SCHIEDAMSCHE COURANT Zeven bezwaarschriften tegen boiiw binnenstad HVO staakt halve dag Ik. Eieerai- de proef ONS onderzoekt hoge gasprijzen Grote interesse voor 35 woningen Dijkzicht m Commissie schoorvoetend achter reddingsplan krant Schiedam kan bouwplan nog niet doorsturen De bewoners van de Malusdreef krijgen een tafeltennistafel. Maar dan wel buiten. Pagina drie. De rattenvanger van Vlaardingen: gediplomeerd gifmenger in gemeentelijke dienst Pagina vier. Het Oranjepark in Vlaardingen staat morgen bot van de folkmuziek. Pagina vijf. Cricket-coach Gomez heeft nu tijd voor zichzelf. Pagina zes. \sr'S^° Vrijdag 3 juli 1981- Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendie nst 144144 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -I05de jaargang no. 128-:fi pagina» 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De Openbare Nutsbedrijven onderzoeken op het moment of Schiedammers niet teveel hebben betaald voer het aardgas dat zij geleverd kregen. Het onderzoek vindt plaats na vragen van het Pvd A-raaös::d Arie Van Loe pen over de gasprijzen. Van Loenen wees in zijn vra gen op de situatie die was ont staan in Den Haag. Het Rotter dams Nieuwsblad van 22 mei onthulde een geheim rapport van de directie van het Haagse gasbedrijf. Daaruit bleek dat er door de bevolking van Den Haag tev< el voor het gas was betaald, te oorzaak daarvan was een stijging van de tempe ratuur van het gas waardoor ook het volume toenam. Zo werd er meer gas geleverd dan door het gasbedrijf was inge- fcoebt De verbrandiogswaarde van bet gas was echter niet toegenomen. Van Loenen heeft gevraagd om een terugbetalingsregeling, als blijkt dat ook Schiedam te veel heeft berekend voor het aardgas. Of dat inderdaad het geval is. is nog niet bekend: het onderzoek bij de openbare nutsbedrijven is nog volop aan de gang. Daarom kunnen bur gemeester en wethouders de vragen van Van Loenen niet binnen de normale termijn beantwoorden. Schiedam Zeven parti culieren of verenigingen hebben van de mogelijk heid gebruik gemaakt een bezwaarschrift in te dienen tegen het eerste woning bouwplan voor de Schie- damse binnenstad. Een fik se tegenvaller voor wet houder Zijdeveld, die had gedacht totaal geen ritiek op dit plan te ontvangen. Het bouwplan is 15 juli jongstleden voor een periode van twee weken ter inzage gelegd. Deze krant berichtte vrijdag 26 juni al over het feit dat vier bezwaarsehrif ten waren ingediend: van de Verenigde Schiedamse On dernemers. de bewoners ve reniging Schiedam-Cen trum, de Stichting Binnen stad Schiedam en het Bu reau Alternatieve Hulpver lening. Dit aantal blijkt nu met nog eens drie te zijn aangevuld. De zeven bezwa ren zijn bij burgemeester en wethouders gedeponeerd, die zich op dit moment van ieder commentaar onthou- den. Getracht wordt de na men van de indieners voor lopig binnen de Ben W-ka- mere te houden. Wel is be kend dat drie bezwaarschrif ten zijn gebaseerd op onvre de over de gebrekkige in spraak en de andere vier op concrete zakelijke motieven. Zo laakten de bewonersve reniging en het Bureau Al ternatieve Hulpverlening de gebrekkige inspraak en vre zen de ondernemers in de toekomst grote problemen bij het laden en lossen. Wethouder Zijdeveld had gehoopt het bouwplan direct na de ter ïnzagelegging aan het Dagelijks Bestuur van Rijnmond en de provincie door te kunnen sturen. Ver volgens zou dan bij de minis ter en de directie volkshuis vesting Zuid-Holland de wo ningwetbeschikking worden aangevraagd. Van dit pro bleemloos doorsturen kan nog geen sprake zijn. De be zwaarschriften moeten eerst door burgemeester en wet houders worden geanaly seerd waarna, alvorens deze stukken van commentaar te voorzien, contact opgenomen kan worden met de indie ners. De mogelijke verslagen hiervan, het bouwplan en de becommentarieerde be zwaarschriften gaan dan door naar Rijnmond. Ook de hogere overheden zullen zich ongetwijfeld nog eens over deze bezwaar schriften buigen. Terwijl Zij develd er juist op rekende dat, omdat er toch geen be zwaren zouden komen, van die kant alle medewerking verwacht kon worden. Zou den zij niet moeilijk doen, dan kon in augustus of sep tember van dit jaar de eerste paal voor het complex van honderd woningwetwonin gen de grond in worden ge- dagen. Weer mijj oenen fraude in W ater weggeh i ed iin Vlaardingen Het bureau fraude van de Rotterdamse politie heeft gisteren in samenwerking met de plaatse lijke politiekorpsen de administraties van twee bedrij ven in Maassluis en Vlaardingen in beslag genomen. Het gaat om Waka BV, een bedrijf in apparatenbouw en staalconstructies in Maassluis en de technische han delsmaatschappij Batex BV in Vlaardingen. Volgens een politiewoordvoer der in Rotterdam worden de directeuren van deze bedrij ven ervan verdacht via tal van malversaties veel te weinig so ciale premies en belasting te hebben afgedragen. Het zou volgens de woordvoerder gaan om een bedrag van meer dan tien miljoen gulden. Er zijn ïn deze zaak nog geen arrestaties verricht, maar die worden wel verwacht als het onderzoek is afgerond. Bij de inval in de kantoren van de twee bedrijven zijn enkele tienduizenden guldens aan Vertegenwoordigers van de directie namen het eisenpak ket, verpakt in een rode kaart, in ontvangst, waarna jze direct zonder commentaar ito geven weer naar binnen S'ngBn. Vlaardingen Ruitn 150 '1 werknemers bij Vlaardingen jOost Bedrijven (HVO) heb- |ben gistermiddag het werk 'ivoor een halve dag neerge legd. Een kleine minderheid 4 van het aanwezige personeel I werkte gewoon door. De sta cking werd uitgeroepen nadat vaan vertegenwoordigers van |de directie een pakket met Jtisen was aangeboden. Daar- |?'j was ook een rode kaart voor de wijze waarop de di- Ijectie met de onderhande- ~:kngsdelegatie van de indu- ■jStriebond FNV omspringt pochten omstreeks 10 sep- Je®fier nog geen goede resul- «ten zijn bereikt, dan is de kans op een langere staking groot De va - -- -■ eist onder meer een goe^e regeling voor werk nemers die buiten het bedrijf op karwei zijn, doorbetalen van reisuren bij ziekte voor karwei werknemers, het op trekken van de vergoedingen voor overnachtingen, tien da- fen onbetaald verlof (voor uitenlandse werknemers zes weken), het rechttrekken van verschillen sinds de invoering van een nieuw beloningssys teem, het terugdringen van personeel dat via onderaanne mers werkzaam is op het be drijf en gelijke beloning voor mannelijk en vrouwelijk kan- tinepersoneel. Ongeveer een half jaar geleden werd met de directie overeengekomen de eisen te bespreken, maar de resultaten zijn volgens de vak bond nihil. Een paar weken geleden werd het eisenpakket tijdens een korte werkonderbreking nog maals aan de directie aangebo den, maar in een gesprek dat daarna volgde met vertegen woordigers van de vakbond kwam er geen enkele toezeg ging. De directie stelt zich vol gens Piet Boogaard, voorzitter van de bedrijfsledengroep, spijkerhard op. „Ze willen nergens aan toe geven." Zie verder pagina drie. contanten in beslag genomen. De fraude zou niets te maken hebben met de bouwfraude, die eerder deze week an het licht kwam en die ook haar basis in het Waterweggebied had. Bij die laatste zaak zou het Vlaardingse aannemings bedrijf Hobo BV hoofdschuldi ge zijn in een reeks van zoge naamde plof-BV'tjes, die voor zo'n acht miljoen zouden heb ben verdiend aan het niet af dragen van BTW, belasting en sociale premies. De directeur van dit aannemersbedrijf ont kent tegenover onze krant de relatie met die plof-BV'tjes niet, maar beweert dat het uit sluitend ging om de verhou ding hoofdaannemer-onder aannemer. Volgens een oud- werknemer van Hobo gebeur den er in het bedrijf echter In derdaad dingen die niet door de beugel konden. Zie ook pagina drie. Bezitshuizen onbekend, maar wél bemind Zo'n 250 mensen luisterden gisteravond naar de uitleg van het voorlopige bestuur van de woonvereniglng Het Bezitshuis: de heren L. Zwoile (bestuurslid), M, van Opfjnen (voorzitter), mevrouw Dangerman (administratrice) en de heer L de Weert (bestuurslid). Schiedam De commissie voor financiën en economi sche zaken heeft zich giste ren schoorvoetend achter het financiële gedeelte van het reddingsplan voor Schiedams gemeentebegroting gesteld. In dat reddingsplan van wet houder ReLnier Scheeres zal op drie punten worden tege moet gekomen aan <2e eisen van de provincie. Grote lij nen van het plan vinden bre de instemming van de Schie damse politiek, maar er blij ven onderdelen waar de ver schillende partijen het aller minst over eens zijn. Het op nieuw invoeren van de baat belasting is daar een voor beeld van. Volgens het voorstel worden de saldireserves versneld af gebouwd, in het prioriteiten programma wordt fiks ge schrapt en verschillende reser vepotjes van de gemeente wor den opengebroken. Duidelijk werd gisteren dat niet alle wensen van de provincie zul len worden ingewilligd. Vol gens wethouder Reinier Scheeres is het zaak een com promis te vinden. Het red dingsplan zou volgens hem Gemeente schrapt eigen prioriteiten zo'n compromis kunnen zijn, maar er ziin geen garanties dat het inderdaad allemaal lukt. Scheeres deed gisteren vrij luchtig over de problemen rond de gemeentebegroting en ziet een goedkeuring niet als het belangrijkste probleem. „Veel belangrijker is," aldus de wethouder, „dat het beste dingspatroon van Schiedam belangrijk terug moet. Daar moeten politieke keuzes wor den gemaakt, anders komen we in de toekomst weer in problemen met de begroting." Het meest pijnlijke van de be zuinigingsoperatie is het snij den in het eigen prioriteiten programma. Het voorstel van de wethouder is om 47 investe ringen uit het prioriteitenpro gramma 1981-1985 niet uit te voeren. Met voortdurende na druk werd gisteren betoogd dat dat schrappen niet defini tief zal zijn. De investeringen worden tijdelijk in de koelkast gezet In het nieuwe prioritei tenprogramma zullen ze er als eerste weer uit worden ge haald. De lijst van 47 investeringen zal meteen na de vakanties in de verschillende commissies worden behandeld. Gevreesd wordt echter dat de commis sies het schrappen van de in vesteringen ab te definitief zullen zien en teveel aan be paalde prioriteiten zullen wil len vasthouden. Wethouder Reinier Scheeres ziet ervan komen dat verschillende com missies geheel verschillende adviezen uitbrengen en dat het college uiteindelijk de knoop doorhakt. De oplossing van Scheeres is slechts een tijdelijke, zo werd gisteren duidelijk gemaakt. Het is de bedoeling dat uitein delijk in het bestaande beleid gaat worden gekapt. Alle in vesteringen die al worden ge daan moeten dan op hun doel matigheid worden bekeken. Uit het bestaande beleid moet de bezuiniging uiteindelijk worden bekostigd. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. QUaiW" •Sa»"*'— p.d«s; i pos*co .aeV OaI<tb0n Vlaardingen Er bestaat bij zonder veel belangstelling voor de naar schatting 110 wo ningen die op drie open plek ken in Vlaardingen-centrum (de locaties Emaus, de Put en Dijkzicht) gebouwd gaan wor den. De gisteravond gehouden informatiebijeenkomst over het project Dijkzicht (zo'n 35 huizen) trok een kleine 250 mensen naar de burgerzaal van het Vlaardingse stadhuis. Er waren 350 uitnodigingen de deur uitgegaan. Ook wethou der Goudriaan kwam zich nog even van het grote aantal wo ningzoekenden overtuigen. „Als de helft van de aanwezi gen mee zou doen, dan kwa men we al huizen te kort", sprak de voorlopige voorzitter van de coöperatieve woonve- reniging in oprichting Het Be zitshuis, de PvdA-er Man van Opijnen, zichtbaar voldaan. De naam van de vereniging zit 'm in de woonvorm waarvoor is gekoren: de zogenaamde be zitshuizen. Iets dat zo goed als ideaal heet te zijn. De voorde len van koop- en huurhuizen zijn samengevoegd in deze tus senvorm. De premie-A wonin gen gelden als koophuis, waar bij de mensen de hypotheek afsluiten bij de coöperatie, waar ze overigens zelf lid van zijn. Willen ze een andere wo ning dan bedanken 2e als lid, krijgen het geld terug dat ze in die jaren betaald hebben, en de vereniging gaat op zoek naar een nieuwe gegadigde. Hieraan kleeft volgens Van Opijnen slechts één nadeel, al vraagt hij zich af of eigenlijk wel van een nadeel gesproken kan worden. Het gaat namelijk om een gemeenschappelijk project (iedereen heeft er rit ting in), met een anti-specula- tiebeding. Dit betekent dat mensen die een koophuis aan schaffen om dat korte tijd la ter weer met fikse winst te verkopen, bij Het Bezitshuis aan het verkeerde adres zijn. Dat het om een gemeenschap pelijk project gaat zullen ae bewoners weten ook. Ze wor den geacht straks actief lid van de coöperatie te zijn. Ook de mensen die uit de boot val len worden al met dit 'ge meenschappelijke' geconfron teerd. De inschrijf' vijftig guldi huur, al het papier, de koffie enzovoorts", probeert Van Opijnen uit te leggen. „Maar dat is ook al een stukje ge meenschapszin, mensen." De gemeente Vlaardingen heeft aan de invulling van de drie gebieden wel een aantal voorwaarden verbonden. Van de 110 hulzen moet minimaal dertig procent bestaan uit twee- en driekamerwoningen, en er moet geheel in de sociale sector gebouwd worden. Ook zullen alternatieve energie bronnen worden toegepast, zoals zonnecollectoren en aardpompen. De geïnteresseerden voor het gebied ten noorden van de Schiedamseweg (ter hoogte van het Buizengat) klonk het gisteravond wel als muziek in de oren. Velen leken mee te willen werken aan, zoals Van Opijnen het noemde, „het creëren van een menselijke woongemeenschap." i rij ving „Voor t de zaal-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1