j] Im/stbeek r Asher kan nu zingen wat hij wil Directeur 'CoMitz' gaat met de VUT Krakers uit 'onbewoonbaar' pand gezet m egeloottje ogen niet. Badmeester gaat vijf weken op vakantie Cheques gestolen Zoon (17) mocht in auto rijden Geen ruit meer heel Tebbe Bos relativeert zijn eigen afscheid donderdag 2 |u!i 1881 VD/SC/WW Gemeente draait kraan badhuis tijdelijk dicht j* Vlaardingen Het enige badhuis dat de gemeente I' gaardingen nog rijk is, dat aan de Rotterdamseweg, Tgaat vijf weken dicht. De reden: badmeester Eigen- S raam ontvlucht tijdelijk deze stad en geniet in de perio- Lde van 11 juli tot 14 augustus van zijn vakantie. Larie -j om het badhuis daarvoor te sluiten, vinden de zeventig regelmatige bezoekers. „Er zijn plaatsvervangers voor handen1', zegt de heer A. Heijman, een trouwe badgast, Tegenvaller verontwaardigd. pend is, is sinds enige tijd uniek in Vlaardingen. On danks diverse protesten (onder andere van de Socialistiese Partij) besloot het gemeentebe stuur de badhuizen aan de Ma- risstraat en 2e Van Leyden Gaelstraat te sluiten. j „En dan moeten burgemees- 1 ter en wethouders niet met 1 de dooddoener komen, dat er toch al zoveel geld bij moet I Want dan kunnen alle door de gemeente gefinancierde 1 instellingen wel worden ge- 3 sloten." 1 Het mini-badhuis aan de Rotterdamseweg voorziet nog altijd in een aanzienlijke I behoefte. Met name oudere mensen trekken 'minimaal eens per week met hand doek, stukje zeep en sham poo richting badhuis. Daar toe gedwongen omdat hun eigen huis een dergelijke sa nitaire voorziening ontbeert en zij financieel niet in staat zijn een badcel te laten plaatsen. Het gemeentelijk badhuis aan de Rotterdamseweg, dat op vrij dag van twee tot acht uur en zaterdag de gehele dag geo- Eéntje bleef er open, maar de bezoekers daarvan lijken nu toch weer met een fikse tegen- door John Bunte vaüer geconfronteerd te wor den. De heer Heyman kan zich er kwaad om maken. „We kunnen ons toch geen maand lang in een teiltje gaan was sen? De atmosfeer in Vlaar dingen is nu ook weer niet van zo'n gehalte, dat er geen vuiln'e in de lucht zit Een we kelijkse wasbeurt is hier toch wel noodzaak. Willen ze de klok soms vijftig jaar terug draaien?" Zo absoluut wil wethouder Bas Goudriaan het niet stellen. Zuiver het financiële aspect zou voor de gemeente Vlaar dingen bij de afweging (wel of niet open houden) van door slaggevende betekenis zijn ge weest Goudriaan: „Iemand anders voor die periode aan stellen zou neerkomen op zes honderd gulden per week. Dat kun je niet maken in een tijd van bezuinigingen. Er is na tuurlijk geen ambtenaar die zegt dat hij er wel gratis gaat zitten. Dat is logisch." Een wasbeurt zou bij aanstel ling van een tijdelijke kracht ongeveer een tientje per keer gaan kosten. En dat vindt de wethouder wat al te dol. Sug gererend: „Geef die mensen dan gewoon een tientje, dan kunnen ze naar het Deftahotei gaan en daar een kamer voor een uur huren." Ai zal de di rectie vreemd opkijken men sen met een handdoek het ho tel te zien betreden en een uurtje later, danig opgefrist, weer te laten vertrekken. Brief aan Kieboom De heer Heyman laat het er niet bij zitten. Hij heeft inmid dels een mooie brief voor bur gemeester Kieboom opgesteld. De eerste man van Vlaardin gen is echter op vakantie, zo dat de strekking van de brief voorlopig niet tot hem door zal dringen. Veel zou hij er zich waarschijnlijk toch niet van aan trekken, want wat wil de heer Heyman? Burgemeester Kieboom zou „als super-sociaal voelend mens" ook zijn badka merdeur van 11 juli tot 14 au gustus op slot moeten gooien. Dit ondanks dat de burge meester „in zijn functie heel wat meer transpiratiedruppels heeft te verwerken, dan de ou deren in hun tuintje". De trouwe badgast, zich in zijn brief richtend tot Kieboom: „Als u even tijd hebt, moet u er eens met uw vrouw over praten. Zij is toch voorzitter van de Stichting Raad voor het Ouderenwerk? Ik weet haast zeker dat u dan uw be sluit herroept." Mocht dat niet het geval zijn, iets dat in de lijn der verwachting ligt, dan rest de burgemeester volgens Heyman slechts één ding: „Sluit uw badkamer!" Wethouder Goudriaan: een tientje per douche wel al te dol.... 't Mooiste huis dat ik ooit heb gehad' Vlaardingen Drie kra kers (2, 20 en 21 jaar) zijn gisteren uit een kraakpand in de Stationstraat gezet Zij hadden vorige week de al geruime tijd leegstaande gemeentewoning gekraakt, nadat zij diezelfde woens dag.. ieder uit een ander kraakpand in de straat wa ren gezet „Waarom kun nen ze me niet wat langer laten zitten totdat ik een woning krijg aangeboden. Op het stadhuis hebben ze me gezegd dat het nog maar een paar maanden kan duren. Het was een prima woning; het* mooiste huis dat ik ooit heb gehad", zegt kraakster Jessica die met haar tweejarig doch tertje de afgelopen week de benedenverdieping van Stationstraat 178/180 heeft bewoond. Edward die zijn intrek had genomen op de bovenver dieping windt zich vooral op over de korte tijd die is verstreken tussen de aan zegging dat ze eruit moes ten en de ontruiming. „Een paar dagen terug kregen we te horen dat we eruit moesten. In zo'n korte pe riode kan je toch niet zoe ken naar andere woon ruimte. Wat maakt het nou uit dat wij er in zaten. Het pand stond toch al een tijd leeg. Nu heeft de gemeente er wel voor gezorgd dat er niemand in kan wonen! Gelijk nadat wij er uit wa ren gezet werden de gas en elektriciteitsmeter er uit gehaald en de vloeren ge sloopt." Beide krakers noe men dat stijlloos. „Zo maak ie het woningprobleem al leen maar groter. Voor ons was het goed genoeg. Nu staan we weer op straat." De krakers dienden tegen het ontruimingsbesluit een bezwaarschrift in. Zij wer den daarin gesteund door het Jongeren Advies Cen trum (JAC), dat in een be geleidend schrijven bena drukte dat de krakers drin gend verlegen zitten om woonruimte en de handels wijze van de gemeente 'be paald niet elegant' noemde. Het mocht echter niet ba ten. De krakers werden gistermorgen door de poli tie gewekt en hen werd te kennen gegeven dat ze er uit moesten. Moeder en dochter konden terecht in het nood-opvangcentrum en kraker Edward moest maar zien. Hun spulletjes worden zolang door de ge meente opgeslagen. Jessica voelt er echter niets voor met haar dochter naar het opvangcentrum te gaan. Ze is van plan een ander huis te kraken. „We willen ge woon een dak boven ons hoofd. Veel mensen den ken dat wij kraken om gra tis te kunnen wonen. Ze begrijpen niet dat wij ook niets liever dan een nor maal huurhuisje willen." Een woordvoerder van het gemeentelijk bureau huis vesting zegt eerst dat de krakers nog niet lang ge noeg zijn ingeschreven en dat ze niet zomaar in een leegstaand pand kunnen trekken. „Daar hebben wij een hele lijst woningzoe kenden voor." Maar later voegt hij daaraan toe dat de vloeren er uit moesten voor het funderingsonder- zoek dat binnenkort in de wijk wordt gedaan. „Een sloopcontract konden we ze niet aanbieden vanwege de toestand van de woning. Als er wat gebeurt is de ge meente tenslotte verant woordelijk. Ze staan ge woon niet lang genoeg in geschreven. Het verde- lirigssysteem functioneert hier goed. Iedereen moet nu eenmaal op zijn beurt wachten. Deze mensen trekken van kraakpand naar kraakpand. En dat kan niet." Schiedam Bij een inbraak in een woning aan de Buijs Ballotsingel zijn 24 girobetaal kaarten en twee kascheques buit gemaakt. Men kwam ver moedelijk binnen met een val se sleutel. Een muziekhandel aan de Rot- terdamsedijk mist twee dwars fluiten ter waarde van 1400 gulden. De dief vernielde 's nachts een winkelruit en deed een greep in de etalage. Ook bij een verfwinkel aan de Aleidastraat werd een winkel ruit geforceerd. Daar namen dieven vijftien blikken menie en afbijtmiddel mee met een waarde van honderd gulden. Vlaardingen Een 17-jarige jongeman heeft dinsdagavond een proces-verbaal aan zijn broek gehad, nadat de politie hem een personenauto had zien besturen. Dit, gezien zijn leeftijd uiteraard, zonder in het bezit te zijn van een rijbe wijs. De eigenaar van de wa gen, de vader van de jongen, had hem hiervoor toestem ming gegeven. Toen de jeugdige Vlaardinger werd aangehouden, vluchtte hij zijn huis in, maar ging later toch mee naar het politiebu reau. Ook de auto werd mee genomen om aan een tech nisch onderzoek te worden on derworpen. Schiedam „Bij andere bazen moest ik altijd zingen, wat zij wilden, nu kan ik tenminste zingen wat ik wil". Asher (34), de Israëliet die drie jaar geleden naar Schiedam kwam, heeft eindelijk zijn zin en is blij. Op de Hoogstraat heeft hij nu een eigen pand waar mensen die van Lama, Moustaki en Israëli sche liedjes houden, terecht kunnen. „Ik vind zingen heerlijk om te doen", zegt Asher, die zestien jaar geleden met zingen begon. Vooral liedjes met tempera ment hebben zijn voorkeur. „Het mooiste vind ik als je door de mimiek een buiten lands lied begrijpelijk kan ma ken. De harmonie tussen tekst en melodie, dat is een combi natie waar ik nog naar zoek." Gisteravond is het café-chan- tam op de Hoogstraat 124 fees telijk geopend. „Ik wil niet nog een café maken in de bin nenstad, want die zijn er ge noeg. Ik vind het leuk om voor mensen te zingen die van het chanson houden. Zo speel ik ook graag voor bejaarden en gehandicapten. Nou, en nu kan ik andere mensen die graag spelen ook eens de kans geven. Asher opent zijn deuren zes dagen in de week, van twaalf uur 's middags tot één uur 's nachts. Op maandag is hij gesloten. Schiedam Een Schiedam mer dacht dat hij nog droomde toen hij 's ochtends zijn auto zag staan. Toen hij hem de vo rige dag op de Horvatweg had geparkeerd waren alle ruiten toch nog heel? Terwijl hij rus tig lag te slapen hadden onbe kenden alle ruiten ingeslagen. Voor een stel nieuwe moest hij diep in de beurs tasten: 1700 gulden. I ADVERTENTIE j?- Vóbraldif. mensen die nu nèg niet weten dat •et Ho'md iitteTE*». Ifiu buttwk '{aantrekkelijke prijsjes heeft,; nog één voorbeeld: - léaihele weffchaifpensioó in HoteïSelect Marnaa; R - i bn Vt fr,:<p sWt4gni13-au^istiiSiffnidden in het hot^efzoenvr KOMmO WFIBNJIlOfUl Wam, G; Vérboonstmat 17-21; 010-:' V?; Reisbura Schiedam „Wat een belangstelling voor een gewoon direc- teurtje dat afscheid neemt," verzucht Tebbe Bos (63) als hij voor de krant op de foto moet. Met zijn handen nonchalant in de zakken van zijn colbert laat hij zich op zijn laatste echte werkdag vereeuwigen. Tebbe Bos is de directeur van de technische school aan de Mgr. Nolenslaan 3. 'Colditz' zeiden de leerlingen in de tijd dat die televisieserie Nederland in zijn ban hield. En daar mee doelen ze onder meer op de solide bouw van het oude pand aan het begin van de Nolenslaan. Maar anders dan de in de serie heeft de Schiedamse 'Colditz-directeur' geen ge vangenisstraffen nodig om alles op de juiste manier te laten draaien. Bos ziet zichzelf ook niet als boeman. Hij werkt liever op het gemoed van de jongens. Wordt zelden echt kwaad en als hij het wordt dan is het vaak nog een stukje toneel ook. Met fut in de VUT Vandaag neemt de directeur van de Technische school in de Nolenslaan afscheid van leerlingen en leerkrachten. „Nu ik nog fut heb ga ik met de VUT," grapt hij; zwaar wichtigheid over het naderen de afscheid is hem vreemd. „Als één karaktertrek van de directeur genoemd moet wor den, dan is het wel het vermo gen tot relativeren, meent de nieuwe directeur Van Viersen, die Bos opvolgt op de techni sche school. Een compliment dat Bos onmiddellijk illu streert door hetrif te zwakken: „Ja? vind je dat nou... Goh, dat is dan zeker iets dat je van je zelf niet merkt" Tebbe Bos heeft zijn wortels in Groningen liggen, waar zijn beide ouders vandaan kwa men. Zelf is hij geboren in Leerdam en in zijn kleuterja ren is Tebbe met het gezin verhuisd naar het Schiedamse. In de Lekstraat koos het gezin domicilie en daar groeide de huidige directeur op. Hij be zocht een lagere school in de Lekstraat, die inmiddels niet meer bestaat, ging daarna op het Mulo en koos voor de kweekschool in Rotterdam. Hij gaf jaren les op een lagere school en ging naar de am bachtsschool als wiskundele raar. Het onderwijs trekt Bos. „Dat moet ook wel," beweert hij zelf, „want anders had ik de 45 jaar dat ik het nu doe nooit volgehouden." De technische school trekt hem in het onder wijs het meest. „Het is de door Richard Stomp meest algemene vorm van on derwijs die er is: de leerlingen krijgen van alle vakken iets. Aardrijkskunde, biologie, Ne derlands, elk vak dat andere scholen geven krijgen de jon gens hier ook, alleen het blijft hier wat algemener." Leuker „En dan krijgen de jongens natuurlijk ook nog eens de praktijkvakken, waarbij ze aan de machines moeten staan. Dat maakt dat de technische school veel afwisselender is dan elke andere vorm van on derwijs. Dat merken wij erg goed als we leerlingen binnen krijgen die het op het Mavo niet konden ^bolwerken. Die hebben het hier onmiddellijk enorm naar hun zin. Die krijg je hier niet meer vandaan. En het. is natuurlijk ook leuk: als „Al die belangstelling voor een eenvoudig directeurtje dat afscheid neemt, dat is toch niet nodig" vindt Tebbe Bos zelf. nodig' ze een paar uur praktijk heb ben gehad dan hebben ze er best behoefte aan om bij een theoretisch vak rustig te gaan zitten. Andersom is dat het zelfde, als ze een paar uur the orie hebben, willen ze daarna graag weer wat doen. Dat lijkt mij ook veel leuker dan de hele dag alleen maar in de bank zitten." Maar de LTS is niet alleen leuk: het biedt een groot aan tal leerlingen een toekomst met werk. Steeds meer is er immers vraag naar vakmen sen die werkelijk iets kunnen. Die vakmensen worden door de technische school afgele verd. Alleen is het dit jaar voor het eerst wat moeilijker de leerlingen aan een baan te helpen. Vooral in de bouwnij verheid en in motorvoertui gensector 2ijn er problemen. Toch is ook nu het grootste deel van de vertrekkende leerlingen aan een baan gehol pen, Onder de jeugdwerktozen zijn ook nauwelijks mensen die een diploma van de techni sche school op zak hebben. Je hebt er veel meer voortijdige schoolverlaters en mensen met Mavo en Havo onder. Rijk der fabeltjes Het verwijt dat de leerlingen tegenwoordig nog geen schroe vendraaier kunnen vasthou den wordt door de directeur naar het rijk der fabeltjes ver wezen. „Dat is pure onzin, de huidige opleiding is minstens even goed als vroeger, zo niet beter. Het probleem is alleen dat de eisen nu veel hoger lig gen dan toen." Tebbe Bos illustreert zijn be toog met een voorbeeldje: „Als jongens vroeger op de am bachtsschool kwamen moesten ze drie maanden vijlen aan een blokje metaal. Dat moest dan een dobbelsteen worden. En als de kanten niet helemaal recht waren presteerde de le raar het nog om het ding in de vuilnisbak te gooien ook en moest zo'n jongen helemaal opnieuw beginnen. Dat zegt wel iets van de opleiding toen." Het zijn dingen die nu niet meer voorkomen. Onderwijs vernieuwing is doorgedrongen tot de technische school, en Bos noemt dat als een van de belangrijkste veranderingen die hij als directeur op de school heeft meegemaakt. Het wordt allemaal aantrekkelij ker voor de leerlingen ge maakt, vat hij de verandering in enkele woorden samen. Je kunt leerlingen een plaatje ko per laten emailleren en dan als voorwaarde stellen dat zij daarbij alle kleuren gebruiken. Maar je kunt ze natuurlijk veel béter een sieraad laten maken. Daar hebben ze dan zelf ook nog wat aan. Smoeltjes Als Bos vanmiddag voor het laatst de buitendeur van het oude schoolgebouw achter zich dicht trekt doet hij dat met een opgelucht gevoel. „Als ie zolang in het onderwijs zit als ik, dan krijg je behoefte om er eens mee te stoppen en de zaak over te laten aan jongere mensen. Natuurlijk zal ik best weieens momenten hebben dat ik met weemoed aan de school terugdenk. Maar dan ga ik toch gewoon weer eens een kijkje op de school nemen. Dan ga ik gewoon weer eens naar de smoeltjes van de jon gens kijken." Reizen is de belangrijkste hobby van de scheidende di-, recteur. Het is zijn bedoeling dat htj die hobby na zijn pen sionering volop op gaat ne men. De mogelijkheden daar van kan hij op het moment echter nog niet geheel over zien: financieel zal het wel moeilijk worden en hij vreest daarom ook de bezuinigingen op de pensioenen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3