Toch bewonersdeskundige voor Kapelpolder SGmag subsidies niet meer verdelen Ik ,neem de proef Vestiging bouwmarkt roept protest op 'Voorwaarden Vlaardings DNA-onderzoek gaan te ver' Met de kano er op uit Wethouder Posthoorn wil geen witte vlekken i" of,vt Commissie DNA: Woningbouw langs Schiedamsedijk Nieuw plan Mariastraat valt wèl in de smaak SCHIEE AMS€M E 10URANT Maandag 29 juni 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- Sroenvssi 3 - telefoon administratie 263091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 -105de jaargang no. 124 4 pagina'; 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis De kans op een bewonersdeskundige voor de Kapelpolder is aanmerkelijk groter geworden. De raad voor de volkshuisvesting wil de wens van de bewoners in willigen en zal burgemeester en wethouders adviseren met een raadsvoorstel te komen voor de aanstelling van een deskundige. Eerder deze week toonde de directeur van het gemeentelijk woningbedrijf, Jan Baren- d recht, zich nogal pessimis tisch over de financiering van zo'n deskundige. Hij liet weten dat er bij het woningbedrijf in ieder geval geen geld was om een bewonersdeskundige aan te stellen. Maar tijdens een ex tra vergadering stelde de raad voor de volkshuisvesting dal de bewonersdeskundige be taald kan worden met subsi dies van rijk en provincie, die speciaal in het leven zijn ge roepen om dergelijke voorzie ningen bij renovatie en stads vernieuwing te financieren. De bewoners hadden om een deskundige gevraagd om hen te begeleiden bij de beoorde ling van de renovatieplannen voor 160 woningen in de Ka pelpolder, zoals die door de ge meente zijn opgesteld. De be woners willen een bewoners deskundige om zich onafhan kelijk te laten voorlichten. Op basis van gegevens die zo'n deskundige hen voorschotelt willen zij beslissen of de reno vatie al of niet door moet gaan. Schiedam De rol van de Schiedamse gemeenschap (SG) zal belangrijk worden teruggebracht als het sociaal- cultureel plan in werking treedt. Nu heeft de Gemeen schap nog de bevoegdheid zelf subsidies te verdelen on der de aangesloten instellin gen, in de toekomst verdeelt de gemeenteraad dat geld. De SG mag de subsidies dan alleen nog maar doorgeven. Wethouder Herman Posthoorn maakte tijdens een vergade ring van de commissie voor Acht bedrijven lonken naar verlaten NW-terrein Schiedam Met acht organisaties spreekt:de gemeente Schiedam over de bestemming van het 90.000 vierkante meter grote bedrijfster rein aan de Nieuwe Waterweg, waar ruim een jaar geleden het offsho re-bedrijf Van Kooten Veerbeek was gevestigd. Enkele van de acht bedrijven hebben belangstelling om op het nu braakliggende terrein een bouwmarkt te vestigen. Daar is echter kritiek op gekomen van de verenigde Schiedamse ondernemers (VSO) en van enkele gemeente raadsleden. Zij vinden dat een bouw markt opeen dergelijke plek niet thuishoort. Hel levert te weinig arbeids plaatsen op. Havenbedrij- ven i//zouden economisch veet^unstigerrzijnr Er-zijn - al genoeg bouwmarkten in Schiedam en omgeving. En bovendien, als vierde punt van kritiek, in een industriegebied mag niet zonder meer detailhandel komen. In het geval, dat er toch aan een dergelijke onderneming gedacht gaat worden, zou de gemeente raad een uitzondering op de regel moeten maken. De grond, vroeger van de RSV-werf Nieuwe Waterweg, is volledig eigendom van de gemeente Schiedam. Destijds werd het gekocht voor veer tien miljoen gulden. Eind 1979 werden twee Rotterdamse in-, dustrieën uit de offshore aan getrokken. waarvan Brown Rooth zich vestigde aan de Wilhelminahaven en Van Kooten Verbeek ernaast, tus sen Nieuwe Waterwegstraat en Nieuwe Waterweg. De eer ste draait nog volop. De twee de ging na drie maanden al over de kop, toen het bedrijf zich verkeek op een Ameri kaanse order. Om dit terrein gaat het nu. Volgens mr Jaap Brouwer, chef van. het gemeentelijk-bu reau voor economische aange legenheden, zal de grond in erfpacht worden uitgegeven aan verschillende bedrijven. Hij verwacht althans dat er geen enkel bedrijf is die het' hele terrein zal willen bestrij ken, wegens de moeilijke ver kaveling. Er is een strook aan de Nieuwe Waterweg, een middenterrein en een strook langs Wilton-Fijenoord. Een bouwmarkt zou zich tot het middenterrein moeten beper ken en komt in geen geval langs het water. „Je snapt na tuurlijk wel dat wij geen kade gaan uitgeven aan droge be drijven," aldus Brouwer. „Daar moet je havenbedrijven zien te krijgen." Zowel Brouwer als wethouder voor financiën Reinier Scheer- es ontkent dat zich onder de acht bedrijven de Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) be vindt, juist de organisatie bij welke de meeste interesse voor een bouwmarkt in dit ge bied kon worden verwacht. Van de superorganisaties in deze branche heeft bijvoor beeld Vroom Dreesmann sinds twee maanden een Su- perDoe aan de Vierhaven- straat in Rotterdam, pal ten oosten van Schiedam, terwijl -ook de Amerikaanse-Wickes Corporation enkele maanden geleden een bedrijf in Rotter dam-West opende. De KBB heeft in deze omgeving niets: wel in Rotterdam-Zuid, te we ten de Praxis, evenals Maxis en Trefcenter een Bijenkorf- onderneming. Met welke be drijven de gemeente Schiedam wel contact heeft, wilde Brou wer in dit stadium van het overleg niet zeggen. Achter de schermen spreekt men noch tans van KBB en Wickes, als ook van de Zaandamse Ahold- onderneming Miro. Maar voorts denkt men aan kleinere bedrijven in Schiedam. Bij houthandel Van de Wetering, die met het vrachtverkeer in Schtedam-Zuïd de omwonen den veel overlast bezorgt, kon dit weekend geen bevestiging worden gekregen of er met de gemeente onderhandeld wordt. Zie ook pagina drie. „„rinualhe! nieuws uil eigml omgeving kunt vinden, vrardt sondes extra kosten boioigd m l combinótie snot hot Rottctdams Nieuwsblad. -J :oe\ poS^C Vlaardingen De ad hoc-commissie, die het ministerie van volksgezondheid heeft ingesteld voor het controleren van re combinant DNA-werkzaamheden, heeft nogal wat kritiek op de voorwaarden die het openbaar lichaam Rijnmond heeft vastgelegd in de vergunning, die Unilever Research heeft ge kregen voor haar Vlaardïngse DN A-laboratorium. Volgens de secretaris van die commissie, drs. A. W.J. J. Buijs, gaan die voorwaarden veel te ver, waardoor het voor de commis sie lastig wordt om een goede controle op de werkzaamheden uit te oefenen. De commissie is in 1979 inge steld om richtlijnen te geven voor veiligheidsmaatregelen, die genomen moeten worden voor het recombinant DNA- onderzoek, waarbij door men selijk ingrijpen gemanipuleerd wordt met de erfelijkheid, bij voorbeeld van bacteriën. De commissie moet ook controle ren. of die richtlijnen in de praktijk worden opgevolgd. Nadat Unilever Research voor het Vlaardïngse laboratorium een hinderwetvergunning had aangevraagd voor het uitvoe ren van recombinant DNA- werkzaamheden. heeft Rijn mond de commissie om advies gevraagd ten aanzien van de veïlighcidsbepalingen. „De voorwaarden welke uiteinde lijk in de vergunning werden opgenomen bleken sterk af te wijken van de richtlijnen van de commissie. Over de argu mentatie hiervoor is de com missie niet geraadpleegd", al dus het jaarverslag van de commissie. Secretaris drs. Buijs desgevraagd: „De voorwaar den die aan Unilever gesteld werden gaan véél verder dan wij in de richtlijnen voor dat type laboratorium, van het zo genaamde C-II-niveau, hebben vastgelegd. De bepalingen zijn zelfs zo streng, dat men in Vlaardingen wat de voorwaar den betreft al voldoet aan het zwaardere C-III-niveau. Op zich ïs dat niet zo erg, maar het bemoeilijkt de controle op de werkzaamheden van het la boratorium. Het is voor ons moeilijk om projecten in te schatten: moeten we als com missie nu ook werkzaamheden toestaan op dat C-III-niveau of niet? Het is voor ons veel ge makkelijker als de voorwaar den gestandaardiseerd zijn." Hoe die controle op het func tioneren van het Vlaardïngse DNA-laboratorium moet wor den uitgeoefend is op dit mo ment nog niet helemaal duide lijk: daarover 2al de commissie de komende maanden advies uitbrengen aan de regionale inspecteur voor de volksge zondheid. „Sluitende controle Is nauwelijks mogelijk. Als we het echt goed zouden willen doen, dan zouden we een ei gen biochemicus aan de werk zaamheden mee moeten laten doen, om te kunnen zien wat men in dat laboratorium uit voert. Dat is natuurlijk niet reëel. Maar er is op dit mo ment overleg over eenvoudi ger controlemogelijkheden." Eèn van de activiteiten van 'sportlef Vlaardingen' is een kanocursus met als afronding een tocht door de Vlieten. Ook staan koffietochten met de kano op het programma. Maar die zijn door het slechte weer van de afgelopen zon dagen in het water gevallen. Vlaardingen Vergezeld van een instructeur voeren zaterdag een tiental Vlaardingers met kano's door de Vaart en de er op uit komende Vlieten. Met de circa drie uur durende tocht door het uitgestrekte watergebied stoten zij een door de Vlaardingse sportraad georganiseerde cursus af. Vorige week hadden ze al druk geoefend in de Vlaardingse Vaart bij de jachthaven Callenburg. En zaterdag konden ze alle opgestoken foefjes van het kanovaren in de praktijk brengen. In tegenstelling tot het vorige jaar is er dit jaar volop belangstelling voor de door de Sportraad georganiseerde kanocursus, die bestaat uit drie avondlessen, afgesleten met een tocht. De organisatoren van 'Sportief Vlaardingen' vermoeden dat door de o ve r weldigende belangstelling die er toen was voor de windsurfcursussen de aandacht voor hel kanoën werd afgeleid. Dit jaar zijn er echter nogal wat mensen die het ook wel eens willen proberen in zo'n wankel vaartuig. Het is dit jaar al weer de vierde keer dat 'Sportief Vlaardingen' wordt gehouden en volgens de organisatoren begint de Vlaardingse bevolking er nu pas echt enthousiast voor te worden. Behalve kano-varen en windsurfen, kan men onder meer tennissen, fietsen, wandelen, trimmen, zwemmen en boksen. Een andere activiteit van 'Vlaardingen actief' is het sport- en spelteam. Iedere •woensdagmiddag strijkt het op een andere plaats in de stad neer om de kinderen te laten kennismaken met de sportmogelijkheden die er zoal zijn. Op de woensdagavonden, wanneer het team zich richt op volwassenen, zal het voortaan op dezelfde, nog niet bekende, plaats in de stad staan. Nieuw dit jaar is een straat-volleybal toernooi, dat in augustus in Holy wordt gehouden. Voor informatie over 'Sportief Vlaardingen' kan men terecht bij de afdeling sport en recreatie op het stadhuis. cultuur, sport en jeugdzaken (CSJ) duidelijk dat er geen witte plekken in het sociaal- cultureel plan toegestaan zul len worden. Hij bedoelt daar mee dat de gemeenteraad de subsidiegelden tot de laatste cent zal verdelen. Instellingen als de Schiedamse Gemeen schap krijgen dan geen bedrag meer dat zij naar eigen inzicht mogen verdelen; de verdeling wordt van tevoren al door de gemeenteraad gemaakt. CDA-raadslid Luud Snel pleit te voor een tussenoplossing voor de SG. De huidige situa tie waarbij de Gemeenschap een bedrag krijgt dat zij zelf mag verdelen, moet voorlopig blijven gelden vindt hij: „Zo lang er geen protesten van in stellingen komen gaat het blijkbaar goed", meent Snel. Posthoorn voelt daar bijzonder weinig voor: hij wil de verde ling van de subsidiegelden ge heel in handen van de raad leggen. Wel deed CSJ-ambte- naar Ben Hakkenbroek de suggestie dat de Schiedamse Gemeenschap met voorstellen voor de subsidiever deling komt. Vlaardingen Ten noorden van de Schiedamsedijk bij de oude korenmolen zullen onge veer 110 huizen worden gebouwd. De woningen (socia le sector) komen op de drie braak liggende terreintjes langs het Emmaus en tussen Voorstraat en Dijkzichtstraat, Op de locatie Dijkzicht komen een dertigtal koopwoningen in de premie A-sfeer, die volgens het bezilshuisprincipe worden verkocht. Dat is een tussen vorm van kopen en huren, waarbij de eigenaar het bezits recht koopt De eigenaar ver krijgt de fiscale voordelen van koop, maar doordat de wonin gen worden beheerd door een coöperatieve vereniging en het onderhoud dus collectief ge beurt, biedt het tevens de voordelen van huren. Door de ingewikkelde constructie moe ten de woonlasten op den duur lager blijven dan bij gewone koop of huur woningen. Van de eigenaars wordt tevens ver wacht zij bij eventuele ver koop van het huis geen winst maken. Bij de bouw van de plus minus dertig woningen volgens het bezitshuisprincipe zal gebruik worden gemaakt van alternatieve energiebron nen, zoals zonnecollectoren en een warmtepomp. Over het bezitshuisprincipe wordt don derdagavond op het stadhuis een informatie-avond gehou den. De overige tachtig huurwonin gen len noorden van de dijk zullen door Patrimonium wor den gebouwd. Ook daarbij zui len naast energiebesparende mogelijkheden alternatieve energiebronnen worden ge bruikt. Schiedam De bewoners van de Mariastraat en omgeving zijn akkoord gegaan met het herinrichtingsplan voor de buurt dat enkele rparmden ge leden nog tot grote protesten leidde. Veranderingen die door de gemeente in de teke ningen zijn aangebracht, val len blijkbaar in de smaak van de wijkbewoners die slechts in geringe getalen naar de pre sentatie van de plannen in wijkcentrum De Bever zijn ge komen. Een van de belangrijk ste wijzigingen was het schrappen van een grote par keergarage in de Vriend schapsstraat. Daarvoor in de plaats komen in de wijk klei nere garages. Minder blij zijn de mensen in West met de huurprijzen die voor de nieuwbouw zullen moeten worden betaald. Die 2ullen voor mensen utt de ei gen wijk moeilijk te betalen worden, zo vrezen de bewo ners. Oplossingen die zouden leiden lot lagere huurprijzen konden de bewoners niet wor den geboden. Architect Piet Bennehey wees op mogelijke invloeden van de marktsitua tie. Als verschillende aanne mers belangstelling voor de te bouwen huizen tonen, kan de- prijs wellicht omlaag. Verder probeert men de prijzen, ic drukken door woningen zo veel mogelijk gelijk te houden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1