SPORT! 9 Water is eigenlijk te koud SPORT KORT Joop Folkers, Geslaagde finale van zesde avond-zwemvierdaagse in hart meren: Strijdlust en vriendschap 'Promotie broodnodig' Holy moet winnen om in de race te blijven I wijdag j ia juni 1381 I VD/SC/WW 'Het geeft een kick een grotere vis te vangen door Gerard van den Ende 's-Gravenzande De zeesportvisserij heeft een enorme vlucht genomen. Hoogconjunctuur stelde de visliefhebber in staat ook voor het grotere werk op zee materialen aan te schaffen en in de jaren zeventig zelfs eigen visboten. De vangsten waren niet navenant. Was de sportvisser voor de grote industriële revolutie van succes verzekerd, de strand- visser van nu zal regelmatig langs de visafslag moeten rijden om te zorgen dat er nog wat in de pan kan sudderen. Slechts op open water zijn de vangsten nog goed te noemen, al is de tol gezien het aantal verdrinkingsgevallen in het afgelopen jaar wet erg hoog. tri het Westland staat de zees portvisserij bepaald niet in de kinderschoenen en er is spra ke van een goede organisatie. Vanaf de kust of vanuit een bootje vissen allen, die door die koorts zijn bevangen, met veel enthousiasme op de ge schubde zeedieren. Joop Fol- kers en Ed Stoop, twee 's-Gra- venzandse zeevissers van het zuiverste water, zijn daar goe de voorbeelden van. Al jaren lang zijn ze in de weer met hun hobby. Vroeger, vertellen ze enigszins schuldig, toen bleven ze er zelfs voor weg van school. Waardoor Joop Folkers één maal een andere leerinrichtmg moest 2oeken, omdat de schoolleiding via een krante- bericht er achter kwam, dat hij niet ziek was, maar 'onwet tig afwezig'. Folkers stond na melijk in de krant op een foto, met in zijn handen een kanjer van een vis. Hun jeugdliefde zijn ze, nu ze tegen de dertig aanlopen, niet kwijtgeraakt. Want nog steeds is zeevissen voor deze twee het summum van vrijetijdsbeste ding, Ed Stoop spreekt zelfs Onplezierig van een ziekte, die je nooit r meer kwijtraakt. Folkers heeft het over een fijne ontspanning na het werk, dat je er eens lekker uit ben'. „Ik begon", memoreert Folkers, „op mijn achtste jaar met vissen. Via mijn vader natuurlijk, die hield er ook veel van. Later kwam ik bij de Watersportve reniging 's-Gravenzande. Eerst vanaf de kust of vanaf een pier, maar als je eenmaal op een boot zit te vissen vind je dit het mooiste". „Als er iemand uitvaart, moet hij altijd eerst in het meldboek aantekenen, hóe laat hij de zee opgaat. Wanneer hij terug komt meldt hij zich via het boek weer uit Vrijwel elke dag zit er wel iemand in de kantine 'op de post', om in ac tie te komen als er iets fout zou gaan. 's Nachts mag er trouwens ook worden gevist, maar met een minimum van drie boten. Gaat er om twaalf uur eentje terug naar het strand, dan moeten de andere twee ook mee. Voor de veilig heid". Het vissen wordt er de laatste jaren niet altijd even plezieri ger op, mede door de overbe- vissing en de vervuiling. „Gif storten is vreselijk", stelt Fol kers. „Als je aan het vissen bent, je ziet een boot lozen en de stroming staat je kant op, dan wordt het water goor en bruin; plastic, dode vissen en olie drijven langs. Daarnaast is er het probleem van overbe- vissing, wat wel het grootste is. Vroeger ving ie nog wel eens een oude kabeljauw. Nu zijn ze nauwelijks ouder dan een jaar of tien". „De Nederlanders zijn wat overbevissing betreft het meest berucht. Vraag maar aan de Engelsen. Ook de tong visserij is achteruit gegaan. Het illegale vissen, wat dus de vangsten boven de normale vastgestelde hoeveelheid aan gaat, is eveneens een oorzaak van de teruggang van het van gen. Daar staat echter weer te genover dat de strandvisserij dit jaar beter is dan ooit tevo ren". Mede door de mindere vïsmo- gelijkheden in Nederland (of schoon ze zeggen dat het op bepaalde fronten weer beter gaat), maar meer nog door de uitdaging, zijn de twee vaak in Ierland te vinden. Ze steken graag een paar zeeën over, om hun hobby daar te beoefenen. „Dat is iéders droom", merkt Folkera op. „In Ierland kun je van alles vangen, waaronder roggen, haaien en congers. Ik ben er vijf keer geweest. In het Sea Anglers Guesthouse in Courtmacsherry, waar Gerard Triep, een oud-kapper uit 's- Gravenzande, een prachtzaak heeft opgebouwd. We gaan juist naar Ierland, omdat daar zoveel grotere vissen te van gen zijn. Dat is ook het punt Je wil steeds meer. Ik ben be gonnen met ruisvoorntjes en het geeft je een kick om een grotere, en dan nóg een grote re vis te vangen. Bij Gran Ca- naria kun je ook zo heerlijk vissen, op barracuda en tonijn bijvoorbeeld". Hart Folkers en Stoop hebben hart voor de zeesportvisserij. Weten de vinger op de zere plekken te leggen, maar zijn niet afge stompt geraakt door de nega tieve kanten. Ze kunnen daar entegen heel smakelijke ver halen vertellen. Over de visser bijvoorbeeld, die een prachtfi- guur sloeg door in plaats van pieren aardbeien als aas mee te nemen. En éénmaal bezorg de Ed Stoop, in samenwerking met een Australiër, heel vis- minded Engeland een levens grote schrik. Stoops verhaal: „Een Britse trawler deed twee jaar geleden een bijzonder vreemde ont dekking. De trawler ving na melijk, voor de kust van Do ver, een gul met een Austra lisch merk, dat gezien de da tum één maand daarvoor was aangehecht. Dat kon niet. Want één: geen gul kan zó Een kabeljauw, één van de meest geliefde vangsten van de zeevissers. snel zwemmen en twee: deze vissoort komt in geen enkele zee, die aan Australië grenst, voor. Raadsels alom, totdat wij van de zaak hoorden. Ik had namelijk, met een Australische vriend, een gul gevangen voor de kust van Zuid-Holland en voor de gein een merkje van die Australiër gekregen, dat we aan de rugvin van de gul vasthechtten, om zodoende te kijken waar het beest naar toe zou zwemmen. Dat bleek dus Engeland te zijn, maar geen haar op ons hoofd die er aan had gedacht, dat het Australi sche merkje zoveel opschud ding teweeg zou brengen". Komende zondag Excelsior - Hennes 'Schiedam- De derby tussen Excelsior en Hermes' DVS, aanstaande zondag op sport park Thurlede, belooft even als de voorgaande jaren een een groot cricketspektakel, worden. Zowel Excelsior cap tain Koos Gouka als Hermes captain John Beyer rekenen op een open wedstrijd. John Beyer geeft de ploeg uit sport- park Thurlede de meeste kans. ,f Iedereen heeft de laatste tijd kunnen opmaken dat wij er nog steeds niet zijn. We heb ben te veel up's en down's. 'Onze collega draait veel beter en staat daarom ook op en ge- deelde eerste plaats. Koos Gouka, bescheiden als hij is, acht de kansen op fifty-fifty 'basis.,, Deze derby blijft altijd een bijzonder gebeuren. De hele entourage erom heen maakt het tot een happening. Het verschil op de ranglijst zegt voor ons totaal niets. Wij spelen met de druk van 'het moeten winnen*. Voor Hermes ligt dat anders. Wanneer zij verliezen is er niets aan de hand, maar 2e zullen zeker -naar ons toe komen met de ge dachten om de volle buit mee naar Harga terug te nesnen". Vorig jaar Vorig jaar wisten de Thurlede- -bewoners de meeste punten te ^veroveren. Bij gastheer Her- mes wonnen de mannen van Rupert Gomez. De return bij Excelsior verliep ook erg aan trekkelijk. Met de disco mu ziek op de achtergrond, van wege het 60-jarig bestaan van Excelsior '20, wisten de twee taeros een draw te spelen. Hoe het dit jaar zal worden hangt ~van de vorm van de dag sL Wanneer Hennes wint zal dit een geweldige stimulans rijn voor de komende wedstrijden. Wanneer wij constant blij ven spelen is er niets aan de hand. We moeten ons niet voorbij lopen want daar rijn we ons eerder tegen Hercules een lelijke buil mee gevallen. jtfje het vertrouwen is er en ""het team leeft geweldig naar de ze wedstrijd toe want het Is en büjft een topper", aldus de 1 'gebrande' Koos Gouka. Vlaardingen/Schiedam De Vlaardingse zwemclub VZC kanna weer terugzien op een zeer geslaagde avond-zwemvierdaagse. waar andere sportieve evenementen als de wan del-avondvierdaags min der deelnemers trokken dan vorig jaar, kende de zwemvierdaagse juist een veel grotere toeloop. Te gen de 1478 deelnemers vorig jaar, doken er nu liefst 1944 zwemlustigen het Kolpa-buitenbad in. Voor het merendeel van die deelnemers was gisterenavond de laatste van de vier avonden waarop rij hun baantjes trok ken. Voor de jeugd tot 10 jaar 250 meter per avond en voor de ouderen 500 meter per avond. Overigens wel frisse meters, want de temperatuur van het water schommelde ge durende de vier avonden maar krap rond de twintig graden. Het gemeente bestuur van VLaardingen heeft echter be slist dat er bezuinigd moet worden en dat de temperatuur van het water niet hoger mag. Maar geen der Vlaardingse ge meenteraadsleden of wethou ders worn de vierdaagse mee» zodat rij nauwelijks weten hoe fris het water eigenlijk wel was. Wat dat betreft doet het gemeentebestuur van buur man Schiedam er heel wat mneer aan om het buiten- zwemmen te activeren, want in het Groen oord bas wees de temperatuur deze week een watertemperatuur van 26 gra den aan. „Eigenlijk is het hier te koud", aldus Ineke Hilker, die met nog vier commissieleden voor de organisatie in Vlaardingen zorg draagt „De temperatuur is weer een graadje lager dan vorig jaar". Toen zwom sport wethouder Cees Bot overigens wel een baantje van 50 meter mee, maar nu moest hij het door vakantie af laten weten. Ondanks het frisse water en de te lage buitentemperaturen, bleef het aantal uitvallers toch nog onder de tien. Goede za ken deed wel de poffertjes kraam, want zo'n heerlijke warme hap ging er nu juist wel in! Die poffertjeskraam maakte samen met oog een aantal andere kraampjes de zwemvierdaagse tot een ker misachtig geheel Met voor het publiek per avond nog extra attracties als demonstraties van gymvereniging LVT, de Vlaardingse jeugdbrandweer, de modelbootclub Vlaardin gen, de schermclub "Trefpunt' en als extra gisterenavond tij dens de finale nog een optre den van het tamboer- en majo rettekorps Liberté. "Doel van de avond-zwem vierdaagse", aldus Inke HH- ker. Js om zoveel mogelijk mensen naar het zwembad te halen- Ook de ouderen zouden wat meer in hun vrije tijd aan bewegen moeten doen en zwemmen is daar een uitste kend middel voor". Onder de 1944 deelnemers waren inder daad heel wat ouderen, waar van mevrouw Poth met haar 70 jaar de alleroudste was. 2ij heeft trouwens alle zes keren, dat er in Vlaardingen een zwemvierdaagse werd gehou den, deelgenomen, al was het dan dit keer in het binnenbad omdat wij wat rheumatisch is en het voor haar bnuiten te' koud was. Bit de mannen was de heer C. Brouwer met rijn 66 jaar de oudste deelnemer en hij zwom voor de twede keer mee. Het jongste meisje was de zesjarige Kim Hollemans, ter wijl de vierenhalf jaar oude Roelof Pet de allerjongste deelnemer van de zwemvier daagse was. De jongste en oud ste delenemers ontvingen gis terenavond een presentje zoals er voor alle deelnemen natuurlijk een medaille was Ook werd meteen de uitslag van de kleurwedstrijd bekena gemaakt, waarvoor 109 teke ningen waren ingeleverd. Bo ven de tien jaar was de eerste prijs voor Thea 't Lam (12), bi. de 8- tot en met 10 jariger voor Hans Taal (10) en ondei de acht jaar voor Arthur var Kooy (5). Zwaar weekeinde voor Asvion Schiedam- Asvion cricket gaat evenals collega Excelsior en Her mes een zwaar weekeinde tegemoet. Het team uit sportpark Thurlede, dat uitkomt in de tweede klasse C, moet het opnemen tegen medekoploper HTCC uit Eindhoven. Ronald Jacobs hiero ver: We draaien dit seizoen erg constant, dit blijkt ok wel uit de cijfers waarmee wij afgelopen zondag het op de derde plaats staande HDS klop gaven. Ik ben bang dat het er tegen HTCC anders toe zal gaan. Het team uit de lichtstad staat, net als wij overigens, bekend om de goede battingside. Daarom zal er ge concentreerd gefield moeten worden van onze kant". Wanneer de Schiedammers de zege mogen vieren in Eindhoven, zal het de komende periode grote kans maken om te promoveren. Schiedam kan zich herstellen bij Wassenaar Schiedam/Vlaardingen'Na de derde nederlaag in ,rij var» Vlaardingen Holy, moet" er zondag aangetreden gaan wor den tegen koploper Blbémen- daal aan de Zwaluwenlaan om 14.30 uur. Als de VlaarÜingers nog enige kans willen maken om mee te doen in de race om de titel, dan zullen de mouwen opgestroopt moeten worden en twee punten gepakt gaan wor den. Voor het zover komt lijkt het wenselijk dat spelers en coach Dick Lamet om de tafel gaan zitten om de aanwezige frustraties als goede sportmen sen uit te praten. Gebeurt dit niet dan lijkt binnenkort het doek te vallen voor de kam- pïoensaspiraties die de Vlaar- dingers zich toedachten. Schiedam gaat zondag trach ten de misstap tegen Zwijn- drecht recht te zetten in de uitbeurt bij Wassenaar om 14.00 uur. Deze wisselvallige ploeg boekt de laatste weken knappe uitslagen, dus wordt het oppassen geblazen voor de Schiedammers om niet weer verrast te worden. Het in opmars zijnde Groe- noord kan zondag de overwin ningreeks uitbreiden als er ge wonnen gaat worden bij MF/Birds in Zoetermeer, aan vang 15.00 uur. Indien de slag- ploeg het aantal honkslagen per wedstrijd kan houden zo rond de vijftien, dan zit een nieuwe winstpartij er dik in. Voor MSV'71 staat er weer een thuiswedstrijd genoteerd en wel om 14.00 uur tegen het Rotterdamse St.Lodewijk. Ook deze ploeg staat evenals MSV'71 in de onderste regio nen, waardoor winst voor de Maasluizenaren weer wat meer afstand betekent van de onderste plaatsen in de di strictsklasse. Competitie-indeling KNVB zaterdag- en zondagamateurs zondag: Eerste klasse B: Hermes DVS, Rodenburg, Lugdunum, VIOS, Westlandïa, Papen drecht, Wil helmus, HION, HOV, CVV, DCV, UVS, Nieuwen hoorn en Overmaas. Tweede klasse A: VFC, Slie- drecht, LenS, DHL, Texas, RKDEO, SC Lisse, SJC, Blauw-Zwart, Velo, Ver- burgch, Hellevoetsluis, HVV. Tweede klasse B: Fortuna Vlaardingen, DHS, DRL, Oud- Beyerland, Gouda, SVW, DBGC, COAL, Olympia, Zwijndrecht, CKC, Spar- taan'20 en Slikkerveer. Derde klasse C: Hollandiaan, Excelsior'20, VDL, Bodegra ven, Zwervers, Woerden, ONA, Feyenoord, Alphense Boys, Groeneweg, VEP, GSV. Vierde klasse G: RKWIK, UR- SUS, RIOS, IFC, Putterehoek, De Groen-Witten, Hillesluis, Schiedam, VGravendeeL GLZ, Bloemhof, Hardïnxveld. zaterdag: Tweede klasse B: PPSC, Zwaluwen, De Zwer vers, Xerxes, 's-Gravenzande SV, ASWH, Be Fair, Spirit Rijsoord, DOTO, de Zwerver, Ter Leede, Lyra. Derde klasse A: Excelsior M, MW'27, VV Vlaardingen, Ca- pelle, Katwijk, Jodan Boys, ARC, SVPTT, 's-Gravenzande, DUNO, Di Haghe, JAC. Derde klasse B: TSB, Maas dijk, VVGZ, Groot Ammers. Excelsior P, NTVV, Ever- steyn, SC Voorne, Unicum. Bolnes, Rozenburg, Heine- noord. Vierde klasse B: HBSS, Kou dekerk, Hazerwoudse Boys. TOGR, VVOR, FC Maluku. DEVJO, Oegstgeest, Randstad Sport, RODA'76, Woubrugge. WDS. Vierde klasse C: HVO, Satel liet, DSS'26, ZBVH, Herman dad, SNS, WFB, Herkingen- Zuidland, Melissant, Alexan dria '66, SV Hoogvliet. Danny Molendijk blijft bij VV Vlaardingen voetballen. Vorige week speelde de rood harige spits een uiterst succes^ volle oefenwedstrijd bij FC VVV, maar na rijp beraad heeft MNolendijk toch geen contract getekend. Réden hier voor is, dat Molendijk, in spe- tember een boetiek opent in Vlaardingen. Op woensdag 24 juni zal voor de laatste maal dit seizoen in het gebouw van Christelijke Sociale Belangen aan de Lna- ge Haven 73 in Schiedam een bingo worden gehouden ten bate van de Schiedamse Inva liden Sportvereniging 'De Ooi- vaars'. De bingo begint kloks lag 20.00 uur de zaal is om 19.45 uur open. John Munnik gaat toch weg bij SW. De Rotterdamse hoofdklasser Xerxes wordt zijn nieuwe club. Munnik had ook contacten met de Belgi sche club Eendracht Aalst

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 6