EXTRA Zeilend de wereld rond Jos, Hanny, Lars en Josee Noorlander uit Bleiswijk: l— m pjaamiMtaM tmmmm tföndtrdag S full 1*1 vo/ac/ww Eleiswijk Het is voor velen een toekomstdroom en dat zal het altijd blijven ook: zeilend de wereld rond. Uit de sleur van de dagelijkse Werkzaamheden breken, huls en haard achterlaten en je nergens wat van aantrekken. Kortom alle schepen op één na achter je verbranden, op de boot stappen en het zeegat kiezen. Voor de Bleiswijkers Jos en Hanny Noorlander wordt die droom langzaam maar zeker werkelijkheid. In februari vorig jaar besloten zij om met hun kinderen Lars (12) en Josee (10) zeilend een reis om de wereld te gaan maken. Nu wil dat niet zeggen, dat ze meteen op stel en sprong vertrokken. Tenslotte moet, vóór een dergelijke reis wordt ondernomen, één en ander goed worden voorbereid. Het allerbelangrijkste is natuurlijk het schip. Voor het loodgietersbe- drijf van Jos Noorlander aan de Al fred Nobelstraat in Bleiswijk staat sinds kort het betonnen casco waar mee de reis gemaakt gaat worden. In mei werd dit via een speciaal transport van de bouwwerf in Kou dekerk a/d Rijn naar het industrie terrein De Hoefslag vervoerd. Daar is Jos nu begonnen met het opbou wen van het schip. Jos en Hanny gaan voor hun wereldreis niet over één nacht ijs. Hoewel ze pas sinds 1976 de zeil- sport beoefenen, beschikken ze over ruime ervaring. „We zijn er eigen lijk toevallig ingerold", zegt Jos, net thuisgekomen van zijn schip, waar op hij de gritstraler heelt uitgepro beerd. „Een kennis van ons ging verhuizen en moest daarom z'n zeilboot kwijt. In 1976 zijn we met dat schip op va kantie gegaan en dat beviel ons erg goed. Datzelfde jaar hebben we toen nog een groter schip gekocht". Ze ker ook door de schitterende zomer van *76 waren de Noorlanders met een verknocht aan het zeilen. Niet ongevaarlijk Een jaar later lieten ze de Neder landse binnenwateren voor wat die waren en kozen het ruimere sop. Sinds die tijd zeilen ze elke grote vakantie op de Noordzee. Een goed 'oefenterrein', want dat water is ze ker niet ongevaarlijk. Slecht weer maakten ze al genoeg mee, terwijl ook de pechvogel af en toe op kri tieke momenten op het schip neer streek. Zoals die keer toen ze tijdens slecht weer bij het binnenlopen van een haven ontdekten dat het roef zwaar was beschadigd, waardoor ze vrijwel stuurloos waren. De afgelopen jaren zijn Jos, Hanny, Lars en Josee elk weekeinde op de boot. die als thuishaven het Zeeuw se Bruinisse heeft. Ook deze zomer vakantie wordt al zeezeilend door gebracht. De zeilboot (28 voet lang) zal overigens verkocht worden om de verdere afbouw en inrichting van het nieuwe schip te financieren. Nagenoeg alles wordt achtergelaten voor de zeereis. De woning van de toekomstige wereldreizigers is reeds in de verkoop. Anders ligt dat met het bedrijf van Jos. „Eerst dacht ik om ook mijn bedrijf te verkopen. Maar nu, als je kijkt naar de econo mische omstandigheden, denk ik erover om er een goeie man in te zetten, die de zaak runt Verder f Haonjr Hoot tomter vöor hélb*- twmtm'sar «chip?; utr*: rwKtei {foto Whte* •NoorJwv «tor»'wek 'De stap uit de tredmolen moet je een zaakgelastigde hebben, die onze belangen behartigt". Tredmolen 'Je moet zoiets ondernemen, voor het te laat is. Als je wat ouder wordt, doe je zoiets niet zo makke lijk', is in het kort de voornaamste beweegreden die aan het besluit van Jos en Hanny ten grondslag ligt. Jos: „We willen een paar jaar van ons leven uit die tredmolen van de huidige samenleving stappen. Uit die dagelijkse sleur". „En daar kie- zen we het zeilen voor. Omdat we dat graag doen", vult Hanny aan, momenteel nog lid van de Bleis- wijkse VVD-gemeenteraadfractie. „Doordat we zelf zeilen lees je reis verhalen van zeezeilers. Over ande re gebieden op de wereld en zo. Ja, je romantiseert er wel wat bij, dat is duidelijk", geeft Jos toe. Hoewel de reis nog niet helemaal is uitgestip peld tenslotte moet het schip nog worden afgebouwd, waarmee toch zo'n twee jaar gemoeid is denken Jos en Hanny via de Canarische Ei landen de Atlantische Oceaan over te steken, richting Zuid-Amerika. Vandaar bijvoorbeeld - na kennis gemaakt te hebben met de Golf van Mexico - door het Panama-kanaal naar de Stille Oceaan. Vervolgens via de Galapagos-eilanden richting Australië en Indonesië. „We gaan varen met de mooie gebieden in ge dachten. Het wordt zeker geen pres tatietocht", zegt Jos beslist, wanneer het ronden van Kaap Hoorn ter ta fel komt. De wateren rond dit zui delijkste puntje van Zuid-Amerika behoren tot de meest beruchte ter wereld. Reisverhalen De zeiltocht wordt wel terdege uit- gestippeld. Hanny Noorlander: „Er door Jeroen Kleïjn Hoetroi dal kuiIb nog helemaal .nel Vaat «toot, <u»v> Hiwtriy bfl. aait deze «MUttCana-j riecHa -.1-1 IZvJd-Anwl- I ta, Paftam»- k*nMl G*., iepafieaiel. USTKA zijn natuurlijk gebieden, waar je in bepaalde perioden niet moet komen. Gebieden waar dan slecht weer is te verwachten". Hoewel ze niet bepaald hebben hoe lang de zeereis gaat duren, denken Jos en Hanny minimaal toch zeker aan vijf, zes jaar. Maar het is best mogelijk dat het er tien of vijftien of meer worden. Jos: „Maar het kan ook zijn. dat we al na een half jaar moegestreden te rugkeren. Dat hangt van de reis af. Hoe die bevalt". Ook het financiële aspect speelt hierbij een rol, want al komen er geen gas- en Hehtrckemn- gen, telefoonnota's en dergelijke binnen, er moeten wél eten op tafel en kleren aan het lijf.komen Maar ook hierover hebben de twee Bleiswijkers al nagedacht. Bijvoor beeld het maken van korte charter- trips. Hanny denkt nog aan een an dere mogelijkheid die door meer zeezeilers wordt toegepast is: het schrijven van reisverslagen en die dan op de één of andere manier aan de man brengen. Hoewel zich tijdens een dergelijke wereldreis toch wel eens kritieke momenten kunnen voordoen, zien Jos en Hanny dit zeker niet als een reden om thuis te blijven. „Als jij dadelijk naar huis rijdt, kan je op Hoefweg ook wel een aanrijding krijgen en „de meeste ongelukken gebeuren binnen het huis", luidt hun verweer. Verder heeft het tweetal het grootste vertrouwen in hun toekomstig schip. Ferro-cement Het is een 'Whisbone Ketch". 41 voet lang (12,5 meter) en is naar een ontwerp van Schaefers gebouwd bij een werf in Koudekerk a/d Rijn. Er zijn er zes gebouwd, waarvan er nu enkele in de vaart zijn. De romp van het schip is van ferro-cement, een betonachtige stof. Door de be- tonwand lopen in lengte-richting om de vijf centimeter ijzeren sta ven. Aan beide zijden hiervan ligt nog een fijnmazig gazen net, te ver gelijken met kippegaas. De huid van het schip wordt van de nodige beschermlagen voorzien, om te voorkomen, dat de wapening wordt aangetast. Bewust prefereert Jos Noorlander het ferro-cement boven staal of hout. Jos: „Ferro-cement is een erg sterk materiaal, te vergelijken met staal. Je hebt er echter veel minder onderhoud aan. Het rot of roest niet. Verder is de romp toch veerkrach tig, door het ontbreken van span ten". Ook het repareren van beschadigin gen is vrij simpel; de beschadigde plek wordt aan beide zijden onder druk gezet, waardoor het beton daar verpulverd. De ijzeren staven wor den dan opnieuw in de juiste lijn ge legd, nieuw gaas wordt aangebracht en vervolgens wordt het gat dicht gesmeerd met de specie. Daar komt nog bij dat een betonnen schip de tand des tijds uitstekend kan doorstaan. „Beton heeft zijn kwaliteit, ook al wordt het schip ou der. Het enige nadeel is dat het schip wat zwaarder wordt, maar dit ziet Jos niet als een al te groot pro bleem, 'want het wordt toch geen racer'. Sextant of electronics Alle moderne apparatuur ten spijt, Jos Noorlander is toch niet van plan zijn schip vol met electronica te stoppen. Een radio mag dan tot de standaard-uitrusting worden gere kend, veel verder gaat hij niet. Niet alleen vanwege de hoge kosten die aan die moderne hulpmiddelen zijn verbonden, maar met name het zeer hoge energieverbruik speelt een rol. „Al die apparatuur vreet stroom. Daarvoor zou je steeds je motor moeten laten draaien om de accu's op te laden", legt Hanny uit Jos: „Met een sextant is je positie goed te bepalen. Een saieüetnaviga- tor is natuurlijk veel nauwkeuriger en die kan je onder alle weersom standigheden, bijvoorbeeld bij een gesloten wolkendek gebruiken (bij een sextant is de aanwezigheid van zon of maan noodzakelijkJK), maar je moet het rendement van beide mogelijkheden tegen elkaar afwegen". Ook komt er geen apparaat waar mee zeewater kan worden omgezet in drinkwater. Ook hier geldt weer het hoge energieverbruik van een dergelijke installatie. Bovendien is het niet erg moeilijk om zelf regen water op te vangen. Clipper-getuigd Naar verhouding tot zijn lengte be schikt de tweemaster over een kort zeiltuig. Het voordeel hiervan is dat het schip minder gevoelig is voor zwaar weer. Het standaard-ontwerp bevat vijf zeilen, maar Jos Noorlan der wil zijn schip met boegspriet uitvoeren, zodat nog een zesde zeil (een kluiver) kan worden gevoerd. Wanneer alle zes de zeilen bijstaan, zorgt zo'n 83 vierkante meter zeil voor de voorstuwing van het schip. De tuigage vertoont overigens ster ke gelijkenis met die van de oude 'thee-clippers'. In tegenstelling tot alle andere werkzaamheden, van het plaatsen van de motor tot het opbouwen van het stuurhuis, laat Jos de tuigage (het plaatsen van de masten, de ver- staging en dergelijke) over aan de vakman. Bij de inrichting van hel schip stelt Jos verder het gebruik van één en dezelfde brandstof (dieselolie) cen traal. De dieselolie wordt dus niet alleen verbruikt door de motor, maar ook voor de verwarming van het schip, de koelkast en het fornui s/oven. Die koelkast aan boord zal niet in de eerste plaats worden gebruikt voor het koud zetten van de pils. „Nee, dat is er aan boord niet bij, Je moet jezelf beperkingen opleggen. Nou ben ik toch niet zo'n bierdrin ker, hoor", zegt Jos, „ik doe bet meer voor de gezelligheid". In die koeling zal wel een deel van de scheepsapotheek, bewaard wor den, want die vormt een belangrijk onderdeel van de inventaris. Bij de medische voorbereiding ontbreekt de EHBO-cursus evenmin. Verder is ook al over de blinde darmen van Lars en Josee gesproken, omdat het misschien raadzaam zou zijn om die voordat de zeereis begint te laten verwijderen. Hanny: „Je kan soms wel dichtbij de kust varen, maar dat betekent nog niet dat er dan ook een medische voorziening in de buurt is". Zelf les geven Voor Lars en Josee betekent de zeil- reis trouwens het einde van het on derwijs, zoals zij dat nu nog genie ten. Er moet wel om ontheffing van de leerplicht wet worden gevraagd. De taak van het onderwijs komt tij dens de reis op de schouders van de ouders te rusten. Hanny: „Lars gaat nu naar de Havo. Daar zal hij dan tegen die tijd van af gaan. We ne men wel studiemateriaal mee voor de kinderen, maar ze leren en zien natuurlijk ook een hoop andere din gen. Dat zijn vaak de eerste reacties die je van omstanders hoort. Zo van 'hoe gaat het met de kinderen". Lars en Josee zijn overigens al net zo enthousiast als pa en ma. De reacties in de directe omgeving van Jos en Hanny Noorlander lopen uiteen. Van 'kan ik niet mee', of 'waarom gaan jullie dat doen'. Jos: „Ik heb ook wel gehoord, dat ie mand over onze plannen zei van 'ach, dat zal zo'n vaart niet lopen'. Maar als ze nu dan dat schip zien staan, denken ze er toch al anders over". Wie er niet anders over denken zijn Jos en Hanny Noorlander zelf- Met een druk programma van voorbe reidingen nog voor de boeg, leven zij naar dat moment toe, waar velen slechts van dromen: de haven ach ter je aan de kim zien verdwijnen, de kustlijn zien vervagen om koers te zetten naar onbekende bestem mingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3