SCHIEDAMSCHE COURANT Ik .neem. dê proef Zonder muziek is er al te veel lawaai Bolland: 'Mishandelde passagier begon zelf' (Vlaardingers schrikken! i van sinistere berg Visserij museum trok nu al filatelisten i""?. Meer dan een derde van totaal: T orendi j k loopt bijna vol met Esso p| m Woensdag 15 juli 1981—- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 105de jaargang no. 136 «PaoWA'S Broerovsst 3 - telefoon administratie 268GSI - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETKEL Nieuwe problemen bij Blauwe Brug Schiedam Bij de Blauwe Brug doet 2ich het wonderlijke feit voor dat, zonder dat cr activiteiten zijn in het wijkcen trum, er in de omgeving al meer herrie wordt veroorzaakt dan in de hinderwetvergunning bepaald is. Dat blijkt uit ge luidsmetingen van de dienst centraal milieubeheer Rijnmond (DCMR), die twee weken geleden met apparatuur heeft staan meten in de Blauwe Brug en op de Mozartlaan, het Bach- plein en het Hof van Spaland. De DCMR heeft hierover deze week rapport uitgebracht aan de gemeente Schiedam. Volgens de betrokkenen komt het erop neer, dat er eigenlijk geen grote muzikale evenementen meer kunnen plaatsvin den in het wijkcentrum, omdat dan de geluidsoverlast voor de omwonenden nog groter wordt dan die al is zónder een evenement in de Blauwe Brug. In de hinderwetvergunning hebben gedeputeerde staten (GS) van Zuid-Holland bepaald, dat het aantal decibel, dat in de omgeving van de Blauwe Brug gemeten wordt, niet groter mag zijn dan 50 dB. Dat geldt voor overdag, 's Avonds mag het aantal decibel maximaal 45 zijn, 's nachts 40. De Blauwe Brug kampt met vele problemen. Geluidsmetingen door Rijnmond hebben uitge wezen dat d8 buurt al overmatige hinder ondervindt, zonder dat er ook maar iets gebeurt in het wijkcentrum... Maar bij de geluidsmetingen door Rijnmond is gebleken, dat er in de omgeving 's avonds van elf uur tot half twaalf al sprake is van een ge luidsniveau van 53 dB zonder dat het wijkcentrum ook maar enig geluid produceert. Dat is te wijten aan het vele verkeer in de omgeving. Elke grote activiteit in de Blauwe Brug maakt het ge luidsniveau nog hoger en de overlast voor de buurtbewo ners nog erger. Tegen de hin derwetvergunning, die GS on langs hebben afgegeven, is de bewoner van de flatwoning Mozartlaan 29, de heer J. Veenman, dan ook bij de Kroon in beroep gegaan. Ook andere belanghebbenden kun nen zich tot en met morgen met bezwaarschriften tot deze instantie wenden. Disco's zachter De situatie levert vele proble men op. Het heeft er al toe ge leid dat het open jongerencen trum (OJC) Schiedam-Noord geen disco-activiteiten meer mag houden in de Blauwe Brug, omdat bij een geluidpro- ductie van 107 dB in de gVote zaal (het-maximum van de in stallatie) het aantal decibel bij de flats in de buurt reikt tot een onaanvaardbare grootte van 62 dB. De bepalingen in de hinderwetvergunning wor den daarbij ruimschoots over treden. De door GS geöiste ge- luidsbegrenzers in de kleine en de grote zaal van de Blau we Brug zullen volgens wel zij nsambte na ar André Cornax afgesteld moeten worden op 90 dB, in dat geval kan de herrie in de buurt nog beperkt wor den tot 54 dB, dus één decibel letje meer dan het verkeer, de wind en de buurtbewoners zelf al voortbrengen, maar wel vier decibel meer dan volgens de hinderwetvergunning mag. Echter, voor de stichting sa menlevingsopbouw Schiedam- Noord (SSSN) kan een en an der een financiële strop bete kenen van naar ruwe schat ting 8000 gulden over drie maanden. In de reeds gesloten contracten met discotheken en drive-in-shows wordt namelijk niet gesproken over een ge luidsbegrenzing tot 90 dB. Veel dise-jockeys voelen er ook niets voor zich daaraan te houden, want voor een disco wordt 90 dB veel te zacht ge noemd. Dat zal dus betekenen dat de SSSN de discotheeks beter kan aanbevelen weg te blijven, maar betalen moet de stichting volgens contract wèl. De geluidsbegrenzing tot 90 dB kan niet als overmacht wor den gezien; slechts bij over macht zou de SSSN het con tract kunnen verbreken zon der financiële consequenties. Te verwachten valt dat de Blauwe Brug grondig geïso leerd moet worden. Bij de ge luidsmetingen door de DCMR was ook de architect van het wijkcentrum, Gert Rook, aan wezig, alsmede beheerder Jou- ke Post en Annette Bovy, lid van de beheerscommissie. De gekste denkbare oplossing is, dat bij muzikale activiteiten in de Blauwe Brug het verkeer in de buurt wordt omgeleid, zodat er een flink aantal deci bel wegvalt... Schiedam Met het neerstrij ken van Esso Chemie in Schiedam loopt het vrij nieu we industriële centrum Toren- dijk zo goed als vol. Het Esso- bednjf gaat er zes van de ne gen verdiepingen bezetten en dat wijst er al op dat het cen trum sinds de opening ander half jaar geleden slechts lang haam bezet raakte. Een derge lijke traagheid deed zich ook voor bij het kantoorgebouw 's- Graveland, meer naar het cen trum van Schiedam toe. Daar is een hele etage nog steeds niet verhuurd. Vanaf 20 juli zijn de Esso-top en de Esso-administratie ge vestigd in het kantorencom- Eurotax-chauffeurs noemen hun Rotterdamse collega's a-sociaal Schiedam Volgens de Vlaardingse taxichauffeur J K. Bolland is de Schiedamse passagier, die in de nacht van zondag op maandag door een andere chauffeur het zieken huis in is geslagen, zelf met slaande bewegingen begonnen. Bolland reed met zijn taxi. sa men met andere chauffeurs, achter de wagen waarin de Schiedammer werd vervoerd en hij nam, na stilstand van de wagen, duidelijk slaande be wegingen in de richting van een chauffeur waar. Boven dien had de Schiedammer vol gens Bolland stevig gedronken en was hij uitermate verve lend tegen" de chauffeur ge weest. Zoals gisteren al in onze krant werd gemeld is de passa gier, de 36-jarige J.V.m het ziekenhuis behandeld. De poli tie heeft de zaak in onderzoek. Chauffeurs van het Schie- dams/Vlaardingse taxibedrijf Euro tax hebben het inmiddels in morele zm opgenomen voor de Schiedamse passagier. Deze kreeg tenslotte van een Am sterdamse taxichauffeur een rekening van 280 gulden ge presenteerd voor een ritje van Amsterdam naar Schiedam en. zo zeggen de Eurotax-chauf- feurs, „dat is een schandalige prijs. Wij kunnen dat voor minder dan de helft'" Zij spre ken schande van het optreden van hun Rotterdamse culle- ga's, die op advies van de Am sterdamse chauffeur de ach tervolging op de Schiedammer hebben ingezet toen deze bij het Centraal Station tn Rotter dam de Amsterdamse chauf feur vaarwel zei, overigens met behulp van de politie en met een 'eompromisprijs' van 'slechts' 200 gulden, en naar een Rotterdamse chauffeur overstapte op weg naar Schie dam. „Zeer onwelriekend en a-sociaal," vinden de Eurotax- chauffeurs het optreden van hun collega's uit Amsterdam en de Maasstad. Jeugdige werklozen slaan somber record Schiedam/Vlaardingen/Maassluis Een op de drie werklozen in het gebied ten noorden van de Nieuwe Waterweg is jonger dan 23 jaar. De jongeren vormen liefst. 36,3 procent van de totale werkloosheid. Dat is volgens plaatsvervangend directeur H. J. Steehouwer van het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) een uiterst somber record, waaraan de bouwvakvakaritie en de schoolverlaters mede debet zijn. Intussen ziet men in de diverse sectoren (bouw- en metaalnijverheid en handel ea kantoor) de vraag, naar personeel afnemen, terwijl het aanbod op de arbeidsmarkt steeds groter wordt. ge maand met 146 mannen en 156 vrouwen tot een omvang van 4339 mensen zonder werk. Van de zes betrokken gemeen ten telt Schiedam de meeste werklozen (1834 met ingang van deze maand), wat het ge volg is van gevoelige klappen in de metaalbranche (Gusto, Nieuwe Waterweg). Vlaardin gen volgt met 1552 werklozen. Maassluis telt er 560. Van alle werklozen in het gewest zijn er 1085 langer dan een half m 't Is geen gifberg en geen atoombergplaats; toch schrokken Vlaardingers van deze j sinistere berg. Vlaardingen Het is geen gifberg en er liggen geen atoomwapens onder verborgen. Maar wat ligt er dan, zo hebben honder den Vlaardingers zich in middels afgevraagd die langs de vreemde zand heuvel tussen Deltaweg en Parallelweg zijn gekomen. Twee rijen afschrikwek- S kend prikkeldraad en het overbekende blauwe bord je met verboden toegang jagen iedereen ver weg van deze sinistere berg. Bovendien ligt er een ake lig gedeukt leeg vat aan de voet van de berg. Zou daar een schadelijke stof uitge lopen zijn? „Neen," zegt men bij politie en gemeente. Het heeft niets met gif te maken en er is ook niets akeligs aan deze berg. Niemand hoeft er hard vandaan te rijden. Het gaat om een proef terreintje voor de Deltadijk. De dienst gemeentewerken wil weten hoever de dijk gaat zakken, als hij eenmaal is gelegd. Daarmee moet men reke- ning houden als leidingen ff door de dijk heen worden S gelegd. Want als hij zakt, S zakken de leidingen mee; ze kunnen er zelfs door kapot gaan. Om te weten wat voor S maatregelen nodig zijn om de leidingen heel te houden 5 is nu een proefheuvel ge- legd. Bij gemeentewerken beweert men dat binnen- 3 kort nog zo'n berg zal ver- rijzen verderop aan de Del- 3 taweg. Nog voor de dijk wordt aangelegd, zullen de zandheuvels weer verdwij- nen. plex Torendijk aan de 's-Gra- velandseweg. Behalve de di rectie zullen ook de afdelingen verkoop, administratie, perso neelszaken, juridische zaken en distributie in het kantoor gebouw worden gevestigd. Tot voor kort was de administratie van Esso gevestigd in Rozen burg en in Den Haag. In totaal komen er negentig employe's van Esso te werken in Toren- dijk. Het neerstrijken van Esso in Schiedam is het gevolg van de uitbreidingsplannen van het chemische concern. Die plan nen maken deel uit van het opzienbarende investerings programma van in totaal veer tien miljard gulden dat de gro te oliemaatschappijen gaan uit voeren in het Waterwegge bied. Door die plannen raakte de administratie op het terrein van de kunstmestfabriek in Rozenburg te krap behuisd. Nu die administratie toch moest verhuizen kon gelijk een einde worden gemaakt aan de gescheiden behuizing van de Esso-administratie over Rozenburg en Den Haag. Nieuw is Esso niet in de stad. Eerder betrokken de Esso Steenkool Technologie BV en het centrale wervingskantoor van Esso Nederland al het kantorencomplex aan het ein de van de 's-Gravelandseweg. De werkloosheid in het gewest Nieuwe Waterweg-Noord, waartoe voor het GAB ook Rozenburg behoort, steeg vori- jaar werkloos en 903 langer dan een jaar. In alle sectoren wordt de ar beidsmarkt steeds 'ruimer', dat wil zeggen, het aanbod aan personeel gaat de vraag naar arbeidskrachten steeds meer te boven. Voor wat betreft de metaalsector schommelen de cijfers nog (een aanbad van 521 tegen een vraag naar 450 arbeidskrachten), maar in de tertiaire sector ontstond een volstrekt scheef beeld. De vraag naar handelspersoneel daalde na een kleine ople ving in de maand mei vori ge maand tot het wel uiterma te lage niveau van 7, en dat te gen een gestegen aanbod van 545 (waarónder 408 winkelbe dienden). In de kantoorsector was het niet veel anders. On danks gerealiseerde kantoor voorzieningen vooral in Schie dam daalde de vraag naar kantoorpersoneel tot 36, ter wijl het aanbod steeg naar 593. Vooral door de vakantieperio de, waarin alle werk op straat stil ligt, halveerde de vraag naar bouwvakkers tot 23. Een jaar geleden was de vraag naar personeel in de bouwnijver heid ondanks die vakanties nog veel hoger. Het aanbod echter is vergeleken met een jaar geleden driemaal zo groot geworden; 312. Van de jongeren onder de 19 jaar kunnen er 716 niet aan de slag komen. Onder de 60-plus- sers vindt men relatief weinig haanlozen (15B), wat overwe gend het gevolg is van sociale regelingen zoals natuurlijke afvloeing en VUT. s Bij de voorbezichtlng van de visserij-op-postzegel-tentoonstelling waren bekende filatelisten aanwezig. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. •g*oU" tlaa1" M'es fosic ■da»» ;ode Vlaardingen Uiteindelijk, jaren nadat de directeur van het Vlaardingse Visserijmuseum Joop van Dorp het balletje opgooide, is dan gisteravond de tentoon stelling 'Visserij op postzegels* van start gegaan. Het Nederlands Postmuseum in Den Haag heeft er maan den voorbereiding aan gehad, zo vertelde gisteravond verantwoordelijk conservator A. R. Kamphuis, en het is daarom niet voor niets dat deze belangrijke expositie tot 30 november duurt. „Dat mag ook wel," benadruk te Kamphuis gisteravond, „er is aardig wat aandacht aan besteed." Maandenlang heeft de afde ling van Kamphuis gewerkt aan een expositie, die 650 postzegels bevat van de 250.000 die het postmuseum uit Den Haag in totaal bezit „Het is een zeer strenge se lectie geworden," zei Kamp huis. „Bedoeling was uiteraard dat het Visserijmu seum, of lieverde visserij, cen traal zou staan, en in onze ge hele collectie hebben wij naar allerlei mogelijke exemplaren over de vis gezocht, maar uit eindelijk kom je dan weer met zo'n overstelpende hoeveel heid dat je opnieuw moet se lecteren. Er heeft veel moeten afvallen." Al met al is nog een thema-tentoonstelling van start gegaan, die voor Vlaar dingen interessante beelden laat zien van scheepsbouw tot kunst, steeds met de visserij als aanleiding. Gisteravond was bij de voor bezichtiging van de tentoon stelling, die vanaf vandaag open is, het neusje van de zalm onder de Vlaardingse filatelis ten vertegenwoordigd. In deze kring koestert men groot respect voor het initia tief, dat directeur Van Dorp va" het Visserijmuseum in middels alweer jaren geleden nam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1