3 Enquête naar behoefte aan kinderopva ng Weinig aandacht voor jeugd en jongeren Steendi j kpolder even zonder wijkgebouw i Getuige brand had harde klap gehoord BAH is er ook in de vakantie Groenoord en Kethel uur zonder stroom Ontgroening door boktor Meisje ziet auto niet Pro j ect-coör dinator onderzoekt bestemming re-socialisatiecentrum Inbraak bij ex-dominee dinsdag 7 Jufl 1881 VD/SC/WW DE POSITIEVE woorden, die COA-wethouder M. A. C. Ta- veme-van Campen gisterochtend over had voor de orga nisatie van Jeugdland, maken des te meer duidelijk hoe weinig er verder te bejubelen valt over het beleid voor jeugd en jongeren In Schiedam, Het Is. zoals wethouder Taverne zei. lovenswaardig hoe groot de Inzet Is om de Schledamse jeugd in vakantietljd enig vermaak te bieden, zodat bij een deel van die jeugd een neiging tot verveling voorkomen kan worden. Aan deze woorden van lof be hoeft geen afbreuk te worden gedaan. Inderdaad krijgt men de Indruk, dat het bureau Jeugdland overijverig werkt san het vakantieprogramma voor de jeugd. Maar, en dat is niet aardig om te constateren nu er tenslotte eens Iets ge beurt. het Is de vraag of Jeugdland niet te veel aandacht krijgt en andere aspecten ten aanzien van jeugd en Jonge ren te weinig. EERSTVERANTWOORDELIJKE figuur voor deze problema tiek Is PvdA-wethouder H. W. Posthoorn. Wie het red dingsplan voor de Schledamse gemeentebegroting voor 1981 beziet, zal bemerken dat van de geschrapte prioritei ten er vele vallen binnen de portefeuille van Posthoorn. De restauratie van de Undenhof wordt op de lange baan ge schoven, de plannen voor een wijkcentrum In Schiedam- West en een open Jongerencentrum voor de oude wijken lopen nieuwe vertraging op, uitbreidingen In het Passage- theater gaan in de ijskast, de Schledamse Gemeenschap en de WV kunnen voorlopig herhuisvesting wel vergeten, cultuurvemleuwend en emancipatorisch onderwijs komt later aan bod, de schooltuintjes In Schledam-Oost komen er vooralsnog niet het zijn alle voornemens die Post hoorn als wethouder had. VAAK WORDT VERONDERSTELD dat Posthoorn In het cel lege van burgemeesler en wethouders van Schiedam wei nig steun krijgt. Consequent heett hij geweigerd om nauw samen te werken met de andere wethouder met welzijn- staken, mevrouw Taverne. Vermoed wordt dat Posthoorn geen pact met haar sloot om populair te blijven bij het links georiënteerde, antl-CDA-gezinde deel van de PvdA. Het gevolg ervan Is echter dat Posthoorn, evenals Taverne vaak, in het college van B en W tegen de bierkaai vecht. De andere wethouders, drs. R. Scheeree en Ir. Chr. Zijde veld, maken zich veel sterker. Soms leidt dat tot vreemde prioriteiten: de zoveelste wijkpost van de dienst gemeen tewerken kan dan plotseling belangrijker worden geacht dan de broodnodige ruimte voor de werkgroep jeugdwerk In Schledam-Noord. Het heeft er alle schijn van dat Post hoorn zich in het college weinig hard kan maken. Zo dreigt hij, ondanks goeds Bedoelingen, steeds meer te worden aangemerkt als een wethouder die veel belooft maar wei nig presteert. JUIST DAAROM zou Posthoorn er voor moeten waken, dat waar hij wel mogelijkheden heeft, deze ook uitgebuit wor den. En waar het Jeugd en jongeren betreft, zijn er moge lijkheden. Twee Jaar geleden is een speciale commissie voor Jeugd en jongeren Ingesteld, die het alom geprezen initiatief nam een wfjkbezoek aan de Jongeren van Schle dam-Oost te brengen. De conclusies leidden tot een voor lopige subsidie van 25.000 gulden voor enkele voorzienin gen in Oost. Veel Is dat niet Gemeentewerken brengt zulk een bedrag al in rekening voor het verharden van een speelveldje voor roller-skating. En zo'n skateboardbaan is niet het enige, waarom de jeugd van Schledam-Oost zit te springen. Het verbazingwekkende doet zich echter voor, dat die commissie voor jeugd en jongeren gemiddeld een maal per kwartaal vergadert en dat daardoor voor die 25.000 gulden nog geen bestemming kon worden gevon den. Uit onvrede met die gang van zaken overweegt PvdA- raadslld J. F. van der Lugt uit de commissie te stappen. HET IS JAMMER dat de Immer enthousiaste en beminnelijke jeugdconsulent J. van Broekhoven, die gisteren eveneens de nodige lof kreeg toegezwaaid, slechts naar voren komt als er een Jeugdland-activiteit Is. Binnen de muren van het stadskantoor werpt hij zich nadrukkelijk op om bijvoor beeld een open jongerencentrum in Noord van de grond te' krijgen, de commissie voor Jeugd en jongeren vaker bijeen te krijgen, het potje van 25.000 gulden voor de jeugd In Oost te besteden, enzovoorts. En door de bank genomen gaat Posthoorn met hem mee. Naar buiten toe Is daar ech ter niet zoveetvan te merken. JUIST OMDAT ZULKE Ideeën binnen de muren van het stadskantoor ontwikkeld worden, komt te weinig naar bul- ten dat de werkelijke stagnatie moet worden geweten aan 'krachtiger wethouders als Scheeres en Zijdeveld die hun eigen belangen weten door te drukken ten koste van an dere, daarbij een bij de begrotingsbehandeling in novem ber de door hun partij gestelde prioriteit, welzijn, verlooc henend. WAAR HET GAAT om bestaande mogelijkheden (zoals dat potje van 25 mille) is de conclusie gerechtvaardigd dat Posthoorn eerst wil zorgen dat lopende zaken ook goed blijven draalen en dat pas In tweede Instantie nieuwe plan nen van de grond komen. Dat betekent dat Jeugdland re latief veel geld en aandacht krijgt en dat Investeringen (Iets In Oost, een OJC In Noord en ruimte voor het jeugdwerk In Noord, om maar wat te noemen) op zich laten wachten. Begrijpelijk Is dat wel, redenerend vanuit Posthoorns situ atie. Van een goed colfegebeleld getuigt dat evenwel niet KK Ontwerp van Jenny Dalenoord voor de zomerzegel van 1957 (Collectie Postmuseum). V iisserij in 6£ C1 postzegels Postzegel van Papua Nieuw Gui nea over een wat primitievere vorm vanm visserij. (Col lectie Postmu seum) VJaardingen Gedurende de zomermaanden organi seert het Vlaardingse Vis- serijmuseura een tentoon stelling- van postzegels die de visserij tot onderwerp hebben. In dit unieke sa menwerkingsproject met' het Haagse Postmuseum wordt In meer dan 650 postzegels uit ruim tachtig landen getoond waaronder zeldzame exemplaren uit verre landen. Om de Nederlandse inbreng niet helemaal verloren te la ten gaan heeft men de 26 Hollandse zegels met behulp van ontwerptekeningen en voorstudies nog over 16 van de 44 tableaus weten verde len. Op 14 juli wordt de tentoon- RaadsHedeii niet Schiedam Met stickers wil het bureau voor alternatieve hulpverlening (BAH) van John Zwart duidelijk maken, dat er wat hem betreft ook in de zomervakantie mensen met problemen geholpen moeten worden. Het BAH, gevestigd op het Oude Kerkhof 18, vindt het hoogst vervelend dat het instituut sociaal raadslieden, gevestigd op het Broersveld, zomaar op vakantie gaat zon der dat alle problemen van de cliënten zijn opgelost Ook eer der al heeft het BAH via stic kers laten weten, dat de alter natieve hulpverlening soms meer geolied verloopt dan de gesubsidieerde: dat. was na het vertrek van sociaal raadsman Hans Suyling naar Zevenaar, toen een gemeenteambtenaar tijdelijk op diens stoel ging zit ten. Het instituut sociaal raadslie den, waarvoor onlangs twee sollicitanten werden aangeno men als opvolgers van Suy ling, gaat volgende week maandag met vakantie. Vanaf maandag 3 augustus zal het in stituut weer normaal bereik baar zijn. Schiedam Op een tijdstip, waarvan de openbare nutsbe drijven Schiedam (ONS) ver wachten dat het geen hinder oplevert, zal de stroom in Groenoord en Kethel worden afgesneden. In de nacht van vrijdag op zaterdag, van vier tot vijf uur (dus als de zon weer opkomt), zal de levering van elektriciteit gestagneerd worden. Dat gebeurt evenals vorige week in verband met de in bedrijfstelling van het schakelstation aan de Borodin- laan. Dat gebeurt in vijf fasen. Als het schakelstation eenmaal werkt, wil wethouder Reinier Scheeres er met zijn commissie voor financiën en economische aangelegenheden een keer een excursie naar maken. Het uurtje stroom zal vrijdag nacht niet worden geleverd in het gebied, dat in grote lijnen begrensd wordt door rijksweg 20, het zandlichaam voor rijks weg 19, de Borodinlaan, de Mozartlaan, de Zwaluwlaan en het Prinses Beatrixpark. Ook de kerkbuurt van Kethel zal het een uur zonder elektrici teit moeten doen, dus boeren die er vroeg uit willen moeten hier rekening mee houden bij het zetten van de electrische wekker. Die doet het na de stroomonderbreking namelijk niet meer. stelling officieel in aanwezig heid van een aantal genodig den geopend. De tentoonstel ling blijft tot december geo pend. Op het minuscule formaat van een postzegel valt ver rassend veel informatie te concentreren. Het museum heeft de zegels onderver deeld in 17 rubrieken die even zoveel facetten van de visserij betreffen. Afbeeldin gen van de vissen en andere waterbewoners vormen de eerste groep, gevolgd door visvangst, visverwerking, visserijhavens, visserijonder- zoek, vissersvolk, navigatie, bescherming visserij, be scherming natuur, reddings wezen, walvisvaart, vaartui gen, handel, sport en kunst zinnige verwerking. Dagelijks is het Visserijmu seum, Westhavenkade 53-54, van tien tot vlif uur geopend. Op zon- en feestdagen van twee tot vijf. Hoek van Holland De Hoekse plantsoenendienst heeft vorige week niet min- 'der dan dertig populieren moeten rooien in verband met een dodelijke boomziek te. De bewoners van de Bru nels traat protesteerden aan vankelijk zeer heftig tegen deze massale „ontgroening" van hun straat De populieren waren allemaal" aangetast door de beruchte horzelvlinder of boktor. Deze verwoestende insekten vreten een boom van binnenuit leeg en enkele houtmonsters toon den aan dat het hout van de bomen in de Brunelstraat to taal vermolmd was. Een en ander zou betekenen dat bij een flinke storm de populieren als luciferhoutjes zouden om vallen met alle gevolgen van dien. In het najaar zullen er weer nieuwe bomen in de Brunel straat worden geplant, maar, hoewel populieren snelle groeiers zijn, zal het toch nog wel een tijdje duren voor het weer „echte bomen zullen zijn. Een van de opvangmoge lijkheden: de peuterzalen die op diverse plaatsen In de stad te vinden zijn. Of de peuteropvang voldoende is, dat moet uit het onderzoek blijken. Vlaai-dingen Nog dit jaar zal onder de Vlaardingse be volking een enquête worden gehouden naar de behoefte aan kinderopvang. Bedoe ling van het onderzoek is in zicht te krijgen in de behoef te van ouders om hun kinde ren (0 tot 12 jaar) voor enke le uurtjes of zelfs de hele dag in een opvangcentrum of crèche onder te brengen. Hoewel de gemeente voorlo pig geen geld heeft om tot subsidie van nieuwe opvang mogelijkheden over te gaan, is toch besloten het onder zoek al vast te houden. De gemeente stelt dat voor an dere sociaal-culturele activitei ten hetzelfde geldt Ook daar voor worden onderzoeken ge daan, hoewel nauwelijks geld beschikbaar is. Zo wordt voor bijvoorbeeld het club- en buurthuizenwerk over nieuwe accommodaties gepraat, terwijl nu al zeker is dat er geen geld is. Mocht de financiële situatie van de gemeente er in de toe komst rooskleuriger uit gaan zien. dan zijn er in ieder geval uitgewerkte ideeën voorhan den, zo redeneert men op het stadhuis. In Vlaardingen bestaan al een aantal opvangmogelijkheden voor kinderen. Zo zijn er ver spreid over de stad een aantal peuterspeelzalen, is er een kin derdagverblijf aan de Hofsin gel en zijn er op enkele scho len overblijfmogelijkheden. Maar vooral het aantal over blijfmogelijkheden, waar kin deren van werkende of zieke ouders hun boterhammetje tussen de middag kunnen op peuzelen, schijnt ontoereikend te zijn. Aanvankelijk werd ge opperd om aan de hand van de bestaande wachtlijsten de be staande behoeften af te leiden, maar vanuit een werkgroep die zich met de problematiek bezighoudt is geopperd dat daardoor een fout beeld zou ontstaan. Sommige ouders worden afgeschrikt door de lange wachtlijsten en zien er van af, terwijl anderen zich op meerdere wachtlijsten laten zetten. En daardoor ontstaat geen juis beeld, aldus de werk groep. Het onderzoek zal worden ge houden door de Stichting Wel zijn. De SWV wilde aanvanke lijk een mondelinge enquête, omdat dan meer respons zou worden verkregen. Maar van wege het kostenaspect is beslo ten het onderzoek te beperken tot een schriftelijke steekproef onder 10Q0 ouders met kinde ren van tot twaalf jaar. Een andere reden om de steekproef schriftelijk te houden is de verwachting dat die objectie ver zal uitvallen. Bij een schriftelijke enquête kan de geënquêteerde in alle rust de vragenlijst invullen zonder dat er invloed van de vragenstel ler uit kan gaan. Ook wordt op het stadhuis geredeneerd dat uit het aantal ouders dat niet reageert ook bepaalde conclu sies getrokken kunnen wor den. Schiedam Met een vaartje van 35 kilometer per uur is m de Lorentzlaan een 17-jarig meisje met haar bromfiets te gen een geparkeerd staande auto opgeknald. Zij had te veel op andere dingen gelet om de wagen, eigendom van een 32- iarige controleur op te mer ken. Met een hersenschudding ligt het meisje nu in het Nolet- ziekenhuis, waar zij ook aan een wond aan haar rechter been is behandeld. De politie vond het niet nodig haar te bekeuren, hoewel zij sneller gereden had dan in de bebouwde kom op een brom mer toegestaan is. Plezierjachten in Schie; Schiedam Afgaande op de getuigenverklaring van een 51-jarige Schiedammer neemt de politie aan, dat de brand, die vrijdagnacht woedde op twee plezierjachten in de Schie, veroorzaakt is door de ontploffing van een gasfles. De brandweer zelf kon geen oor zaak vinden, maar de man, die in de nabijheid in zijn eigen vaartuig lag te slapen, had vlak voor de brand een harde klap gehoord. De verzekering staat voor twee flinke schadebedragen. Het pleziervaartuig van een 54-jarige uit Schiedam was 90.000 gulden waard, het ande re bootje dat een 38-jarige Rot terdammer toebehoort was verzekerd voor een ton. Beide zijn geheel uitgebrand. Het polyester van het ene bootje smolt helemaal. Het andere jacht had een stalen exterieur, maar verder bleef er niets van over. De Schledamse brand weer kreeg vanaf de andere zijde van de Schie assistentie van de Rotterdamse spuitcolle- ga's. Dezen konden niet ver hinderen, dat het bootje dat was losgeslagen en hun kant opdreef naar de bodem van de Schie zonk. Een derde bootje liep lichte brandschade op: de bakboord zijde werd geblakerd. Het ge beurde ter hoogte van Sand- vik. Bouwkeet verdwenen Maassluis De wijkvere- nïging Steendijkpolder zit momenteel 2onder ge bouw. De gemeentelijke goedkeuring voor de bouw van een eigen pand is in middels afgegeven, maar het tijdelijke onderkomen van de vereniging is ver dwenen. Wijkvereniging Steendijk- polder, die ruim een jaar geleden werd opgericht, was de laatste tijd gehuis vest in een bouwkeet van Elementum. Deze firma legt momenteel de laatste hand aan een aantal nieu we huurwoningen in de, wijk. Met deze voltooiing verdwijnt ook de bouw keet De voorzitter van de' wijkvereniging, Ruud van Beers is Elementum bij zonder dankbaar. „Hier door is een positieve bij drage geleverd aan de tot standkoming van deze piepjonge wijkvereniging", zo schrijft hij in het vere nigingsblad. Een maand geleden keur de de Maassluise gemeen teraad het bouwplan voor een wijkgebouw in de Steen dij kpolder goed. Ge wacht wordt nog op de goedkeuring door Provin ciale Staten. Volgens Ruud van Beers hangt de snelle gemeentelijke goedkeu ring nauw samen met de toezegging van het bestuur van de wijkvereniging om door zelfwerkzaamheid de bouwkosten zoveel moge lijk te drukken. Nu de aanvang van de werk zaamheden in augustus verwacht kan worden, heeft wijkvereniging Steendijkpolder nog een aantal mensen nodig die, om de gedane belofte waar te maken, de handen uit de mouwen willen steken. Hoek van Holland Het gemeentebestuur van Rotterdam gaat na augustus naarstig op zoek naar een project-coördinator, die de juiste bestemming van het re-socialisatiecentrum in Hoek van Holland zal aanwijzen. De coördinator zal volgens de heer L. Wel tens van de Rotterdamse voorlichtingsdienst als 'trek paard' fungeren. Hij moet niet alleen op de hoogte zijn van pro blemen op het gebied van volksgezondheid, maar ook het ter rein van bestemmingsplanningen, „Omdat de vakantieperiode er nu tussen ligt, verwachten wij te gen het einde van augustus de geschikte man te hebben gevon den. De project-coördinator wordt wel binnen de muren van het Rotterdamse gemeentehuis gezocht", zegt de voorlichter. Schiedam Bij de 53-jarige ex-dominee Bas van Blanken is ingebroken. Via de brand gang naast zijn woning aan de Willem de Zwijgerlaan kon den onbekenden er vandoor gaan met onder andere drie tassen, een bontjas, een spaar bankboekje en allerlei papie ren, waaronder een rijoewijs en twee paspoorten. Dief slaat toe in koffiepauze Schiedam Een 60-jarige Groenoorder zou eerst nog een kopje koffie gaan drinken en dan zou hij een paar gaatjes in zijn wagen gaan boren, omdat dat ergens voor nodig was. Maar na de koffie kon hij het boren wel vergeten. Een dief was er met de boormachine, die alvast bij de wagen op het Schubertplein was klaarge legd, vandoor gegaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3