SCHIEDAMSCHE COURANT peen onderzoek naar vliegas in West wij k Grote parkeergarage is te duur voor West 'Renovatie oude panden had beter gekund' ïlr neem. proef Werkloosheid in jaar verdubbeld Beheerders na teleurstellend bezoek: V" Mar de Baan van commissie Stadsherstel: SC houdt zich buiten ontwikkeling Passage 5 maanden cel Centraal Wonen heeft panden op het oog Werknemers HVO ontevreden over resultaten overleg .Vrijdag 19 juni 1981- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 118 -s PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262666 - klachtendienst 146114 3111 EA SCHIEDAM EN K ETHEL Vlaardingen Er zal geen onderzoek worden gehouden naar de lucht vervuiling in de Westwijk. Docr de wijkgroep is ge vraagd lucht- en stofmon- sters te nemen, omdat de bewoners 's morgens re gelmatig een vette aanslag aantreffen op ramen en geparkeerde auto's Die aanslag wordt volgens hen veroorzaakt door vlie gas dat door de AVR wordt uitgestoten. Vol gens B en W heeft een dergelijk onderzoek geen zin, omdat geen gegevens voorhanden zijn over schadelijke effecten van vliegas. Het college geeft toe dat de stofneerslag afkomstig is van de AVR en voegt daar aan toe dat Vlaardingen bij de Kroon in beroep is gegaan, waardoor- het afval verwerkende bedrijf aan strengere bepalingen moet voldoen. Tol op heden zijn de gestelde eisen echter voor de te hoog. overleg gaande met de provin cie op welke wijze de stofuit- stoot verminderd kan worden. Een onderzoek naar de aard van de vervulling heeft vol gens het college echter geen zin, omdat nauwelijks is vast te stellen hoeveel giftige stof fen in het aangetroffen vliegas zitten. Ook 2ijn de preciese ef fecten nog niet bekend die de in vliegas zitiende stoffen 2oals dioxine op de volksge zondheid hebben. Volgens voorlopig afgeronde onderzoe ken kan slechts worden gecon stateerd dat tot dusver nergens iets is gebleken van schadelij ke effecten door het werken met vliegas in verbrandingsin richtingen. 'Schiedam Schiedam- West krijgt geen grote parkeergarage aan de Vriendschapstraat Zo'n garage die wel in de plan nen van de gemeente was opgenomen zou te duur worden. In plaats van een grote garage zullen er verschillende kleine wor den gebouwd in het stads vernieuwingsgebied rond de Mariastraat. In totaal zal het gaan om vijf par keergarages van elk onge veer 22 plaatsen. Het is de bedoeling dat bewoners een plaats voor hun auto kunnen huren. Met het schrappen van de par keergarage uit de gemeentelij ke plannen wordt gedeeltelijk tegemoet gekomen aan bezwa ren van bewoners. Een storm van kritiek stak in de wijk op toen die plannen werden ge presenteerd. en bleek dat de bewoners nauwelijks tijd kre gen om voldoende op de teke ning in te spreken. Han de Kluyver, assistent-projectlei der voor de stadsvernieuwing in West, liet toen weten dat de plannen binnen twee weken waren gemaakt omdat het rijk heel snel iets concreets eiste. Zonder die tekening zou de subsidie kunnen vervallen. Bovendien kon de stadsver nieuwing niet worden ver traagd door al te lang over de plannen te bliiven praten. Hoewel verschillende ambte- V er bouwing Blauwe Brug nu al nodig Schiedam De Blauwe Brug, het peperdure wijk centrum van Schiedam- Noord, dat nog maar tien maanden geleden is geo pend, moet nu. al worden verbouwd. Aanpassingen in hét gebouw op het Bachplein zijn volgens de beheerders, de vrijwilli gers en andere mensen die er werken, dringend noodzakelijk om het wijk centrum ook de functie te geven waarvoor het is neergezet: ontmoetings plaats voor de wijkbewo ners. Zoals de Blauwe Brug nu echter draait, ko men er veel te' weinig mensen; te weinig in elk geval om het bedrag van zes miljoen gulden te rechtvaardigen. In het huishoudelijk overleg van de Blauwe Brug is de situ atie al meermalen ter sprake gekomen. Deze week heeft men besloten voortaan de jeugd te weren. In principe werden de jongeren al be schouwd als ongewenste be zoekers, maar het viel beheer ders Cor Touw en Jouke Post niet mee om dat de jeugd dui delijk te maken. In de komen de tijd zullen grotere groepen jongeren de toegang tot het wijkcentrum worden ontzegd. Kleine groepjes, die zich netjes gedragen, mogen wel blijven. Tot die maatregel is het huis houdelijk overleg overgegaan, omdat de Blauwe Brug juist door de rondhangende jeugd een slechte naam in de wijk kreeg. De wijkbewoners kwa men waarschijnlijk om die re- Jeugd mag niet meer binnen dlngen°mm'SS'e slac!s"ersle' Gtel(ie üch tijdens een wandeling op de hoogte van fraai Vlaar- den niet, menen de beheerders en de vrijwilligers die in het tien maanden oude gebouw werken. De jeugd maakte er vaak een rommeltje van. Er zijn tal van vernielingen aan gericht. Soms bekogelde men elkaar met biljartballen. Ook kwam het voor dat de jeugd via de centrale hal de biblio theek binnen vluchtte, als de politie de orde kwam handha ven. Bibliotheekdirecteur Wil lem van der Blij, toen hij nog in functie was, heeft daarom de toegangsdeur naar de bi bliotheek afgesloten, waardoor echter de filosofie achter het wijkcentrum de mist in ging. Aan deze filosofie; een open ruimte van waaruit alle delen van het gebouw te bereiken moeten zijn, zal door de ge wenste verbouwing nog meer afbreuk worden gedaan. Men streeft naar meer ingangen tot de Blauwe Brug. Ook zijn meer afscheidiogswanden no dig. De betrokkenen verkla ren de wantoestanden van de afgelopen tien maanden uit de architectuur. Smalend zeggen sommigen dat zij de architect, Gert Rook, die vlakbij woont, zelf nooit meer in het wijkcen trum zien. Zie ook pagina vier. Waterweg In een jaar tijd is de werkloosheid in het Waterweggebied ver dubbeld. Momenteel zijn in het gebied 4000 man nen en vrouwen zonder werk. Een weinig roos kleurige situatie waarvan Vlaardingen De le den van de commissie stadsherstel, stadsver- fraaiing en stadsver- zorging trokken er gisteren op uit om de geveltjes van de Westhavenkade en Oosthavenkade te be kijken. Direct werd ook een wandeling gemaakt door de Oostwijk. De leden van de comissie beke ken eerst de resulta ten van de renovatie van de Schoolstraat. Alom was er waardering Voor de bouw van de pand jes, al had Mar de Baan wel de nodige kritiek: „Ik vind dat het beter had gekund. Eerder al heb ik geklaagd over de plastic regenpijpen die zijn aangebracht. Zoiets kan natuurlijk niet bij een pand dat gerenoveerd wordt in de oude stijl, In de toe komst zullen we meer ge bruik moeten gaan maken van de originele materialen." De geveltjes van de West- en Oosthavenkade konden de leden van de commissie niet in vervoering brengen. Een groot aantal buitenzijden van panden verkeert momenteel in een niet al te fraaie staat. Veelal klonk het; „Waarom worden de geveltjes niet eens opgeknapt, het is toch het ge zicht van het bedrijf." De kritiek gold natuurlijk niet alle panden, maar het groot ste gedeelte van de geveltjes zagen er toch niet bepaald fraai uit. Hetzelfde kon wor den gezegd van de panden aan de Oosthavenkade. Veel commissieleden bekeken vol afschuw het pand naast de artoteek/galerie op de Hoek van de Oosthavenkade. Het pandje van de a no teek is ge heel in de oude stijl op gebouwd. Aangrenzend en kele kille, moderne appart- menten met daarnaast weer een uitzendbureau en een grillroom. „Nu niet direct bij elkaar passend die twee pan den naast elkaar." oordeelde de commissie eensgezind. Kritiek die wethouder Maar- leveld wel kon begrijpen. Wandelend door de vaak idyllische straatjes van de Oostwijk kwam bij de leden van de commissie het besef naar boven dat renovatie van de panden wel degelijk fraaie uitkomsten kan bie den. Jan Anderson echter kritisch: „Je kunt natuurlijk wel veel van die oude pand jes willen renoveren en res taureren, maar je moet ook wel beseffen dat een een groot deel van de panden in een zeer slechte staat zijn. Afbreken zou eigenlijk het beste zijn." Een wandeling zoals nu langs de Westhavenkade en de Oosthavenkade ervaren de leden van de commissie als nuttig al voegt Jan An derson er wel aan toe: „Voor mij heeft het niet zoveel waarde. Ik kom geregeld in de binnenstad en weet dus alles wel te vinden. De men sen die in Holy wonen heb ben daar natuurlijk minder mogelijkheden en tijd voor. Voor hen is het natuurlijk wel nuttig dat er van die wandelingetjes door de stad worden gehouden." Schiedam Voorlopig gaat de Schiedamse Gemeenschap niet in op actuele discussies over de toekomst van het Passagethea ter. De stïchtingsraad acht het beter formele berichtgeving via de gemeentelijke kanalen af te wachten, alvorens met een reactie te komen op be schuldigingen over slecht fi nancieel beheer van het thea ter, als ook op geruchten over sluiting of verbouwing van de Passage. SG-voorzitter Arie Ouweneel: „Er is alleen ge sproken over wat formeel nu binnen onze mogelijkheden ligt." Die mogelijkheden behelzen het besluit om de programme ring en exploitatie van het Passagetheater over te nemen van de stichting Passagethea ter Schiedam. Deze laatste stichting, enkele jaren geleden opgericht, zal dan een papie ren instituut worden zonder verdere invloed, maar noodza kelijk voor het beheren van de bioscoopvergunning. De SG en de stichting Passage theater hadden hiertoe een jaar gele den ook al besloten, maar een en ander kon niet worden geëffectueerd omdat er organi satorische moeilijkheden wa ren. Zo was een ongewenste si tuatie het dubbele directeur schap van Ruud Pillard bij de SG en Passage. Aan zijn waar neming als directeur van Pas sage heeft hij dan ook onlangs een eind gemaakt Er moet nu een situatie ko men. zo vindt de SG, waarin de praktische bedrijfsvoering in het theater niet langer op basis van waarneming mag ge schieden. De directie behoort beter te weten waar zij aan toe de verwachting is dat deze in de nabije toekomst nau welijks zal veranderen. De vraag naar personeel loopt nog steeds terug en een groot aantal school verlaters heeft zich al weer aangemeld bij het arbeidsbureau. In alle be roepsgroepen overtreft het aanbod van personeel in ruime mate de vraag naar personeel. In de maand mei steeg het aantal werkloze mannen met 19. Bij de vrouwen was het aantal iets hoger: 21. De vraag naar personeel daalde van 822 naar 719. In mei 1980 bedroeg de vraag naar personeel nog 129S. Ir» de bouwnijverheid is er sprake van een geringe op leving. De vraag steeg van 29 naar 46. Met name is er vraag naar timmerlieden, metselaars, betonijzervlechters en huis schilders. De situatie op de ar beidsmarkt wordt de komende tijd echter weer negatief beïn vloed door het beëindigen van een aantal bouwwerken. Me- taalpersoneel komt veelal pas aan de slag na her- om- of bij scholing. Het aantal vacatures daalde van 520 naar 439. Het aanbod daalde eveneens, var» 497 naar 492. In de handelssec tor is een ruime vraag naar winkelbedienden. Alleen ge kwalificeerd personeel heeft redelijke kans van slagen in de kantoorsector. De jeugd kan maar met moeite een baan vinden in de Water wegregio. De werkloosheid on der jongeren tot 23 jaar steeg van 1341 naar 1368. Het aantal werkloze schoolverlaters wordt steeds groter. Ruim 90 procent van de nu geregi streerde schoolverlaters date ren van het schooljaar 1979/1980. De verwachting is dan ook dat het aantal werk loze jongeren enorm zal toene men de komende maanden. Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft twee Haagse jongemannen veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk voor een inbraak bij een juwe lier aan de Maassluise Noord- vliet. De proeftijd bedraagt één jaar. De panden aan de Bt>- terstraat 52 en 54: ge schikt voor alternatieve woonvorm. Schiedam De vereni ging Centraal Wonen Schiedam heeft op twee plaatsen in de binnenstad panden op het oog. die voor het doel uitermate geschikt lijken. De panden slaan aan de Boterstraat, nummers 52 en 54, en aan het begin van de Buiten havenweg. Zij zijn alle groot genoeg om hierin voor eventueel toekomsti ge bewoners zowel prjvé- vertrekken als gemeen schappelijke ruimten te creëren. Morgenmiddag vergadert de vereniging in de Blauwe Brug. naren erkenden dat de in spraak niet optimaal was ge weest is men dan ook doorge gaan. De opmerkingen van be woners zouden worden meege nomen en worden afgewogen tegen de gemeentelijke plan nen. Dat afwegen heeft nu geleid tot enkele veranderingen in de plannen, die donderdag aan de wijk worden gepresenteerd. Nieuw is onder meer het plan om een wijkvoorzienïng neer te zetten bij blok 7 in de Kort landstraat Die voorziening komt in plaats van een blinde muur waarmee bewoners van het blokje het hofjes-karakter wilden handhaven. Volgens de gemeente blijft dat karakter ook in de nieuwe plannen ge handhaafd. Aan welke voor ziening wordt gedacht is niet bekend, wel is gezegd dat een gezondheidscentrum een van de mogelijkheden is. Vlaardingen Werkne mers van Vlaardingen Oost Bedrijven, het voor malige HVO, hebben giste ren bij de directie weer een lijstje met eisen gede poneerd, Overleg over de eisen, die al eerder door de vakbond FNV zijn inge diend, heeft volgens de werknemers tot nu toe nauwelijks iets opgeleverd. De directie kreeg de lijst met eisen gistermiddag nogmaals aangeboden na een demonstratieve verga dering in de bankwerkerij. Vorig jaar heeft de directie toegezegd de eisen met de vakbond te zullen bespre ken, maar bij de werkne mers heerst teleurstelling over de bereikte resulta ten. De onderhandelingen leken aanvankelijk goed te verlopen, maar volgens Piet Boogaard, voorzitter van de bedrijfsïedengroep FNV bij het bedrijf „pro beert de directie nu de boot af te houden". Van middag praat de vakbond weer met de directie en woensdag vergaderen de vakbondsleden bij het be drijf over de situatie. Eisen van de werknemers zijn onder meer: vermin dering van het personeel dat via onderaannnemers bij het bedrijf werkt, het doorbetalen van reisgeld aan zieken, een duidelijke uitleenregeling voor HVO- werknemers die op andere bedrijven een karwei op knappen, de mogelijkheid van onbetaald verlof en een gelijke beloning voor mannen en vrouwen die in de kantine werken. De werknemers menen dat HVO niet zijn best doet om nieuw personeel te werven. Volgens de vakbond wordt het na tuurlijk verloop nauwe lijks opgevangen en zijn er daarom meer onderaanne mers nodig. Jik Dit nieuwsblad. Sao®1 p.d>es'- ,e'WP 3000 N

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1