SCHIEDAMSCHE COURANT Socuplan kiest voor volkskunst en j eugd werk AVR-gelden vormen zwaard van Damocles :1 Ik «teei n depro ef Eerste huizen klaar van renovatie PKD-II Folk maakt Vlaardingen vriendelijk VVD wijst op gevaar voor reddingsplan Bewoners als slopers vermomd opstads- kantoor SP stuurt raad van state handtekeningen van huisvuilacties Muzikanten kunnen de straat op Vuilnis- buurt Getuigen gezocht van beroving Elckerlyc-pand wordt na vakantie opgeleverd Inspraak verordening gaat naar de raad soo=«" Kinderspel zet slaapkamer in vlam Maandag 6 juli 1981- Broetsvest 3 - telefoon administratie 2&S091 redactie 262566 - klaehtendienst 144144 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - - 105de jaargang no. 129 4 PAdfHA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Wijkcentra en buitenlanders krijgen 'nieuwesubsidies Schiedam Van de beslaan de activiteiten op sociaal-cul tureel gebied kunnen alleen Kunstzinnige Vorming, Amateuristische Kunst en Volkscultuur en het jeugd- en jongerenwerk op meer subsidies rekenen. Boven dien houdt het werkelozen- project de Trechter op zijn minst een belangrijke plaats. Die keuze is gemaakt in het sociaal-cultureel plan, waar mee Schiedam een sociaal- cultureel beleid van de grond probeert te tillen. Belangrijke nieuwe uitgaven in de toekomst zullen voorts worden gedaan voor witkacco- modaties in de oude wijken, de culturele minderheden en emancipatiegroepen. Het zijn keuzes die ook werden ge maakt tijdens de vergadering van de commissie voor cul- tuur^port en jeugdzaken (CSJ) op 25 juni, waar het woord achteretandgroepen erg popu lair bleek. Bij het opnieuw verdelen van subsidies zullen activiteiten waarvoor het socuplan kiest het meeste krijgen uit de sub- sidiepot Subsidies voor andere bestaande activiteiten zullen langzaam worden afgebouwd, met tien procent per jaar. Dat staat in de 'hoofdlijnen Sociaal Cultureel Plan 1932-1985, dat vrijdag door de gemeente werd gepresenteerd. In. dat plan worden voor het eerst zwart op wit concrete keuzes gemaakt. H^t is de be doeling van het sociaal cultu reel plan om lijn te brengen in het geven van subsidie. Alle bestaande activiteiten zullen tegen het licht worden gehou den. Activiteiten waar de ge meente geen prioriteit aan geeft zullen worden af gebouwd met tien procent per par. In het sociaal-cultureel plan is voorts een ruimte van 94 dui ten d gulden gelaten voor 'nieuwe' activiteiten. Met dat bedrag kan op actuele ontwik kelingen worden ingespeeld. Het sociaal-cultureel (socu-) ?lan komt tot stand onder felle protesten van instellingen in ie stad. De federatie voor j jchiedamse instellingen heeft tl initiatieven genomen die te- }en het socu-plan indruisen. 5 !o werd een claim op tafel ge- egd voor zestig extra beroeps- Waardin gen Straatmuzi kanten hebben deze zomer In Vlaardingen vrij spel. Moeten zij doorgaans be schikken over een speciale ontheffing» in de maanden fall en augustus Is dat niet nodig. Daarna moet een ie der die op straat wil musice ren weer over de vereiste vergunning beschikken. Schiedam De Boten- buurt kan net zo goed worden omgedoopt in ■Vuilnisbuurt- Dat conclu deren bewoners van Woudhoek-Noord die met «de ogen hun eigen wijk 3 en vervuilen. Steeds -roeer zwerfvuil ontsiert in de Schiedamse nieuw bouwwijk de straten. •Vooral rond de ophaalpos- kn in de wijk zorgen de rtraten voor een rommeli- aanblik, probleem is volgens bewoners dat de vuiïnis- alleen maar dichtgebonden vuilniszak- jkb meenemen en veel bewoners toch ook dozen vuil buiten zetten. Die blijven dan staan en bet vuil verspreidt zich de wijk. Sinaasappel- «mllen, dozen 'en papier- fommel is afval dat in de fotenbuurt tussen wal en schip dreigt te vallen. krachten en werd op 25 juni een alternatieve avond belegd over het sociaal-culturele werk. Opvallend naast de weerstan den bij Federatie en beroeps krachten is de apathie die er bestaat bij andere instellingen in de stad. Volgens wethouder Herman Posthoorn is de deel name aan het overleg over het sociaal cultureel plan bedroe vend. „We zijn nu al blij als er iemand wil meepraten» aldus de wethouder. Vlaardingen De politie is op zoek naar twee jongemannen, die vorige week donderdag een 75-jarige Vlaardingse van haar handtas hebben beroofd. De bejaarde vrouw stond 's a- vonds rond 23.00 uur te wach ten bij de bushalte aan de Ma- dridweg, toen een bromfiets stopte met twee jongemannen er op. De duopassagier rukte haar de tas uit de handen, waarna het tweetal er met hoge snelheid vandoor ging. In de tas zat een bedrag van 75 gulden, een japonnetje, een bril en nog wat andere spul len. Een automobilist, die de bero ving zag plaatsvinden, zette de achtervolging in, maar verder heeft niemand meer iets van die man gehoord. Met hem zou de politie graag in contact ko men, evenals met eventuele andere personen, die iets van de beroving hebben gezien. Men kan zich in verbinding stellen met de afdeling recher che van de Vlaardingse politie via tel. 34.23.55. Vlaardingen Hot Vlaarding se Folk festival dat dit week eind in het Oranjepark werd gehouden mag een succes genoemd worden. Naar schatting achtduizend bezoe kers brachten, verspreid over de gehele dag, een bezoek aan het gratis festival dat vooral opviel door haar rust en haar vriendelijkheid. Ook de politie was bijzonder tevreden over het verloop van het festival: zij heeft nauwe lijks hoeven op te treden. De enige dissonant wa3 een in braak in drie naast elkaar op de Julianasingel geparkeerde auto's. Bij elkaar werd voor tweeduizend gulden ont vreemd. Van het festival zijn opnames gemaakt door de Vara-radio. Meteen zaterdag was de eer ste uitzending en de eerstvol gende acht zaterdagen zullen opnamen van het Vlaardingse Folk-festival worden uitge zonden tussen half zeven en zeven 's avonds. Schiedam DeW miljoen die Schiedam weigert te be talen kunnen weieens het zwaard van Damocles zijn boven het hoofd van de ge meente Schiedam. Die vrees heeft het liberale raadslid Cor van Tilborg verwoord tijdens de behan deling van het reddings plan- voor Schiedams ge meentebegroting. Van Tilborg is bang dat de provincie juist dwars kan blijven liggen omdat Schie dam in de begroting totaal geen rekening houdt met het betalen van AVR-mil- joenen. De provicie staat op het standpunt dat Schie dam die wel moet betalen. De gemeente is daartegen in beroep gegaan bij de kroon. Nu in het reddinsplan de sal- di-reserves versneld worden afgebouwd om bestaande in vesteringen te dekken zou de provincie juist met die AVR- miljoenen weieens moeite kunnen krijgen, is de rede natie van Van Tilborg. Schiedam spreekt zijn reser vepotjes aan en de provincie ziet dat er niets voor de AVR wordt gereserveerd, dat is, kort samengevat het pro bleem. Van Tilborg: „We kunnen met zijn allen nog gek staan te kijken als wij potseiing toch die miljoenen moeten betalen. Daarom vindt ik het niet goed net te doen alsof die mogelijkheid niet aanwe zig is. We moeten als ge meente de kop niet in het zand steken en net doen als of er niets aan de hand is." Financieel wethouder Rei- nier Scheeres weigert echter rekening te houden met de mogelijkheid dat Schiedam inderdaad moet betalen voor de AVR. Hoe vaker we hard op zeggen dat wij niet moe ten betalen, hoe meer kans er is dat we inderdaad niet hoeven te betalen" meent Scheeres. Daarom weigert hij consequent rekening te hou den met de 2,5 miljoen die de gemeente nog immer boven het hoofd hangt. „Zoalg wij menen dat wij goede redenen hebben om niet te betalen, moeten wij het bedrag niet reserveren," meent Scheeres. GS moeten daar volgens Scheeres dan ook niet over 'zeuren'. Ook in het red dingsplan blijven er nog zo'n vijf miljoen in de saldireser- ve en mocht Schiedam toch de AVR gelden moeten beta len dan kan het eventueel daaruit gebeuren. De wet houder heeft goede hoop dat die redenatie ook voor de provincie acceptabel zal zijn. Meer over het reddings plan op pagina 3 Schiedam Stripliefhebber en wethouder Reinier Scheeres keek vrijdagoch tend oprecht verheugd toen hem plots een paar strip- boekjes in de hand werden geduwd door mensen van bewoners vereniging Schie- dam-Centrum. De man die nooit onder stoelen of ban ken heeft gestoken een ver woed liefhebber van de Bommelstrips van Toonder te zijn was in zijn nopjes met de uitbreiding van zijn ver zameling stripverhalen. Hij liet voor de uitreiking door de vereniging een andere af spraak zelfs even wachten. De bewonersvereniging Schiedam-Centrum reikte de strips uit op het stadskantoor om te herinneren aan het vijfjarig bestaan van de vere niging. Met grote slopersha mers en een grote koffer van "Bulldozer Sloop' waren de binnenstadsbewoners 's och tends om negen uur het stadskantoor binnengelopen daarmee geen twijfel latend over een van de belangrijk ste grieven van de vereni ging: de onvrede over sloop van de Brandersbuurt. Kees de Vos heeft zich jaren lang bijzonder druk gemaakt over die sloop en legde zijn onvrede neer in stripteke ningen. Zijn 'Kloostermopjes' sieren al tijden het vereni gingsblad van Centrum en het vijfjarig jubileum werd aangegrepen om die mopjes te bundelen. Alle afdelingen op het stadskantoor waar de vereniging regelmatig mee te maken heeft, hebben exem plaren van de strip ontvan gen. Ook alle leden van de vereniging krijgen het boek je in de bus- Mensen die ook belangstelling hebben kun nen het werkje bestellen bij de bewonersvereniging. Vlaardingen De eerste huizen in het tweede renovatiepro ject in de P. K. Drossaartstraat in de VOP zijn vrijwel klaar. Komende vrijdag, 10 juli, krijgen de eerste bewoners de sleu tels uitgereikt. Die oplevering is reden voor een bescheiden feestje, zo vin den de projectgroep voor de VOP en aannemer Henk van der Waal. Daarom wordt van 15.30 tot 36.30 uur koffie met gebak geserveerd in de VOP- keet aan de Zomerstraat. Alle bewoners van het oude deel van de wïjk, die zich bij de re novatie betrokken voelen, zijn daar welkom. Om 36.30 uur worden de sleutels uitgereikt, waarna de opgeknapte panden aan de binnenkant kunnen worden bekeken. Ook een ander bouwproject, dat wordt uitgevoerd door bouwbedrijf Van der Waal, be gint op te schieten: de verbou wing van het oude Elckerlyc- pand aan de Oosthavenkade. In dit oude pakhuis worden 12 zogenaamde Van Dam-eenhe- den gebouwd: kleine wonin gen voor êén- en tweepersoons huishoudens. De bedoeling is dat dit project na de bouwvak vakantie wordt opgeleverd: hiervoor is de datum van 14 augustus geprikt. Er worden momenteel pogingen onderno men om oud-staatssecretaris Marcel van Dam, die destijds de initiatiefnemer is geweest voor de Van Dam-eenheden, het gebouw te laten openen. Wethouder Reinier Scheeres zag zijn stripverzameling vrij dag uitgebreid met een strip over Schiedam. Vlaardingen De Socialistische Partij is bij de raad van sta te in beroep gegaan tegen het nog maar een maal per week ophalen van huisvuil. Aan het bezwaarschrift is een pakket met ruim zesduizend handtekeningen toegevoegd, dieinder- tijd zijn verzameld bij de huisvuilacties. De SP verzoekt de raad het ingediende bezwaar gelijk te behandelen met het bezwaarschrift dat de Holyvrouwen hebben ingediend tegen de gehalveerde dienstverlening van de gemeentereiniging. De Holyvrouwen gaan in hun bezwaarschrift vooral in op de gevolgen voor de volksgezondheid en de vervuiling die vol gens hen door het eenmaal per week ophalen van huisvuil is toegenomen. In het bezwaarschrift van de SP wordt aange voerd dat de maatregel een gevolg is van het financiële de biele bij de AVR. De SP noemt het in strijd met de redelijk heid de bevolking daarvoor te belasten. Temeer, aldus de SP, daar de verliezen grotendeels zijn ontstaan op de chemische afdeling van de AVR, die industrie-afval reinigt De SP noemt het een nalatigheid dat de industrie niet verplicht Is het chemisch afval naar de AVR te brengen, terwijl de ge meente Vlaardingen dat wel is voor de verwerking van huis vuil. De SP verzoekt de raad van sfate te onderzoeken of de gemeente Vlaardingen niet nalatig is geweest bij het afslui ten van het contract met de AVR als kosten die niets met huisvuil te maken hebben op basis van dat contract opgelegd kunnen worden. «Bk. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. O»* ?os«° VJOO»?^5- 834. 3000 Rotte' oa* »ooo Schiedam De inspraakve rordening voor de gemeente Schiedam is goedgekeurd door het college van burgemeester en wethouders. De verorde ning die de manier regelt waarop burgers op allerlei ge meentelijke beslissingen in spraak krijgen, zal nu worden voorgelegd aan de gemeente raad. De verwachting is dat dat na de vakantie zal gebeu ren. Het tot stand komen van de verordening heeft enkele jaren geduurd. Vlaardingen Twee kinde ren uit de van der Driftstraat die met vuur aan bet spelen waren hebben brand veroor zaakt in hun slaapkamer. De vader van de twee kinders heeft zelf het vuur weten te blussen voordat aangrenzende kamers door de vlammen wer den aangetast. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, de schade aan de slaap kamer wordt geschat op 2500 gulden. Brandweermannen die waren uitgerukt hoefden niet meer op te treden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1