SCHIEDAMSCHE COURANT Nieuwe aanvraag voor kracht buitenlanders Jongeren zetten Nieuwland op stelten i I m Jeugdland krijgt naar verhouding veel subsidie Werknemers eisen geld bij politie Bewoners commissie eist optimale inspraak Ik depraef IJS Van bed gelicht Relletjes na klachten over geluidsoverlast Kritische woorden b'j opening Loonzakjes bij fraudeonderzoek in beslag genomen Auto open gebroken Inbraak Renovatieplan 96 huizen centrum natte vingerwerk Vooral auto mobilisten veroorzaken ongeluk Dinsdag 7 juli 1981 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - - 105de jaargang no. 130—PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 253031 - redactie 262366 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Voor de tweede maal heeft de ge meente Vlaardingen een aanvraag de deur uitgedaan voor een ondersteunende kracht voor buitenlanders in de stad. Een eerste subsidieverzoek bij het ministerie van CRM was teruggestuurd, omdat er de nodige onduidelijkheden inzaten. Met name ging dat over de vraag, wat Vlaardingen pre cies met die kracht zou wil len gaan doen. Volgens die nieuwe aanvraag zou de functionaris vooral moeten worden ingezet in de stadsvernieuwing, voor de problematiek van de tweede generatie van migranten en de begeleiding van vrijwilli gers in het club- en buurt werk bij activiteiten, die spe ciaal op buitenlanders ge richt zijn. Zowel opbouwwerk als so ciaal-cultureel werk zou dus in het takenpakket van die ondersteunende kracht thuishoren. Over de aanvrage voor een dergelijke functionaris is in middels uitgebreid overleg tussen Vlaardingse ambtena ren en CRM gevoerd. Uit dat overleg is ook het ad vies gekomen, om een twee de aanvraag in te dienen. De ambtenaren op het minis terie deden echter geen toe zeggingen over de honore ring van die nieuwe aanvra ge. raddraaiers traden zeer agressief op op het Wibautplein De echte reden: het ontbreken van een eigen ruimte. aldus een meisje. Schiedam De mobiele eenheid is gisteravond ingeschakeld, om hon derd jongeren in Nieuw land schrik aan te jagen. In de omgeving van het Dr. Wibautplein waren naar schatting vijfhon derd bewoiiers van de wijk uitgelopen, om te zien wat de jeugd daar aanrichtte. De agressie beperkte zich tot het uit halen van straatstenen, het omgooien van bloembakken en, tegen middernacht, het in brand steken daarvan op de opennbare weg. Geweld deed zich daarbij Er was gisteren bij de opening van Jeugdland van alles te doen. Springen op een groot luchtbed en draaien in een molen konden worden afgewisseld met lekkere buitenlandse hapjes. Schiedam Vergeleken met de 70.000 gulden subsidie, die Jeugdland krijgt voor een paar weken vakantieactivi teiten, komt het jeugdwerk in Sehledam-Noord er zeer karig vanaf. „Een jaarbudget van 16.000 gulden voor wat wij in Noord doen weegt na tuurlijk niet op tegen het for se bedrag, dat Jeugdland voor alleen de vakantiepe riode krijgt," zei gisteroch tend de opbouwwerker van Schiedam-Noord, Jos van der Lugt. Samen met de jcugdwerkster uit Noord, Yvonne Heuvelman, was hij aanwezig bij de opening van Jeugdland door wethouder Riet Taverne een opening die zonnig verliep, zij het dan dat de kritiek van Van der Lugt er als een wolkje voor kwam. Wethouder Taverne, voor de openingsplechtigheid uitver koren omdat burgemeester John te Loo en wethouder Herman Posthoorn beiden absent waren, had lovende woorden over voor het bu reau Jeugdland dat al enkele jaren bemand wordt door jeugdconsulent Joop van Broekhoven en zijn mede werkster Riet Immerzeel. De wethouder prees hun inzet De komende drie weken is er in de diverse wijken van Schiedam weer een en ander te doen, al valt het op dat ondanks de intenties van Van Broekhoven opnieuw de oudere jeugd niet aan bod komt Gisteren was het behoorlijk druk bij Jeugdland, zoals dat gehouden werd op het stad- serf, tussen stadskantoor en Proveniershuis. Van een aantal attracties kon gesteld worden dat nu niet bepaald de jeugd erbij gebaat was (een dixieland-orkest kreeg bijvoorbeeld geen aandacht), maar Joop van Broekhoven dacht daar optimistischer over. „Die dixieland trekt wel voorbijgangers op de Broersvest en de 's-Grave- landseweg en die nemen dan hun kinderen mee," rede neerde hij. Van de Turkse, Surinaamse en Spaanse eet- kraampjes zei Van Broekho ven ook dat deze een bijzon dere functie vervulden: de hapjes, die er gratis te krij gen waren, deed de kinderen volgens hem kennismaken met een klein stukje buiten landse cultuur. Van Broek hoven hecht daaraan zeer grote waarde. Ook het bloemschikken 's middags kreeg warme belangstelling. Vanochtend ging Jeugdland verder met sport en spel aan de Jozef Oreliosingel en creativiteit op het Dr. Wibautplein, ook vanmiddag zaten de mede werkers (van wie aan flink aantal een trouwe kern rond Van Broekhoven gaat vor men) niet stil. En wat mor gen betreft: om tien uur is er een vaartocht met De Groe ne Vrede van Guus Klepke, een spelcircuit op het Edi- sonplein, film in wijkcen trum Nieuwland en creativi teit op het Bachplein en om twee uur is er film in de Blauwe Brug, creativiteit op het Fabriplein en sport en spel op de Maasboulevard. Zie ook commentaar op pa gina drie. Vlaardingen Werknemers van het Vlaardingse bedrijf Batex BV poogden gisteren door een demonstratieve ac tie voor een Rotterdams poli tiebureau hun loon te krij gen. De loonzakjes werden eind vorige week met de complete boekhouding bij een inval van een speciaal fraudeteam van de politie in beslag genomen. De werkne mers eisten van de politie hun loon. Ze zijn van plan net zo lang met hun acties door te gaan totdat het wordt uitbetaald. Het fraudeteam heeft de be- drijCeiding te kennen gege ven dat de loonzakjes met circa zestigduizend gulden bij de belastingdienst zijn. De directie heeft inmiddels de garantie gegeven dat de ge dupeerde werknemers voor het eind van de week hun geld krijgen. Een woordvoer der van het bedrijf zei dat begin deze week een voor schot is gegeven en dat de pogingen om het geld van de belastingdienst los te krijgen zullen worden voortgezet. Gesprekken met de belas- Vlaardingen Vanuit een personenwagen, die stond ge parkeerd op bet parkeerter rein bij het Holy-ziekenhuis zijn betaalkaarten, een giropas, een filmcamera en een porie-, monnee met honderd gulden gestolen. De waarde van de buit bedraagt 750 gulden. Het portier was opengebroken. Vanaf een aan de Dirk de Derdelaan geparkeerde auto werden vier siervelgen met' een waarde van vijfhonderd gulden ontvreemd. tingdienst hebben tot nu toe niets opgeleverd. Sommigen van de in totaal 93 werknemers van Batex zeggen ernstig gedupeerd te zijn. Een deel van het perso neel kan niet met vakantie, omdat de politie de loonzak jes in beslag heeft genomen. Behalve een weekloon zou den sommigen eind vorige week ook vakantiegeld heb ben gekregen. Behalve bij Batex BV deed de politie eind vorige week ook een inval bij Waka BV in Maassluis, Ook bij het Maassluise bedrijf, dat van dezelfde eigenaars is, werd de complete boekhouding in beslag genomen. De lonen waren echter net uitbetaald. De meeste werknemers van Batex stonden gisteren gedu rende enkele uren voor het politiebureau aan het Sande- lingenplein, van waaruit het fraude-onderzoek wordt ge leid, Verslagen wachtten zij voor het politiebureau in Rotterdam-Zuid op de be drijfsleiding, die met recher cheurs onderhandelden over uitbetaling van het in beslag genomen loon. „Wij hebben toch niets fout gedaan. Waar om houdt de politie ons ïoon dan achter. Dit is pikken van arbeiders. Als de politie tien minuten later was binnenge vallen was er niets aan de hand geweest. Dan waren de loonzakjes al uitgedeeld." Vlaardingen Bij een in braak in een woning aan de Lariksdreef hebben onbeken den een bedrag van 1500 gul den buitgemaakt Ook werd een fototoestel met diverse be nodigdheden ter waarde van 1420 gulden meegenomen. niet voor. Niemand raakte gewond. De mobiele eenheid trad dan ook niet effectief op, slechts een enkele keer werd een rondje door de wijk gereden, waarna de bal sturige jonererï even ver spreid raakten en tijd nodig hadden zich te hergroeperen. De spanning die dat gaf was hen voorlopig genoeg. De jongeren kondigden aan, vanavond de straatacties te vervolgen. Hun boodsheid is ontstaan toen gisteravond de politie een jonge bezitter van een gele Volkswagen som meerde op te houden met herrieschoppen. De jongen had al een hele tijd de motor van zijn wagen laten draaien, wat geluidsoverlast in de omgeving had opgele verd. De politie vroeg de jon gen naar zijn autopapieren. Toen hij deze niet wilde la ten zien kwam het tot woor delijke schermutselingen, waarbij er sprake van was dat de politie de auto in be slag zou nemen. Hierna werden vrienden in geschakeld, die zeiden dat ze „het niet pikten dat de poli tie zo optrad". In de betrek kelijk korte tijd van een half uur waren honderd jongeren op de been gebracht, die aan vankelijk dreigend optraden, Vooral onder buurtbewoners zat er de schrik in. Het be richt ging rond, dat een om wonende van het Wibaut plein de politie had gealar meerd, naar aanleiding van de overlast die de bestuurder van de auto had veroorzaakt. En de verzamelde jeugd leek zijn agressie eerst op veron derstelde politietippers te willen botvieren. De winke liers op het Wibautplein vreesden voor hun etalage ruiten. Een meisje, dat wat achter de raddraaiers van het stel aan liep, zei tegenover onze krant dat het niet zozeer om de auto of het politieoptre den ging, alswel om het ge mis aan een open jongeren centrum in Nieuwland. De oudere jeugd kan in de wijk nergens onderdak vinden. Van het wijkcentrum op het Wibautpein is het de bedoe ling dat het wordt verbouwd en de Jeugdhaven aan de Al- bardastraat richt zich vooral op jeugd onder de twaalf jaar. Schiedam De politie heeft vanmorgen om ze ven uur vijf van de erg ste raddraaiers van hun bed gelicht. Het gaat om jongelui in de leeftijd van 17 tot 19 jaar: een 17-jarige bouwvakker, een 19-jarige loodgieter en nog enkele werkloze jongeren. De jongeren worden op het bureau verhoord over hun aan deel in de rellen van gis teravond. De politie verklaarde na deze actie dat zij zich voor de keus gesteld voelde: werkeloos blij ven toezien of proberen door ogenblikkelijk in grijpen verdere ongere geldheden vanavond le voorkomen. De gearresteerde jonge lui waren aangewezen door politiemannen in burger, die gisteravond bij de rellen toezicht hadden gehouden. Vlaardingen „Natte vingerwerk". Zo omschrijft de bewo nerscommissie de renovatieplannen van Samenwerking '77 voor 96 huizen in Vlaardingen-centrum. Naast het feit dat de commissie grote problemen heeft met de bouwplannen, die huns inziens veel effectiever en waarschijnlijk goedkoper zouden kunnen, wordt een optimale inspraak geëist. Iets dat voor een deel zijn beslag moet krijgen op 20 au gustus, wanneer de bewo nersvereniging zich beraadt over de renovatieplannen. Woningbouwvereniging Sa menwerking rondde, als ei genaar van de 96 woningen, in november vorig jaar een technisch onderzoek naar de diverse gebreken af. Zo goed als alles in de huizen moest grondig gerenoveerd wor den, was de conclusie, De op gedane ervaringen van dit onderzoek worden volgende maand aan de huurders be kend gemaakt. De bewo- newrsgroep heeft inmiddels een bouwkundig tekenaar in de arm genomen, die de re novatietekeningen heeft gea- nalyserd. „Het had veel beter gekund," is zijn standpunt. Zijn tekeningen zullen bin nenkort aan de bewoners ge openbaard worden, waarna die een afweging hopen te kunnen maken. Samenleving gaat uit van maximaal 70.000 gulden per JHL. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. a toe opP" oei «asW- s PosK' woning. Dit zou voor de be woners ingrijpende conse quenties gaan hebben. Een huur die momenteel tussen de 100 en 125 gulden ligt zou (minimaal) verdubbeld wor den. „Prima", redeneert de secretaris van de bewoners- commssie, Kees Zondag, „maar dan moet daar wel voldoende tegenover staan." Of dat inderdaad het geval zal zijn, daar heeft de com missie nog haar twijfels over. Aan de hand van de tekenin gen van het Vlaardingse ar chitectenbureau Van Pelt is inmiddels al een fikse portie kritiek verzameld. „Mijn bed past nergens", las iemand van de bewonerscommissie al aan de hand van de teke ningen af. Opbouwwerker Leo van Gerven benadrukt dat de commissie zeker niet moeilijk wil doen. Hen gaat het er om zoveel mogelijk in spraak te verkrijgen voor de bewoners van de Marisstraat, Cronjéstraat, Jozef Israël- Straat en gedeeltes van de Gedempte Biersloot, Mesdag- straat en Schravendijkplein. Samenwerking hoopt in au gustus volgend jaar aan de ingrijpende renovatie te be ginnen. Dit zal tot gevolg hebben dat de betrokken be woners hun huis tijdelijk moeten verlaten. Hoe dat in zijn werk zal treden is nog onduidelijk. Schiedam Bij de 142 onge lukken, die zich in juni in het Schiedamse verkeer voorde den, waren 210 auto's en 12 vrachtwagens betrokken. Het langzaam verkeer berokkende veel minder schade. In totaal waren 24 bromfietsers, 16 fiet sers en 8 voetgangers bij een ongeluk betrokken. Het aantal verkeersongevallen was nage noeg gelijk aan het aantal inci denten in juni vorig jaar. Bij de ongelukken raakten twee mensen zwaar gewond en 21 licht gewond. Als hoofd oorzaken kunnen worden ge noemd: het niet verlenen van voorrang, het te dicht op el kaar rijden en onoplettend- heifL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1