Diskwalificaties en terugtrekkingen op Spieringshoek Diploma 's voor jeugdige schakers Cursusaanbod in Maassluis STAD/STREEK Wereldkampioenes Van Wanrooy willen de wereld rond Jubileumtoernooi KSVVnadert ontknoping Gedpilomeerde jeugdleiders Invalide sporters naar internationale wedstrijden öo*d«rd*o MI 1881 VD/SC/WW «[BmnnniMimDmraiinniiinmiiinnnnininninniTinMniinmittiinnnn 'Met accordeon ons brood verdienen' Klaaswaal De mededeling dat ze muziek vroeger eigenlijk heel vervelend vond, verwacht je niet van iemand die zojuist als beste uit de bus kwam bij de wereldkampioenschappen accordeonspelen. Op z'n minst verrassend, deze uitspraak van de 24-jarige Anny van Wanrooy uit Klaaswaal. „Als ik een half uur moest repeteren, zette ik de klok een kwartier vooruit, zodat ik er gauw vanaf was. Nee, ik was helemaal niet zo enthousiast". de vooropleiding aan het Rot terdamse Conservatorium. „Ik ging met de brommer naar Öud-Beijerland en 's middags na schooltijd snel met bus, tram en metro naar het con servatorium. '5 Avonds om half tien ging ik dan weer de zelfde weg terug. M'n huis werk deed ik in de bus". Uitzondering Paula van Wanrooy, Anny's bijna vijf jaar jongere zusje, was al op heel jonge leeftijd geïnteresseerd in accordeon- spelen. „Zij stond als hummel tje van drie te luisteren aan de deur als ik les had en hing bij mijn leraar aan z'n broek als hij wegging: zó graag wilde ze Ieren spelen", vertelt Anny. Paula's keuze stond vast: ook zij zou een accordeonopleiding gaan volgen aan het conserva torium. Om dit 20 snel moge lijk te kunnen doen, bezocht zij de Mavo voor muziek en ballet in Rotterdam, die nauw is verbonden aan de hogere muziekopleiding. In augustus gaat Paula alweer naar net derde jaar van het conservatorium. Zij volgt er zelfs twee opleidingen, want naast accordeon studeert zij ook het vak Algemene Muzi kale Vorming. „Tegenwoordig mag dat niet meer, twee vak ken, in verband met de bezui- Samen met haar 19-jarige zusje Paula vormt Anny van Wan rooy het duo, dat onlangs bij de wereldkampioenschappen in het Franse St Etienne be slag wist te leggen op de eerste plaats. „Op m'n achtste kreeg ik de eerête accordeonles bij meneer Eerrevoets in Klaaswaal", ver telt Anny. „Ik vond dat niet zo leuk, maar het was ook niet zo dat ik moest van mijn ouders. Die bemoeiden zich er niet zo veel mee". Anny kreeg pas goed de smaak te pakken toen zij als veertienjarige de eerste prijs in de wacht sleepte bij het televisieprogramma „Met de muziek mee". „Toen kreeg ik plotseling erg veel aandacht en ging ik de lol ervan in zien vertelt Anny. Artiesten „Ik kwam in het artiestenwe reldje terecht", aldus de Klaas- waalse. „Zo ontmoette ik Olga Lowina, je weet wei, die zo goed kan jodelen. Met haar neb ik een tijd opgetreden in het hele land. Ook werd ik lid van het Artiesten palet m Utrecht, waardoor ik werd uit genodigd voor allerlei optre dens". Na de Mavo in Numansdorp te hebben doorlopen, ging Anny naar de Havo in Oud-Beijer- land. Tegelijk deed zij echter nigingen. Gelukkig hebben ze voor mij een uitzondering ge maakt", aldus Paula. Anny en Paula hebben één ideaal: samen naar het buiten land. Afwisselend studerend en optredend willen zij door een aantal landen reizen en zo een goede boterham verdie nen. „Iedereen zegt dat het nooit lukt om met accordeon- spelen je broed te verdienen", zegt Anny, die er echter vast van overtuigd is dat zij en Paula wat dat betreft een uit zondering zullen vormen. „We willen liever niet op brui loften spelen", vertelt Paula. „Niet dat we dat te min vin den, maar het is zulk ver moeiend werk; dat hou je niet lang vol. Liever geven we concerten, met afwisselend klassieke en lichte muziek. Ik hoop dat het lukt". Anny voegt hier aan toe, dat zoiets in het buitenland meer kans van slagen heeft dan in Nederland. „Het spelpeil ligt hier veel lager dan in andere landen", meent zij. „Als ik te rugkom uit het buitenland, dan schrik ik echt van het ni veau in spelen hier. Vooral met de Oostbloklanden is het verschil heel groot, maar daar is de drang om uit te blinken veel groter dan hier". Ah ij d winnen Het Klaaswaalse duo zoekt zijn heil dus In het buitenland. „We moeten wel", zegt Paula, „hier hebben we alle afdelin gen gehad. Als we meedoen aan concoursen, dan winnen we bijna altijd. Die wereld kampioenschappen in St. Etienne, daar hebben we dan ook echt naar uitgekeken". „We waren twee dagen voor het begin van de wedstrijden al in Frankrijk, zodat we nog tijd hadden om te repeteren. Dat viel dus wat tegen, want in de kamer naast ons zat een man die op de muur begon te bonken zodra hij een accorde on hoorde. Toen moesten we 's morgens vroeg buiten gaan oefenen, op een berghelling". Bij de wedstrijden speelden Anny en Paula zich tot twee keer toe naar de eerste plaats, zodat zij werden uitgeroepen tot *s werelds beste accordeon - duo en mochten meespelen tij dens de slotmanifestatie. „Wij traden daar als laatsten op, we waren het hoogtepunt", zegt Anny. „We moesten spelen voor ruim vijftienhonderd mensen, die allemaal een tien tje hadden betaald om binnen te kunnen komen. Dat waren dus de échte liefhebbers". „We kregen echt de indruk dat ze ons veruit de besten vonden", vult Paula aan. „Zo mochten wij twee werken spe len, terwijl alle andere deelne mers er maar één ten gehore mochten brengen. Na afloop kwamen er ook heel veel mensen naar ons toe voor een handtekening. Ja, dat was een heel leuke ervaring". Paula en Anny van Wanrooy met hun ac cordeons van tiendui zend gulden per stuk: „Het liefst gaan we naar het buitenland, afwisselend studeren en optreden en zo een goede boterham ver dienen". Keukendeur Naast studie en veel optredens vinden de zusjes ook nog tijd om accordeon- en blokfluitles- sen te geven, onder meer aan een aantal kleuter- en lagere scholen. „Jammer genoeg zijn er maar heel weinig kinderen die „het" in zich hebben. Aan leg alleen is niet voldoende om uit te blinken op accordeon", aldus Anny. „Ze moeten ook de wil hebben, doorzettings vermogen". „Veel te vaak", zegt hij, „zijn die kinderen alleen geïnteres seerd in wat ik noem het „keukendeur-repertoire", je weet wel, liedjes als ,3ij ons staat op de keukendeur", enz. Ik begrijp dat wel een beetje, want accordeon-literatuur is erg moeilijk toegankelijk. Aan de andere kant is het echter zo, dat je eerst klassiek moet leren spelen. Ah je dat kunt. dat kun je de lichte muziek ook spelen". Over de vraag of hun hobby ook vervelende kanten heeft» moeten de zusjes even naden ken. „Ja", zegt Anny plotse ling, „één kleintje: met ver jaardagen krijgen we allemaal dingen die met muziek hebben te maken. Pennen met mu zieknoten erop, van die kleine pianootjes, we hebben er ge loof ik wel vijftien,..," Schiedam - In het deze week te houden B, C en D-ten- nistoemooi van Spieringshoek, dat in het teken staat van het tweede lustrum van KSW, waren de komi sche aspecten van Neerlands tweede sport niet van de lucht Zo was zondagochtend erg vroeg het wachten op Cor Baptist {Bergschenhoek), die zich per abuis voor zijn eerste partij herenenkel D bij het het reeds in fina le-stadium verkerende toernooi van TSF, op het Schie- damse tennispark Van Vliet, had gemeld. Ook Frank Wfflemse (Los Bi- rtrijdleiding ter_ore kwam, dat gotes) maakte vreemde dingen mee, toen hij maandagavond zijn racket in tweeën sloeg, waaraan zijn tegenstander Fred Leker de onjuiste conclu sie verbond rf partij te hebben gewonnen. Ook dinsdagavond kon de ontmoeting niet wor- deze man in zijn overdreven enthousiasme voor twee toer nooien tegelijk had ingeschre ven. door Jan Schrijver den uitgespeeld, omdat Leker tijdens de tweede set werd ge diskwalificeerd, toen de wed- In het herenenkel B werd Pe ter Beltz de blamage van de baan te worden gehaald be spaard. Er werd hem gistera vond voortijdig medegedeeld, dat hij niet mocht deelnemen wegens dubbele inschrijving, zodat de ongeplaatste, maar beslist niet kansloze Eric Deyl (Holy), die op Overschie de fi nale bereikte, gemakkelijk een ronde verder kwam. Mark van der Kroft (Toegh) moest in de eerste ronde wel strijd leveren tegen Ton van der Kiey (Aeo lus), die hij met 6-2, 6-4 uit schakelde. Morgenavond ont moet Van der Kroft de als der de geplaatste Buud van Leeu wen (Overschie). In het herendubbel B trok het als eerste geplaatste koppel Just/Herbert Palm zich zelf terug, wegens vakantie van de laatste, terwijl Jolien van der Lippe als tweede geplaatste in het gemengddubbel C op de zelfde wijze voor uitschakeling van haar partner Ronald Veldhoven (Maas) zorgde. Ook het VLTC-duo Lex Polder man /Rinus Koning zal niet meer aan het toernooi (heren- dubbel B) deelnemen, aange zien dinsdagvond om 22.23 uur het zich aan de andere zijde van het reeds behoorlijk duis tere tennisveld bevindende koppel Baarde wijk/ Van Dam met 6-2, 7-6 zegevierend uit de strijd kwam. Ron van der Aa en Hans van Lingen, samen beter bekend als eredi vis ie-tafel tennïsduo van De Korenbeurs, moesten in een gelijksoortige onderbe lichte situatie hun partij tegen Voor Hans Lingen (foto) en Ron van der Aa was de overgang van do groene tafeltennistafel naar de rode tennisbanen geen erg grote overgang in het jubileumtoernooi van KSW. het tweetal Jaarsma/Zeven bergen afbreken. Vanavond wordt de partij om 18.30 uur hervat, waarbij de tafeltennis sers met één set (6-4) leiden. Circuit Op tennispark Spieringshoek wordt overdag een jeugdtoer- nooi afgewerkt Wegens de voorbereidingen op een inter nationaal circuit moest een aantal kinderen de wedstrijd leiding met terugtrekkingen teleurstellen. Bij de jongens tot twaalf jaar zal het tweetal voor de nationale jeugdkam pioenschappen uitgenodigde tennissers, Roger Wannerho ven en Edward van der Torre, zondag waarschijnlijk in de fi nale staan. De laatste zal dan de mogelijkheid krijgen zich te revancheren voor het verlies van afgelopen zondag in de fi nale van net Holy-jeugd toer nooi, waarin Roger Warmer- hoven met 7-5, 6-3 aan het langste eind trok. Bij de meis jes tot zestien jaar is het de verwachting, dat de strijd zal gaan tussen Joke Ritman en Bianca Bekker (beiden KSW). Mastenbroek, Martijn Masten broek, Richard Bazen, Eimert van Haften, Hermine de Jong en Sandra de Vett. Om het diploma te halen moesten de kandidaten de spleregels feilloos kennen, de zetten kunnen noteren en mat in één of twee zetten kunnen geven. De jeugdige schakers hadden roet het beantwoorden van de vragen weinig of geen problemen. Vier schakers namen deel aan het examen voor het torendi ploma. De opgaven voor dit unpen, Konald van examen zijn beduidend moei- JDijk^ Ario Brevoor, Annemart lijken Judith Robberegt, en Schiedam Schaakvereni ging Schiedam heeft weer een aantal jeugdleden meer die ge slaagd zijn voor de verschil lende schaakdiploma's. Dat het schaken in de regio steeds po pulairder wordt was wel te merken aan het feit dat ook enkele niet-leden van de Schiedamse vereniging meede den aan het examen om het zo fel begeerde diploma te beha len. Veel scholen zijn er toe 'over gegaan om schaakles te geven. Voor Ibet zogenaamde pionnendiploma slaagden Perry Campen, Ronald van Maurice de Ruiter slaagden hiervoor. De twee andere kan diaten haalden het net niet, maar zij kunnen in oktober wederom meedoen aan het examen. Schaakvereniging Schiedam gaat intussen door met het ge ven van les aan jeugdige scha kers. Iedereen die geïnteres seerd is in schaken en graag de leerzame lessen wil volgen is iedere maandagavond wel kom in het clubgebopuw op de werf van Wilton-Feïjenoord aan de Rubenslaan. De lessen starten om 18.30 uur. MaassluisIn sa menwerking met het christelijk vormings centrum De Haaskant houdt de Haassln1.se Sport en Recreatie- raad ook dit jaar weer een aantal cursussen. Voor het komend najaar bestaat het aanbod uit de oplei dingen recreatiesport- leider A, een ABtKrur- sus en een bestuurska- dercursns. De opleiding tot recreaties portleider A neent 70 theo rie-uren in beslag, plus een stage van 25 uur. Deze cur sus is gericht op de recrea tiesport en omvat 22 avon den en twee weekeind es. Toelatingseisen zijn: mini maal 17 jaar oud en in bezit van het ABO-diploma. De kosten bedragen 350 gulden, exclusief boeken en week ends. Op 7 september wordt een introductie-avond ge houden. De opleiding voor het ABO diploma omvat 30 uren, waarin onder meer behan deld worden: ontwikkeling van jeugdigen tot volwasse nen in verband met de sportbeoefening, groepspro cessen, leiding geven aan sporters, sport, opvoeding en vorming en de sportver eniging. Deze cursus gaat donderdag 10 september van start en duurt dertien avonden. Inclusief de aan schaf van een leerboek zijn de kosten 67,50 gulden. De cursus bestuurskader heeft tot doel de bestuur ders en adspirant bestuur ders inzicht en vaardigheid bij te brengen, die betrek king hebben op het doelma tig besturen van een sport vereniging. Deze opleiding gbaat 16 september van start en duurt acht avon den. De kosten, inclusief lesmateriaal, bedragen 65 gilden. etnteresseerden kunnen zich nu al aanmelden, tele fonisch bij de afdeling sport en recreatie van Maassluis (01899-19111) of schriftelijk bij het christelijk vormings centrum De Maaskant, Lijs terlaan 11, 3145 VH Maas sluis. Maassluis De cursus jeugd- spelleider/-ster aan het chris telijk vormingscentrum De Maaskant heeft na drie exa- mendagen twintig gediplo meerde cursisten opgeleverd. Eén kandidaat moet terugko men, omdat hij een herexamen heeft voort een theorie-onder deel. Twee kandidaten deden alleen het eerste deel, de alge mene basis opleiding voor sporttechnisch kader. Dat wa ren Hans de Koning uit Mon ster en Els de Zeeuw uit Maas sluis. De twintig geslaagden zhn: Loek Ammeman (Maasdijk), »na Andeweg (Oostvoome), Ary de Blois (Schiedam), Diane van Embden (Vlaardingen), Arend Hockveen (Maassluis). Hellen van der Hoogi (Vlaardingen). Edilh van Immerwei (Vlaardingen), Margareth Lansber gen (Schiedam). Marco van Loenen (Naaldwijk, herexamen). Monique Louwerse (Schiedam), Petra Luyten (Maassluis), Anjo Mree (VJaardm- gen), Linda Priem (Vlaardingen), St- grid van Renssen (Maassluis), Petra van Vliet (Vlaardingen), Jolien van t Spijker (Maassluis), Hans Visser (Schiedam), Vera Wisse (Vlsardin- gen). Willy van der Windt (Schiplui den), Mai^oiein van der Wijden fs- Gravenzande) en Sylvia Wddring (Vlaardingen). Vlaardingen Verschillende invalide-sporters uit de regio doen de komende maanden mee aan internationale evene menten in het buitenland. Jef frey van Loon is één van de vertegenwoordigers van Ne derland die meedoet aan de Stoke Mandevilie Games. De Vlaardinger is met zijn 11 jaar de jongste deeLnmer aan deze spelen. Hij komt uit op het on derdeel zwemmen. De Stoke Mandevilie Games duren van 24 juli tot en met 2 augustus. In New Castle doet een viertal sporters uit het Waterwegge bied mee aan de daar te hou den Disabled Childrens Invita tion International Games 19B1. Willem Noorduin uit Schie dam zal meedoen aan de zwemwedstrijden. In de bas- ketbalploeg zijn twee jeugdige sporters uit Maassluis gekozen: Eddie Pieterse en Bart van der Molen spelen in het natioale team. Ook Ayhan Car uit Schiedam heeft een plaats veroverd in het basketbal team. De wedstrijden in New Castle worden gehouden van 3 tot en met 12 augustus.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4