INTRA 'Vrijwilligers doen het werk' 'Zo iets simpels, waarom kan dat hier non niet O ver blij ven is een experiment' m VLAARDINGEN: MAASSLUIS: woMiwlag 8 Ju» 1981 VD/SC/WW „Néé, alsjeblieft niet," schrikt het hoofd van de Vlaardingse Dillenburgschool na het ver zoek om eens een kijkje te mogen nemen bij het over blijven. „Néé, geen fotograaf en geen verslaggever. We zijn weliswaar een van de twee Vlaardingse scholen waar de kinderen tussen de middag kunnen overblijven, maar deze zaak ligt zeer ge voelig in onderwijskringen. Collega's van andere scholen verwijten ons dat we concur rerend werken en dat wordt ons niet in dank afgenomen. We zaten toch al in een uit zonderingspositie, doordat bij ons volgens het Jenaplan wordt les gegeven en niet volgens de gangbare klassi kale wijze. Die uitzonderings positie wordt nog eens aange scherpt door de overblijfmo- gelïjkheden. Nee, besteed maar liever geen extra aan dacht aan de van Dillenburg- school" In Vlaardingen is de actie groep Tijd voor School in middels vijf jaar bezig. Behal ve de van Dillenburgschool biedt ook de Jan Ligthart- school overblijfmogelijkheid voor de leerlingen. Subsidies worden niet verstrekt door de gemeente: vrijwilligsters doen bet werk en de ouders betalen een geringe vergoe ding voor de onkosten. Harmonisatie Onlangs ging een brief de deur uit naar Burgemeester en wethouders en de ge meenteraad en de verschil lende schoolbesturen over harmonisatie van de school tijden. De Vlaardingse schoolhoofden zelf kwamen kort geleden met een voor stel om méér overblijfmoge lijkheid te realiseren. Al met al zijn de actievoer ders niet ontevreden met de behaalde resultaten, al zijn ze nog lang niet waar ze wezen willen. „Het was natuurlijk te gek om los te lopen dat tij dens de afgelopen Paasva kantie in één Vlaardings ge zin de kinderen gedurende vijf weken afwisselend thuis waren" vertelt een woord voerster van Tijd voor School. Kinderen tussen de middag overblijf- en verblijf- mogelijkheid aanbieden in de verschillende buurthuizen een andere wijze van opvang wordt door de actiegroep Vlaardingen van de hand ge wezen, „Géén aparte opvang centra voor de schoolkinde ren: de school staat er toch!" is het argument De actievoerders van Tijd voor School timmeren bij allerlei gelegenheden aan de weg, om aandacht voor hun probleem te vragen. Zo was men onlangs ook present, toen een groep PvdA-tweede kamer leden Jn Schiedam op bezoek kwam. Tekst: Tineke Diepenhorst Foto's: Jaap Rozema en Gerard van Offeren Tijd voor School: nodig in 'nieuwe' samen le ving „Toen ik tijdens de Week voor het Kind vorig jaar in de Koningshof stond met mijn stalletje informatie over Tijd voor School moes ten de kinderen die een fol- Ruim zes jaar geleden startte de landelijke ac tiegroep Tijd voor School, een initiatief dat werd ge boren'uit de veranderin gen die zich de laatste ja ren in de samenleving hebben voorgedaan en die direct hun invloed hebben op jonge kinderen en faun ouders. Woon- en wer komgeving raakten ge scheiden en het steeds drukker wordende ver keer werd, met name voor de kinderen, steeds ge vaarlijker. Het aantal al leenstaande ouders nam toe en de vrouwen wer den maatschappelijk meer actief. De vanuit de traditie ge groeide schooltijden zijn echter nooit aan deze ver anderingen aangepast Vakanties lopen niet pa rallel: kinderen krijgen soms onverwacht vrije dagen of uren. Het basi sonderwijs kent het ge deelde rooster waarbij tussen de middag op school nauwelijks of geen opvang wordt geboden. Om aan al die schooltij denproblemen een einde te maken ijvert de actie groep Tijd voor School voor overblijfmogelijk heid op iedere school voor ieder kind: voor meer aaneengesloten schooltij den; voor plaatselijk en regionaal op elkaar afge stemde vakanties en te gen extra vrije uren of da gen. Ook in de regio wer den plaatselijke actie groepen opgericht en soms werden kleine succesjes behaald. Zes jaar Tijd voor School: ook tijd om eens na te gaan wat de resultaten waren in Schiedam. Vlaardingen en Maassluis. Contactadressen voor Tijd voor Schonk - Truus d-. Hi,.. UnOUnlptCinM, K>t. 70.18- Mot Slenk. PdjaiSereniJrool 25, Vfeumönge», tel. 74.13.45 Mftfjan *B» EUrt, Merelles» sai. MaaeiUil», kek 14549. In de hal van de basisschool „Het Windas" aan de Nachte gaallaan zijn, zo rond het middaguur, de tafeltjes fleu rig gedekt Mandjes met ap pelen en flessen melk staan tussen de bordjes en glazen, „Overblijfmoeders", door de gemeente aangesteld en ge honoreerd, zitten tussen de kinderen aan tafel; zien toe op schone handen; sussen kleine ruzietjes en horen de verhalen aan. Er Is duidelijk naar gestreefd om het geza menlijk overblijven van de kinderen méér te laten zijn dan het snel wegwerken van een pakje boterhammen. Eerst eten de kleinsten van „de onderbouw" (kleuters en leerlingen van klas 1 en 2), daarna komen de groteren. Ruim zestig kinderen schui ven zo vier keer per week aan tafel: hun ouders zijn be reid om 5,- per week te be talen als tegemoetkoming in de kosten. Want niet alleen de appeltjes en de melk maar ook de overblijfleidsters die nen betaald te worden en on danks de bijdrage van de ou dera en de gemeentelijke sub sidie „schrok men op het stadhuis van de tekorten" al dus Jan Stijger, hoofd van „Het Windas". De stad Schiedam blijkt één van de Nederlandse gemeen ten die twee jaar geleden een deel van de initiatieven van de actiegroep „Tijd voor School" overnam en hono reerde. Enquêtes wezen uit dat op „Het Windas" vol doende belangstelling was voor overblijfmogelijkheid. Als experiment ging het ge heel van start. Nu, twee jaar later, is men nog steeds in het experimenteel stadium, „Het overblijven hier op school heeft nog niet z'n defi nitieve vorm gekregen maar er wordt nog steeds aan ver anderd en bijgeschaafd. Een begeleidingscommissie, be staande uit ouders, leer krachten en ambtenaren volgt het geheel kritisch", al dus Jan Stijger. „Maar wel is duidelijk dat, zolang het overblijven niet verplicht wordt gesteld maar een vrij blijvende zaak is, er niet ge tornd kan worden aan de lange middagpauze. Je hebt niet alleen te maken met de overblijvers, maar ook met een veeL grotere groep kinde ren die naar huis gaat tussen de middag. Daar is tijd voor nodig en dus komt van één van de doelstellingen van „Tijd voor School" al niet veel terecht. Leuk *s middags allemaal zo rond een uur of drie naar huis en nog een lange dag vóór je is er niet bij. De voordelen zijn alle maal voor het gezin, niet voor de school". Joke de Haan, hoofdleidster bij de kleuters vult aan: „Er zijn meerdere nadelen ver bonden aan het overblijven, met name voor de kleinsten. Bij een deel van de kleuters bemerk ik 's middags ver moeidheidsverschijnselen die, volgens mij, veroorzaakt worden door het overblijven. De kinderen komen niet weg uit de schoolsfeer, ze blijven meedraaien en meedolien met de groep. Vooral bij de allerjongsten is het merkbaar als er geen of nauwelijks ge legenheid is om even tot je zelf en tot rust te komen. Een kleuter heeft het nodig om, tussen alle activiteiten door, in de middagpauze bij ie mand die vertrouwd is op schoot te kruipen of om, in een rustig hoekje met een duim in z'n mond, de indruk ken van een halve dag school te verwerken. Wanneer dat niet gebeurt krijgt zo'n kind wat ik een „sociale overdo sis" zou willen noemen en zijn vermoeidheidsverschijn selen het gevolg". Jan Stijger: „Een ander punt is dat de overblijvers niet al leen een halfuurtje hier zit ten te eten, maar dat er ook nog eens een pauze van een uur of nog langer overbrugd moet worden, 's Zomers met lekker weer lost zich dat vanzelf op; dan gaan ze hut ten spelen maar vaker vin den ze binnen de muren van de school hun toevluchtsoord. Wij hebben, behalve de hal, ook het documentatiecen trum, de bibliotheek en het handarbeidlokaal daarvoor beschikbaar gesteld. Je kunt de kinderen niet zomaar wat laten rondhangen maar het is wel een extra last die op de school drukt". Hoger budget Joke de Haan: „Ik zal bij de gemeente moeten aanklop pen met een hoger budget voor spelmateriaal. Door de overblijvers wordt daar zo intensief gebruik van ge maakt dat veel spullen eer der aan vervanging en ver nieuwing toezijn dan was voorzien. Naar mijn idee zou den ook de Schiedamse club- en buurthuizen heel goed kunnen worden ingeschakeld bij de opvang. Daar is ook handarbeidmateriaaJ voor handen, daar zijn ook men sen die bekwaam zijn in de opvang en bovendien, C-R.M. betaalt!". Navraag leert dat het niet al leen de kinderen van wer kende moeders of uit één-ou dergezinnen zijn die van de overblijfgelegenheid gebruik makeh. Maar wel blijft dat een aantal moeders, nu de overblijfgelegenheid er is, een studie oppakken, een baan zoeken of zich op ande re wijze ontplooien. Een lid van de werkgroep „Tijd voor School" in Schiedam: „Het zijn de ouders die om over blijfgelegenheid moeten vra gen, wij kunnen dat niet al leen doen. Maar ouders, en vooral moeders, hebben het er vaak moeilijk mee, hebben schuldgevoelens, durven niet goed. Nog niet zolang gele den heeft de wethouder van Onderwijs gepleit voor een verblijfmogelijkheid op alle SchjfKiamse scholen, maar hetwas geen groot succes. Er bestaat hier, helaas, een slechte samenwerking tussen het Openbaar en het bijzoner onderwijs. Het Openbaar On derwijs wil graag een betere samenwerking om tot har monisatie van de schooltijden en vakanties te komen en om meerdere zaken op één lijn te krijgen maar dat kets vaak af op de onwil bij het bijzonder onderwijs". derlje pakten het weer te rugleggen, of ze werden weggesleurd door de onder wijzers; of er de gruwelijk ste geschriften werden aan geboden". Aan het woord is Marjan van de Eist uit Maassluis, actie* oerster en contactadres voor Tijd voor School. Het is duidelijk: vanuit de Eerste Stad aan de Waterweg komen de meest sombere geluiden, waar het Tijd voor School betreft. „We hebben onge veer een half jaar geleden, toen de Schoolraad ging draaien, nog eens aandacht gevraagd voor onze doel stellingen, maar tot nu toe hebben we niets gehoord. Ook een enquête onder twee Maassluise scholen (Hummeloord en de Ken- nedyschool) leverde niet meer dan twee reacties op. Van de politieke partijen die we benaderden stond de PvdA wel positief tegeno ver onze ideeën, maar daar kwam verder ook niets uit binnen de gemeenteraad. Het is haast ondoenlijk om onze actie in Maassluis op gang te brengen. Waarom het hier niet lukt en elders wel? We hebben het binnen onze actiegroep eindeloos doorgepraat, maar we kwa men er niet uit. Waar schijnlijk is één van de oor zaken dat Maassluis, on danks alle vernieuwingen en uitbreidingen, nog steeds een Calvinistisch bolwerk is. Moeder hoort thuis te zijn en permanent beschik baar voor de kinderen. Moeder moet zich maar aanpassen aan onverwachte vrije dagen, verschillende vakanties en moeder moet zich maar wezenloos fietsen en rennen van de peuter speelzaal naar de kleuter school en naar huis en vice versa. Ik gèloof dat het voornamelijk deze mentali teit is waarop we stuklopen. We hebben de actiepunten van Tijd voor School ook aangekaart bij de verschil lende oudercommissies. Het is afwachten hoe ze zullen reageren, maar de reacties tot nu toe geven weinig hoop en ontnemen je eigen lijk de moed om hier verder nog veel tijd en energie in te stoppenaldus Marjan van de Eist. Hevig ontsteld Een andere aetievoerdster van het eerste uur:# „Toen we voor het eerst bij de af deling Onderwijs van de gemeente onze ideeën lan ceerden was de ambtenaar die ons ontving werkelijk hevig ontsteld. Zijn reactie is me altijd bijgebleven: „maar dames, als we aan zo iets beginnen zijn de ouders helemaal nooit meer thuis!" Om door zo iets heen te breken, dat kun je niet als enkeling doen. Dat moeten alle ouders doen!" Een moeder met kinderen op de Meester Blomschool en de peuterspeelzaal: „Ik heb nog nooit gehoord van een enquête omtrent over blijfmogelijkheid voor de kinderen. Jammer, want ik zou er vierkant vóór zijn en wel mee willen werken. Doordat ik. thuis werk als schoonheidsspecialiste moet ik mijn tijd heel nauwkeu rig indelen. Kinderen die onverwacht thuiskomen vanwege een vergadering van de onderwijzers, een schoolbel die niet op tijd luidt zodat je staat te trap pelen van ongeduld omdat ie schema in de knoop komt, kinderen op verschil lende scholen die gehaald en gebracht moeten worden omdat ze niet alleen in het verkeer vertrouwd zijn ma ken me dat werken niet makkelijker. Als ze gewoon iedere dag op tijd zouden beginnen, als ze zouden kunnen overblijven en 's middags lekker vroeg thuis zouden zijn, zodat je met elkaar nog een hele boel leuke dingen kunt doen, dat zou toch een pure zaligheid zijn? Het gekke is dat je, wanneer je weer eens voor een schooldeur staat te wachten, van alle kanten gemopper hoort, maar wanneer je dan voor stelt om er met zijn allen eens wat aan te doen kijken ze je aan of ze zeggen wil len „mens, waar bemoei je je mee!" Weerstand De weerstand en de apathie van de ouders dient doorbro ken te worden om resultaten te zien: de actiegroep Tijd voor School is zich daar ter dege van bewust. Verande ringen dienen door de ouders en niet door een handjevol actievoerders te worden be pleit. Daarnaast blijft het een grote moeilijkheid om het o- penbaar en bijzonder onder wijs op één lijn te krijgen. De Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (ABOP) heeft als standpunt dat er wèl overblijfmogelijkheden voor de leerlingen moeten komen mits daartoe goede voorzieningen worden ge troffen, maar stelt nadrukke lijk dat dit niet een zaak van de leerkrachten is. Een Maassluise moeder ten slotte: „Gelijke schooltijden; gelijke vakanties; overblijven op school zodat je een lange vrije middag hebt. Het is in wezen zo simpel en zo gun stig voor het hele gezin. Je snapt niet dat zoiets niet ge woon kin."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5