox, lid van de huur derscommissie en bewoner van de flat: „Ik woon nu al 20 jaar in de flat en al 20 jaar heb ik last van een lekkende kraan. Ook de stankoverlast is enorm. Als iemand naar het toilet is geweest, dan kun je de deur de eerste uren wel geslo ten houden, want er komt een verschrikkelijke stank uit. Vandaar dat wij het met de huurverhoging van 6 procent in het geheel niet eens zijn."' De gemeente Vlaardingen heeft de bevoegdheid om bij het rijk voor bepaalde blokken van wijken ontheffing aan te vragen van de huurverhoging. Voor de Dura Coignelflats is dat evenwel niet gedaan. De bewoners gaan daarom nu zelf actie voeren om de verhoging ongedaan te maken. De gemeente gaat op korte ter mijn met de huurderscommis sie rond de tafel zitten om de uitkomst van de enquête te be spreken. J» Dit nieuwsblad, waann u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. ,r.v,d ;oei *dt«' 1 ,334.^^--

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1