STAO/SIREEIL Betalen voor lang stallen op terrein Industrieweg 1 Geen tennismuur maar een tafeltennistafel Ook rode kaart voor ondernemingsraad ft mm In miljoenenzwendel: 7 öp de fiets in de HoeMj k I Wijkcentrum start eigen wijkorgaan Ambtenaren en bewoners Malusdreef worden het eens: Dure fietsen gestolen vrijdag 3 juli 1981 VD/SC/WW Directeur Hobo relaties met duistere B.V.'s Dirk G. de man die wordt genoemd als de aannemer achter de miljoenenzwendel in de bouwwereld, zou gebruik hebben gemaakt van een reeks lege BV's en op die manier voor een acht miljoen aan belasting en socia- y le verzekeringspremies hebben ontdoken. Dat vermoeden leeft althans bij het onder* joeksteam dat inderhaast bijeen is geroepen om de fraudezaak geheel door te lichten. Woensdagochtend, om half zeven deed ze ventig man van politie en justitie tegelijker tijd invallen in de gemeenten Vlaardingen, Schiedam en Oud-Gastel. Volkswagenbusjes met administratie werden in beslag geno men en op dit moment is het onderzoek steam bezig alle gegevens op een rijtje te zet ten. Maar nu al bestaat het vermoeden dat de Vlaardingse aannemer erachter zit 9 G. directeur van het bedrijf dat door justitie in de gaten wordt gehouden: „Ik heb de berichten over de zwendel in de kranten gelezen, maar daarin staat waarschijnlijk, waarschijnlijk, waarschijnlijk... Nou daar hou ik het dan ook maar op. Het is niet aan mij om te beoordelen of het alle maal waar is." G. zegt spottend: „Meneer, ik weet niet hoe dat werkt alle maal Ik ben een bouwerij- man. Wat is dat dan, een lege BV? Dat weet ik niet hoor." Onderaannemers öe betrokkenheid met de BV:s dié dóór justitie zijh genoemd wordt door G. in ieder geval wel met zoveel woorden be vestigd. G.: „Of die BV'tjes fraude pleegden; dat hebben ze mij niet verteld. Ik weet wel dat er goeden tussen zaten en dat er slechten tussen za ten." De officier van justitie H. de- Doelder sluit niet uit dat werknemers die op papier bij de genoemde BV'des werkten in feite bij het Vlaardingse moederbedrijf werkten. De Be lasting zou in dat geval zijn opgelicht. G. houdt het er op dat zijn relatie met de genoem de BV'tjes slechts die van hoofdaannemer-onderaanne mer was. Een ex-werknemer van Hobo bevestigt nu dat er 'een hoop stinkzooi is geweest', maar hij wil daar verder weinig over kwijt „Geen werknemer van Hobo zal iets vertellen; we hebben allemaal erg goede Io nen ontvangen bij het bedrijf, en iedereen die weet dat het allemaal wel niet zo legaal zal zijn geweest; dat merk je toch aan die hoge lonen.' Maar van mij hoort u niets, ik ga mijn sympathieke directeur niet op hangen, dat zult u begrijpen; ik heb daar immers goed ver diend. Ik weet wel hoe het in elkaar zit, maar ik vertel het u niet" Plof BVljes •Volgens het onderzoeksteam «onder leiding van de officier van justitie, Mr H. de Doelder, is het mogelijk dat het Vlaar- 'Nieuwsblad Holy-Zuid' Vlaardingen Wijkcentrum De Heipaal heeft voor het eerst een eigen wijkorgaan ge maakt, waarin de bewoners van Holy-Zuid allerhande nieuwtjes over hun eigen om geving kunnen lezen. Dit 'Nieuwsblad Holy-Zuid' is nu °og geheel gevuld door de be- roepskrachten van het wijk je centrum, maar de bedoeling is dat in de komende maanden een redactie wordt geformeerd die vooral uit wijkbewoners bestaat Voorlopig zal het nieuwe bul letin iedere twee maanden gaan verschijnen, maar wel licht kan de frequentie in de toekomst worden opgevoerd. Het blad voorziet zonder enige - twijfel in een behoefte. Bijna "«je andere wijkcentra in -Vlaardingen verzorgen al lan gere of kortere tijd een eigen nieuwsorgaan, maar bij De .Heipaal was het daar tot nu nog niet van gekomen. sWijkbewoners die aan het blad luen meewerken zijn bij De Eeipaal van harte welkom. Ier* zit ook nog te springen om vrijwilligers die regelmatig •jen aantal van die kranten ^nuis aan huis willen bezorgen. dlngse moederbedrijf andere BV's gebruikt om de schulden in op te hopen. Als er controle was geweest gingen de bedrijf jes plots failliet Op die manier zou een reeks van lege BV'tjes zijn opgebouwd die als plof- BV'tjes werden gebruikt Daarbij zou gebruik zijn ge maakt van katvangers; men sen die hun naam lenen aan een BV maar er verder niets mee te maken hebben. Hobo BV lijkt nu welhaast een besmet bedrijf. Wie bij de Ka mer van Koophandel om het dossier van Hobo vraagt moet zijn naam opgeven en wordt werkneemster van de kamer komt speciaal met een schrijf blok langs om de naam van de nieuwsgierige informant op te schrijven. Het personeel heeft daartoe een speciale opdracht gekregen. Van wie en waarom mag men niet zeggen. Kanjere De directeur van Hobo is giste ren hoogstpersoonlijk alle op drachtgevers langs geweest om hen te overtuigen dat het be drijf ondanks alles toch ge woon doorwerkt Volgens een werknemer van Hobo gaat het om 'kanjers van opdrachtge vers' in de Rijnmond die alle maal van de publicaties zijn geschrokken en contact heb ben opgenomen met het Vlaardingse kantoor. Hobo heeft op het moment geen projecten lopen in Vlaar dingen, Schiedam of Maassluis. Wel ts men bezig in Rotterdam en Spijkenisse. Projecten voor gemeenten heeft Hobo niet lo pen. De dienst gemeentewer ken van de gemeente Schie dam en de afdeling stadsont wikkeling van de gemeente Vlaardingen hebben dan ook nog nooit van het Vlaardingse aannemingsbedrijfje gehoord. Van der Waal Ook J.van Aardenne, bedrijfs leider van Bouwbedrijf Van der Waal BV in Vlaardingen, vertelde gisteren in de loop van de dag wel wat hinder te hebben genad van veronder stellingen, dat zijn bedrijf bij de affaire zou zijn betrokken, Er werd van diverse zijden voorzichtig bij hem geïnfor meerd, hoe het bedrijf er voor staat Hij vertelde overigens dat het zeker in de bouw voor zwakke broeders best interessant is, zwart te werken. „65% van de salarissen bestaan uit BTW en sociale lasten, dus het is zeer lucratief om dat te ontduiken. De nieuwe wetgeving, waar op dit moment aan Wordt ge werkt en waarbij de hoofdaan nemer aansprakelijk wordt voor het hele karwei, zal daar niks aan veranderen. Je lost dit soort problemen alleen maar op, als de opdrachtgever aan de aannemers en onder aannemers alleen maar het sa laris zouden uitbetalen en BTW en sociale lasten zeil* zouden afdragen. Maar dat krijg je er nooit door, vrees ik." Klein bedrag Overigens vindt Van Aarden ne het eigenlijk niet terecht, dat over de hoogte van het be drag dat in verband met de fraude wordt genoemd, zo op gewonden wordt gedaan. „Acht miljoen lijkt veel, maar dat is het helemaal niet Er gaat in die bouw zoveel geld om: acht miljoen betekent bij voorbeeld voor ons bedrijf zo'n beetje een half jaar werken aan de nieuwbouw op de Van Leyden Gaelstraat. Als je er op uit bent, kun je dus in een paar jaar tijd véél meer dan acht miljoen via fraude achter- overdrukken." In de bouwwereld wordt ver moed dat het om een veel gro tere fraude gaat: een veelvoud van het genoemde bedrag van acht miljoen zou veel waar schijnlijker zijn, zo wordt alge meen verondersteld. Hoek van Holland Door het bar slechte weer van de afgelopen weken viel de belangstelling voor de fietsdriedaagse in de Hoek een beetje tegen. Het evenement werd voor de vijfde keer gehouden en de organisatie had dit jaar een record aantal inschrij vingen verwacht Maar dat aantal lag beduidend lager dan voorgaande ja ren. In totaal reden 363 fietsers mee. Onder de deelnemers een groot aan tal vakantiegangers, dat in de driedaagse een prima gelegenheid zag om de omgeving van de Hoek op de fiets te verkennen. Dinsdag, woensdag en donderdagavond trapten al die 363 fietsers bij el kaar zo'n tienduizend Kilo meter weg. Zij hadden de keus tussen een traject van 20 of 35 kilometer. Het waren vooral de echte re creatiefietsers die meede den. 09 Hoekse fietsdriedaagse telde dit Jaar 363 deelnemers. Minder dan vorig jaar, maar dat komt volgens de organisatoren door het slechte weer. Maassluis Voor het lang durig stallen van caravans, containers, aanhangwagens en opleggers op het vracht wagenparkeerterrein aan de Industrieweg in Maassluis zal in het vervolg betaald moe ten worden. Burgemeester en wethouders willen een eind maken aan de scheefge groeide situatie, waarbij voor stalling overal elders op o- penbare wegen in Maassluis rechten betaald worden, maar op genoemd parkeer terrein niet. Het komt de laatste tijd steeds vaker voor dat mensen hun caravan of een container tijde lijk op het terrein aan de In dustrieweg neerzetten. Ook hierop zouden nu zogenaamde precariorechten moeten wor den geheven. De controle cn inning van betaKpo'pn ZOU in handen moeten komen van de havenmeester. Bij stalling voor een kortere periode, enkele dagen, kan het verschuldigde bedrag direct aan de haven meester worden voldaan. Deze i-egeling wordt al voor haven-, brug-, en ligplaatsgelden ge hanteerd. Om de havenmeester bevoegd te maken voor het verrichten van deze werkzaamheden, is een aanvulling op de huidige retributie- en precarioverorde- ning noodzakelijk. De Maas- sluise gemeenteraad wordt dinsdagavond gevraagd in te stemmen met deze wijziging. Vlaardingen Er werd aanvankelijk driftig door en langs elkaar heengepraat, gistermiddag op het pleintje aan de Vlaardingse Malusdreef. Twee ambtenaren, Walling van der Hammen (sport en recreatie) en Niek Boosten praatten met een kleine dertig bewoners over een herinrichting van het speelpleintje. cussie los. Hoe hoog moet die muur worden? Wat gebeurt er met de beplanting en krijgen spelende kindertjes geen bal tegen hun hoofd? „Ik wil hele maal geen tennismuur, wie ei genlijk wel", vraagt iemand zich hardop af. Dat blijkt slechts een enkeling te zijn. Goed, geen tennismuur dus. Maar wat dan wel? Geleidelijk Een tennismuur is pure nood zaak, wordt aanvankelijk ge redeneerd. Dat gebons op die huismuren moet maar eens af gelopen zijn. Dan barst de dis- Ambtenaar Walling van der Hammen vertelt de voor- en nadelen. De bewoners van de Malusdreef luisteren aandach- tig. krijgt Niek Boosten wat meer greep op het tot dan chaotische gebeuren. Suggesties worden, in het openbaar, naar voren gebracht en opeens is iedereen het er over eens: er moet een tafeltennistafel komen. Het speelplaatsje biedt mo menteel nog een trieste aan blik. Een gedeelte bestaat uit een zandbak, met een hoeveel heid hout waarbij naar de functie nog slechts geraden kan worden. „Kan die hut niet weg en is het soms mogelijk daar weer een glijbaan neer te zetten", hoor je later. Om on- Vlaardingen Ook de ondernemingsraad (OR) kreeg een rode kaart van de FNV. Volgens de vakbond behartigt de OR de belangen van de werknemers onvoldoende en werkt ze remmend op de realisatie van de zogenaamde 'bedrijfseigen' eisen van de werknemers. De FNV meent dat de OR het overleg tussen vakbond en directie doorkruist. De actie gisteren kwam niet loonmaatregel moeten inle- onverwacht. Op een vorige week gehouden vergadering van FNV-leden bij het be drijf gingen al stemmen op om voor een langere periode te staken. Maar gezien de na derende vakanties is daar van afgezien. Wel wordt er van uitgegaan dat wanneer de directie niet voor 10 sep tember met toezeggingen komt er een langere staking zal worden uitgeroepen. Het eisenpakket dat nu weer bij de directie is ingediend dateert al van vorig jaar. Een aantal eisen is zelfs al enkele jaren oud. Op enkele punten is overeensteraing bereikt Zo krijgen de mensen die op karwei zijn nu meer reisuren uitbetaald, is er een regeling voor werk op chemicaliën- tankers gekomen en hebben werknemers die onvrijwillig de nachtdienst uit moeten de garantie dat de zij voor een beperkte periode recht blij ven houden op de nachttoes lag. Maar in het laatste ge sprek tussen vakbonden en directie kwam naar voren dat de rest van de eisen niet ingewilligd zal worden. De enige toezegging die werd ge daan is dat het bedrijf zal streven naar een winstuitke ring van acht procent Gis termiddag werd dat een dooddoener genoemd. „Twee procent hebben we door de veren en een half procent op het vakantiegeld. Dat geld- spaart het bedrijf mooi uit Maar daar zal dan wel wat tegenover moeten staan. Waarom wordt niet meer personeel aangenomen, zodat er minder onderaannemers nodig zijn", aldus Piet Boo gaard. Direct na de middagpauze kwamen ruim honderd per soneelsleden bij elkaar in de bankwerkerij. Daaronder waren ook enkele tientallen werknemers die naar het be drijf waren gekomen van een karwei elders in het Rotter damse havengebied. De stand van zaken werd doorgespro ken, waarna in een demon stratieve tocht over het be drijfsterrein de overige werknemers werden opge roepen ook 's middags het werk neer te leggen. Er slo ten zich nog enkelen aan, waarna het richting directie kantoor ging. Daar aangeko men werd in een korte toe spraak aan directievertegen woordigers de directeur zelf was op zakenreis uit eengezet wat de eisen waren. Tot commentaar waren beide heren echter niet bereid. Vannacht legden ook mensen van de nachtploeg het werk neer, nadat zij op de hoogte waren gesteld van de stand van zaken. Na een korte vergadering trokken de werknemers In een demonstratieve optocht naar de directie. geveer half zes zetten de twee ambtenaren de zaken op een rijtje. Een half uurtje praten blijkt veel zinnigs op te heb ben geleverd. Er komt een ste nen (of kunststof) tafeltennis, in de zandbak komen drie of vier zogenaamde wipelemen- ten (beestjes op veren) en een kunststof glijbaan. Daarnaast wordt een aantal houten biel zen verplaatst of verwijderd. Als dit alles gerealiseerd is, kan de jeugd van twee tot vijf tien jaar zich hier weer ver-, maken. Walling van der Hammen ver wacht dat dit begin september een feit zal zijn. De kosten zul len volgens hem dicht in de buurt van het door de gemeen te beschikbaar gestelde bedrag van achtduizend gulden ko men. De bewoners van de Ma lusdreef (1 tot en met 83) en Esdoomdreef (1 tot en met 21) krijgen binnenkort de conclu sies van het werkbezoek in de bus gestopt Schiedam Twee kelders aan het Griegplein en aan de Nieuwe Damlaan zijn door in brekers opengebroken. Twee fietsen verdwenen. Ze waren respectievelijk 600 en 930 gul den waard. Fedde Bos Fedde Bos, de directeur die gisteren zijn Technische School verliet, gaat niet hele maal verloren voor het onder wijsinstituut. Hij keert terug als bestuurslid van neutra<2 bijzondere school aan het be gin van de Mgr Nolenslaan. Klaas Akkerman Burgemeester Van Es heeft woensdagmorgen in de kanti ne van het Maassluise politie bureau de 32-iarige Klaas Ak kerman de beloften van trouw afgenomen. Akkerman, die in Maassluis woonachtig is en in Den Haag werd geboren, trad op 1 juli 1977 als aspirant in dienst bij de gemeentepolitie van Rotter dam. De laatste jaren was hij als agent geüniformeerde dienst werkzaam aan het bu reau Boezemsingel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3