SCHIEDAMSCHE COURANT Toekomstige bewoners zijn te weinig bij inspraak betrokken Gemeenteraad honoreert Kapelpolder bewonerswensen Bekende astroloog bouwt zeif telescoop Carnaval levert subsidies op krant Jeugdland vaart uit NIEUWBOUW STADSVERNIEUWING: Nieuw gebouw voor vormingscentrum Commissaris: 'Straks lopen ze achter de kinderwagen' Late reactie van college Zendschip9 nog aan ketting Jeugd houdt zich rustig Woensdag 8 juli 1981« - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - ï€5de jaargang no. 131 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - Idachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis Opgelucht konden de bewoners van de Kapel polder gisteravond na de vergadering van de Maassluise ge meenteraad naar huis gaan. De raad stemde weliswaar in met de door hen bekritiseerde renovatie van enkele blokken van zestig woningen, maar verhond daaraan tevens de wen sen die door een drietal bewoners voor de vergadering naar voren waren gebracht. Zo zal de bewonersdeskundige die binnenkort wordt aange steld zich met de renovatie van alle 275 gemeentewonin- gen bezighouden; dus ook nog met de zestig waarvoor de raad toestemming gaf. Ook is het geen noodzaak dat de wo ningen voor het aanvankelijk gestelde bedrag van 75.000 gul den worden aangepakt en kan per woning bekeken worden welke verbeteringen binnens huis zullen worden aange bracht. "Verantwoordelijk wethouder Han Hummelen gaf toe dat de informatieverstrekking vanuit de gemeente naar de bewoners toe niet ideaal is geweest. „Daardoor zijn interpretatie- fouten gemaakt waardoor be woners een verkeerde voor stelling van zaken hebben ge kregen." Met de komst van een bewonersdeskundige denkt hij dat die misverstan den uit de wereld geholpen kunnen worden. Nadrukkelijk verklaarde de wethouder dat de kosten van zo'n externe deskundige niet in de toekom stige huurprijzen doorbere kend zullen worden. De ge meente heeft nog een potje dat is bestemd voor bewonerspar ticipatie en de 104.000 gulden die er nog in zitten, zullen worden aangewend voor de deskundige die de bewoners op bouwkundig terrein moet bijstaan. In het voorstel dat gisteren door de raad werd aangeno men wordt uitgegaan van een renovatie van75.000 gulden per woning, die door het rijk worden betaald. De huren zul len op basis van dat bedrag worden opgetrokken tot circa 250 gulden per maand: een verhoging van ongeveer 150 gulden. De wethouder deed gisteren de toezegging dat ook gerenoveerd mag worden tot een minimum-bedrag van 24.000 gulden. De bewoners hebben zich altijd al op dat standpunt gesteld. De toekom stige huren blijven dan aan merkelijk lager. Om te bekijken hoe omvang rijk de renovatiebeurt moet worden, hadden de bewoners om een externe-deskundige gevraagd. Ook zal de bewo nersdeskundige zich gaan be zighouden met de vraag wat valt onder achterstallig onder houd en wat onder renovatie, dus verbetering. Volgens de bewoners zijn de woningen door de gemeente verwaar loosd en probeert de gemeente achterstallig onderhoud door het in het renovatiepakket op te nemen op de bewoners te verhalen. Centraal Wonen Schiedam op excursie. Het doel: het vinden van goede locaties voor het Centraal Wonen-project. Pagina drie. Al jaren wordt in vele steden actie gevoerd onder het motto 'Tijd voor Schooi'. Ook in het Waterweggebied. Een overzicht. Pagina vijf. De zwemploeg van VZC gaat naar de nationale kampioenschappen. „Een stimulans," aldus trainer Romeijn. Pagina zes. Schiedam Het was sneu voor de kindertjes die zich niet tijdig opgegeven had den, maar voor de kinde ren die wél mei De Groene Vrede mee konden varen was het een reusachtige belevenis. Varen mei Guus Klepke, de afternatieve padvinder van Schredami Nu kunnen er niet zoveel kinderen tegelijk op de schuit, die altijd gemeerd ligt aan de Hoofdstraat te genover de ijssalon, maar gelukkig vaart Guus Klep ke deze week nog een paar keer uit. Zowel deze socialistische jeugdleider als gemeentelijk jeugdcon- sutent Joop van Broekho ven hebben met de vaar tochten prima ervaringen. Hei Jeugdland-programma voor morgen; om tien uur een spelcircuit op het Faassenplein, creativiteit op het Edisonplein en de vaartocht van Klepke van af de Hoofdstraat; om twee uur theater in de Blauwe Brug, sport en spel beneden aan de Viaardin- gerdijk nabij de Dr. Scha perlaar en creativiteit op het Withelminaplein. Vlaardïngen Toekom stige bewoners van nieuwbouwhuizen in stadsvernieuwingsgebie den moeten meer bij de plannenmakerij worden betrokken. Op dit mo ment zijn die toekomstige bewoners binnen de pro jectgroepen en deelpro- jectgroepen nauwelijks vertegenwoordigd, omdat die bewoners veelal nog niet bekend zijn. Daarom moet al in een zeer vroeg stadium bekeken worden, welke VJaardingers in aanmerking zouden ko men voor zo'n huis, zodat ze alvast kunnen meepra ten. Dat is de constatering van ambtenaren ophet bureau inspraak, het bureau huis vesting en de afdeling stads ontwikkeling van het Vlaar- dingse stadhuis, In een nota van het hoofd voorlichting en inspraak, Han Spruijt, wordt er bij het college van B en W op aangedrongen om bij het maken van nieuw- bouwplannen zo snel moge lijk op zoek te gaan naar kandidaat-bewoners, om zo meer mensen bij de inspraak m De Schiedamse isterrenwichelaar Heillegger toont zijn zelfgebouwde telescoop aan col lega's van Schie- mond. Schiedam De onder astrologen zeer be kende Schiedamse amateur G. A. T. Heilleg ger had gistermiddag alle reden om trots te zijn. In de Vijgensteeg, bij de hoofdingang van bedrijfsgemeenschap Schiemond waar hij werkt, toonde Heillegger een door hem zelf gebouwde telescoop aan zijn collega's, een sterrekijker die alom bewondering oog stte, De zon, die weer zo stralend door de wolken was heen gebroken, leek door de kijker wel heel dichtbij. Heillegger heeft lange tijd aan zijn telescoop gewerkt. Hij is dat erbij gaan doen, toen hij het praktisch instrumentarium voor zijn sterrenhobby begon ie missen. De theorie beheerste hij wel, maar om het planetarium ook daadwerkelijk te onderzoeken had hij toch meer nodig dan wat studieboeken. Bij Schiemond is hij in de gelegenheid gesteld een sterrenkijker te vervaardigen. Vlaardingen Rijkelijk laat, zowat twee weken na de gezamenlijke commis sievergadering over de lo catie van de derde par keergarage in de binnen stad, komt het Vlaardingse college van B en W met een reactie op de bewering van architect A. van den Broek, dat hij op verzoek van het college aan het spreekhalfuur had deelge nomen. In een officieel persbericht, tamelijk onge bruikelijk voor een reactie op een dergelijke uit spraak, spreken burge meester en wethouders de opmerking van Van den Broek tegenover onze krant dat hij door B en W was uitgenodigd, tegen. De reactie van B en W op deze bewering kon vol gens ambtenaren niet eer der kon worden gegeven, omdat de collegeleden het betreffende krante-artikel pas hadden gelezen toen het in de Vlaardingse knipselkrant stond. Dat men toch nog heeft willen reageren heeft waarschijn lijk te maken met het feit dat een eventuele uitnodi ging van de architect, spe cialist op het gebied van silo-garages, voor het spreekhalfuur op manipu latie zou hebben geleken. In diezelfde vergadering kwamen immers ook weer twijfels bij sommige raads leden naar voren over de wenselijkheid van het silo systeem. Het betoog van Van den Broek leek bij sommigen die twijfel wat weg te nemen. Maassluis Vormingscen trum de Maaskant in Maassluis krijgt een nieuw gebouw. De nieuwbouw zal komen op de zogenaamde groene driehoek bij het gezondheidscentrum aan de Westlandseweg, op en kele honderden meters van het huidige noodgebouw. De kosten komen voor rekening van het ministerie van onder wijs en wetenschappen. De bouw zal na de vakanties van start gaan. Omdat volgens het systeem-bouwprincipe wordt gewerkt, kan de nieuw bouw waarschijnlijk al begin volgend jaar worden opgele- verd. Mevrouw Lambrechts, bestuurslid van het christelijke vormingscentrum, zegt enorm opgelucht te zijn met de minis teriële toestemming voor de nieuwbouw. „Het noodgebouw aan de Lijsterlaan was oud en veel te kléin. Het barstte zo wat uit zijn voegen," Van de gemeente mocht het vormingscentrum zelfs niet langer in het noodgebouw blij ven. Onlangs keurde de ge meente het gebouw af wegens de slechte staat waarin het verkeert. Zo mankeert er nog al wat aan de electrische be drading en ook op de bouw kundige staat is veel aan te merken. Met de gemeente is nu overeengekomen dat het noodgebouw aan de Lijster laan in gebruik blijft tot de nieuwbouw is opgeleverd. Het christelijke vormingscen trum is in de eerste plaats be stemd voor partieel leerpichti- gen van zestien tot achttien jaar. Dit jaar volgden 379 jon geren op de Maaskant een cur sus. Naast hun werk krijgen zij twee dagen per week onder wijs op het vormingscentrum. Ook worden 's avonds alge mene cursussen gegeven voor volwassenen. De leerlingen komen uit Maassluis, Maass- land, Naaldwijk, Vlaardingen, Schiedam en zelfs Rotterdam. Wegens het vrij grote leerlin genaantal dat van buiten de stad komt wordt ook de lig ging vlakbij het NS-station Tsjaassluis-West ideaal ge noemd. te kunnen betrekken. Met die suggestie is het college van B en W inmiddels in principe akkoord gegaan. Met name in de Oostwijk en de Vettenoordsepolder is de groep toekomstige bewoners nauwelijks vertegenwoor digd in de deelprojectgroe- pen, die zich met het realise ren van nieuwbouwprojecten bezighouden. Die toekomsti ge bewoners zijn veelal nog niet bekend, omdat de hele toewijzingsprocedure pas veel later op gang komt. In de ambtelijke nota wordt geadviseerd om de deelpro- jectgroepen, waarin in eerste instantie naast ambtenaren en de vmningbouwverenigin- gen ook enkele bewoners uit de omgeving zitting moeten hebben, enkele randvoor waarden te laten vaststellen, die voor de woningtoewijzing al toereikend zijn. Het gaat hierbij onder meer om het vaststellen van de woning differentiatie, de maximale huurpris en het tijdschema dat bij het plan- en bouwpro ces wordt gevolgd. Aan de hand van die gegevens kar het bureau huisvesting een lijst van kandidaten leveren die ten tijde van de opleve ring voor zo'n woning in aanmerking zouden komeh. Die kandidaten zouden zich dan alvast in kunnen schrij ven, waarna ze van het ge meentebestuur de garantie zouden moeten krijgen, dat ze inderdaad een huis in het nieuwbouwplan krijgen. Die toekomstige bewoners kunnen vervolgens wél bij de inspraak via de deelpro- jectgroepen betrokken wor den. In de nota wordt geconsta teerd, dat de deelname van bewoners aan de planvor ming uiterst waardevol is. In het verleden is al geble ken dat toekomstige bewo ners vaak zeer kostenbewust zijn, zodat het al diverse ma len is voorgekomen dat de uiteindelijke huren lager uit kwamen dan oorspronkelijk was gepland. Pagina drie: belangstelling voor nieuwbouw loopt te rug. Rietzeilers lijken Sinterklaas wel Schiedam In het volgende seizoen, als de Rietzeilers elf jaar bestaan, zal de carnavalsvereniging elf subsidies uitkeren aan Schiedamse instellingen die actief zijn voor bejaarden en gehan dicapten. De vereniging heeft aan het carnaval dik over gehou den en is nu zeer goed in staat het doei te bereiken: financiële hulpverlening voor de niet gesubsidieerde activiteiten voor in validen en ouderen. Naaldwijk Het motor schip De Morgenster, dat vrijdag 22 mei in Maas sluis aan de ketting werd gelegd omdat men ver moedde dat het zou gaan dienen als (illegaal) zend schip, is nog niet vrijge geven. Wei is bekend dat het schip, waarbij drie Naaldwijkers zijn aange houden, zal worden vrij gegeven. Verwacht wordt, dat hel schip medio september wordt vrijgegeven. Op last van de Amsterdamse officier van justitie mr. J. H. C. Pieters wordt het hangende het onder zoek De Morgenster nog aan de ketting gehouden. In totaal gaat het om 19.500 gulden, die in de carnavalspot van de Rietzeilers zijn overge bleven. In het jubileumjaar zullen de bedragen a 1500 gul den worden uitgekeerd aan achtereenvolgens speel-o- theek Ikkie, de stichting Au tistisch Kind Rotterdam, ver pleeghuis Driemaasstede, de afdeling Schiedam van de Ne derlandse invalidenbond, dienstencentrum De Woud- hoek, de ziekenomroep Schie dam, in validensportvereniging De Ooievaars, stichting Myoso- tis, het Zonnehuis in Vlaardin gen en de stichting Lentefeest. Ook de vier plaatselijke afde lingen van de Zonnebloem krijgen geld, elk 500 gulden. De Rietzeilers houden dan uit eindelijk nog 2500 gulden over, maar dat wordt bestemd voor een zeer speciaal doel, dat in het jubileumjaar bekend ge- rrfaakt wordt Schiedam Commissaris van politie Cees van der Haagen wil niet alle jongeren veroordelen, die aan de relletjes in Nieuwland hebben meegedaan. Hij spreekt van een kleine kern van 25 jongeren, die aangemerkt kunnen worden als het groepje dat de onlust op gang heeft gebracht. Met de aanhouding van vjif raddraaiers heeft de politie, al dus commissaris Van der Haagen, trachten te voorko men dat gisteravond opnieuw rellen zouden uitbreken. Het geeft volgens de commissaris geen pas om alle jongeren als zondebok na te wijzen. „Het is de ledigheid die een rol speelt," aldus de commissaris. „Ideele doelen zitten er niet achter, ze zijn gewoon een beetje ballong, ze zouden ei genlijk verkering moeten heb ben. Ik heb dat wel vaker meegemaakt: wat vroeger op straat rond zwalkte, loopt nu braaf achter de kinderwagen." Van der Haagen verklaarde gisteren dat de politie wel heeft moeten ingrijpen, hoe wel er een risico bestond dat de jeugd zich zou mobiliseren en relletjes zou uitlokken. Van der Haagen: „Er was in de om geving van het Wibautplein een klachtenpatroon over rondjes rijdende jongelui, die herrie maakten, en dat klach ten patroon was zich gestaag aan het verdikken. Agenten zijn toen poolshoogte gaan ne men en vroegen een jongen naar zijn autopapieren, die hij niet had. Daartegen is zoals gebruikelijk opgetreden. Ten slotte, je zult er maar door aangereden worden!" De tactiek, die de politie ge bruikte, heeft volgens de com missaris vruchten afgeworpen. Ondanks assistentie van een heden uit Vlaardingen, Delft en Rotterdam werd de geüni formeerde dienst zo weinig mogelijk ingezet om de jeugd niet te provoceren. De ME bleef vooral op het hoofdbu reau aan de Lange Nieuw- straat paraat met drie wagens en een veewagen met politie- paarden. Intussen probeerden rechercheurs in burger een beeld te krijgen van de ver oorzakers van de relletjes. Het waarschuwingsschot, dat een in het nauw gedreven po litieman loste, heeft niet geleid tot kritiek op het politieoptre den. Ook het spaarzaam ge bruik van de wapenstok heeft begrip gekregen. Stratenmakers van de dienst gemeentewerken hebben gis teren het wegdek hersteld op de hoek van P. J. Troelstra- laan en Mgr Nolenslaan. iSog meer arrestaties Schiedam Het ïs gistera-. vond betrekkelijk rustig ge bleven op het Dr Wibaut plein in Nieuwland. De poli tie hoefde alleen nu en dan te surveilleren om de jonge lui te laten zien dat zij niet te ver konden gaan (zo werd een bushuisje van de RET bijna vernield door ballori- ge jongetjes) en dat optre- den volstond. De mobiele eenheid kon thuis blijven. Wel waren veel mensen naar het Wibautplein gekomen. De een kwam toevallig die kant op om zijn hondje uit te laten, de ander wandelde op die mooie zomeravond nu net eens die kant van Nieuwland op om te kijken •wat er in Schiedam dit jaar zoal veranderd is. Het wa ren vooral toeschouwers, die het Wibautplein bevolkten. De jeugd zelf was er ook wel en liep aanvankelijk wat ge spannen heen en weer om Ia- ter gewoon op de straatste nen te gaan zitten, maar in kleiner getale dan de avond tevoren waren de jongeren op komen dagen. Duidelijk was ook, dat zonder de rad draaiers, die *s ochtends door de politie van hun bed waren gelicht, de jeugd niet op gang kwam. Van de vijf aangehouden jongens heeft de politie overigens de 19-ja- rïge loodgieter H. O. onder dankzegging voor zijn getui genis naar huis laten gaan, omdat bleek dat hij niet werkelijk actief was ge weest in de incidenten. Wel zijn nog twee andere jon gens gistermiddag gearres teerd: de 17-jarige F. M. M. en de even oude D. V., bei den zonder beroep. Commis saris Van der Haagen sluit niet uit dat er nog meer ar restaties zullen volgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1