Verwarring over ophalen van groot huisvuil Politie gebaat bij openheid Angstige amltenarenhielden gifrapport geheim Gemeentewerken zal gat dichten Slag van 25 mille is gewoon 'geluk' Circus Holiday: niet goedkoop, wel sensationeel Patiëntenvereniging wil medisch centrum 1 éPH PERSOONLIJK Hongerige toerist bestolen 0. Ït3fe> Brandweer gebruikt de douche Diefstal op de brommer Fascistische en Russische toestanden. Met die niet mis te verstane beschuldigingen hekelden de advocaten van de Nieuwland-jeugd voor de Rotterdamse rechtbank de be handeling van verdachten op het Schledamse politiebu reau. De jongens zouden zijn geslagen, ze zouden een uur naakt In hun cel hebben moeten zitten; ze zouden hun drinkwater uit de wc-potten van het bureau hebben moe ter» halen; medische behandeling zou hen twee dagen zijn onthouden en ze zouden zich gedurende hun vierdaagse verblijf op het Schledamse politiebureau niet hebben nv> gen wassen. Tijdens de rechtsz; ak is nauwelijks op de verwijten aan het adres van de politie in gegaan. De behandeling van de ver dachten op het Schledamse politiebureau had met de zaak op zichzelf weinig temaken. Dat wü niet zeggen dat er nooit meer iets van gehoord wordt en de zaak In de doof pot verdwijnt. De ouders van de minderjarige jongens zul len een klacht tegen het potitle-optreden indienen. Gebeurt dat niet, dan blijven het slechts verhalen over de Schledamse politie. Verhalen waarvan niemand kan con troleren of ze onzinnig zijn, of dat er inderdaad grond van waarheid is. Die verhalen zullen dan ook door de politie niet afdoende kunnen worden weerlegd en dat Is niet cor rect tegenover het Schledamse politiekorps. In die rhhttng heeft ook de plaatsvervangend korpschef van de t-chle- damse politie, hoofdinspecteur P. J. van den Hengel, zich al uitgelaten. DE EERSTE STAP DIE DOOR Van den Hengel Is gezet ïs een goede. Ook al komen er geen klachten, zo heeft Van den Hengel laten weten, dan zal er toch door de politie een onderzoek naar de gang van zaken op het bureau worden Ingesteld. Dat moet ook gebeuren: de naam van de Schledamse politie is Immers in het geding. Beter zou het nog zijn als de politie een onafhankelijke instantie de verwijten laat onderzoe ken. De rijksrecherche Is de aangewezen onafhankelijke instantie in dat soort zaken. Zaak Is in elk geval dat de resultaten van het onderzoek naar bulten zuilen komen. Dat heeft hoofdinspecteur Van den Hengel nog niet kunnen beloven. Hij ziet op het moment geen hindemissen waardoor eventuele onderzoeksresul taten binnenskamers moeten worden gehouden, maar die hindernissen kunnen zich wel voordoen, heeft Van den Hengel laten weten. VOOR DE PUBLIEKE OPINIE is het binnenskamers hou den van onderzoeksresultaten een slechte zaak. Altijd zui len er dan mensen blijven die vermoeden dat de zaak in de doofpot is gestopt. En dat is voor de Schledamse politie minstens 6w6n schadelijk als de vervrfjten die zij nu toege voegd heeft gekregen door acht jonge Schiedammers en hun advocaten. RS Gevaarlijke situaties door illegale uitgang speelplein Schiedam „Inbrekersge- luk", zo noemt hoofdinspec teur van politie Piet van den Hengel de slag die inbrekers geslagen hebben in een wo ning aan de Snelliussingel in Schiedam-Oost. Dezen trof fen daar twee geldkistjes met in totaal 20.000 gulden aan, alsmede sieraden en dergelij-, ke ter waarde van 5000 gul den. Het hele interieur van de bewoner, een 55-jarige Schiedammer, was door zocht De voordeur was ge forceerd. „Gewoon geluk," aldus Van den Hengel, die niet aanneemt dat de kraak is gezet door ken nissen van de man, die met het spaargeld bekend waren. „Er worden zoveel pogingen tot inbraak gedaan die nooit iets opleveren, dat je er niet van mag opkijken als er eens een inbraak is die de daders veel oplevert," meent de hoofdinspecteur. Een 18-jarige Schiedammer is door de politie gearresteerd op verdenking van inbraak in het benzinestation in de Lange Nieuwstraat, bij de Plantage. Hij fietste om half zes 's nachts met een grote tas achterop, die vol zat met siga retten en shag. De jongeman kon geen aannemelijke ver klaring geven over de her komst van die goederen. „Ik heb ze gevonden," was het enige dat hij stamelend kon uitbrengen. De politie hield hem gisteren nog vast voor verder verhoor. Uit een bootje in de Westerha ven werden twee motorsteu- nen gestolen, eigendom van de 45-jarige G. H. K. De waarde was 75 gulden. Uit een auto in de Boterstraat verdwenen on der meer een radiocassettere corder, geluidsboxen, verster ker en bandjes, ter waarde van 2000 gulden, eigendom van de 19-jarige R. W. uit Schiedam. Schiedam De nieuwe vere niging voor patiëntenrechten wil een medisch centrum op de plaats van de Bethelkerk. Samen met de bewonersvere niging Schiedam-Zuid zal de patiëntenorganisatie bij het ge meentebestuur pleiten voor een dergelijk centrum in het nieuwbouwproject. Vast staat al dat op de plaats van de kerk bejaardenwoningen worden gebouwd. Een medisch cen trum op de begane vloer zou mogelijk zijn. Het pleiten voor een medisch centrum is de eerste activiteit waarmee de vrij nieuwe pa tiëntenvereniging naar buiten treedt. Al meer dan een jaar zijn de oprichters van de vere niging, Jo Ouwens en Els Schiedam Een toerist die Hellwig, bezig geweest met de voorbereidingen voor de orga nisatie die de belangen van de patiënten behartigt. Al snel na de oprichting werd duidelijk dat in de stad een grote belangstelling bestaat voor de vereniging, die overigens werkt met een gratis lidmaat schap. De bewonersvereniging Zuid heeft zich al eerder sterk ge maakt voor een medisch cen trum op de begane grond van het nieuwbouwproject. Juist in Zuid zijn goede medische voorzieningen hard nodig. Van de gemeente heeft de Gorzen nog geen duidelijke uitspraak gekregen of er in derdaad een medisch centrum kan worden gevestigd op de plaats van de Bethelkerk. Men hoopt dat het met de hulp van de patiëntenvereniging wel lukt Vlaardingen Op het speelpleintje van het Mes- schaertplein is een ge vaarlijke situatie ontstaan, doordat de jeugd in de af gelopen maanden een ex tra uitgang heeft gemaakt aan de zijde van de Die- penbrockstraat De be planting is aan die zijde voor een deel verdwenen, evenals het eenvoudige hekwerk dat gemeente werken destijds heeft ge plaatst, en nu kan de jeugd via een soort heu veltje naar hartelust vanaf het speelterrein de rijbaan van de Diepenbrockstraat oprennen of -fietsen. Dit heeft al diverse malen tot noodstops geleid van auto mobilisten, die op die plotseling voor hen op doemende kinderen niet hadden gerekend. Het Messchaertplein is vrij recent tamelijk ingrijpend heringericht. Na een in spraakronde met de bewo ners is het middenterrein van het plein, dat er langza merhand wat vervallen bij lag, aangepakt terwijl ook het plein zelf wijzigingen on derging en nog wat meer verkeersluw is gemaakt dan het al was. Bij die reconstructie kreeg het middengedeelte, het ei genlijke speelterrein, drie Uitgangen in uc richting van de drie zijden van het Mes schaertplein, dat het speel- parkje in een U-vorm om sluit. De vierde kant van het speelterrein grenst aan de aanzienlijk drukkere Die penbrockstraat. Hoewel ook daar de snelheid van het verkeer aanzienlijk omlaag was gebracht door het ver leggen van het profiel van de straat, achtte men het toch niet wenselijk ook aan die zijde een uitgang voor het speelterrein te maken. Die extra uitgang is er nu toch gekomen. Na de herin richting kroop de jeugd in eerste instantie wat door de bosjes, maar na verloop van tijd ontstond er al snel een compleet gat, waardoor het heerlijk fietsen is, van het heuveltje af. Het verkeer in de Diepen brockstraat is daar echter niet op bedacht, zodat al en kele malen een aanrijding net kon worden voorkomen» Gemeentewerken heeft in middels toegezegd, de zaak binnenkort te komen bekij ken. Volgens een woordvoer- J1 uci v iij uc uiciuv uu uc, gat in eerste instantie met een simpel draadje worden afge sloten, waarna aan het eind van het jaar, als het plantsei zoen weer is aangebroken, de uitgang definitief gedicht kan worden met enkele nieuwe heesters. De 'illegale' uitgang van het Messchaertplein: gevaarlijke situaties. SiJK. Buikdanseres Sitha In een innige omhelzing. Hoek van Holland Met meer dan veertig vermaarde artiesten ver-1 zorgt Circus Holiday aanstaande zondag twee voorstellingen aan de Hoekse Harwiehweg. Twintig wereldattracties staan de Hoekenaren daarbij te wachten, waaronder twee spiksplin ternieuwe acts. In een oriëntaals decor zullen buikdanseressen kroko dillen en boa constrictors aan het publiek voorstel len en alsof dat nog niet eng genoeg is zal Sitha, één van de danseressen van de Umbo Karak show, een krokodil over zich heen laten kruipen. Circus Holiday presenteert ook hét succesnummer uit het Roemeense staatscircus: de zeven Cretzu's. Deze luchtacrobaten laten zich met de Russische schommel (een soort grote catapult) de lucht in schieten. Het circus biedt verder roofdiernum mers, paarden, kamelen, la ma's, olifanten en apen, Talrijke clowns zorgen er voor dat ook de lach zijn gerechtvaardigde plaats krijgt. Trapezewerkers to nen hun behendigheid en een indrukwekkende para de leidt de toeschouwer binnen in het land van de Oriëntaalse dromen. Zondagmiddag zullen aan de Harwiehweg twee voor stellingen worden gegeven. Eén om 16.00 uur en één om 20.00 uur. De kaartjes gaan tien tot dertig gulden kosten, waarbij er voor kin deren een korting van vijf gulden geldt. Niet gering, maar er staat heel wat te genover. Het circus, dat zich met omroepvereniging Avro heeft verbonden, om vat 120 mensen. Dit jaar slaat het in 145 steden zijn tenten op om 440 voorstel lingen te geven. In de praktijk heeft de Vlaardingse dienst vier ver schillende regelingen voor het ophalen van groot huis vuil. In de eerste plaats is er de regeling, dat bij het nor male huisvuil in beperkte mate wat onverpakte spullen gezet mogen worden, die dan echter wel aan bepaalde af metingen moeten voldoen. Hieronder vallen bijvoor beeld deuren, die men niet meer gebruiken wil. Ander hout, zoals planken en latten, afgesnoeide takken uit de tuin en dergelijke, mag niet langer zijn dan een meter en moet bij elkaar gebonden worden aangeboden. Wil men metalen spullen aanbieden, dan kan dat in principe ook op de dag dat het normale huisvuil wordt opgehaald. Deze materialen worden dan niet door de vuilniswagen meegenomen, maar door een aparte wagen van de reinigingsdienst, die achter de vuilniswagen aan rijdt Wie groter partijen grof af val kwijt wil, moet daarvoor eerst (via telefoon 35.63.33) contact met de reinigings dienst opnemen. Dat geldt ook voor grotere partijen tui nafval, gedeelten van inboe dels en dergelijke. In de meeste gevallen komt eerst een opzichter van de reini gingsdienst kijken wat er precies meemoet, waarna af gesproken wordt wanneer een en ander wordt wegge haald. Deze grotere partijen worden overigens niet voor niets opgehaald: dat kost de bewoner 58 gulden per keer. Tenslotte is er de vrij nieuwe regeling voor het ophalen van puin, hetgeen wél gratis gebeurt Het gaat hierbij uit- zijn Deense geboortedorp Dar, nemar voor Schiedam had.' verruild is prompt bestolen. De man had zijn auto achter zwembad Groenoord gepar keerd op zoek naar een eetge legenheid in het culinaire hart van Rijnmond. Toen de Deen veertig minuten later terug kwam, was de achterruit van zijn autoruit aan splinters. Grote hoeveelheden buiten lands geld, hotelpapieren, de retourucket voor de boot naar Denemarken en alle identiteit spapieren van de Deen waren weg. De dief ook. Schiedam Angst op het stadskantoor is er de oorzaak van geweest dat het gifrap port van de inspectie volks gezondheid over het gtb-ter- rein niet openbaar is ge maakt. In het rapport staan geen belangrijke gegevens vermeld. Het is niets meer dan een tussenrapportage, waarin wordt aanbevolen verdere onderzoekingen op het gtb-terrein te verrichten. Geheimhouding van het rap-' port is dan ook volstrekt on verantwoordelijke wethou der Chris Zijdeveld gisteren tegenover onze krant ver klaard. „Het rapport had zo ïkund", naar buiten gek wethoude Zijdeveld. aldus li. nodig geweest Dat heeft de Ir. Harm Gustave de Block, de man die zich gewoonlijk met het gifonderzoek bezighoudt, was met vakantie en andere ambtenaren bij gemeentewer ken durfden het niet aan op eigen gezag informatie naar buiten te geven, zo is de ver klaring van de wethouder voor ruimtelijke ordening. Daardoor is het rapport drie weken op het stadskantoor blijven liggen. Een vakantie ongelukje, noemt Zijdeveld de affaire. In de weken dat het stadskan toor een angstvallig stilzwijgen bewaarde over het rapport werd door de bewonersvereni ging Schiedam-Zuid de con clusie getrokken dat het gif- terrein moest worden afgegra ven. De vereniging uit de Gor zen baseerde zich op gegevens die waren verzameld door stu denten van de chemiewinkel in Utrecht. Het onderzoek van de chemiewinkel was welis waar niet helemaal afgerond, maar duidelijk kwam al naar voren dat een afgraving van het terrein onvermijdelijk was, aldus de bewonersvereniging. Met het onderzoek van de in spectie voor de volksgezond heid worden de conclusies van de bew on erav eren» ging nog niet weerlegd. Uit eerdere rap portages werd duidelijk dat er giftige stoffen op bet gtb-ter rein aanwezig zijn. Onduide lijk is de inspectie echter nog steeds in hoeverre de concen traties op het terrein schade lijk kunnen zijn voor eventue le woningbouw. Om verantwoorde conclusies te kunnen trekken acht de in spectie nieuwe onderzoekin gen noodzakelijk. De grond waterbeweging moet worden vastgesteld en nieuwe mon sters zullen op het terrein moeten worden genomen. Die monsters zullen dan moeten worden onderzocht op de aan wezigheid van gif. Bij deze laatste twee onderzoekingen zal behalve de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond ook het Rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening wor den betrokken. Inmiddels zijn de onderzoe kers al vijf maanden voorbij de termijn van drie maanden die in november werd ge noemd. Volgens de inspecteur voor de volksgezondheid Drs W, E. M. C. Krul zijn conclu sies die nu al worden getrok ken echter een riskante aange legenheid. Nieuwe gegevens zijn noodzakelijk. Vlaardingen Bij de reinigingsdienst van de gemeen- te Vlaardingen constateert men de laatste tijd steeds meer onbegrip en verwarring bij het publiek over het ophalen van de diverse soorten groot huisvuil. Dat on begrip is met de nieuwste service van de dienst, het gratis ophalen van puin, eerder groter geworden dan afgenomen. „Sommige mensen denken nu blijkbaar dat ze op woensdag alles buiten mogen zetten," aldus een woordvoerdster van het remigingsbedrijf. sluitend om kleinere hoe veelheden, ontstaan door werkzaamheden van bewo ners in hun huis, bijvoor beeld als ergens een muurtje is weggebroken. Ook in dit geval dient men vantevoren contact op te nemen met de reinigingsdienst. Dit puin wordt in de regel op de woensdagen afgevoerd. De puïnregeling is op dit mo ment overigens nog op proef; aan het eind van dit jaar wordt bekeken of er vol doende gebruik van wordt gemaakt om de service voort te zetten. .4 -'.Twvwi f-yc,-.i\v> -• ••k J. Schouten De heer J. Schouten is per 1 juiï jongstleden bij Stoomvaart Maatschappij Zeeland in Hoek van Holland benoemd tot alge meen gevolmachtigde m de functie van adjunct-directeur. Schiedam Een brandweer man kon in de Vivaldïiaan op wel heel simpele wijze een vuurtje bestrijden: hij gebruik te de sproeier van de douche, terwijl collega-spuitgasten bui ten nog bezig waren de brand slang uit te rollen. Het kar weitje was zo gepiept. Bij de bewoners was vermoedelijk door kortsluiting brand ont staan in de wasautomaat en men vreesde voor erger, van daar dat de brandweer toch gealarmeerd werd. Schiedam Een Schiedamse mevrouw bekwam de schrik van haar leven toen. zij op de Burgemeester Knapperüaan van haar boodschappentas werd beroofd. Een gehelmde bromfietser kwam naast de fietsende Schiedamse rijden en trok de tas uit haar fietsmand ie. Een iöhn, een beurs met honderd gulden, sleutels en fo to's bevonden zich in de tas. De eigenaresse schat de waar de zelf op tweehonderd gul den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3