ilO/STRÏl Belangstelling nieuwbouw stadsvernieuwing valt tegen Zij develd weigert sleutel te geven 17 li Li ft 0 Slopers breken oud pakhuis af ■m&M. VOP: renovatie veel goedkoper Oostt bewoners niet bekend lamtKiE Post Buitenhavenweg zaait verwarring op stadskantoor Woningnood iets groter j 1 •i Agent vangt ontsnapte boa Maatschappij ziet steeds meer groen Dahlia's toch weer in museum Posthoorn verspeelt fles jonge jenever Sportvelgen verdwenen woensdag 8 juli 1981 Vlaardingen Dat er zo weinig toekomstige bewoners meedoen aan de inspraak via deelprojectgroepen bij het maken van nieuwbouwplannen in de stadsvernieuwing is te wijten aan het feit, dat die toekomstige bewoners vaak nog niet bekend zijn. Zoals door de groep Vlaardingse ambtenaren is geconstateerd komt dat, omdat pas in een te laat stadium bekeken wordt wie eventueel voor zo'n huis in aanmerking komt, maar dat is niet het enige probleem. Een ander, en wellicht even belangrijk feit is, dat de belangstelling voor nieuwbouwhuizen in stadsvernieuwingsgebieden keihard terug loopt. Die verminderde belangstel ling wordt ook gesignaleerd in de nota. die het hoofd van de afdeling voorlichting en in spraak. Han Spruijt, over de materie aan B en W heeft ge zonden. Ats redenen worden aangegeven, dat in de Oost- wijk en de VOP al enkele pro jecten nagenoeg zijn voltooid, zodat mensen die vanwege sloop van hun huis moeten verhuizen al geholpen zijn, terwij! voor een aantal wonin gen in de wijken nog niet dui delijk is wat er mee gaat ge beuren. Daarnaast is. aldus nog steeds de nota. de huur van een nieuwbouwwoning voor veel bewoners van stads vernieuwingsgebieden niet op te brengen, de huursubsidiere geling ten spijt. Dal laatste probleem doet zich zowel in de Oostwijk als in de VOP bijzonder hard gevoelen.- Met name onder de bewoners van de Zeeheldenbuurt in de Oostwjjk, die voor een groot deel moet worden gesloopt, zijn er vele die dc nieuwbouw aan de Van Leyden Gael- straat, die speciaal voor hen was bedoeld, niet kunnen be talen. In het oude deel van de VOP zijn er eveneens vele, die er niets voor voelen gemiddeld 370 gulden per maand aan kale huur neer te tellen. Renovatie goedkoper In de VOP komt daar nog een probleem bij. In hetzelfde oude deel van de wijk wordt op dit moment hard gewerkt aan het tweede deel van het renovatieproject in de Pieter Karei Drossaartstraat. Doordat van de oude woningen eigen lijk alleen de funderingen en de buitenmuren blijven staan en de rest geheel vervangen, ontstaan hier woningen die in kwaliteit zeker niet onderdoen door Paul Houkes voor de nieuivbouw op het La moenterrein of straks het Ou- wenbroekterrein. De huren zijn er echter aanzienlijk lager. Joost Kühne. een van de be wonersleden in de project groep en actief betrokken bij het buurtwerk van de wijk- vereniging: „Voor hei La- moenterrein. waar toch nog niet zoveel kandidaten voor waren, haken steeds meer mensen af. En voor de nieuw bouw op het O uwen broekter rein heeft zich tot nu toe slechts één geïnteresseerde in geschreven. Voor die projecten bestaat vanuit het oude deel van de wijk verder vrijwel geen belangstelling. Men gaat veel liever naar zo'n renova tiehuis: net zo goed, maar véél goedkoper. En onder de men sen die wél voor het Lamoen terrein hebben ingeschreven zijn er nog diverse, die dat al leen maar hebben gedaan om dat in het renovatieproject geen driekamerwoningen wa ren opgenomen. Die- moesten wel naar de nieuwbouw, maar waren eigenlijk liever ook naar de PKD gegaan." Kühne verwacht overigens wel, dat voor de nieuwbouw woningen in de wijk in de na bije toekomst kandidaten ge vonden zullen worden, maar dan niet onder de groep waar de huizen eigenlijk voor be doeld waren: voor het oude deel van de VOP. „In het nieuwe deel zijn er nog wel mensen, die er naar toe willen verhuizen, denk ik. Dat geldt ook voor veel continuewerkers die momenteel een eigen flatje in het nieuwe deel bewonen, maar die gezien de steeds maar stijgende rentetarieven best terug naar een huurhuis willen. Hoewel dat juist voor die groep niet makkelijk is. Voor huisvesting zijn ze vaak niet urgent genoeg, omdat ze immers in een goed huis wo nen." Vroeger stadium In de Oostwijk geldt het aspect van de veel goedkopere reno vatie niet, omdat een dergelijk project in die wijk nog niet tot stand gekomen is. Ook daar ontbreken, bijvoorbeeld bij de plannenmakerij voor nieuw bouw op het zogenaamde touwbaanterrcin, de toekom stige bewoners helemaal. Vera Streuper, een van de eerste bewoners van de nieuwbouw aan de Van Leyden Gaelstraat en al sinds jaren intensief als bewonerslid betrokken bij het werk van de projectgroep in de Oostwijk: „Wij hebben al veel eerder gezegd, dat het toewijzen van woningen in een veel vroeger stadium moet gebeuren. Wat dat betreft is dat voorstel van het bureau in spraak dus erg goed: zo den ken wij er ook over. Omdat die toekomstige bewoners er nu nog niet zijn ben ik nu een beetje bij die nieuwbouwplan nen betrokken, vanuit mijn ervaring met de kaalslag. Maar ik heb ogenblikkelijk ge zegd: ik wil alleen maar hel pen om dat project op te star ten en verder niet. Als straks de tekeningen ktaar zijn en er moet bezuinigd worden, dan kan Ik moeilijk zeggen: haal dat muurtje er maar uit, want xk hoef daar niet te gaan wo nen.1' Overigens geldt het gebrek aan actieve bewoners in de stadsvernieuwing in de VOP niet alleen voor de nieuw bouwprojecten. Ook de inte resse voor de bewonersgroep, die zich in die wijk bezighoudt met renovatie van het oude deel. loopt terug. Op dit mo ment is er nog maar een hand jevol mensen, dat bereid is om actie te voeren, om te voorko men dat er in de nabije toe komst alsnog massaal gesloopt wordt in de wijk. Volgens Kühne is het teruglopen van die belangstelling wel begrij pelijk. „Hoe langer het alle maal duurt, hoe moedelozer sommige mensen worden. Daar komt bij dat zo'n beetje de helft van de bewoners in het oude deel de laatste jaren Klw &A door verhuizing is vernieuwd. Er zitten nu bijna alleen nog maar jongeren, kinderloze echtparen en bejaarden in de drie oude straten en die krijg je niet zo gemakkelijk voor dit soort bezigheden." De bedoeling is overigens, om na de vakantieperiode hard te gaan werken aan het opbou wen van een nieuwe, strijdba re bewonersgroep. Tegen die tijd komt ook dc nieuwe op bouwwerker van de VOP, Sjaak Sluiters, in dienst zodat alle mogelijkheden voor een nieuwe start aanwezig zijn. Men blijft in de VOP dan ook relatief optimistisch over ver dere renovatie. Joost Kühne: „Met die nieuwe groep mensen willen we zo snel mogelijk werken aan een totaalplan voor de wijk. Het is leuk, dat die twee renovatieprojecten uit het vuur zijn gesleept, maar we willen toch wel eens af van het met veel moeite voor el kaar vechten van dit soort suc- cesjes. En ik heb heel voor zichtig de indruk dat het beeld Toekomstige bewoners zijn te weinig betrokken bij nieuwbouw in de stadsvernieuwing. Daarnaast toopt de belangstelling sterk terug. De huizen op het Lamoen terrein in de VOP zijn nog steeds niet allemaal uitgege ven. voor de stadsvernieuwing iets rooskleuriger wordt. Zowel landelijk als op plaatselijk ni veau begint men tot inzicht te komen, dat er toch iets moet gebeuren in die stadsvernieu wing. De precedentwerking die van dat PKD-project uit gaat werkt ook in ons voor deel. Je krijgt bij sommige raadsleden toch het gevoel van: nou kunnen we voor die andere straten in de wijk niet achterblijven," Schiedam Het is de vereniging Centraal Wonen Schiedam onmogelijk gemaakt de voormalige politiepost aan de Buiten havenweg te gaan bezichtigen. Wethouder Chris Zijdeveld heeft zijn ambtenaren persoonlijk het bevel gegeven geen sleutel af te geven aan excursieleider Hoek, die overigens geen lid is van de vereniging, maar die zaterdagmiddag mee ging als plaatsvervanger van Gerard Prins, directeur van de stichting samenwerkende Schiedamse woningcorporaties (SSSW). Hoek kreeg aanvankelijk ook de sleutel niet van de panden Baterstraat 54 en 56, die op het excursieprogram ma stonden, maar na enig soebatten („ik moet die jon gens toch iets laten zien") kreeg hij deels zijn zin. Waarom echter het betreden van het pand Buitenhaven- weg 7 door Zijdeveld verbo den is, weet Hoek niet. Ook bij de gemeente zelf kan geen klaarheid worden ver kregen, daar de wethouder afwezig is. Het komt Centraal Wonen trouwens onbegrijpelijk voor, waarom zij is getipt voor de panden aan de Boterstraat en de Buiten havenweg. Publi cist van de vereniging Jan Derks: „Die twee panden aan de Boterstraat kunnen beter gesloopt worden. Sloop, en dan nieuwbouw in dezelfde stijl, zou waarschijnlijk veel goedkoper zijn en dat vond Hoek ook. Het is er heel don ker binnen, het zou enorm veel geld kosten om die pan den in goede woonapparte menten om te toveren." Hoek beaamt dat inderdaad: „De twee panden verkeren in slechte staat. Er lijkt mij reinig mee te beginnen." Over het pand aan de Bui tenhavenweg is al helemaal bevreemding ontstaan. Aller eerst heerst er onduidelijk heid over wie nu precies met dit pand op de proppen is ge komen. Volgens de gemeente is dat de SSSW, die per slot van rekening als federatie van woningbouwverenigin gen de instantie zou'zijn die voor een Centraal Wonen project opdracht zou kunnen geven. Maar volgens SSSW- woordvoerder Hoek is de stichting stadsherstel Schie dam (SSS) ermee komen aanzetten. Bij de SSS is naar aanleiding van berichtgeving m onze krant hierover ver bazing ontstaan. De enige, d$e duidelijkheid zou kunnen verschaffen, is SSSW-dïrec- teur Gerard Prins, tevens be stuurslid van de SSS, maar die is op vakantie in Oosten rijk. Het schijnt dat Zijdeveld in deze verwikkeling een coup heeft gezien van de SSSW om met het pand aan de Bui ten havenweg iets te onder nemen, terwijl de wethouder zelf al een andere bestem ming voor het pand had. Welke bestemming is niet bekend, zelfs Zijdevelds ambtenaren weten dat niet. Er is ooit een bespreking ge weest met het Leger des Heils, maar het Leger heefl later het onderkomen aan de Lange Haven gerestaureerd en is nu niet van plan meer daar weg te gaan. Gemeente lijk verkeersdeskundige Hans van der Vlist, tegen woordig chef van de hoofd afdeling civiele werken, zegt desgevraagd niet de indruk te hebben dat de toekomst van het pand afhangt van de parkeervoorzieningen op het voormalige Vrom-terrein aan de Buitenhavenweg. Zulk een relatie is hem onbe kend. Hij weet ook de bedoe lingen met de oude politie post niet. Ook gemeenteamb tenaar Jan Goed heeft geen idee, waarom Zijdeveld de sleutel zou hebben gewei gerd. Van der Vlist en Goed slui ten sloop vrijwel uit. De oude politiepost, waar tegenwoor dig de parkeerwachters kof fie drinken, staat niet op de gemeentelijke lijst van af te stoten panden. Van der Vlist heeft bepaald niet de indruk dat het gesloopt zou moeten worden om in de toekomst de toegang tot het parkeer terrein bij de Vrom te ver breden, Hij weet daar niets van. Hij acht ook sloop van café 't Sterretje, waarvan ja ren geleden sprake was, uit gesloten. WA Slopers begonnen gisteren met het neerhalen van Rijn bendes laatste pakhuis. Het dak was eerst aan de beurt, deze week zal de slopersha mer tegen de muren tikken. Schiedam Slopers zijn gisteren begonnen het oude bottelmagazijn van Simon Rijnben de neer te halen. Hoewel er nog geen nieuwbouwplannen voor dit gedeelte van de brandersbuurt zijn en er volgens de histori sche vereniging en de bewonersvereniging nog van alles te doen geweest was met het pand, hebben burgemeester en wethouders de knoop doorgehakt waarmee opnieuw een eind is gekomen aan een Schiedams mo nument. De sloop heeft vele betrokkenen bij binnenstad en brandersbuurt pijn gedaan. Eerder al gingen twee distilleerderijen in de onmiddellijke omgeving tegen de grond: het complex van Rijnbende, grenzend aan het nu gesloopte bottelmagazijn, en de voormali ge distilleerderij van John Melchers aan de overzijde van de Noordvestgracht. Het zag er een tijd naar uit, dat het pakhuis aan het Groenweegje gered zou kunnen worden. Atelierruimte was er goed te realiseren ge weest, volgens de historische vereniging Schiedam. Maar B en W beschikten anders. Schiedam De maand juni heeft een betrekkelijk lichte stij ging van de woningnood laten zien. Het aantal woningzoe kenden steeg die maand met 11. Bij het gemeentelijk bureau huisvesting staan nu 8173 mensen ingeschreven. Het bureau kon vorige maand 100 ingeschrevenen aan een huis helpen. Van de toegewezen woningen telden de meesten drie of vier kamers. Van alle woningzoekenden vallen er slechts 481 in de catego rie 'onvoldoende gehuisvest'. Een deel hiervan is urgent. In totaal hebben 551 mensen een medische of sociale indicatie, die hen urgent maakt. Inwonend zijn in totaal 2121 woningzoekenden: 923 alleen staanden, 914 mensen die gehuwd zijn, samenwonen of plan nen in die richting hebben, 186 mensen die een scheiding achter de rug hebben en 98 zogenaamde eenlopigen, dat zijn verstokte vrijgezellen. Lang niet alle woningzoekenden komen uit Schiedam zelf. Van de ingeschrevenen bij het bureau huisvesting zijn er 2187 die van buiten de stad komen. Het gros hiervan heeft een economische binding met Schiedam of het Rijnmondge bied. Voldoende gehuisvest zijn 2545 ingeschrevenen. In de meeste gevallen willen zij verhuizen, omdat het huis of de buurt hen niet bevalt. Onder de woningzoekenden bevinden zich 839 bejaarden. i Assistent- wisseling in CDA-fractie De gemeenteraadsfractie van het Cristen Democratisch Ap pèl in de Vlaardingse gemeen teraad heeft met ingang van 1 juli een nieuwe assistente. De nieuwe assistente is mevrouw S. M. de Graaf-Hoffenaar. Zij volgt mevrouw Schumacher- Schnitger op die sinds enige tijd deel uitmaakt van de frac tie van het CDA in de ge meenteraad. De nieuwe fractie-assistenio woont aan de Cederdreef 29 en is, wanneer ze niet op het stadhuis aanwezig is, telefo nisch bereikbaar onder num mer 74.15.26. Schiedam Dezelfde politie man, die vorige week een slang ving in de Nieuwe Maas straat, heeft er gistermiddag een gevangen in de Dr Scha perlaan in Nieuwland, Op nummer 27, bij de familie T„ was een fikse boa constrictor uit zijn verblijfplaats ontsnapt en die bezorgde de bewoners heel wat angst. De politie werd onverwijld gewaar schuwd. De agent, die nu waarschijnlijk wordt gebom bardeerd tot hoofd slangen vanger bij het Schiedamse po litiekorps, pakte de wurgslang met beide handen beet. Het reptiel, dat zich achter de tele visie verstopt had, verzette zich uit alle macht en zo kostte het transport naar diergaarde Blijdorp nog heel wat moeite: daarom ging men ook met zwaailicht en sirene aan. Trots toont gevangen Schiedam Steeds meer in woners van Schiedam brengen voor de gevel van hun huis of op balkons kleine plantentuin- tjes aan, waarvan de kwaliteit goed te noemen is. Dat heeft de koninklijke Nederlandse maatschappij voor tuinbouw en plantkunde (KMTP) gecon stateerd bij een rondgang door alle Schiedamse wijken. Het valt dc maatschappij op dat steeds meer gevel- en balkon - versieringen worden aange bracht, die Schiedam aardiger om te zien maken. Een jury zal in de loop van de maand augustus een definitie ve beoordeling maken en dan kunnen enkele Schiedammers prijzen verwachten variërend van 20 tot 50 gulden. De prijs uitreiking vindt in oktober plaats. Om de tuintjes gedu rende de zomer in goede staat te houden heeft de KMTP fol ders rondgebracht, waarin men allerlei handige tips kan vinden. Schiedam De dahliavereni ging Schiedam keert met haar kleurige expositie van bloe men terug in het stedelijk mu seum. Na enkele jaren elders de dahlia's tentoongesteld te hebben (onder andere in het gemeenteziekenhuis) waagt de vereniging zich nu toch weer binnen de museale muren. Het was destijds pijnlijk om de dahlia's in het museum op de Hoogstraat te blijven expose ren, omdat museumdirecteur Hans Paalman 2ich kritisch over evenementen zoals dah liatentoonstellingen in een echt museum had uitgelaten. Dat schijnt niet langer een punt te zijn. Schiedam Wethouder Herman Posthoorn heeft een weddenschap verloren met zijn partijgenoot Jos van der Lugt, gemeente raadslid voor de PvdA en opbouwwerker in Schie dam-Noord. Zij hadden ge wed dat de functionele raad voor de welzijnsac- commodaties nog voor de 'zomer zou worden inge steld, maar dat is bij lange na niet gelukt. Posthoorn heeft nu een fles jonge je never aan Van der Lugt verspeeld. De raad voor de wel zijn- saccommodaties is een or gaan, dat vergelijkbaar is met een culturele raad, In een dergelijke raad be schikt men over meer be voegdheden dan er in een commissie bestaan. De be zwaren, die dit echter heeft opgeroepen bij de plannen om de Schiedam se Gemeenschap om te buigen in een culturele raad, hebben Van der Lugt doen vermoeden dat er ook bij soortgelijke plannen op het welzij ns- vlak nog wel problemen zouden worden opgewor pen. Instelling van dc wel- zijnsraad voor de zomer achtte hij dan ook uitge sloten. Het vermoeden bestaat dat Posthoorn heeft zien aan komen dat hij de termijn niet zou halen. Anders, als hij verwacht had de wed denschap te winnen, had hij immers wel om een fles oude jenever gewed. Vlaardingen De eigenaar van een personenauto, die ge parkeerd stond in de Professor Telderstraat, kon maandag geen meter meer rijden. In de voorafgaande nacht had een onbekende sleutelaar zijn vier sportvelgen met staal-radiaal- banden onder de wagen van daan gehaald, zodat het voer tuig met de kale wielen op de straat stond. De waarde van de rolmaterialen bedraagt ruim vijftienhonderd gulden. Vanuit een bedrijfspand aan de Nettenboetsterstraat werd het afgelopen weekend bij een inbraak een electrische schrijf machine weggehaald. Het ding had 3000 gulden gekost Er werd voor 150 gulden breek- seïfade aangericht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3