SCHIEBJ/ISCHE COURANT Minimaal verschil... N oordzeestrand straks schoner' Ik steent deproei Omstreden pand toch gesloopt Monumentenplan moet particulieren helpen Wachten op beschermd stadsgezicht Verwaayen opvolger Klooster ssesm i Dijkgraaf Van den Berge a Bouw in Suydervelt moet doorgaan Auto-ongeluk: gebroken rug f5£ Donderdag 9 juli 1981- Broersvcst 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendiensl 144144 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 132—* FAGtMA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Teun van Vliet gaat als tweede door de bocht Ook de finishlijn van de ronde van Honselersdijk zou de blonde Westlander als tweede passeren. Met een minimaal verschil overigens, want winnaar Alex Jansen kon het maar net redden. Ettelijke duizenden mensen genoten gisteren in de brandende zon overigens van een forae brok wielerspektakel. Schiedam Op het stads kantoor gaat deze zomer ge werkt worden aan een lokaal monumentenplan, dat in eer ste instantie particulieren tot steun moet zijn. Het is de be doeling dat particulieren, die een oud pand restaureren, daarvoor enige extra subsi dies krijgen. Of in een later stadium ook de gemeente Schiedam zelf haar monu menten zal kunnen opknap pen. valt nog te bezien. Het hangt ervan af hoeveel geld het rijk voor de Schiedamse monumenten opzij wil leg gen. Dat er vele miljoenen guldens nodig zijn, hoopt de gemeente Schiedam binnen kort duidelijk te kunnen ma ken aan de hand van een schema, waarin staat welke panden in welk jaar geres taureerd zouden kunnen worden. Enige scepsis bestaat daarbij wel bij de betrokken ambte naren. Men vraagt zich af hoeveel zin een prioriteiten schema zal hebben, als ge meenteraadsleden zonder pardon besluiten om bijvoor beeld de dringend noodzake lijk geworden restauratie van de Lindenhof met nog eens enkele jaren te vertra gen en dat terwijl dit voormalige weeshuis aan dc In raad Wateringen Wateringen Mr. B. J. M- Verwaayen wordt voor de VVD in de Wateringse gemeenteraad de opvolger van drs. .P, Klooster, die zich om gezondheidsrede nen heeft teruggetrokken. Verwaayen (29) is juri disch deskundige en in het dagelijks leven in Den Haag directeur afdeling personeel en algemene za- i ken van een internatio naal concern. Hij is tevens actief als landelijk secreta ris van de defensiecom missie van de VVD en als lid van de landelijke pro- pagandacom missie van de liberale partij. Tevens was hij lid van de staatscom- mïssïe-Mommersteeg, die zich heeft beraden over het al dan niet verschaffen van de dienstplicht. Kassenbouwers in de problemen K-PS 's-Cravenzande De kassenbouwers zijn in de proble men gekomen door de terughoudendheid van de tuinder op het gebied van investeringen in hun bedrijf. West- lands grootste kassenbouwer Voskamp van Vrijland in 's-Gravenzande heeft vorige week arbeidstijdverkorting Ingesteld. Voor twintig werknemers loopt een ontslag procedure. Bovenop één van do reus achtige betonnen silbtanks werd aan de aannemer en zijn personeel het traditionele kapgeld uitgereikt. Vlaardingen Het Noordzeestrand kan de komende jaren aanmerkelijk schoner worden. Want het in bedrijf stellen van de gTote waterzuiveringsinstallatie De Groote Lucht bij Vlaardiugen zal niet alleen gevolgen hebben voor het rivier en polderwater in de directe omgeving, maar zal ook de kwaliteit van het zeewater gunstig beïnvloeden. De moder nisering van de zuiveringsinstallatie Houtrust in Den Haag, die in 1986 een feit moet zijn, zal daaraan eveneens een belangrijke bijdrage leveren. Dit liet dijkgraaf mr. A.P.van den Berge van het hoogheem raadschap Delfland gistermid dag weten, toen werd stilge staan bij het bereiken van het hoogste punt van De Groote Lucht Het apparaat zal vanaf 1 september 1982 het afvalwa ter zuiveren van Vlaardingen, Schiedam, Maassluis, Maasland en De Lier. De capaciteit bedraagt 315.000 inwoner-equivalenten en ver wacht wordt dat die rond 1990 volledig benut} zal worden. Het te zuiveren afvalwater zal voor tweederde afkomstig zijn huishoudelijke zijde, de rest wordt door de industrie geleverd. Bij droog weer zal de installatie dagelijks zo'n 73.500 kubieke meter afvalwater ver werken, een hoeveelheid die tijdens regen kan oplopen tot 290.000 kubieke meter. Het vuile water zal op biologi sche wijze (met behulp van bacteriën) worden gereinigde Het zijn eveneens bacteriën die, door produktie van gas uit het afvalwaterslib, ervoor zor gen dat De Groote Lucht 75 procent van de benodigde energie zelf opwekt. De Jotaal- kosten van de installatie ge noemd naar een gelijknamige sluis op een oude kaart van Delflandbedragen 150 mil joen gulden. Het is de eerste van drie grote installaties die het afvalwater van Rotterdam en acht omliggende gemeenten moeten zuiveren. De dijkgraaf zei gisteren ver der van mening te zijn dat De Groote Lucht een bijdrage kan leveren aan het terugdringen van de zoutlozingen op de Rijn door de Franse kalimijnen. „De mijnen kunnen straks hun stelling, dat het gebied rond Rotterdam de grootste vervuiler van de Rijn is, niet meer staande houden", aldus Van den Berge. De inwoners van Delfland be talen dit jaar voor het eerst een verontreinigingsheffing aan het hoogheemraadschap. Per inwoner-equivalent is deze bijdrage 31,44, waarmee Delfland landelijk gezien de laagste heffing hanteert. „Juist die grote installaties maken het ons mogelijk goedkoop te blijven", zo lichtte de dijkgraaf tóe. Wateringen Vóór de winter moet worden begonnen met de derde fase van het bestem mingsplan Suydervelt in Wa teringen. Burgemeester en wethouders vragen de ge meenteraad een krediet van. ruim vier miljoen gulden te' voteren. De werkzaamheden bestaan onder meer uit de aanleg van bouw wegen en riolering, het graven van waterpartijen, bruggen en duikers. In deze nieuw te stichten woonwijk moet nabij de Bovendijk ook een tien kilovolt hoofdstation komen voor de elektriciteits voorziening van de woningen. Het electricïteitsbedrijf Delf land zal daarvoor een stukje grond van honderd vierkante meter nodig hebben. De totale aankoopkosten hiervoor be dragen 7500 gulden. In de rest van de kassenbouw ïs inmiddels de helft van het personeel ontslagen. Tegen honderd procent productie staat nog slechts dertig procent afname. Volgens de voorzitter van de Algemene Vereniging van Kassenbouwers (AVK) L .P. Boeiers is behalve de angst en de onzekerheid over de gasprijs en de hoge rente stand, zoals die bij de tuinders leven, ook het in zicht geko men verzadigingspunt een oorzaak van de teruglopende orders in de kassenbouw. „We moeten ons aanpassen. Als er weinig werk is, moeten we met z n allen terug. De kassen bouwer heeft het verschrikke lijk moeilijk, maar we zitten nog niet aan de grond", oor deelt hij. Boeters zegt de huidige situatie twee jaar geleden al te hebben zien aankomen. „In het najaar van 1979 begon iedereen bang te worden voor die gasprijs. De verkoop van kassen ging dras tisch naar beneden. Nu moe ten we terug naar een geringe produktie. Dat kost geld, want je normale kosten gaan ge woon door. De kassenbouwer staat op dit moment op de nul lijn. Er wordt geen winst meer gemaakt. Een aantal bedrijven heeft al afgehaakt". De voorzitter van de AVK is echter toch optimistisch. Hij voorspelt dat over en jaar of twee de situatie wel weer be ter zal zijn. „Mede door het geld dat naar de tuinbouw wordt teruggesluisd 270 miljoen komt er ook weer geld naar ons toe. We vechten gewoon door. Wel ben ik van mening dat die dertig miljoen, die is uitgetrokken voor ener giebesparend onderzoek, naar de kassenbouw zou moeten stromen. Het geld moet daar heen waar het ook daadwer kelijk nuttig wordt gebruikt", meent hij. „Men verwacht van ons innovatie maar we krijgen geen cent", voegt hij er aan toe. De AVK zal in augustus over de situatie een gesprek hebben met ir. U. Geling van het Landbouwschap. Volgens Boeters zit er op dit moment wel degelijk geld bij de glastuinbouw. „Dit wordt een erg goed jaar. Kijk maar eens hoeveel de groente op brengt op de vellingen. Heus, met een paar jaar zijn we uit de problemen1is zijn veron derstelling. Oud-AVK-voorzitter B. Hof land. die werkzaam is bij Vos kamp en Vrijland over de kwestie: „De situatie is erg moeilijk. Sinds vorige week werken we nog maar de helft van de normale tijd. Er moe ten nog twintig mensen wor den ontslagen. Maar bij een groot bedrijf komt zo'n aantal ook hard aan. Misschien is er te lang gewacht, maar wij springen zorgvuldig om met onze werknemers. We hadden tegenwind, maar die bleek langer aan te houden. En dan wordt het helaas tijd om men sen te ontslaan". De AVK start volgende week met een enquete op alle veilin gen. Daarin zal de tuinder om zijn mening worden gevraagd voor wat betreft de toekomst van de glastuinbouw. JL Dit nieuwsblad. waarin u al hel nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt tonder extra kosten bezorgd in combinatie met hel Rotterdams Nieuwsblad. .Aft ltl C ro»" i Lange Achterweg een van Schiedams belangrijkste mo numenten is. En zo vraagt Jan Goed, de ambtenaar achter het 'be schermd stadsgezicht Schie dam1, zich af wat er nog te redden valt aan de kraak- buurt, de Laan, de Korte Achterweg en de Lange Achterweg. Het beschermd stadsgezicht is, na drie jaar, nog steeds niet officieel van kracht. Er is wel een toezeg ging van het rijk, dat de aan vraag voor een beschermd stadsgezicht nog dit jaar in de monumenten raad behan deld zal worden, maar of dat ook leidt tot spoedige vast stelling van een beschermd gebied, moet ook maar weer worden afgewacht. Dat bete kent dat tot die tijd de pand jes aan de Laan en de Korte en Lange Achterweg nauwe lijks beschermd zijn. En het kan betekenen dat het be sluit ze te slopen dan geno men wordt, voordat het be schermd stadsgezicht, waar binnen zij zouden vallen, of ficieel is. Jan Goed heeft de indruk dat nog maar weini gen het behoud van deze panden zien zitten. „In Den Haag lachen ze je vierkant uit als je vertelt, wat je er misschien nog mee zou wil len doen," aldus Goed. Het lokaal monumentenplan. waar vooral particulieren door geholpen kunnen wor den, kan gezien worden als een feitelijke uitwerking van het beschermd stadsgezicht. Zodra dat officieel is, zal het rijk ook met de financiële consequenties rekening moe ten houden. Die worden dui delijk uit het lokale monu mentenplan, dat vermoede lijk snel na de zomervakan tie door de gemeenteraad be handeld zal worden. Vlaardingen De pogingen van de bewonersgroep bin nen de projectgroep voor de stadsvernieuwing in de VOP, om het pand aan de Station straat 35 voor sloop te behoe den, hebben gefaald. Sloper Jacques van As heeft het pand dinsdag en woensdag in korte tijd met de grond gelijk gemaakt Het pand, waarin een win kelruimte was gevestigd plus een flinke woonruimte, stond al enige tijd eenzaam op de hoek van de Station straat en de Vettenoord- straat De rest van de oude panden op het zogenaamde Ouwenbroekterreïn zijn eni ge tijd geleden al gesloopt, omdat renovatie hier toch niet meer mogelijk zou zijn. Bij het pand op nummer 35 was die mogelijkheid er in principe nog wél, als er fi nanciering voor gevonden zou worden. Dat laatste was echter het probleem. Rijkssubsidie zou voor de winkelruimte in het pand niet worden verleend, als de gemeente het pand zou willen opknappen. Het ge meentebestuur had uitgere kend, dat renovatie van het pand zo'n 210.000 gulden zou moeten kosten. Peter van Nieuwenburg. bewonerscoör dinator van de projectgroep: „Dat vonden wij in de pro jectgroep wel een beetje veel; volgens ons kon het best goedkoper. We zijn vervol gens op zoek gegaan naar ie mand die het pand zou wil len huren en die de renova tie voor eigen rekening zou willen nemen. Dat was tot op heden nog niet gelukt." Ondanks dat was Van Nieu wenburg wel verbaasd, toen de sloper deze week met groot materiaal kwam voor rijden. Binnen een uur was het pand veranderd in een grote puinhoop, zodat protes ten bij de geimef fc?:/ niets meer konden uithalen. „Het ïs jammer, we hebben ons best gedaan, maar triest is het wel, want het was een mooi pand," zegt Van Nieu wenburg er van. Voor het bouwplan voor het Ouwen - broekterrein betekent het, dat op de betreffende plekf ook nieuwbouw gepleegd moet worden. Dat betekent:; een extra 'hoekoplossing', zoals dat met een bouwkun dige term heet, en dat maakt het Ouwenbroekplan volgens de projectgroep weer een stukje duurder. Den Haag De 35-jarige automobiliste M.E. uit Honselers dijk is gistermorgen na een verkeersongeluk op de Escarop- laan met een gebroken rug in het Leyenburgzïekenhuis op genomen. e De wagen van de vrouw ging volgens de politie door onbe kende oorzaak plotseling slingeren op de Escamplaan bij de Zichtenburglaan. De auto sloeg over de kop en ramde een ,-keerde vrachtw zat bekneld en is wagen en een verkeerspaal. Het slachtof- is door de brbndweer bevrijd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1