EXTRA 'Behoed Schiedam voor deze architect!' Het gebouw van zes miljoen moet nu al worden 'aangepast' 'r - Multifunctionele filosofie gaat compleet de mist in 4 1*M ««1 VO/8C/WW Schiedam Dinsdagmiddag, rond vieren. Aan de bar drinkt Gert Rook een pilsje. Ook toe vallig. „Ik zie hem hier nooit," zegt Jouke Post, de beheerder van de Blauwe Brug. Wat, komt Rook nooit? De man die op een steenworp afetand woont van het wijkcentrum dat hij zelf ontworpen heeft, die man laat zich er nooit zien? Ergens is dat zo gek niet Veel Groenoorders komen rooit in hun voor zes miljoen gulden gebouwde wijkcentrum. De Blauwe Brug heeft niet zo'n beste naam. Er is nogal eens wat jeugd, schorremorrie uit de wijk, dat niets te doen heeft, doel loos rondhangt en er een puinhoop maakt. Voor zo'n sfeer ga je niet gauw naar het Bachplein. Maar is het de jeugd die daarom een veeg uit de pan moet krijgen? Nee. Alle betrokkenen wijten het aan falende architectuur, zo ook collega's van Rook. Je kunt er geen muziekje draaien, in de Blauwe Brug, of in alle vergaderlokalen hebben ze er last van. Betaal je daar nu hoge zaalhuur voor? Wat heeft het huishoudelijk over leg' dus besloten? Twee dingen: de jeugd mag er voortaan geen voet meer binnen zetten (of zij moeten eerlijk afspraken met de beheerder zich uiterst correct te gedragen) en bij de inspraak voor een sociaal-cul tureel plan zal een 'aanpassing' van de BB meegenomen moeten wor den. Want, tien maanden na de op levering van het wijkcentrum, is tnen er al achter dat het peperdure wijkcentrum een lichte verbouwing moet ondergaan, wil het ooit écht een wjjkfunctie krijgen. Ons kent ons Was het er dan zo erg, dat aulïte maatregelen genomen moeten wor den? „Dat weet je toch," zegt Jouke Post „Dit gebouw is een regelrechte ramp. Misschien komen er wat meer mensen als de jeugd wegblijft en er wat afscheidingen en intieme hoekjes bijkomen, maar dat moet je maar afwachten." De intieme hoek jes zijn er nu niet De bar mist de simpele aantrekkelijkheid, die het eerste het beste café al wèl heeft, en wie op een bankje in de centrale hal gaat zitten, wordt bekeken door elke binnenkomer. Maatregelen zullen onvermijdelijk zijn. De opzet was zo mooi. Enkele jaren hield de werkgroep wijkontmoe- tingscentmm Schiedam-Noord zich bezig met fraaie programma's van eisen. Het moest een gebouw wor den dat straalde van openheid, mul tifunctioneel als het leven zelf, waar iedereen iedereen kon ontmoeten in de ons-kent-ons-sferen die een klei ne goegemeente zoals een hoog bouwwijk zo eigen is. Daarom ont braken juist de tussenmuren. De centrale hal bood toegang tot ver schillende richtingen. Van daaruit rnoest je in een wip de bibliotheek in kunnen stappen, je moest zonder een deur open te doen aan de bar kunnen schuiven, je moest langs die gezellige bar naar de muziekschool of het kruisgebouw kunnen lopen, je moest opbouwwerker Jos van der Lugt in één oogopslag kunnen vin den, wat je allemaal niet moest, het was gewoon niet mooi meer. Het leek wel de hemel op aarde, en nie mand verbaasde zich erover want de prijs was zes miljoen. Tja. kijk. De deur van de biblio theek zit nu op slot. De meeste be zoekers van de Blauwe Brug weten dat nog steeds niet en morrelen ver geefs aan de deur. „Hiero, hij's digi" zegt een dame. Het is inderdaad vreemd. Het wijkcentrum heeft er een groot deel van zijn veelgeprezen multifunctionaliteit mee verloren. Ook als het regent, men moet nu buitenom. Waarom is dat toch? Dat was, omdat de lieve jeugd tel kens als de politie binnenviel naar de bibliotheek vluchtte, juist een plek waar men geacht wordt stil te zijn. Nu de deur op slot zit, kan dat niet meer. En na het besluit van dinsdagavond om de jeugd voortaan te weren is er misschien wat rust te ruggekeerd. Dat hoopt men nu maar. Leidingen Nu heeft een dichte deur natuurlijk niets met architectuur te maken. De oorzaak van die dichte deur heeft dat in dit geval echter wel. De cen trale hal van het wijkcentrum is een onvriendelijke plek met vervelende kleuren, alLeen maar warm te krij gen door er alle wijkbewoners (des noods met geweld) in te proppen, zoals toen in augustus, bij de ope ning. Toen leek het wel wat Het was er hartstikke druk, men vond het er wel aardig. Maar moet je 's avonds komen. In de centrale hal zit niemand. Daar ga je ook niet in je uppie zitten. Maar bij de bar zit ook niemand, als ie trouwens al open is. Boven, bij het biljart, staan wat jongeren lawaaie rig te doen. Is er een disco-avond, dan denk je aldus opbouwwerker Jos van der Lugt aan de andere kant van het gebouw dat er een or kaan langskomt. Maar bet is te duur om de akoestiek te veranderen. Adriaan Stigter, de man van de lichtregelcomputers, zelf perfectio nist, kan zich over zulke manke menten opwinden. (Ik ben met Adriaan eens naar Pa rijs geweest Hebben we ook geke ken in het Centre du Beaubourg. modern cultuurtempeltje. Aparte vormgeving. Alles 'opengewerkt', dat wil zeggen, je ziet gewoon de leidingen en.de bedrading lopen in plaats van dat het weggewerkt is in de muur. Dat hoorde in het speelse ontwerp. Bij de Blauwe Brug zie je dat ook..Overal blauw gevende lei dingen. Moot is anders. Het paste dan ook niet werkelijk in het ont werp, bet geschiedde om kosten te besparen. En dan ndg zes miljoen, 't is me wat.) Nee. Dit verhaal gaat niet over A, J. Kuipers, de architect van de Schiedamse binnenstad die inmiddels berucht is om zijn meetfoutjes (ach, lijntje vergeten, maand uitstel). Nee. Het valt niet te ver wachten dat Kuipers nog kwaad zal doen in Schiedam. Het Waddinxveense architectenbureau Treffers en Polgar heeft hem zonder spijt zien vertrekken, nadat met veel pijn en moeite het eerste bouwplan voor het Schiedamse stadshart was klaargekomen. Nee, niet Kuipers. Erger nog. Dit is het verhaal over de Blauwe Brug, het wijkcentrum van Schiedam-Ncord, ontworpen door architect Rook. Een Schiedammer nota bene. Het gebouw kostte zes miljoen gulden. Nu, nog geen tien maanden na dc opening, is de nood zaak aangetoond het wijkcentrum te verbouwen- Deugt er dan iets niet? Men zou het zo zeggen. Jouke Post, beheerder van het centrum: „Dit gebouw is een regelrechte ramp." Architecten in Schiedam spreken schan de van de prestaties van hun collega Gert Rook. Eén ervan ging prompt aan de drank, toen wij hem vertelden dat Rook ook genoemd is voor de nieuw bouw over onbepaalde tijd voor wijkcen trum Schiedam-West. „Het is niet te ge loven!" riep hij jammerend uit. „Willen ze hem nog eens? Behoed Schiedam toch alstublieft voor deze architect!" Een andere collega, die zich wel meer verdiept in de politiek van deze stad, vraagt zich af hoe het gemeentebestuur ooit zo krankjorem kon zijn zes miljoen uit te trekken voor een dergelijk ge bouw. „Het was te voorspellen. De jeugd mocht er niet komen, maar kwam na tuurlijk toch. Wat wil je? Wel bouwen voor de wijk, maar niet voor de jeugd uit die wijk? Man, voor hetzelfde geld had er al een open jongerencentrum kunnen staan!" Zo leveren zes miljoen Schiedam veel kommer en kwel op. „De Blauwe Brug? Gètver, nee, daar kom ik liever niet." .-v" - !S J S SBÊm Sfeerloos is de Blauwe Brug de grootste delen van dé dag. Wat moet je als klein meisje daar nu doen"? Volgens Van der Lugt cn de twee beheerders, Cor Touw en Jouke Post, zouden wat afscheidingen het centrum heel wat aantrekkelijker maken. En ook dan zullen er weer problemen zijn. Vanaf de bar heb je nu nog enigszins toezicht op de in formatiebalie in de centrale hal, al thans, je moet heel even omlopen. Gaat in de toekomst met afscheidin gen worden gewerkt, dan wordt het zaakje minder overzichtelijk. Waar dat toe leidt, is nog meer ongezellig heid. Nu al zijn alle boeken en tijd schriften verwijderd uit het lees- hoekje, waar in de praktijk niet ge lezen werd maar de jeugd rommel zat te maken. De jeugd klom op de boekenrekken, daar speelde je zo leuk. Door die ontwikkelingen ging wel de hele filosofie achter de Blau we Brug de mist in. Vandalisme „Sinds de opening van de Blauwe Brug is er veel minder last van rondzwervende jeugd in de wijk," zeï Jos van der Lugt een tijdje gele den. Hij had dat gehoord van schoolhoofden uit Groenoord en Woudhoek. „Ze zeiden: wij hebben tegenwoordig veel minder last van vandalisme. Ja, dat klopt, heb ik toen gezegd, dat hebben wij nu!" Het is volgens Jouke Post vooral de jeugd van twaalf tot zestien jaar, die last geeft. Die jeugd heeft verder ook niets. Ze zijn te oud voor de ac tiviteiten van de werkgroep jeugd werk en te jong voor de kroeg (of de sociëteit). Ze zitten er net tusse nin. Er wordt in Schiedam-Noord al vele jaren gesproken over de nood zaak van een open jongerencentrum (dat werd nog eens onderstreept door de rellen in oktober '78, scher mutselingen tussen jongeren uit Schiedam-Noord en Vlaardingen- Holy, strubbelingen uit louter ver veling). Maar zover Ss het nog steeds niet Het is geen wonder dat de jeugd te hoop loopt in de Blauwe Brug. „En dan komen ze met twin tig, veertig man," zegt Jouke Post, „dat hou je nooit tegen," Pieter van der Heiden, binnenhui sarchitect te Schiedam: „Ik wist niet dat er in Groenoord ook een Hoog- Catharijne was?" Metropool Van der Heiden vindt de smake loosheid van de Blauwe Brug alle perken te buiten gaan. Alsof je met de kleurtjes rood, blauw en geel in timiteit brengt in een wijkcentrum! Hij vindt het schande, zoals hier ar chitectonisch gefröbeld is. Nu is Van der Heiden een architect, die zeer gehecht is aan 'de menselijke maat', dat is een vakterm die klein schaligheid aanduidt. De centrale De jeugd mag er straks niet meer komen. Maar als het een slechte zomer wordt? Dan wordt het hommeles. door Kor Kegel hal heeft die maat niet, die gaat meer in de richting van de hal van het Centraal Station in Den Haag. Nou ja, bïj wijze van spreken. Want zulk een metropool is aan het brein, van Gert Rook nu ook weer niet ontsproten. Nieuwe problemen dus, na een ver bouwing. Zoals daar voorts zijn: de kosten. Verbouwen kost geld, dat wordt zonder twijfel weer omgesla gen in de exploitatie, doorberekend in de zaalhuur. Jos van der Lugt: „Moet je mee aankomen! Er is een tijdje geleden acquisitie gevoerd voor meer klanten. Maar jd, met zulke prijzen kan je de boer niet op. De mensen lachen je vierkant in je gezicht uit als je ze vertelt wat ze voor een zaaltje moeten betalen." De kleine zaal staat het grootste ge- deelte van de week leeg. De grote zaal is helemaal een verliespost. „Wij hebben het voorstel gedaan, stem het nu eens af op andere hu ren, op de gangbare. Want er is ge noeg te doen in de wijk, hoor! Maar dat gaat naar de Ark of de Marti- nuskerk, want dat is goedkoper," al dus Van der Lugt. Een punt is nog. dat er veel te wei nig geld is voor een redelijke pro grammering. Was er voor de ope ningsweek geen geld te weinig, de rest van het jaar is er weinig leuks te organiseren geweest. Activiteiten, die in principe heel goed op het Bachplein gehouden konden wor den, verhuisden naar Passage of het Zoldertheater in de Teerstoof. „Al les gaat naar de stad," moppert Van der Lugt. „Wethouder Posthoorn, de portefeuillehouder, zal ook niet op het idee komen dat het hier kan als je er een beetje geld op toelegt..." „Dit soort centra kost in het begin altijd veel tijd en geld," zegt Van der Lugt. „Als je nu eens een beetje meer zou investeren, krijgt het een leuke naam, dan kan je de jaren daarna op je luie reet gaan zitten. Nu is er alleen geïnvesteerd in de feestelijkheden rond de opening en voor de rest van het jaar was de pot op. Wat moet je dan?" Pracht aanrecht Mopper, mopper. Voor de vrijwilli gers, die in de Blauwe Brug werken, is al die negatieve beeldvorming over hun centrum niet leuk, maar moet je maar doen of de neus bloedt? Jouke Post: „De meest ele mentaire voorzieningen ontbreken. Was- en spoelruimte. Moet je de vaatdoek op de wc uitwringen? Er is niet eens een putje in de vloer om bet vuile sop in te vegen." Jos van der Lugt weet ook een aar dige: „Er staat een pracht van een aanrecht in het handarbeidslokaal. Maar de kinderen konden er niet bij, 't ia te hoog." Stoelen zonder leuningen staan er ook genoeg. Leuk, voor als er men sen uit net dienstencentrum De Woudhoek komen. Mosterdpleisters Zonde, zonde, vindt ook Leo Her- wig al het geld dat In de Blauwe Brug is gestoken. Nu heeft de coör dinator van de stichting federatie van Schiedamse instellingen voor sociaal-cultureel werk en samenle vingsopbouw toch al zo zijn gedach ten over multifunctionele gebouwen en die zijn niet bijster aardig. „Wat is er nu voor multifunctioneels aan een gebouw waar bibliotheek, op bouwwerk, muziekschool, kruisge bouw en bar bij elkaar 2itten? Hoe bevorder je daar in godsnaam inte gratie, wat is nu de samenhang? Ja, jc organiseert eens een Franse week of zoiets, de bibliotheek richt een leeshoekje in voor Sartre en De Beauvoir, de muziekschool leert muziek spelen van Saint-Saens, de bar schenkt pernod en het kruis werk doet aan Franse mosterdpleis ters. Is dat multifunctioneel?" Veel meer waarde hecht Leo Her wig aan kleine accommodaties. Apart gebouwtje voor dit, apart ge bouwtje voor dat, dat is wellicht nog goedkoper ook, Jos van der Lugt gaat met zijn voor stel ook die kant op. Hg bepleit een aanpassing van het gebouw, waarbij de ontmoetingshal echter aan waar de inboet. Zijn voorkeur gaat uit naar een eigen ingang (van buiten af) voor de muziekschool, een eigen ingang voor het opbouwwerk, een eigen ingang voor dit, een eigen nou ja, eigenlijk zoals alleen de bi bliotheek dat had. De bibliotheek kon het zich dan ook permitteren die deur bij de centrale hal domweg op slot te doen. Politie Aanpassen laten we het althans zo noemen, want verbouwen klinkt zo vervelend, zo snel na de opening is dus noodzakelijk. Dat zal .niet zonder slag of stoot gaan. En de jeugd nu? Het huishoudelijk overleg heeft dan wel besloten de jeugd te weren, maar zoals Jouke Post zei. als ze veertig man sterk binnenkomen, hou je dat niet tégen. Of je haalt de politie erbij, maar dan behoudt de Blauwe Brug zijn slechte naam. Jos van der Lugt: „Wordt het een goeie zomer, dan blijven ze wèl buiten, gaan 2e naar het zwemted^ of zo. Maar als het een slechte zo:? mer wordt, jongens, dan hou ik mijn hart vast." Gert Rook, aan de bar, neemt nog een pilsje. Zes dames zitten schuin achter hem, in twee groepjes van drie, te klaverjassen. „Ik pas," zégt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4