SCHIM AIVISCHE COURANT Gif noopt gemeente tot geheimhouding Fietsers gaan tunnel bezetten Ik -neem.» de proef Tour de Schiedam Milieu-experiment Heemtuin moet singels gaan 'redden' Demonstratie voorgoede verbinding via Waterweg College geeft Babber geen geld Maassluise wethouder op Europees congres Zuid na eigen onderzoek: GTB-terrein afgraven! vm: Niemvland-j eugd voor de rechter Verzet tegen faillissement heeft succes Jaar van de gehandicapten: Rover steelt Rover Waarschuwing: botulisme! «••V Donderdag 16 juli 1981" ONAFHANKELIJK DAGBLAD - .105de jaargang no. 1374 pagina's Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De gemeente Schiedam hult zich in een geheimzinnig stilzwijgen over het rapport, waarin de inspectie voor de volksge zondheid in Zuid-Holland aanbevelingen geeft voor het GTB-terrein. Op dit terrein aan de Dwarsstraat werd in november 1980 een gifvondst in de bodem gedaan. Hoewel een meer diepgaand onder zoek drie maanden zou gaan vergen, heeft de provinciale inspectie het onderzoek nog maar net afgerond; de ge meente heeft het juist bin nen. De betrokken ambtena ren willen er evenwel nog met geen woord over praten. Zelfs"het college van en W zou nog niet zijn ingelicht, omdat daartoe de tijd ont brak, Intussen heeft de bewoners vereniging Schiedam-Zuid na een onderzoek door stu denten van de chemiewinkel in Utrecht geconcludeerd, dat het voormalig terrein van de gemeentelijke techni sche bedrijven (GTB) moet worden afgegraven. Het on derzoek werd in haar op dracht verricht. De vereni ging heeft de gemeente al op de conclusies gewezen, maar daar zou ze nog weinig ge hoor hebben gekregen. An dersom heeft de dienst ge meentewerken niet de vere niging op de hoogte gesteld van de bevindingen in het rapport van de provinciale inspectie voor volksgezond heid. Ambtenaren van gemeente werken betrachtten gisteren grote geheimhouding over dat rapport. Zowel adjunct- directeur R. van Bogerijen als afdelingschef G. van de Poel weigert ook maar een tipje van de sluier op te lich ten. „Het zou onelegant zijn om nu al mededelingen naar buiten te doen," verklaarde Van de Poel gistermiddag, omdat B en W en de bewo nersvereniging nog niet wa ren ingelicht. Niel ontkend Hard ontkend werden de conclusies van de bewoners- vereniging echter niet op het stadskantoor. Vaag liet men doorschemeren dat „het prakticum-onderzoek mis schien niet in het voordeel van de bewonersvereniging uitvalt", maar meer wilde men er per se niet over kwijt Wel staat vast dat in het on derzoek van de provinciale inspectie geen conclusies worden getrokken. Het zou slechts gaan om een korte rapportage. Het besluit om de grond eventueel af te gra ven, zou door het college moeten worden genomen. veld snoerde de directeur toen onmiddellijk de mond. Het enige onderzoek, dat na november openbaar werd ge maakt, werd verricht door de stichting voor bodemcar- tering uit Wageningen. De stichting had een reukonder- zoek verricht op het terrein, waar vele decennia de gasfa briek heeft gestaan, en dat wees uit dat er inderdaad verontreinigingen aanwezig waren. Op één plaats werd een sterke reuk waargeno men, op andere plaatsen stonk het minder. Maar wat er nu precies in de bodem zat, en in welke hoeveelhe den eventuele schadelijke stoffen voorkomen, dat kon het reukonderzoek niet uit wijzen. Die informatie bevindt zich wel in het rapport van volks gezondheid, waarvoor de dienst centraal milieubeheer Rijnmond (DCMR) onderzoe kingen heeft verricht, en dat nu bij gemeentewerken op tafel ligt „Op korte termijn zal die informatie openbaar worden gemaakt," aldus ge meentelijk woordvoerder Van de Poel gisteren. Bij de inspectie voor volksge zondheid Zuid-Holland was vanmorgen nog niemand voor commentaar bereik baar. Overigens werd die moge lijkheid al geopperd in no vember op de persconferen tie waarop de gifvondst be kend werd gemaakt. ONS- directeur Jaap van Willigen wees erop dat bij bepaalde soorten woningbouw de grond zou moeten worden afgegraven. Verantwoorde lijk wethouder Chris Zijde- Tientallen Schledammert]ss voelden zich gisteren even een echte Tour-renner, hoewel de tour in Schiedam niet op snel heid werd gereden, maar op puzzlevemuft. Schiedam Buurthuis De Babber, waarvoor jongeren uit de Slachthuisbuurt een jaar aan net werk zijn geweest, gaat voorlopig niet door. Het college van burgemeester en wethouders wil op het moment geen subsidie voor het buurthuis in de omgeving van het abattoir be schikbaar stellen. Wel zal de subsidieaanvraag worden meegenomen in de afweging die voor het sociaal-cultureel plan moet worden ge maakt Omdat in 1982 een ongewijzigd sociaal- Cultureel beleid wordt gevoerd door de ge meente, zal in dat jaar in ieder geval geen sub sidie beschikbaar worden gesteld.' De jongeren van de Slachthuisbuurt zijn door de afwijzing van hun subsidieaanvraag diep te leurgesteld. Zij hebben een jaar lang gewerkt fan een nota die de noodzaak van een buurt huis in dit deel van Schiedam-West moest aan tonen. Opvallend was daarbij dat de jongeren de hand in eigen boezem staken. Zij gaven toe in het verleden bijzonder lastig te zijn geweest in de wijk. Voorbijgangers werden door jeugd groepen lastig gevallen en barricades werden opgericht en in brand gestoken. Een eigen ruimte voor de jeugd, maar ook voor andere wijkbewoners zou herhalingen kunnen en moe ten voorkomen, zo meenden de jongeren zelf. Schiedam In de schaduw van de Tour de Prance zijn gisteren tiental len Schiedamse fietsenthousiastelingen op hun twee wieiers geklommen om een tocht dwars door Schiedam te volbrengen. Racefietsertjes, maar ook kinderen op minder snel le karretjes, startten om twee uur voor het stads kantoor om na een helse rit weer op die plek terug te keren. Schiedam De Nieuwland-jeugd. die ruim een week geleden de politie handenvol werk bezorgde door barricades op te rich ten en de dingen vervolgens in brand te steken op het Dr Wi- bautplein, verschijnt maandag voor de Rotterdamse rechter. De aangehouden oproerkraaiers worden om tien uur verwacht in het rechtbankgebouw aan de Noordsingel. De ongeregeldheden, die vorige week maandag de hele wijk m spanning hielden, ontstonden toen politieagenten een jongeman sommeerden de stationair draaiende motor van zijn auto af te zetten. De knul, die achter het stuur van een gele volkswagen zat, voelde daar niets voor en weigerde ook zijn (niet bestaande) autopapieren aan de agent te tonen. Een woordenwisseling ont stond waarbij er sprake van was dat de pohtie de auto in beslag zou nemen. De jongen pikte dat niet en haalde er vrienden by. Overigens heeft de politie op de avond van de onlusten geen jongeren aangehouden. Om escalatie van de rellerige sfeer te voorkomen werden pas de volgende ochtend jongens van hun bed gelicht Anders dan in de echte Tour ging het gisteren niet om snelheid, maar om het puzzelen onder weg. De Jeugdland-deelne- mcrtjes genoten onder weg Lvth en voelden zich stiekum toch even Joop Zoetemelk, Peter Win nen of Johan van der Velde. Maassluis/ Vlaardingen /Schiedam/Hoek van Holland De rechtbank heeft vier faillisse menten vernietigd, nadat de betrokkenen in verzet waren gegaan tegen hun bankroet. Het gaat hier om de kledingboetiek van Peter Schamle aan de Lange Kerkstraat en de wedu we A. L. Degenkamp op de Hoogstraat in Schiedam, de Maassluizers J. H. H. Bouwhuis en C. Voituron en de Hoekenaax B. van Alter.a In het onlangs uitgegeven blad van de kamer van koophandel staan ook opgesomd de bedrij ven en personen, die door de Rotterdamse rechtbank faHliet verklaard zijn. In Schiedam zijn da'. Van Harmelens Vloerenbedrijf BV, het meubeidistributiecentrum Zuid-Holland BV aan de Overschieseweg en F. M. Jonas. In Vlaardingen gaat het om de IWO Holland BV aan de Dwarsbleeksiraat en A. de Heer. En in Maassluis gaal het om A. G. Schildkamp-Kok van de Jeanne Kok Evenementen en R. R. Compicr. Vlaardingen/Schiedam Fietsers, aangeslo ten bij de ENFB, gaan op een zaterdag na de zomervakantie demonstreren in de Benelux- tunnel. Nu de RET het voorstel van de eerste Nederlandse fietsersbond, om fietsen per bus door de tunnel te laten vervoeren, „prak tisch niet uitvoerbaar" heeft genoemd, wil len de ENFB-afdelingen van Schiedam en Vlaardingen laten zien dat het hun ernst is met het zoeken naar mogelijkheden om snel ler de overzijde van de Nieuwe Waterweg te bereiken. „Rijkswaterstaat zal daar wel even gaan pra ten over verbreding van de Beneluxtunnel voor snelverkeer en wij als fietsers kunnen dan zeker blijven omrijden via de pont in Maassluis?" aldus een lid van de ENFB. Op zijn minst vindt de ENFB dat eventuele ver breding van de Beneluxtunnel uitsluitend ten behoeve van het langzaam verkeer zou moeten zijn, hoewel men in de bond beseft dat hiermee te veel geld gemoeid kan zijn. Daarom pleitten de fietsers in het verleden meer voor een kleine veerpont tussen Schie dam, Vlaardingen en Rozenburg. Ook is het Rotterdamse bedrijf voor openbaar vervoer, de RET, aangeschreven met het verzoek om fietsen met de bus te transporteren voor wat betreft het stukje tracé via de Beneluxtunnel, maar daar is een afwijzend antwoord op ge komen. De RET acht net voor andere passa giers in de bussen niet comfortabel als zij over fietsen heen moeten stappen. Het reser veren van delen van de bus vpor rijwielen zou te duur worden. De protestactie van fietsers zal vermoedelijk eind augustus of begin september gehouden worden. Over de rijbanen, die doorgaans ge reserveerd zijn voor snelverkeer, willen de fietsers de tunnel door gaan rijden. Aan bei de zijden van de tunnel wil men via span doeken en informatiestands duidelijk maken waar het de bond om gaat. Ook neemt men tijdelijke bezetting van de Beneluxtunnel in ernstige overweging. De ENFB stelt zich in principe op tegen ver breding van de Beneluxtunnel voor gemoto riseerd verkeer en is ook tegen de door rijks waterstaat aangekaarte variant voor een soortgelijke tunnel via de Zuidbuurt tussen Vlaardingen en Maassluis naar Rozenburg (de zogenaamde Blankenburgtunnel). Maassluis De wethouder voor volksgezondheid in Maas sluis, Elly Coenen, heeft belangrijke bouwstenen aangedra gen voor een Europees beleid ten aanzien van gehandicap ten. Op een in Luxemburg ge houden congres heeft zij vanuit de lokale ervaringen met Maassluise gehandicap ten ideeën kunnen leveren, die moeten leiden tot aanbe velingen voor het Europees parlement „Een kleine stad heeft niet veel geldelijke middelen om voorzieningen voor invaliden te treffen," aldus wethouder Coenen, „maar met kleine aanpassin gen kan reeds veel worden gedaan." Met tachtig dia's van Maassluise situaties toonde zij op het congres aan hoe gehandicapten kunnen worden geholpen. Vaak ging het hierbij om verbetering van de toegankelijkheid van openbare gebouwen. In de Stadskrant van Maas sluis vermeldt Ineke de Feij- ter het belang van 's wethou ders aanwezigheid op net Luxemburgs congres. Het bleek volgens haar dat Maas sluis al flink wat ervaring heeft opgedaan, die andere gemeenten in het buitenland nog missen. In het jaar van de gehandicapten 1981 heeft Maassluis zodoende een aan zienlijke bijdrage kunnen le veren, aldus de Stadskrant, die door de gemeente Maas sluis uitgegeven wordt. Schiedam Een onbekende rover heeft een Rover gestolen. De auto was het eigendom van de 34-jarige P. J. G. uit Schiedam. De Rover stond geparkeerd op de RembrandtJaan. Het kenteken van de auto is GH-53-BN. De waarde van de splinternieuwe auto was de politie niet bekend. Vlaardingen De milieudienst van de Vlaardingse gemeentewerken is bij de Heemtuin begonnen met de aanleg van een proefbassin om singelwater nieuw leven in te blazen. De Heemtuin wordt daarbij beschouwd als experi- menteergebied. Als de proef succes blijkt te hebben wordt over een aantal jaren het hele Vlaardingse singelcircuit voorzien van een zuiverings- en reac- tiveringsinstallatie. Den Haag Het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne heeft een waar schuwing doen uitgaan dat er opnieuw gevaar voor bo tulisme is. In Vlaardingen en Maassluis dreigt deze vo gelziekte met name, nu het weer warmer is geworden; in Schiedam schijnt de sttu- atie vooralsnog minder ver ontrustend te zijn. Botulis me is tegenwoordig een jaarlijks zomerverschijnsel. Milteumedewerker J.Geldotl: „riet stilstaan van singelwater komt de kwaliteit ervan niet ten goede. Het water verzuurt, wordt zuurstofarm en gaat steeds minder voedingsstoffen voor wa tervegetatie bevatten. Alle singels in Vlaar dingen staan met elkaar in verbinding, maar binnen dat circuit is er maar weinig verver sing. Daaraan willen we iets doen." De afdeling milieuzaken denkt erover om Vaartwater in te laten en het oude, verarmde singelwater vta zuiveringsinstallatie De Groote Lucht te lozen op de Nieuwe Water weg. In de Heemtuin wordt nu. bij wijze van ex periment, gewerkt aan een kunstmatige wa terval om het water zuurstofrijker te maken. Beheerder Zegers is blij met dit experiment want daarmee zijrj er ook voor de vegetatie van het Heempark gunstige veranderingen mogelijk. In het Heem tuinkantoortje komt allerlei meetapparatuur om de resultaten van dit ex periment nauwkeurig te kunnen volgen. Over een maand of twee kan er met het ex periment bij de Heemtuin begonnen worden. Ook Schiedam kampte jaren geleden met dit probleem. Vrijwel alle singels ir, de stad kre gen ternauwernood vers water en het was dringend noodzakelijk een nieuwe bemaling toe te passen. Hiertoe werd het gemaal aan de Fokker straat gebouwd en werd de Foldervaart voor een deel opgeheven. Het schijnt succes te hebben. De meer directe verversing van het water blijkt tevens een goed middel te zijn ter be strijding van botulisme. Dit nieuwsblad, waarin u dl het nieuws uil eigen omgeving kun! vinden, wordt zonder extra kosten beiorgd in combinatie met hei Rotterdams Nieuwsblad. i ShiUt loe a.tr.5 cao««" p.at'» - O f>cs«0<ie" v.W'"'- «ie»*1 .lieqe1- i gei* state» fia&t' otd»»1 BW-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1