4 Het gelijk van de bonte kindertrein spelf Talent Pascale Lever exponente nieuwe lichting SIU/STREH SVV Inbrekers bij' werk gestoord begint op 13 juli Jubilerend Jeugdland voorbeeld voor anderen 'Integratie niet zo eenvoudig' 9 Vroeger was ik best een krengetje9 Commissaris bij beëdiging agenten: Nieuw bestuur wMMMmm donderdag 2 Juli 1981 VD/SC/WW Schiedam Joop van Broekhoven is een man die overal iets positiefs in ziet. Als je een half uurtje met hem aan het praten bent, ga je weg met het idee dat het allemaal wel goed komt met de wereld. „Geweldig, fantastisch, fijn. goed, mooi, uitstekend" rijn woorden die om de haverklap terugkeren in zijn taalge bruik. Een man vol begrip voor iedereen en voor alles. Een man ook die geweldig met kinderen omgaat en daar fantastisch veel plezier m heeft Dat is mooi; mooi vooral voor Jeugdland, bet vakanti egebeuren dat de Schiedam se jeugd op een aangename wijze moet bezig houden. Het niet te stelpen enthousias me van Van Broekhoven is aangeslagen in Schiedam. Vijf Jaar geleden begon Jeugdland m de wijken. Daarvoor lag in de vakantie het jeugdgebeuren in de wijken stil. AUes concen treerde zich op de sport- en spelactiviteiten in de Margriet- hal. Heel Schiedam was aange wezen op één plek en moest zich daar vermaken. Het is een opzet die bijvoorbeeld in Botterdam nog steeds wordt gehanteerd. door Richard Stomp Maandag om elf uur start de bonte kinder trein Van Joop van Broekhoven bij het stadskantoor. Met ze ventig activiteiten doet Jeugdland alle wijken aan. Zomerse trein Het belangrijkste nadeel van die opzet is dat kinderen hoog uit een dag naar het vakantie- gebeuren toegaan. Het kost al gauw teveel om twee, drie, of zelfs vier keer naar de Mar griethal te reizen. Kinderen in de Gorzen moeten dat met de bus doen, of moeten door pa en ma worden gebracht Die moeite is al gauw teveel, zo bleek in het verleden. Jeugdland Schiedam heeft daar een einde aan gemaakt De zomerse trein van vermaak doet alle wijken van Schiedam aan en alle kinderen kunnen lopend de activiteiten berei ken. Elke dag is er op loopaf stand wel iets te doen voor Schiedam's jeugd. Van Broek hoven spreekt zelf van een be langrijk voordeel. En wellicht is Schiedam daar mee zijn tijd vooruit geweest Want nu al krijgt Van Broek hoven veel telefoontjes van gemeenten die meer willen weten over de Schiedamse werkwijze. Gemeenten waar van de jeugd nu op één plek vakantie viert Spijkenisse is zo*n stad die benieuwd is naar de aanpak van Van Broekho ven. Sn ar zijn steden «ie tij dens Jeugdland naar Schie dam komen om eens te kijken hoe dat allemaal nou in zijn werk gaat Vlaardingen en Maassluis zijn daar nog niet bij volgens de jeugdland-'baas'. Vieren Dit jaar gaat Jeugdland zijn eerste lustrum vieren. Dat ge beurt niet door een extra uit gebreid aanbod aan activitei ten. „Dat kan ook bijna niet" zegt Riet Immerzeel, de rech terhand van Van Broekhoven op het bureau Jeugdland van de gemeente. „We ritten al met een boordevol programma en als je helemaal vol zit kun je niet uitbreiden. Extra is dit vijfde jaar wel de aandacht die de buitenlandse kinderen krij gen." Van Broekhoven is altijd al erg enthousiast geweest over de groeiende belangstelling voor jeugdland onder de bui tenlanders. Steeds meer Turk- jes en Marokkaanbes kwamen meedoen aan het bloemschik ken, het kleien en andere vor men van creativiteit. Joop was daar blij mee. Vandaar ook en omdat wet houder Herman Posthoorn het wil, zal de openingsdag in het teken staan van integratie der verschillende culturen. Mooie woorden, maar wat houden ze concreet in? Van Broekhoven: „Op die eerste dag zullen er Surinaamse, Turkse en Antil liaanse hapjes te krijgen zijn. Die zijn klaargemaakt door de mensen zelf en zullen gratis worden uitgedeeld. Bovendien zal er a en Turks trio spelen en zullen -Sr Spaanse dansen te bewonderen zijn. Dat wordt vast geweldig." Enthousiast Van Broekhoven hoeft om het allemaal in goede banen te lei den minder moeite te doen dan het eerste jaar. Neem al leen al de medewerkers. Daar ritten er tussen die zo enthou siast over het werk 2ijn dat zij elk jaar weer komen meehel pen. Verder zijn er steeds meer gemeentelijke diensten en particuliere instellingen die meehelpen aan Jeugdland. Als maandag Jeugdland weer van start gaat kan jong-Schie- dam kiezen uit zeventig ge beurtenissen. Daarbij zitten natuurlijk de activiteiten die Schiedam van Jeugdland ge- Wend is, zoals creativiteit en sport en spel. Bloemschikken is er en films worden gedraaid en op de openingsdag is er de grote trekpleister: de grote springmatras. Maar er zijn ook opvallende zaken: het grote aandeel dat het theater dit jaar in het pro gramma inneemt. Negen keer treden theater Kip, theater Spoel, Pro-theater, Theater Piccolo, Het Marionettenthea ter, Poppentheater theater Jo- han Hobo en clown Gray op voor Schiedamse kinders. Vol gens Van Broekhoven alle maal kwaliteit. Geen disco In negatieve zin valt op dat de disco geheel uit het program ma is geschrapt. De buitendis co die in het verleden vaak werd gehouden (op bet mu seumplein en op diverse schoolpleinen) zoek je nu te vergeefs. Het sloeg buiten nau welijks aan. Toch had Joop van Broekhoven één disco op zijn lijstje staan: op vrijdag 10 Juli in wijkcentrum De Blauwe Jrug. Door de problemen met de jeugd in het wijkcentrum en door de nieuwe hinderwet vergunning die disco baast on mogelijk maakt is deze activi teit op het laatste moment ver vallen. Bureau Jeugdland heeft goede hoop dat ook de vijfde afleve ring van het kinderfestijn een groot succes zal worden. De zeventigduizend gulden die Jeugdland dit jaar besteedt (daar zitten ook de activiteiten in de herfst en de met pasen bij) moeten daar met het en thousiasme van de medewer kers voor zorgen. Het enige dat niet is gepland is het weer. Daar kan Joop van Broekho ven alleen maar op hopen. K. van der Stouw© (19 jaar. uit Leer dam), T, Hoog- eveen (20, Maassluis) en R.C. van der Berg (24, Vlls- singen) leggen ten overstaan van commissa ris Van Toledo de eed af. Vlaardingen Het verbete ren van de persoonlijke con tacten tussen politie en burge rij is helemaal niet zo eenvou dig als menig socioloog denkt. Dit stelde commissaris Ben van Toledo gistermorgen bij de beëdiging van drie nieuwe agenten. De surveillanceauto zou vaker op het bureau moeten blijven staan. Hiervoor in de plaats zouden dan veel meer wijka- fenten moeten komen. „Maar oe kun je nu het beste con tacten leggen in een wijk?" vraagt Van Toledo zich af. „MoeUe dan koffie gaan drin ken? Tuintjes bekijken? Want meer bekeuringen geven zal toch ook de bedoeling niet zijn." Er is al enige jaren gewerkt aan een rapport organisatie en functioneren Vlaardingse poli tie. Hierin staat ook de afwe ging die Van Toledo gisteren maakte. Het rapport is inmid dels gereedgekomen en bij burgemeester en wethouders gedeponeerd. Wellicht dat een deel van de in dit rapport ont vouwen plannen al gereali seerd kan worden door de uit breiding van het korps. Van Toledo was dan ook best te vreden met de komst van drie nieuwe agenten, die allen bij de algemene surveillance wor den ingezet Vlaardingen Gealarmeerde politie was dinsdagnacht op tijd ter plaatse om twee inwo ners van Den Haai* In te reke nen. die juist hadden ingebro ken in het Fina benzinestation aan de zuidelijke rijbaan van rijksweg 20. De twee daders, 21 en 27 iaat oud, hadden reeds 66 sloffen sigaretten, een hoeveelheid shag en een aantal wegwer paanstekers klaargelegd. Toen zij in het magazijn hun speur tocht vervolgden, arriveerde de politie. Ook een woning aan de Es- doomdreef kreeg ongewenst bezoek. Van de dader(s) ont breekt hier echter ieder spoor. Terwijl de bewoners maandag nacht op de bovenverdieping lagen te slapen, werd de rest van het huis geheel doorzocht. Er is voor een bedrag van ze venhonderd gulden aan geld en girokaarten meegenomen. Een jeugdige Vlaardinger heeft dinsdag tegenover de po litie bekend ingebroken te hebben in twee kelderboxen en een woonhuis. Hij ont- yreemde daarbij twee brom fietsen en een geluidsinstalla tie, met een totale waarde van 3800 gulden. Maassluis Het dameswïelrennen in Nederland profiteert van de huidige, positieve, ontwikkelingen in de wielersport. De suc cessen van gelouterde profs als Knetemann, Raas en Zoetemelk slaan over op de amateurs, zowel bij de heren als de dames. Maakte jaren lang Keetie van Oosten-Hage de dienst uit bij de dames, die tijd is al lang weer achter de rug. Het dameswielren- nen maakt een stormachtige ontwikkeling door. De top is breed, de onderlinge concurrentie groot Pascale Lever is een van de exponenten van de nieuwe lichting. De 19-jarige Maasslui se kruipt langzaam maar zeker naar de Nederlandse top. De grootste successen behaalde zij op de baan. Tijdens de natio nale kampioenschappen van vorig jaar reikte zij naar een vierde plaats. Op de weg was zij minder succesvol. Twee maal nam zij deel aan de NK en beide malen moest rij afha ken door pech. Pascale Lever begon vier jaar geleden met wielrennen. In navolging van haar opa en va der, die eveneens fervente Vlaardingen Het be stuur van HVO is weer compleet Voorzitter is nu J. Hekkema en K. Hooger- werf vervult de functie van vice-voorzitter. De overige bestuursfuncties worden vervuld doon B. Visser (secretaris); me vrouw M. Dalmeijer (se cretaresse); mevrouw L, lankhorst (penning- meesteresse); J.Jongeneel (wedstrijdsecretaris); P. Onderlinden (afgevaar digde Jeugdbestuur); H. van der Hoek (onderhoud- nieuwbouw) en de alge mene leden G. de Kok, G. van Toom en G.Voor- bach. wielrenners waren: „Het begin is verschrikkelijk moeilijk ge weest Je moet door schade en schande wijs worden, want werkelijk niemand helpt je op weg. De meisje onderling ver tellen elkaar weinig en het was dan ook erg wennen. Ik moest alles zelf uitzoeken." Pascale Lever bleek een vlotte leerlinge. Al snel had ze haar draai gevonden in het wieier- wereldje. De beginperiode was evenwel een harde leerschool: „Toen ik begon moest ik gelijk opboksen tegen een Keetie van Oosten-Hage, werd direct voor de leeuwen geworpen. In het begin was ik nergens. Ik wist niet eens hoe je moest trainen. Ik fietste iedere dag van Maassluis naar Vlaardin gen en vond dat al heel wat Nu ga ik zonder moeite naar Kijkduin." De Maassluise werd lid van Westland Wil Vooruit (WWV), maar veranderde al snel van club. Nu fietst zij voor Ahoy: „Ik heb bewust die overstap gemaakt Bij WWV telde ei genlijk alleen de wedstrijden op de weg, de baan telde ei genlijk niet mee. Bij Ahoy be steed men veel meer aandacht aan de baan. Cor Bijster, de wegcoach voor de dames heeft me eigenlijk overgehaald om ook op de baan te gaan rijden. Het ging tot mijn eigen verba zing direct goed." Concurrentie Momenteel traint Pascale Le ver voor de NK op de baan die in augustus in stadion De Gof- fert in Nijmegen worden ver reden. Frans Mahn, de baan- coach die aan het eind van het seizoen afscheid neemt, heeft de goed ogende Pascale Lever momenteel onder zijn hoede. Alle ogen zijn gericht op het talent uit Maassluis. De wiel- renster blijft nuchter onder de optimistische verwachtingen: „De concurrentie is groot en de druk enorm. Sandra de Neef is natuurlijk een geduch te concurrente.' „Ik hoop er maar het beste van. De vierde plaats is een rot plaats, je valt net buiten de prijzen. Meedoen aan de wereldkamioensc happen in Tsjechoslowakije is natuurlijk aantrekkelijk, maar dan moet ik wel eerste of tweede wor den bij de NK en of dat er nu al in zit durf ik nog niet te be weren." Strijdlust Strijdlust kan de onlangs afge studeerde schoonheidsspecia liste echter niet ontzegd wor den: „Ik laat alles voor het wielrennen. Leef en eet ge- docr Chris Woerts zond. uitgaan is er ook niet bij. Als ik dat niet zou doen zou ik niet bereikt hebben wat ik nu al bereikt hebt Elke dag trai nen, het hoort er bij. Ik ben niet bang dat ik nu iets mis. Ik probeer het gewoon, dan denk ik later niet: had ik het toch maar geprobeerd." „Ik weet dat veel mensen niet kunnen begrijpen dat ik alles voor het wielrennen over heb. Ik mis echt niets. Onderling is het erg gezellig en de buiten landse reizen maken het ook aantrekkelijk. Vorig jaar he- ben we deelgenomen aan een etappewedstrijd in Engeland en aan wedstrijden in Bremen. m Pascal© Le ver: „In do wie lersport moet Je keihard zijn." We hebben ons daar best ver maakt en zijn er ook uitge gaan. Nee. je hoeft niet bang te zijn dat ik iets mis." Pascale Lever is een onrustig type. Als ze een paar dagen niet kan trainen wordt ze kribbig en onhandelbaar: „In het wielrennen kan ik mijn agressie kwijt Vroeg was ik best een kreng, maar door het wielrennen ben ik enorm ver anderd. Wielrenners moeten over lijken kunnen gaan. In het begin is het best wel eens moeilijk. Als ik weer eens ge flikt was heb ik menigmaal een traantje gelaten. Naarmate ie meer wedstrijden gaat rijden leer je ook de trucs en word je vanzelf harder." Stiefkindje De Maassluise wielrenster ver wacht zelf met haar 23-ste aan haar top te zitten: „Dat zie je nu aan de nationale kampioe ne op de weg Hennie Top. Die is nu 23 jaar en momenteel de beste." Het dameswierennen wordt in Nederland nog steeds gezien als het stiefkindje van de wielersport De amateurs hebben de beschikking over een baan- en wegcoach in vas te dienst van de KNWU. De dames moeten het doen met Cor Bijster die slechts een vas te vergoeding krijgt van de bond. Pascale Lever vindt het een onredelijke opstelling: „Wij worden nog steeds niet voor vol aangezien. Het is voor ons een ongelijke strijd. Neem nu vorige week in Nieuwkoop. Toen wij van start moesten foot het van de regen. Precies 5 minuten moesten we in de stromende regen wachten al vorens er gestart kon worden. De wedstrijd zou over 50 kilo meter gaan, maar omdat wij te laat waren gestart werd de wedstrijd plotseling ingekort tot 25 kilometer. Belachelijk natuurlijk. Sommige meisjes hadden drie uur gereden om het criterium te rijden en dan wordt de wedsrijd ingekort." „Kan je zien hoe serieus de da- meswielrsport wordt genomen. Wij bedrijven toch zeker ook echte topsport, het is afzien, tot het uiterste gaan, telkens weer de grenzen verleggen. Als het aan mij ligt mogen de wedstrijden ook langer ge maakt worden. Het is natuur lijk een beetje raar dat we nor maal wedstrijden van 40 tot 50 kilometer rijden en dat het na tionaal kampioenschap ineens 70 kilometer lang is met daar bij nog klimwerk ook. Het klimmen ligt mij gelukkig wel. Het is een heerlijk gevoel als je merkt dat meisjes bergop waarts af moeten haken, dat geeft je een kick. Het is een strijd die je met jezelf levert" Schiedam Eerstedivisieclub SVV begint het nieuwe voet balseizoen op maandag 13 juli onder leiding van nieuwe oe- fenmeester Rob Jacobs met de training. In het weekeinde van 17, 18 en 19 juli houdt de Schiedamse profclub een trai- ningsweekeinde in het sport hotel Bosschenhoofd, dat tot voor kort onder leiding stond van Theo Laseroms, oud-trai ner van FC Vlaardingen'74 en thans werkzaam in het mid den-oosten. Als afsluiting van deze trainingsstage speelt SVV een vriendschappelijk wed strijdje tegen de amateurclub Blauw Wit Rood. Het oefenprogramma van het A-elftal van SVV luidt: don derdag 23 juli SVV-BIoemhof (19.00 uur), donderdag 30 juli HMSH-SW (19.30 uur), zater dag 1 augustus SW-FC Den Haag (16.00 uur), dinsdag 4 au gustus DCV-SW (19.30 uur), donderdag 6 augustus Baren - drecbt-SVV (19.30 uur) en zondag 9 augustus SW-Ware- gem (14.30 uur). Voor SW gaat de competitie al in het weekeinde van 15 en 16 augus tus van start. Dit in verband met de wereldkampioenschap pen die In 1982 in Spanje wor den gehouden. De voorbereidingsperiode van het C-team (Jong SVV) start op maandag 20 juli. Het toe komstelftal speelt op woensdag 5 augustus z"n eerste oefen wedstrijd in Zevenhuizen te gen Groeneweg. De overige wedstrijden zijn: 8 en 9 augus tus toernooi bij Nieuwenhoom, 12 augustus Texas/DHB-Jong SW, 15 augustus Oude Maas- Jong SW, 18 augustus HMSH-Jong SVV, 22 augustus Piershil-Jong SVV, 25 augus tus RKWIK-Jong SVV, 27 au gustus NSVV-Jong SW, 31 augustus PPSC-Jong SVV. 2 september Olympus-Jong SVV en 16 september Jong SW- Jong Feyenoord.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4